Ξανά και προς τη δόξα τραβώ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 65
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    χαχαχαχαχ αύριο θα γράψω όσο πιο γρήγορα μπορώ
    είμαι πολύ καιρό άνεργη,άσ'το..αιτήσεις κάνω,αλλά πλέον έχω περάσει το ψυχολογικό όριο των 35 που βάζουν οι εταιρείες,οπότε όσο περνάει ο καιρός δυσκολεύει το πράγμα,τέλοσπαντων δεν το αφήνω πλέον να με πάρει από κάτω,το παλεύω..το σπαστικό είναι ότι δεν σε καλούν καν για συνέντευξη,τέλοσπαντων που θα πάει,κάποια στιγμή

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Κλαίρη μου θα έρθει και η δουλειά, ακόμα και η κρίση φέρνει ευκαιρίες. Να στέλνεις και σε άσχετες αγγελίες, έστω προσωρινά και αν δουλεύεις θα κοιτάζεις παράλληλα κάτι στο αντικείμενό σου.
    Είσαι πολύ νέα, αν είναι δυνατόν. Δεν νομίζω ότι μετράνε αυτά.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Κλαίρη οι περισσότεροι ειναι άνεργοι άνω των 35... Όμως πέρα απο εταιρίες υπάρχουν κάποιοι εργοδότες που δεν βάζουν ηλικιακά όρια...
    Δεν ξερω αν ψάχνεις μόνο στον τομέα σου η κάτι που σε ενδιαφέρει ...
    Δοκίμασε πολλές αιτήσεις και εύχομαι οχι μόνο να βρεις δουλειά αλλα να ειναι κάτι που σε γεμίζει αν αυτό είναι δυνατόν και με κακες συνθήκες - συνδελφους γιατι το αντίθετο θα έφερνε κι άλλα προβλήματα ...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    κορίτσια ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια,με εμψυχώνετε και με γεμίζετε θετική ενέργεια να'στε καλά
    εργαζόμουν σερί μια δεκαετία,δυστυχώς με άσχημες συνθήκες όπου στο τέλος και αφού είχα ήδη ένοιωθα πλέον σαν στυμμένο λεμόνι επήλθε η απόλυση..από τη μια στενοχωρήθηκα αλλά από την άλλη έφυγε ένας βράχος από πάνω μου γιατί τα πράγματα είχαν γίνει άσχημα...τέλοσπαντων παρελθόν όλα αυτά πλέον,για πωλήτρια ψάχνω κορίτσια δεν ψάχνω fancy πράγματα (!!!) αλλά κάτι η προυπηρεσία μου.βάζει και ένα χεράκι η ηλικία εντάξει είναι πιο δύσκολα...προ κρίσης δεν το συζητάμε,θα είχα βρεί δουλειά την επόμενη μέρα αλλά όπως είπα και πριν,δεν το βάζω κάτω,εφόσον έχω χρόνο κάνω πράγματα για εμένα που πριν δεν υπήρχε περίπτωση να τα κάνω...στο μέτρο που μπορώ βέβαια

    Καλοί συνάδελφοι πάντως...το βασικότερο μέσα σε μια δουλειά,αν το είχα αυτό θα ήμουν χαρούμενος άνθρωπος !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Η δουλειά θα βρεθεί, αρκεί να είναι κάτι κατάλληλο, αν ειναι να γυρίζουμε σπίτι και να σκεφτόμαστε τι περνάμε δεν αξίζει τον κόπο. Θα κάνεις την προσπάθειά σου, η αλήθεια είναι ότι και η αγορά κινείται με δυσκολία αλλά σίγουρα θα βρεθεί κάτι αργά ή γρήγορα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    θα ήθελα να κάνω μια ανακεφαλαίωση των 2 αυτών εβδομάδων...
    Λοιπόν προσπαθώ πολύ να κρατήσω το διατροφικό μου πρόγραμμα και ας πούμε ότι το ψιλοκαταφέρνω....Χριστούγεν να και την 2η μέρα ήμουν λίγο εκτός ωρών και με κάποιες έξτρα διατροφικές ατασθαλίες και από τη Δευτέρα σήμερα πάλι ξέφυγα λίγο και έχουμε το αύριο και το μεθαύριο...από Δευτέρα κομμένες οι βλακειούλες και επανέρχομαι!

    έχουμε έως τώρα 8 μελομακάρονα (σε 2 εβδομάδες,που άλλες χρονιές που τα 8 ήταν σε 2 μέρες)
    1 1/2 κομμάτι γλυκό κορμό
    4-5 κομμάτια πίτα σπιτική,4 τυροπιτάκια και 4 λουκανικοπιτάκια (αυτά ανήμερα τα Χριστούγεννα μεσημέρι/βράδυ)
    και σήμερα έφαγα 80γρ tiger φυστίκια , 1/2 κομμάτι flourless cake (το φαγητό της διατροφής μου κανονικά μεσημέρι/βράδυ)

    Αυτά...
    Εχω προσπαθήσει πολύ,αρκετό καιρό να χάσω τα κιλά που έχω χάσει,το φαγητό μου αρέσει κακά τα ψέμματα,αλλά αυτό που βλέπω στον καθρέπτη μου αρχίζει να μου αρέσει πολύ και προσπαθώ να μην πισογυρίσω...ζυγίστηκα,δεν έχω χάσει αλλά δεν έχω πάρει κιόλας κάτι είναι και αυτό..

    Τρελαίνομαι για τις γιορτές αλλά ανυπομονώ να γυρίσω στην καθημερινότητα μου γιατί έτσι νοιώθω πιο,πιο πως να το πω?εμ focus στον στόχο μου..ότι και να φάω αυτές τις μέρες,ναι μεν δεν έχω τύψεις,οκ το απολαμβάνω αλλά θα ήθελα να μπορούσα να αντισταθώ περισσότερο,αλλά μάλλον δεν είμαι τόσο δυνατή..ακόμα!

    ίσως την επόμενη φορά να τα καταφέρω καλύτερα..

    Καλή χρονιά να έχουμε όλοι μας,με υγεία και ελπίδα ότι όλα μπορούν να γίνουν καλύτερα,αρκεί να το θελήσουμε

  7. #37
    Καλησπέρα κι απο μενα, καλή χρονια ευχομαι και καλή τύχη. Ευχομαι να βρεις την δουλεια που ξερεις να κανεις και να σε κάνει πιο δυνατη για την συνέχεια.
    Με ενδιαφερει να μάθω πως έχασες τα κιλά; τι έτρωγες; ειμαστε περίπου τα ίδια ( εσυ ήσουν!) και με ενδιαφερει να παρω καμία ιδέα τι σου έδινε να τρως περίπου ;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    Καλημέρα Εβελίνα...

    Καλή χρονιά να έχεις και εύχομαι κάθε επιτυχία στο στόχο που έχεις βάλει

    Η αλήθεια είναι ότι έχω περάσει δια πυρός και σιδήρου έως τώρα (τρόπος του λέγειν) καθότι για να φτάσω έως εδώ έχω αλλάξει 3 διατροφολόγους (δυστυχώς)

    Η 1η που επισκέφθηκα μου είχε δώσει μια αρκετά αυστηρή διατροφή ,με την οποία έχασα τα 15 κιλά μέσα σε χρόνο dt για τα δικά μου δεδομένα (4 μήνες)...παράλληλα να σου πω,ότι από τότε που πήρα απόφαση πως πρέπει να χάσω κιλά,ξεκίνησα και γυμναστική παράλληλα,αρχικά σε γυμναστήριο μόνο για γυναίκες (για λόγους δικής μου "άνεσης) και κατόπιν εδω και 1 χρόνο στην γειτονιά μου γυμνάζομαι με πρόγραμμα του Δήμου 3 φορές την εβδομάδα...τέλοσπαντων κάπου εκεί κόλλησα,η ζυγαριά δεν κατέβαινε με τίποτα,η διατροφολόγος δεν άλλαζε τίποτα,οπότε έκανα ένα διάλλειμα και συνέχισα τον Φεβρουάριο του '16 (ξεκίνησα το όλο εγχείρημα στις 22/4/15)

    Η 2η πάλι ήταν κλινική διατροφολόγος εκ Χαροκόπειου...εκείνη λοιπόν με λύσσαξε στο φαγητό..και να το ψωμί και να το τυρί και γενικότερα τη διατροφή μου την έβγαζα εγω...πχ "τι θα μαγειρέψεις σήμερα Κλαίρη?αυτό και αυτό? ωραία,φάε 2 κούπες μακαρόνια,με 3 κ.σ σάλτσα και τόσο τυρί και σαλάτα" για να μην τα πολυλογώ,προκοπή δεν είδα,δεν έχανα και πάλι,έκανα πολλές κατακρατήσεις και το καλοκαίρι της είπα "γειά σας και αντίο σας" και ξεκίνησα πάλι το ψάξιμο και έτσι..

    Η 3η που βρήκα,ναι μεν κάνω μια ώρα για να πάω (δεν είχαμε άλλον στις περιοχές τριγύρω) αλλά ούτε σαν πορτοφόλι με βλέπει (η προηγούμενη έπαιρνε 20?/1 φορά την εβδομάδα ) και με τόση κουβέντα που έχουμε ρίξει,νοιώθω ότι και εγω το έχω σπουδάσει το θέμα
    Με την συγκεκριμένη είδα επιτέλους προκοπή...ξεκίνησα τον Οκτώβρη του '15 και μέχρι και σήμερα έχω χάσει 9 κιλά...ποσότητες ικανοποιητικές ,δηλαδή το κυρίως σε λαδερό/ζυμαρικά είναι 250γρ,σε πρωτεϊνη είμαι από 150-180γρ και πάντα μα πάντα δίπλα πρέπει να έχω 1 μεγάλο μπώλ με σαλάτα με πράσινα φυλλώδη...η ντομάτα λίγη σε ποσότητα,άφθονο αγγούρι/κρεμμύδι (ότι θέλω από αυτά)...ψάρι/αυγά δεν τρώω καθόλου και δεν πίνω γάλα,οπότε δεν έχω και πάρα πολλές εναλλακτικές όπως καταλαβαίνεις!

    Πάντως νοιώθω καλά,είμαι ευχαριστημένη...μου έχει δώσει να τρώω 2 γλυκά την εβδομάδα (αν θέλω) αλλά με την προυπόθεση να τρώω το γλυκό πρωί..

    Κατέληξα να γράψω σεντόνι,πάντως τώρα βλέπω τη διαφορά πάνω μου γενικότερα αλλά έχω πεισμώσει και εγω γιατί εκεί είναι το θέμα...κατά πόσο έχεις πεισμώσει και θες να περάσει το δικό σου στον ίδιο σου τον εαυτό,γιατί δίνεις μάχη κάθε μέρα,ενάντια σε αυτό που σου αρέσει,ενάντια σε αυτό που θες να φάς,γιατί βλέπεις,όταν μιλάς για δίαιτα και διατροφή με κάποιον που δεν έχει πρόβλημα με τα κιλά,το θεωρεί ευκολάκι,σε φάση "έλα μωρέ,ράψιμο το στόμα θέλει και σιγά,θα δεις πως θα χάσεις"...έχω ακούσει κάτι τέτοιες ατάκες και τραβάω τα μαλλιά μου γιατί πραγματικά δεν μπορούν να καταλάβουν!

    Τέλοσπαντων για να κλείσω κάπου εδω,εφόσον το έχεις πάρει απόφαση,θα τα καταφέρεις να είσαι σίγουρη....σωστό άνθρωπο/επαγγελματία να βρείς ώστε να σε καθοδηγεί και βέβαια την κατανόηση των δικών σου ανθρώπων και φυσικά πείσμα και πίστη στον εαυτό σου...αυτά από εμένα,αν χρειαστείς κάτι άλλο,κάπου εδω γύρω θα είμαι

  9. #39
    Καλημέρα Κλαιρη,
    Ωραια που βρήκες αυτο που σου ταιριάζει.
    Αν υπαρχει ΄΄κατι που σου άρεσε ιδιαίτερα , κάποια συνταγή ή ιδέα μοιράσουν την μαζι μας! Βλεπεις την παλεύω μόνη μου με κάποιους βασικούς κανόνες και ψαχνω πάντα για καινουριες ιδέες και γνώσεις!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    Καλημέρα

    Χμμμ,δεν φτιάχνω συνταγές ιδιαίτερες ή κάτι τέτοιο...φαντάσου ότι αυτά που τρώω εγω τα τρώει και ο άντρας μου (ευτυχώς δηλαδή)!!

    Αυτό που φτιάχνω και μου αρέσει,είναι αντί για το κοτόπουλο ψητό,το αφήνω μέσα σε buttermilk με ότι μπαχαρικά μου αρέσουν και μετά απλά το στραγγίζω ελαφρά,το πανάρω είτε σε φρυγανιά ολικής ή σε αλεύρι ολικής ή σε σιμιγδάλι χοντρό,ραντίζω με ελάχιστον λάδι και φούρνο,γίνεται ένα πανέ ελαφρύ άλλο πράγμα!

    Επίσης η αγαπημένη μου light παρασπονδία (1 φορά την εβδομάδα) είναι πίτα από σουβλάκι,που όμως φτιάχνω εγω, με 1 κ.σ ντομάτας , ντομάτα φρέσκια,κρεμμύδι,μοτσαρέλα ,μισή φέτα γαλοπούλα καπνιστή,ρίγανη,πιπέρι,πάπ� �ικα,στο φούρνο για 15' και γίνεται μια ατομική πίτσα σούπερ

    Γενικά μαγειρεύω με 1-2 κ.σ λάδι το κάθε φαγητό ακόμη και τα φασολάκια,που εδω το έχουμε να κολυμπάνε στο λάδι για να μαγειρευτούν (κοκκινιστά λέγοντας),στον καφέ μου χρησιμοποιώ στέβια,στα γλυκά δεν το'χω βρεί ακόμη για πιο ελαφριά,αλλά γενικά κόβω τη ζάχαρη όπου μπορώ και αν φάω θα προσπαθήσω να μείνω στο 1/2 κομμάτι και να μην πάρω άλλο!

    Σήμερα είναι Πέμπτη και ζυγίστηκα...η ζυγαριά έδειξε 105,4,το επίσημο ζύγισμα είναι την επόμενη εβδομάδα ,οπότε χοροπηδούσα σήμερα μόνη μου,ε την άλλη εβδομάδα ελπίζω να χοροπηδάω x2

    Καλή επιτυχία σου εύχομαι..τα πας μια χαρά απ'ότι διάβασα και εδω αλλά και στο G+,συνέχισε έτσι

  11. #41
    Μμμμμ τέλειες ιδέες!!!!

    Καλή συνέχεια,τα πας τελεια!!!!!!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    από 31/12/16 και έως και σήμερα λόγω καταστάσεων είμαι μές στο άγχος συνέχεια ,κάποιες φορές το καταλαβαίνω,κάποιες όχι...με αποτέλεσμα αυτής της διαταραχής να έχω χάσει σε αυτές τις εβδομάδες μόνο 500γρ και με έχει πιάσει και δυσκοιλιότητα (ενώ πριν δεν είχα)
    αν και τα θέματα είναι προσωρινά και ουσιαστικά από εβδομάδα όλα θα είναι οκ πάλι,δεν μπορώ να μην σκέφτομαι ότι ο οργανισμός παθαίνει τέτοιο πατατράκ μόνο και μόνο επειδή κάποια πράγματα ήταν λίγο δύσκολα

    πραγματικά κάνω τη διατροφή μου κανονικά,ούτε έφαγα ούτε τίποτα..μόνο αυτό,το άγχος...και πραγματικά ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω πως για μια ακόμη φορά έχω κολλήσει ΔΕΝ ΘΕΛΩ..απέχω 4 κιλά από το διψήφιο και πάλι θα πρέπει να μου βγεί η πίστη?

    Η όλη κατάσταση θα φτιάξει (ευτυχώς) κάπως από Δευτέρα,τα πράγματα θα επανέλθουν στη θέση τους,το ερώτημα είναι θα συνέλθω και εγω μαζί οεο?

  13. #43
    Εχεις κοιτάξει τον θηρεοειδη σου;εγω μολις ρύθμισα τον θηρεοειδη μου άρχισα να χάνω σφαίρα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    δεν έχω πρόβλημα με τον θυρεοειδή...έχω κάνει εξετάσεις,είναι νορμάλ και άλλωστε υπό φυσιολογικές συνθήκες χάνω στάνταρ 1 κιλό την εβδομάδα!
    τώρα έγινε αυτό ίσα για να μου σπάσει τα νεύρα,κλασσικά πράγματα..

  15. #45
    Μπορώ να ρωτήσω τι έγινε και σε άγχωσε και θύμωσε;

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •