Άτιτλο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 129

Thread: Άτιτλο

  1. #31
    οτι κ να σου πει καποιος τωρα μονη σου θα νιωθεις γιατι εισαι μονη σου (στα προβληματα σου) κ πρεπει να το αντιμετωπισεις μονη σου!!! οτι κ να σου πω εγω αυτος ο αλλος, το ξερεις. το μονο που θα ηθελα να γραψω ειναι οτι εισαι πιο δυνατη απο οσο νομιζεις αυτη τη στιγμη. και οταν αποφασισεις να ξεκινησεις το προγραμμα σου παλι θα ευχαριστεις τον εαυτο σου αργοτερα γιατι παλι μονη σου θα τα εχεις καταφερει!!!!!! ευχομαι ολα να σου παν καλα. καλο βραδυ

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Φρατζολιτσα μ, κουράγιο. Σε καταλαβαίνω απολυτα. Να ξερεις οτι δεν εισαι μονη. Ολοι μας λιγο πολυ ειμαστε καποιες φορες εγκλωβισμενοι στον κοσμο μας με τα προβλήματά μας. Και νιωθουμε αδύναμοι να συνεχίσουμε τη διατροφή γιατι εχουμε μαθει να μας κάνει το φαγητό να νιώθουμε "καλυτερα".
    Φάση ειναι, θα περασει. Προσπαθησε να αρχισεις τη διατροφή παλι, χωρις ακρότητες. Απλα σκεψου ποσο τελεια θα νιώθεις σε λιγο καιρό οταν θα εισαι ακομα πιο κοντα στον στοχο.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Eυχαριστω κορίτσια!!

    Αυριο ξεκινάω παλι χωρις αγχος και παω κοντρα στις συναισθηματικες μεταπτωσεις που επιμενουν..

    Καλη συνεχεια και σε εσας

  4. #34
    Αχχχχχ κι εγω αυτη τη φάση περνάω....ποσό σε καταλαβαίνω... αλλα απο αύριο υποσχέθηκα να συνεχιςω την φροντίδα και τις φγεειες τροφές. Έλα κούκλα μου, ειμαστε πιο δυνατές αποσο νομίζουμε! Παμε γερά να γίνουμε κούκλες και να ευχαριστηθούμε την ζωη μας! Ας αντισταθούμε στα ναρκωτικά μας

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Μετα από ενα διάλειμμα του ενος μηνα σχεδον,παμε ξανά !!

    Το θέλω και θα τα καταφέρω !!!

    Χωρίς αγχος,χωρις να περιμένω τα τρελά αποτελέσματα..χαλαρά :thumbup:

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Δυστυχώς,εδώ που μένω,δεν έχω ζυγαριά..

    Θα ζυγιστώ τον Ιούνιο,όταν επιστρέψω στην Ελλάδα !!

    Με ιντριγκάρει λίγο αυτό,αν και καταλαβαίνω πότε είμαι φουσκωμένη και πότε όχι.

    Νιώθω σίγουρα πιο ''ελαφριά'' και γενικά τη παλεύω αρκετα καλα..αλλα υπάρχουν κάποιες αδυναμίες που και που.
    Για παράδειγμα,έχω πάρει καποια γλυκα σνακ και τα τρωω με μέτρο εδω και κάμποσες ημερες και αγοράζω χθες κατι tortilla τσιπς Με sour cream και πριν λιγο τελείωσα το κουτί.

    τα συνόδευσα με το χθεσινοβραδυνό και το σημερινο wrap που εφαγα για μεσημερι αλλα δε μπορουσα να σταματησω να τα σκεφτομαι.
    Δεν ηταν καν τοσο ωραια αλλα σαν να μη μπορουσα να αντισταθω στο αλατι..δε ξερω

    Ενιωθα φουσκωμένη και διψασμένη..ολοι ξερουμε αυτο το αισθημα της διψας μετα απο καταναλωση τσιπτσιδιων αλλα συνέχιζα να τα τρωω.
    Ειχα φτασει καπου στη μεση και λεω οκ,ψυχραιμια..τα υπολοιπα αυριο αλλα μετα με πηρε απο κατω και λεω εφαγες που εφαγες το μισο κουτι,τι να σου πει το αλλο μισο..

    Κι ολα αυτα αφου επεστρεψα απο τη δουλεια με μια συναδελφο,η οποια αντιμετωπιζει κι αυτη θεματα διατροφικης διαταραχης..και ενω τα λεγαμε ολα τελεια,θεωρητικα..μετα εγω καταβροχθισα τα πρινγκλς!
    Δε θεωρω το θεμα των διατροφικων διαταραχων ταμπου και γι αυτο μιλαω συχνα γι αυτο και μοιραζομαι τους προβληματισμους μου και τις εμπειριες μου αλλα αντι να με θωρακισει στη προκειμενη περιπτωση,με ωθησε προς την αντιθετη κατευθυνση.

    Ολο αυτο το''ταξιδι'' με εχει βοηθησει να χαλαρωσω αρκετα με το θεμα της εμφανισης ή των ρουχων( εκτος απο τη περιοδο του καλοκαιριου,που θα πρεπει να φορεσω το μαγιο μου..ισως:smilegrin: )
    Το μονο που θελω ειναι να ειμαι υγιής και να εχω μια υγιη σχεση με το φαγητο !!

    Ναι ρε εσεις..γιατι δεν ειμαστε μονο εμεις με τα παραπανισια κιλα που σκεφτομαστε συνεχως το φαγητο ή που κανουμε υπερφαγικα..
    Ξερω,πλεον,ποσο κοσμο με κανονικο βαρος που συμπεριφερεται με τον ιδιο ακριβως τροπο

    Να εχω τα πατατακια στο σπιτι μου και να τα τρωω κατα βουληση και οχι λογω μανιας.
    Να μπορω να τα ψωνιζω,χωρις το φοβο της υπερφαγιας.

    Γιατι κι αυτα με μετρο,εξυπηρετουν το σκοπο τους.
    Μεσα στο wrap,εδιναν αυτο το crunchy στοιχειο..τρωγοντας τα ολα,μου εχουν δημιουργησει μια καουρα τωρα.

    Anyways..

    Προς το παρον,θα τα αποφευγω ή θα παιρνω ένα πατατακι την εβδομαδα να ξελυσσαω

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Φτιάχνω για πρωινό, αποβραδις, porridge με λίγο γάλα, κανέλα, 1μικρη ώριμη μπανάνα με το πηρουνι, λίγες σταφίδες και 1κγ βούτυρο αμυγδάλου.
    Το βάζω στο βαζάκι του στο ψυγείο et voila!!

    Σήμερα, πρόσθεσα και λίγα μυρτιλα.

    Γλυκό όσο πρέπει και χορταστικό.
    Δε το περίμενα να μου άρεσει..

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Πολύ ωραία ακούγεται αυτή η συνταγή, ίσως την φτιάξω κι εγώ! Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Δεν είμαι πολύ καλά τις τελευταίες μέρες..

    Παρεξηγήσεις που η απόσταση τις μεγεθυνει.. Δυστυχώς

    Κρατούσα πολύ καλή ισορροπία με το φαγητό.. Το εντόπισα το συναισθηματικο κόλλημα και το ξεπερνουσα.

    Χθες, αφεθηκα.. Δεν είναι ότι έφαγα χωρίς αύριο.
    Ένα καπκεικ, 1 πατατάκι και 1 τύπου πικ κράκερ.

    Εδώ, εχουν ένα καλό με τα αλμύρα σνακ.. Δεν τα έχουν όλα σε μια σακούλα χύμα, αλλά σε μικρότερα σακουλάκια κλειστά, ώστε να παίρνεις τη '' δοση'' σου ανά τακτά διαστήματα.
    Ε, εγώ τα έφαγα σαν να τρώω ένα real size σνακ.. Όλα μαζί δηλαδή.

    Το αναγνώρισα από την αρχή.. Ξεκίνησα με ένα πατατάκι και ένα κρακεράκι και λέω οκ. Με τονωσε το αλάτι γιατί περπάτησα ένα δίωρο χθες αλλά μετά έβαλα μια ταινία and the rest... Was gone.

    Δε με στεναχωρεί που τα έφαγα τελικά γιατί οκ, δικαιούμαστε μια φορά την εβδομάδα για εμένα να ξεφύγουμε.
    Με στεναχωρεί που δε μπόρεσα να σταματήσω στα 2 σακουλάκια.

    Anyway, σήμερα είναι μια άλλη μέρα.
    Μαγείρεψα χθες κι έχω το φαγητό μου έτοιμο, έχω τα φρούτα μου και τα λαχανικά μου.
    Έχω να φάω. Το λέω αυτό γιατί συνήθως, στρεφομαι σε τζανκ όταν δεν έχω μαγειρεψει.

    Αυτά.
    Καλή μας συνέχεια, χωρίς αγχος και ενοχές.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Έφαγες τόσο επειδή περπάτησες.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Δεν είναι τόσο η ποσότητα που με στεναχώρησε αλλά η ποιότητα.

    Θέλω να τα αποφεύγω τα τυποποιημένα αλμύρα σνακ και τις ζαχαρες.

    Ε δεν γίνεται πάντα. Απλά θέλω να μπορώ να κρατάω ένα μέτρο.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Είμαι στενοχωρημένη και δεν είμαι..

    Θέλω να τα φάω όλα και δε θέλω..

    Πολλά ανάμεικτα συναισθήματα!!!!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Έχω τζανκιασει καλά αλλά βαριέμαι τόσο πολύ να μαγειρέψω..

    Μερικές φορές ναι, βαριέμαι να πλύνω πιάτα, να ψιλοκοψω, να μαγειρέψω, να ξαναπλυνω..
    Είναι διαδικασία αλλά η πείνα, πείνα!!

    Πήγα στα Μακντόναλντ και πήρα ένα παγωτο αντί να πέσω με τα μούτρα στο φαγητό.. Όχι ότι δεν παχαίνει.. Anyway


    Αύριο είναι μια καινούργια ημέρα!!

    Για βράδυνο, ίσως φάω γιαούρτι με ένα ακτινίδιο.

    Το αλάτι από όλα τα σνακς που έφαγα μου έχει αφήσει μια χάλια γεύση και μου έχει προκαλέσει φουλ δίψα.
    Πρώτη μέρα που ήπια μόλις ένα λίτρο νερό..
    Θα το αναπληρωσω τώρα από ότι φαίνεται

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Ξύπνησα, αισθάνοντας κόπωση.

    Το στομάχι μου, βαρύ.. Το στόμα, ξερό.
    Κλασσικά εικονογραφημενα έπειτα από κατανάλωση τυποποιημένων σνακ με αλάτι και ζάχαρη.

    Κρατώντας μια αποσταση από το κύριο μου θέμα που ναι, είναι η απώλεια στα κιλά, παρατηρώ πόσο βλαβερά είναι όλο αυτά τα φαγητά.

    Την επίδραση τους στο σώμα μου γενικότερα.. Εκτός του ότι με παχαίνουν.

    Είναι ένα πρώτο βήμα η συνειδητοποίηση, I suppose

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Ο,τι εγινε εγινε...σου το λεω οπως με συμβουλευουν και μενα καθε φορα που πεφτω σε υπερφαγικα. ΜΗΝ αυτομαστιγωνεσαι, ειναι φαυλος κυκλος. Σημερα προσπαθησε να φας πιο υγιεινα... Πιες και κανενα αποτοξινωτικο νερακι...με λεμονι, πρασινο τσαι, λιγο γκρειπφρουτ...ο,τι σ αρεσει. Α, και μαστιχα!! Εμενα ολα αυτα με βοηθουν πολυ στη βαρυστομαχια που ακολουθει μετα τα υπερφαγικα!

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •