Άτιτλο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 129

Thread: Άτιτλο

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Σε ευχαριστώ Εβελίνα και σου εύχομαι καλή συνέχεια

    H αλήθεια είναι οτι περιμένω περίοδο και με έχει πάρει λίγο από κάτω..
    Πέρα από το δράμα όμως,καταλαβαίνω απόλυτα αυτό με τους γενικούς κανόνες..το σκεφτομουν και εγω τωρα τελευταια,οχι τοσο για την απωλεια κιλων αλλα κυριως για μια πιο υγειινη διατροφη..

    (Βέβαια αυτο το 5,8 σε 81 μερες εδω μου καθεται οποτε το βλέπω και σκέφτομαι πόσο αργω να πάρω μπρος γενικα σε καποια θεματα της ζωης μου..anyway..)

    Πίσω στους κανόνες..

    1.Έχω ήδη εντάξει τα αφεψήματα στη καθημερινότητα μου.
    Προς το παρόν,πίνω φασκομήλο,λουιζα και χαμομηλι με στυμμένο λεμόνι αλλα θα ψάξω κι αλλων βοτανων τις ιδιοτητες.
    Κάπου διαβασα πως ειναι αποτελεσματικο να πινεις ενα αφεψημα πριν το κυριο σου γευμα.

    2.Θα πινω τουλαχιστον 3 λιτρα νερο την ημερα/2 πλαστικα των 1,5 λιτρων

    3.Ζυμαρικά ολικής-μου αρέσουν πολυ περισσοτερο ετσι κι αλλιως

    4.Θα κόψω τα πατατακια και τα γαριδάκια!!!!Πήρα τις προάλλες ενα μικρο pringles πρασινο,ετσι για τα παλια,και ηταν ενα ΑΙΣΧΟΣ.Μου προκαλεσε καουρα για ποσες ωρες.Θα κανω δικά μου πατατακια γλυκοπατατας και για τα γαριδακια,ποπ κορν σπιτικα με καρυ και καπνιστη παπρικα..ειναι σαν να τρως πιτσινια..χαχα

    5.Θα κόψω τα ψωμια του τοστ..είναι μεσα στη ζαχαρη και τα συντηρητικα.Προς το παρον,παιρνω φρυγανιες γιατι που να φτιαχνω ψωμι.
    Δυστυχως,δεν εχω χρονο.

    6.Να διαβάσω περισσότερα σχετικά με τους συνδυασμους τροφιμων ωστε να επιτυγχανεται σωστη απορροφηση και καυση.

    7.Να κοψω τις σφολιατες και τα ξωρέξια που λεω εγω..Μέσα στα λαδια κακης ποιοτητας και αγνωστης προελευσης.
    Με πιανει το στομαχι μου μετα..

    8.ΓΥμναστική και παλι γυμναστικη !!!

    9.Να ελαχιστοποιησω την ασπρη ζαχαρη..δεν προσφερει τιποτα θρεπτικα και ειναι κενες θερμιδες τελειως!!
    Θα ερευνησω λιγο τα γλυκα για vegans..

    Αυτα προς το παρον..

    υσ.Το κεφιρ που το προμηθευεσαι?Το κεφιρ και το ξυνογαλα του εμποριου εχει μεσα αλατι και θελω να το αποφευγω.
    Παντως,ναι αποτελει μια πολυ ωραια και υγειινη προταση για πρωινο..εγω αυριο λεω να φτιαξω το πρωτο μου κουακερ !!

  2. #17
    Πολυ ωραίες ιδέες! Οτι καινούργια πληροφορία βρεις ενημέρωσε κι εμάς εδω!
    Εγω ζω στην γερμανια και το κεφιρ το αγοράζω στο σουπερ μαρκετ εκει που ειναι τα γιαούρτια και δεν εχει καθολου πρόσθετα! Ομως μπορεις να βρεις σπόρους κεφιρ και να το φτιάχνεις μόνη σου! Ειναι ΄΄κατι που θα ήθελα να κανω κι εγω για να το φτιάχνω με κατσικίσιο γαλα.
    Επίσης αυτο που ειναι παρα πολυ ενδιαφέρον να ψαξεισ Και φτιάχνω κι εγω ειναι τα φυτρα!Ποσο κρίμα που μας μάθαιναν να φυτρώνουμε τις φακές στο σχολειο αλλα δεν μας μάθανε να τις τρωμε...http://ipokratiadiatrofi.blogspot.de...0/kai.html?m=1
    Παντως μην σε παίρνει απο κάτω , εγω άρχισα πριν ενα χρονο ακριβώς και χωρις ιδαιετερη προσπάθεια έχασα 10 κιλά. Και ειμαι ευχαριστημένη γιατι δεν στερήθηκα τιποτα απολύτως, έτρωγα τα πάντα ακομα και το βραδυ ( ξυπνάω δυστυχως και τρώω) και έχασα και 10 κιλά ως δια μαγείας! Αυτο επειδη εχω πάντα στο μυαλό μου την υγιεινή διατροφη ακομα κι αν δεν την ακολουθώ πάντα! Αυτο ειναι τεραστια εξέλιξη απο μόνη της!
    Τα ροφήματα επίσης ειναι καταπληκτική ιδέα.Εγω φτιάχνω σε ενα μεγαλο θερμό πράσινο τσάι ,χαμομήλι και τσάι του βουνού (φανταστικές ιδιότητες) και τρίβω μεσα ενα ή δυο εκατοστά φρέσκο τζίντζερ και βάζω και 5-6 σπόρους Κάρδαμο ( επίσης φανταστικές ιδιότητες !)
    Επίσης ο καλύτερος φίλος της δίαιτας ειναι οι ρυζογκοφρετες!2,5 ρυζογκοφρετες ισοδυναμούν με μια φέτα ψωμί του τοστ αλλα χορταίνουν πολυ περισσότερο γιατι φουσκώνουν στο στομάχι!

    Σημείωση: στο προηγούμενο μνμ εννοούσα 1.5 λίτρο νερό κι οχι 2.5!

  3. #18
    καλημερα φραγκολιτσα!μια χαρα τα πας. σιγα σιγα κ δεν στερηθηκες κατι και το καταλαβαινεις κ εσυ αυτο.πιστευω με αυτους τους ''κανονες'' οχι ολους εναν δυο να τηρησεις θα πας ακομα καλυτερα. θα ηθελα λιγο να αναφερθω στα αφεψηματα. εγω πινω απο τοτε που ξεκινησα καθε μερα 1 λιτρο τσαι. μισο πινω πριν απο το μεσημεριανο το οποιο ειναι συνηθως πρασινο με ιβισκο και μισο το βραδυ κανα 2 3 ωρες αφου φαω βραδινο και ειναι συνηθως λουιζα με συμηδα κ τζιντζερ. απο οτι εχω διαβασει πρεπει ανα συχνα διαστηματα να αλλαζεις το τσαι αλλα δεν ξερω κ σιγουρα. κ το βραδυ να πινεις κατι που δεν εχει τοσο καφεινη.
    για τα ψωμια του τοστ θα συμφωνησω ειναι οτι χειροτερο. το μοναδικο ψωμι τοστ που δεν εχει ζαχαρη κ χρησιμοποιουσα ειναι ενα πολυσπορο νομιζω του καραμολεγκου. εμενα με βοηθησαν πολυ οι τορτιγιες πανω σε αυτο το θεμα.
    στα πατατακια κ τα γαριδακια που λες εγω δεν ετρωγα ποτε αλλα επειδη εχω κοψει τα τηγανητα τρωω παρα πολυ συχνα αυτο που λες πατατες κ γλυκοπατατες κ παντζαρι πολυ λεπτα κομμενα στη λαδοκολλα με μπαχαρικα και γουακαμολε να βουταω χαχα
    μη απελπιζεσαι το νοημα το χεις πιασει αμα αλλαξεις μερικες συνηθειες κ εσυ κ εγω κ ολοι μας θα το καταφερουμε.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Kορίτσια,σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Εβελίνα,ενθουσιάστηκα με την ιδέα των φύτρων!!
    Θα το δοκιμάσω και θα σε ενημερώσω σίγουρα.

    Πήρα χθες κατσικίσιο γάλα και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.
    Πιστεύω πως θα μου αρέσει και σκεφτομαι να το καθιερώσω,έναντι του αγελαδινού.

    Όσον αφορά το κεφίρ,το φτιάχνει ο αδερφός μου και μου το έχει προτείνει..αλλά ήμουν λίγο επιφυλακτική..σχετικά με το πως μου φαίνεται..
    Μας μάρανε η καλή εικόνα..ακόμα και στο κεφίρ..χιχι
    I will give it a try

    Eπίσης,χθές έφαγα λίγο ποριτζ με μπανανα,μελι και κανελα..Μου αρεσε πολυ !!!

    To τσαι του βουνου είναι φοβερό,χωρις τεϊνη..το μαζεύω κάθε χρόνο και πίνω τακτικά

    Το τζίντερ,το χρησιμοποιω αρκετά..
    Κάνω ένα αφέψημα με τζίντερ,λεμόνι και μέλι..ιδανικό για κρύωμα αλλα και για καούρες και βαρυστομαχιά.

    Όταν φτιάχνω σαλάτες.αποφευγω τα κρουτον και συνηθως σπαω 2 φρυγανιτσες.Σκέφτηκα να τις αντικαταστήσω με στραγάλια.
    Ω ναι,δεν είναι ξηρος καρπος,είναι οσπριο με πολυ λιγες θερμιδες και φανταστικες ιδιοτητες οπως λες και εσυ Εβελίνα.

    Ιρένε,τι εννοείς οτι πρεπει να αλλαζεις το τσαι συχνα?
    Προσωπικά,προτιμώ αφεψηματα απο βοτανα και σπανια τσαγια.
    Δε πινω καφε και δεν χρειαζομαι το boost αυτο.
    Θα σου προτεινα χαμομηλακι για το βραδυ..ηρεμει το νευρικό συστημα και βοηθαει στη καταπολεμηση της αυπνιας,μεταξυ αλλων!!

    Σχετικα με το ψωμι,οταν θελω να φαω,πηγαινω σε γνωστο φουρνο (Πιετρής..δε κανω διαφήμιση αλλα εχει αληθινο ψωμι) και παιρνω μιση καρβελαρα(είναι τεραστια) ψωμι ολικης και το ζηταω κομμενο σε λεπτες φετες με το ηλεκτρικο μαχαιρι.
    Κανεις ενα σαντουιτς,ταμαμ..και τις υπολοιπες φετες τις αποθηκευεις στη καταψυξη και τις ζεσταινεις στη φρυγανιερα.

    Οι τορτιγιες ειναι βολικες σιγουρα αλλα μου φαινονται λιγο πλαστικες..Υπάρχουν και οι αραβικές πίτες..παλια τις εκανα κομματακια με λιγο λαδι και μπαχαρικα ως εναλλακτικα πατατοειδη.Θερμιδικο αλλα σπιτικο τουλαχιστον..

    Που λες,πεθαινω για πατατακια και γαριδακια αλλα πλεον τα εχω σιχαθει σχεδον τα του εμποριου..οποτε ειμαι σε καλο δρομο:bouncing:
    Τα στικς λαχανικων ειναι τελεια ιδεα..προσθεσε και καροτακια!

    Μαζι με το γουακαμολε,σκεφτομουν και χουμους!!

    Καλα να ειμαστε,να συνεχιζουμε και να κατεβαζουμε ιδεες

    Kαληνυχτα

  5. #20
    αυτο με τα φυτρα πραγματικα ειναι ενδιαφερον εβελινα.
    φραγκολιτσα κ εγω το χω σκεφτει το χουμους αλλα ακομα δεν εχω κατσει να το φτιαξω. κ τα κολοκυθακια ειναι πολυ νοστιμα ετσι στη λαδοκολλα. κ προχθες ειδα μια συνταγη που τα περνουσε απο αυγο πρωτα κ μετα τα βαζε μεσα σε παρμεζανα με αλατι πιπερι κ τα εψηνε ετσι Tην επομενη φορα θα τα δοκιμασω :spin:
    τις τορτιγιες μονη μου τις φτιαχνω. χωρις ζαχαρη κ με αλευρι ολικης. και ειναι κ πολυ ευκολες. για αυτο σου λεω με εχουν βολεψει αντι του ψωμιου. βεβαια εδω που ειμαι εγω επαρχια ολικης αλεσης βγαζουν 1 φορα την εβδομαδα και παλι ανοστο μου φαινεται. παντα ζηλευα τους μεγαλους φουρνους που εχουν να διαλεξεις οτι λαχταρας!!!!!!!!
    αυτο που ειπα για το τσαι καπου το ειχα διαβασει δεν θυμαμαι κ ακριβως τι να σου πω την αληθεια αλλα το ζουμι ειναι οτι πρεπει να το αλλαζεις αν πινεις συχνα ας πουμε πρασινο. να κανεις ενα διαλλειμα με καποιο αλλο πχ βουνου κ μετα να συνεχιζεις παλι στο πρασινο.τωρα δεν ξερω αληθεια μπορει να ειναι κ βλακεια αυτο που λεω. αν ξερει καποιος ας μας διαφωτισει.
    το κατσικισιο το γαλα απο που το παιρνεις?εχει κ στα σουπερ μαρκετ?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Mπράβο χρυσοχέρα !!

    Πως όμως τις συντηρεις?

    Θα το ψάξω κι εγω..γενικα,είναι ωραιο να αλλαζεις για να μη βαριεσαι κιολας

    Το κατσικισιο το βρηκα στο σουπερμαρκετ..της μάρκας Ροδόπη.

  7. #22
    φτιαχνω το ζυμαρι μια στο τοσο και το χωριζω σε κομματια κ στην καταψυξη. καθε οποτε θελω το βγαζω το ανοιγω κ το ταιριζω στις 4 5 τορτιγιεσ να βγαινει,τις ανοιγω κ μες τη βδομαδα τις τρωω. :tumble:

  8. #23
    Καλησπέρα κορίτσια, κρατάω τα στραγάλια και τα κολοκυθάκια καθώς και τα στικ λαχανικών με γουσκσμολε και χουμους! Τέλειες ιδέες , θα τις φτιαξω οπωσδήποτε! Νάστε καλα!

    Fragolitsa γιατι δεν σου αρεσει η εικόνα του κεφιρ;σαν γιαούρτι ειναι μονο λιγο πιο αραιό!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Εννοούσα τους σπορους κεφιρ,που στην ουσια είναι αποικια προβιοτικων βακτηριων..

    Μοιαζει με κουνουπίδι μεσα στο γαλα..το προιον του ομως είναι οντως σαν αραιο γιαουρτι!!

    Θα το ξεπερασω !!

  10. #25
    Δεν τους εχω δει να ειμαι ειλικρινής!Ισως σιχαθω δεν ξερω...Εγω παω στο σουπερ μαρκετ και το παιρνω έτοιμο οπως έπαιρνα πριν το γιαούρτι και ξεμπέρδευω :P

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Είναι μια άσχημη μέρα και..νύχτα από διατροφική πλευρά τουλάχιστον !!

    Έχω φάει ξωρέξια και junk !!!

  12. #27
    μην στεναχωριεσαι. ολα μες τη ζωη ειναι. αυριο καινουργια μερα ξεκιναει :yes:

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Είσαι πολυ γλυκιά..σε ευχαριστώ πολυ

    Θα προσπαθήσω να επανέλθω και να τρωω πιο υγιεινα..

    Νιωθω βαριά και η περιόδος δε με βοηθαει εξισου..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Με έχει πάρει από κατω και συνεχίζω να τρωω βλακειες,χωρις προγραμμα και ακαταστατες ωρες.

    Ζυγίστηκα σημερα και είμαι στα ίδια κιλα..
    Δε με στεναχωρει τοσο αυτο οσο καποια αλλα θεματα,πιο προσωπικα ας πουμε.
    Βεβαια αμα συνεχισω ετσι,θα με απασχολουν και τα κιλα ΠΑΛΙ..

    Νιωθω μονη μου..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Υπομονή φρατζολίτσα..

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •