Νέα προσπάθεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    16
    Ειρήνη ακριβώς τα ίδια νιώθω/ένιωθα/έλεγα στο εαυτό μου..
    Ελένη το θέμα είναι οτι ανοίγει πανεύκολα μετά :P
    Τα ίδια με εσάς έλεγα και εγω στη φίλη της μαμάς όταν ξεκίνησε ντουκαν ενώ εγώ με διατροφολόγο.. και βλέπω την κατάληξη και αναρωτιέμαι..
    Δεν ξέρω κορίτσια έχω μπει σε σκέψεις... Επι της ουσίας δεν νομίζω οτι κάνω και ντουκάν.. το πίτουρο δεν το τρωω καθημερινά, κάτι που το πρωί δεν προλαβαίνω γιατί φεύγω βιαστικά απο το σπίτι (Και πάντα αμελώ το πρωινό κακή συνήθεια και μέγα λάθος) κάτι που νιώθω λίγο λες και τρώω σκυλοτροφή(;!).. Αλλά από την άλλη φοβάμαι να βάλω ξανά το αλεύρι στη διατροφή μου γιατί θα ξεφύγω..
    Ελένη τι εννοείς με τις ιδέες και συνδυασμούς; έχεις κάποιο άρθρο σχετικώς;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Εννοώ ότι υπάρχουν συνταγές με λίγες θερμίδες, που συνδυάζουν αρκετά συστατικά και χρώματα και είναι πιο ευχάριστο από το να τρώμε ένα μικρό πιατάκι μέσα σε 2 λεπτά και τέλος.. εμένα αυτό με βοηθάει. Σίγουρα ξέρεις τι είναι καλύτερο και καταλληλότερο για σένα, η αλήθεια είναι ότι εμένα το αλεύρι δεν μου είναι απαραίτητο και δεν μου λείπει όσο μου λείπει η σοκολάτα, αλλά και αυτό που λένε ότι όσο πιο πολύ σοκολάτα και ζάχαρη τρως τόσο πιο πολύ θέλεις, ίσως ισχύει, γιατί αν ξεκινήσω και πως θα φάω ένα κομμάτι, δεν μπορώ να συγκρατηθώ και θέλω να το φάω όλο, οπότε αναγκαστικά το περιορίζω. Πάντως υπάρχουν επιλογές και για εμάς, όπως διάφορες σαλάτες, τυριά νόστιμα με λιγότερα λιπαρά, μαγειρευτά με όσπρια κλπ. Εγώ με αυτά ξεγελιέμαι..

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    16
    Εγώ πάλι είμαι του αλμυρού.. Η ζάχαρη και η σοκολάτα δεν μου λείπουν.. Αλλά να φάω ένα σουβλάκι με πίτα ναι.. Ο συνδυασμός δηλαδή με τα πιο ψωμοειδή..
    Σίγουρα υπάρχουν.. Αρκεί να το θέλεις και να περιορίζεις τις ποσότητες στα άλλα..

  4. #19
    κορίτσι κεγώ του αλμυρού είμαι! μην μπαίνεις στην διαδικασία να τα κόψεις όλα αυτά που σου αρέσουν με την μία γιατί θα σου βγει σε στέρηση και συνήθως γυρνάει μπούμερανκγ κ στην ζυγαριά.
    να σου δώσω ένα παράδειγμα: θες να φας πίτσα στις 7 το απόγευμα. μην φας μια ολόκληρη πίτσα γίγας και μετά να βαστάς την κοιλιά σου για το υπόλοιπο της μέρας.
    φάε 3-4 κομμάτια και σαλάτα και το βράδυ ένα φρούτο με γιαούρτι. νομίζω οτι είναι πιο εύκολο να σταματήσεις στα 4 κομμάτια αν έχεις φροντίσει να έχεις δίπλα κ μια σαλάτα ή 2-3 φρούτα. κ αν ξέρεις οτι δεν θα είναι το τελευταίο και μοναδικό σου γεύμα

    ή όταν θέλω να φάω τυρόπιτα της μαμάς ,θα φάω δυο κομμάτια αλλά θα φάω κ κανα φρούτο από πάνω, έτσι δημιουργείται ισορροπία και στα γεύματά μου και τρώω απόλα όχι μόνο τα παχυντικά.
    δεν τα καταφέρνω πάντα συνήθως το τερματίζω .αλλά αξίζει η προσπάθεια.
    τρώγε φαγητά μαγειρευτά, λαδερά,όσπρια κατσαρόλας και φούρνου και περιόρισε τα τζανκ. φάε μακαρόνια αλλά ολικής. φάε ψωμιά αλλά όχι αυτά τα φουσκωμένα ψεύτικα αλλά ζυμωτά ολικής που θα σε κρατήσουν για ώρα χορτάτη.
    προσπάθησε να μην είσαι της νοοτροπίας του όλα ή τίποτα ,σιγά σιγά θα πάρουμε την πόλη :dork: καλή συνέχεια και υπομονή.

    ξέρω δεν είμαι και κανά πρότυπο όσον αφορά το χάσιμο βάρους εγώ από βουλιμική ξεκίνησα και τώρα στην υπερφαγία τον τελευταίο καιρό με ανοδικές τάσεις μόνο στην ζυγαριά. αλλά έπαθα και ελπίζω να μάθω.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Τα άτομα που πάσχουν απο υπερφαγια και ανάμεσα τους ειμαι και εγω εχουν δυστυχώς το πρόβλημα του ασταμάτητου ... Τι εννοώ με αυτο ? Δεν μένουν σε ένα κομμάτι γλυκο/αλμυρό δεν μπορούν να σταματήσουν το τρώνε όλο και μαζι με αυτο και αλλα πολλα αφού "χάλασαν" το υποτιθέμενο πρόγραμμα που είχαν και πάλι απο την αρχή .. Προσεγμένες μέρες στερήσης που οδηγούν και πάλι σε υπερφαγικο και πάλι στο φαύλο κύκλο ...
    Δυστυχώς αυτο ισχυει είτε εισαι υπέρβαρος είτε οχι ...
    Οταν εισαι αδύνατος η κανονικος δεν θες να παχύνεις όμως ακολουθώντας το φαύλο κύκλο συτο συμβαίνει παίρνεις 3 κιλά τα χάνεις ίσως και περισσότερα μετα τα ξαναπαίρνεις κλπ Δεν σε σώζει το οτι είσαι αδύνατος γιατί και εδω αυτοκαταστρεφεσαι και τυραννιέσαι
    Οταν έχεις παραπάνω κιλα έχεις και περισσιτερους λόγους να ανησυχείς ... Το ίδιο συμβαίνει απλά τα παραπάνω κιλά ειναι μεγαλύτερο πρόβλημα ...
    Οταν καταφέρεις να μη στερείσαι αυτά που σου αρέσουν χωρις τύψεις και κυρίως σε λογικές ποσότητες πχ ένα δυο κομμάτια τυρόπιτα και φρούτα όπως λέει και η μανταμ σου σου έχεις καταφέρει παρα πολλα ... Θέλει πολύ χρόνο όμως αυτο και κυρίως χρόνο με τον εαυτό σου τους λόγους και τα κενά που έχεις και σε οδηγούν εκεί...
    LastChanceGirl913 το να βιάζεσαι ειναι μεγάλη παγίδα ... Και εγω βιαζόμουν γι αυτο παλεύω τόσα χρονια με λάθος διατροφές ... Μπορεί να μιλάω από την ασφάλεια που μου προσφέρει ο καλος ΔΣΜ όμως αυτο δεν σημαίνει ότι δε σε καταλαβαίνω η οτι δεν ακολουθώ τον κύκλο αυτο ... Ειμαι και εγω κουρασμένη απο όλο αυτό αλλά τώρα πια πολύ πιο συνειδητοποιημένη για το πως και το γιατί ...
    Μόνη σου δεν εισαι μπορείς εδω να μιλήσεις για αυτά που σε απασχολούν , όπως και να βοηθήσεις τον εαυτό σου με το σωστό τρόπο!!! Και αυτο μόνο εσυ μπορείς να το κανεις!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by maria030
    Θέλει πολύ χρόνο όμως αυτο και κυρίως χρόνο με τον εαυτό σου τους λόγους και τα κενά που έχεις και σε οδηγούν εκεί...
    LastChanceGirl913 το να βιάζεσαι ειναι μεγάλη παγίδα ...
    Θα συμφωνήσω. Θέλει υπομονή κι επιμονή

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    16
    Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις συμβουλές καταρχήν..
    Το σκεφτόμουν αυτές τις μέρες κι έχετε δίκιο.. Και πιο πολύ το πήρα απόφαση χθες που πήγα γυμναστήριο. Πρώτη μέρα μεν αλλά ένιωσα τόση κούραση και ατονία και ζαλάδα μετά. Νομίζω δε το χα νιώσει πέρυσι που ξεκίνησα και ήμουν και 10 κιλά βαρύτερη. Οπότε θα το πάω σωστά αλλά με ρίσκο.. Θα πάω σε διατροφολόγο να έχω μια ισορροπημένη διατροφή.. Κι ελπίζω να την τηρήσω..
    Με υπομονή και επιμονή! Και με μια καλή ψυχολογία ελπίζω..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Καλημέρα! Lastchance τι κάνεις? Πες μας πως τα πας, αναζήτησες τελικά διατροφολόγο?

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    16
    Καλημέρα Ελένη! Αναζήτησα και κατέληξα σε δυο φιναλιστ. Δεν είμαι σίγουρη ακόμα σε ποια να κάνω το τηλ για ραντεβού όμως. :/
    Το εχω αφήσει να πάω απο βδομάδα που θα μαι και καλύτερα οικονομικά. Προς το παρόν απλά δεν τρώω υδατάνθρακες και απλά τρώω και λαχανικά καθε μέρα με την πρωτείνη μου. Δεν θέλω να τους ενσωματώσω απότομα και πρηστώ.. Εχω ένα γαμο το σαββατο και θελω να μπω στο φόρεμα που πήρα :P
    Σκεφτομαι να συμβουλευτώ επίσης ψυχολόγο αυτή τη φορά. Δοκίμασε ή δοκιμάζει καποιος ταυτόχρονα με την διατροφή και την ψυχοθεραπεία; έχει αποτελέσματα;;

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Originally posted by LastChanceGirl913
    Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις συμβουλές καταρχήν..
    Το σκεφτόμουν αυτές τις μέρες κι έχετε δίκιο.. Και πιο πολύ το πήρα απόφαση χθες που πήγα γυμναστήριο. Πρώτη μέρα μεν αλλά ένιωσα τόση κούραση και ατονία και ζαλάδα μετά. Νομίζω δε το χα νιώσει πέρυσι που ξεκίνησα και ήμουν και 10 κιλά βαρύτερη.
    Τι μου θυμισες τωρα....
    Την πρωτη μερα νομιζα οτι θα χρειαστω νοσοκομειο . Ειναι η αντιδραση του οργανισμου ,σε αυτο το παραλογο πραγμα που κανεις: γυμναστικη!!Αν εχεις κανει βασικες εξετασεις και εισαι ΟΚ τοτε μη μασας .Σε πολυ λιγες μερες θα συνηθησεις.
    Ψυχολογο θα δω εγω σε λιγες μερες για την νυχτοφαγια μου (εχω σχετικο νημα) αλλα ακομη δεν εχω ξεκινησει για να σου πω αποτελεσμα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Να είσαι σίγουρη πως αν ο ψυχοθεραπευτης σου είναι καλός θα σε βοηθήσει παρα πολύ , θα μάθεις καλυτερα τον εαυτό σου , θα τον αγαπήσεις θα δεις μέσα στην ψυχή σου , τις σχέσεις σου με τους άλλους με σένα και τι μπορείς να αλλάξεις , αν μπορείς πάντα στο μετρο του δυνατού...
    Θέλει όμως χρόνο τίποτα δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη ... Και το τονίζω αυτο επειδή σε είχε πιάσει αυτο το γρήγορο και άμεσο !!!

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    16
    Originally posted by maria030
    Θέλει όμως χρόνο τίποτα δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη ... Και το τονίζω αυτο επειδή σε είχε πιάσει αυτο το γρήγορο και αμμεσο !!!
    Χαχαχαχαχα κι ακόμη δεν μου έχει φύγει εντελώς αλλά αρχίζω και το αποδεχομαι!!Μόνο αν δώσω χρόνο θα δω σωστά και σταθερά αποτελέσματα.. Μου έδωσα περιθώριο τώρα 6 μηνες.. Νομίζω ένα καλό διάστημα.. Κι αυτό γιατι είναι ο μαραθώνιος τον Απρίλη να καταφέρω να τρέξω..
    Μην τρομάξετε στα 5 km εννοώ.. Αλλά να το βγάλω με τζοκινγκ όχι όπως προχθές περπατητό!

    Νικ μπήκα προχθές σε αίθουσα 2η μέρα η γυμνάστρια πολύ δυναμική δεν σταματούσε.. Στο 20λεπτο ήθελα να κάτσω σε μια γωνία να κλαίω χαχαχα

  13. #28
    μπράβο για την συμμετοχή στον νυχτερινό lastchance κορίτσι! κ εμένα με ωφέλησε η ψυχοθεραπεία, ίσως όχι τόσο στην απώλεια βάρους όσο στο να αποδεχτώ τον εαυτό μου καταρχάς έτσι όπως είναι κ μετά να θέλω να του δίνω τα καλύτερα κ να τον φροντίζω όσο μπορώ.θέλει να δώσεις αρκετό χρόνο κ σε εσένα κ στην ψυχοθεραπεία. τον Απρίλη σκοπεύω να συμμετέχω κεγώ.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    16
    Ευχαριστώ Μανταμ σου σου!! Τέλεια!! Να τρέξουμε παρέα!
    Θα της δώσω γιατί ίσως με ωφελήσει αρκετά.. Πέρα απο το άγχος που έχω άπειρο μόνιμα αλλά πιο πολύ, γιατί πάνω απο όλα αυτό που με εμποδίζει είναι οτι δεν με έχω αποδεχτεί και με σαμποτάρω καθε στιγμη.. Χαίρομαι που βλέπω οτι τα καταφέρατε και καταφέρνετε μου δίνει κουράγιο!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •