Άτιτλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 129

Thread: Άτιτλο

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131

    Άτιτλο

    Γειά χαρά !!

    Ολοκαίνουργιο μέλος εδω..αφράτο σα το χάσικο ψωμί:smirk:

    Γιατί μετά απο πολυ εσωτερικό αγώνα,έχω καταλήξει πως η αποδοχή του εαυτού και της εικόνας μας είναι το ΠΡΩΤΟ και πιο καθοριστικό βήμα στο ταξίδι αυτό !!
    Ναι,είμαι 27 Μαίων και 8 ημερών,96 κιλά συμφωνα με το πρωινό ζύγισμα και 1,76 cm.

    Είμαι φρατζολίτσα και αυτό δεν αλλάζει από τη μια στιγμή στην άλλη κι αυτό ειναι γεγονός.
    Ποτέ δεν ήμουν λεπτή,περισσότερο κανονική προς το νταρντάνα με κάποια peaks οπως αυτο εδώ.

    Θέλω να ξεκινήσω ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ διατροφή και ζύγισμα και γυμναστική και λέω να προσθέσω και ψυχοθεραπεία για να συμπληρωθεί το καρέ της υπομονής.

    Μου αρέσει πολυ ο αθλητισμός αν και με έχουν πιάσει οι ντροπές μου-μπορείτε να καταλάβετε τους λόγους..
    Παρολαυτα,ξαναξεκινησα spinning και κολυμβηση και περπατάω πολυ.

    Η εμπειρία μου έχει δείξει πως σκέτη η γυμναστική δεν έχει αποτελέσματα ή εχει,αλλά παροδικά,αν δεν λυσεις πρωτα πιο εσωτερικά σου θέματα.

    Ναι και εγώ οπως πολλοι άλλοι βρίσκουν καταφύγιο στο φαγητό οταν στεναχωριούνται..1ο Peak των κιλών μου ήταν το καλοκαίρι της γ'λυκείου γιατι δεν έβγαλα τη βαθμολογία που ήθελα.
    Δεν είχα κάποια σχολή στο μυαλό μου,απλά ήθελα να έχω υψηλούς βαθμούς.
    Ντρεπόμουν τους φιλους,τους καθηγητες μου και το έριξα στο φαγί.
    Έφτασα τα 92,5 και πήγα στη πρώτη μου διαιτολόγο.
    Πήγα στα 82 και ξαναπαχυνα μέχρι τα 95.

    Ξαφνικά θυμήθηκα πως κάποτε,πριν απο ολο το αγχος των πανελληνιων,υπηρχε ο αθλητισμός στη ζωή μου και άρχισα κολύμβηση.
    Παροτι ημουν κολλημενη για σχεδον έναν χρόνο στα ιδια κιλα,εβλεπα αλλαγη στις αναλογίες μου.Σα να μαζευόταν το σώμα μου,να έδενε πάλι.
    Και έκει αρχισα γυμναστηριο με αερόβια φουλ και πόρωση..
    Τα κιλά έπεφταν σιγά σιγά..αυτό το 89,9 με είχε στοιχειώσει !
    Συνέχιζα όμως δυνατά και έφτασα μονη μου με γυμναστική και καπως προσεχτικη διατροφη στα 75.

    Ω,ναι..ειχα να υπάρξω τοσο απο τη α΄λυκείου !!

    Όμως...έπεσα θύμα των προτύπων που μας προβάλλουν και ήθελα να πιάσω τα 62..κι ολο απομακρυνόμουν από το στόχο μου και σύχναζα σε παλιά λημέρια..Σταμάτησα και τη γυμναστική και έφτασα εδω που είμαι!!
    Είναι η ηλικία,είναι η ψυχολογία μου..νιώθω ανήμπορη !!

    Σκέφτομαι να ξαναπάω διαιτολόγο αλλα ειμαι επιφυλακτικη..επειδη όλα ξεκινουν απο το μυαλό μου..
    Με λιγα λογια,προτιμω να ξεκινησω ψυχοθεραπεια αντι να δωσω τα λεφτα μου σε εναν ακομη διαιτολογο..
    Δεν έχω κάτι με τους διαιτολόγους..ειδικά,ο τελευταίος ήταν εξαιρετικός αλλα δεν ήμουν ετοιμη εγω και ακομα νιωθω ετσι..αλλα αυτο δε μπορει να συνεχιστει..
    Κλεινομαι στον εαυτο μου,αποφευγω τους φιλους μου,νιωθω αντιερωτικη..
    Δεν ειμαι εγω!!


    Πολλά ειπα και νιωθω πως χάνομαι μεσα στο συναίσθημα μου!

    Αυριο θα ξεκινησω με τη πρωτη επισημη καταμετρηση βαρους !!
    Ελπιζω να μη τα παρατησω και κλεισω αυτο το προφιλ..
    Εχω φυγει πολλες φορες απο καταστασεις που με δυσαρεστουσαν και αυτο με εκανε ακομα πιο χαλια στη τελικη..
    με γεμιζε με ντροπη και ενοχες!!

    Θέλω να το κανω για εμενα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Καλως ήρθες στη παρέα μας, fragolitsa!
    Δεν υπάρχει λόγος να παρατήσεις ενα τόσο σημαντικό βήμα για τη ζωή σου. Θα ήταν χρήσιμο να γράψεις σε ένα χαρτί τους λόγους για τους οποίους θέλεις να φτάσεις στον στόχο σου και κάθε φορά να το διαβάζεις για να οπλίζεσαι με πείσμα, επιμονή και
    Εύχομαι να πάνε όλα καλα σε αυτό σου το ταξίδι. Εδώ θα είμαστε, να τα λέμε! Καλή αρχή!!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Σε ευχαριστώ afratoulini90..

    Νιώθω δυνατή για το αυριανό ξεκίνημα !!

    Απλά,ακόμα δεν έχω καταλήξει εαν χρειαζομαι τη βοήθεια ενος διαιτολόγου..
    Έχω τόσες δίαιτες απο ειδικους για εμένα και αρκετες γνωσεις σχετικα με τα τρόφιμα που δε νομίζω πως έχω ανάγκη και από αλλα συναφη.
    Κυρίως,είναι αυτή η επάφη,το ζυγισμα..
    καμια φορα,σκεφτομαι πως κανω σαν παιδακι που θελει καποιον απο πάνω του ενω ειμαι μεγαλη κοπελα που θελει πολυ να αδυνατίσει και να φροντίσει τον εαυτο της..
    Σκέψεις..σκέψεις..

    Νομίζω πως θα ξεκινήσω να γραφω εδω και για το ζυγισμα,για το τι τρωω αλλα και για τη γυμναστικη και βλεπουμε..
    Κατι σαν ημερολόγιο που θα έχει feedback μιας και υπαρχει επικοινωνια μεταξυ των μελων του φορουμ.

    Καλή αρχη λοιπον

  4. #4
    Καλησπερα και απο μένα! καλη αρχη σου ευχομαι. πηρες μια αποφαση να ξεκινησεις και αυτο εχει σημασια. το πρωτο βημα και το πιο σημαντικο εγινε. μικρα βηματακια καθε φορα.ουτε βιασυνες ουτε λιμοκτονιες ουτε τιποτα.(τα λεω για να τα υπενθυμιζω κ σε εμενα) κ οταν πεφτουμε ψυχολογικα να αντλουμε δυναμη απο ανθρωπους που μας καταλαβαινουν. και προσπαθησε να μην κλεινεσαι στον εαυτο σου να βγαινεις εξω να βρισκεις τους φιλους σου να αγαπας τον εαυτο σου και ολα θα σου πανε καλα. χαρουμενο να κανεις το ταξιδι σου.θα τα λεμε! :spin:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Σε ευχαριστω ιρενε

    Μια φιλη με εχει χαρακτηρισει σκορπιο που κλεινεται στον εαυτο του και τρυπιεται στο τελος με το δηλητηριο του.

    Μου ηταν αρκετο δυσκολο να γραφτω εδω και να ξεκινησω να σας γραφω..
    Η ζωη μας ειναι γεματη ταμπου !!

    Είμαι εδω ομως :bisou:

  6. #6
    και ελπιζω να συνεχισεις να εισαι για σενα πρωτα. εγω παιρνω κουραγιο να προσπαθω απο ολους εδω μεσα.νιωθω οτιδεν ειμαι μονη μου.επισης πιστευω οτι για να εχουμε μια υγιη σχεση με το φαγητο πρεπει να πολεμησουμε αυτο που μας οδηγει στο φαγητο. ολα απο εκει ξεκιναν.οσο για τον διατροφολογο σε εμενα τουλαχιστον δεν καθοταν καλα. ολο αυτο το πρεπει να ειμαι σε προγραμμα για οσο εχω να πληρωνω καποιον αλλον δεν ξερω μου φαινοταν καπως καταναγκαστικο. και μετα τι?ισως βεβαια και να ειμαι αδικη δεν ξερω ισως απο ολες τις αποτυχημενες μου προσπαθειες με τους διατροφολογους που ηταν αποτυχημενες απο την μερια μου φυσικα καταλαβα οτι αν δεν αλλαξω εγω μυαλο δεν θα με βοηθησει κανεις. το θεμα ειναι να υιοθετησουμε διατροφικες συνηθειες για ολη μας τη ζωη. να θελουμε να αλλαξουμε εμεις!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Φοβαμαι οτι θα ξαναχασω καποια κιλα,θα ξανακολλησω,θα ξαναγυρισω στις παλιες συνηθειες,θα ξαναπαχυνω...ξανα..ξανα..ξαν� �

    Ειμαι εθισμενη στις αρνητικες σκεψεις!!

    Προς το παρον,θα συνεχισω!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Οι αρνητικές σκέψεις είναι κάτι που κάνουμε όλοι, αρκεί να μην γίνονται εμμονές.. Δεν θα γυρίσεις στις παλιές συνήθειες, θα αποκτήσεις νέες και υγιείς συνήθειες. Αφού το θέλεις, όταν το μυαλό σου πηγαίνει εκεί, ξεγέλασέ το, κάνε άλλα πράγματα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Να σε καλωσορισω και εγω με τη σειρα μου !!!
    Καλή αρχή στο νεονσου ξεκίνημα !!!
    Και να σου υπενθυμίσω οτι όλοι μας έχουμε μέσα μας καλές και κακες σκέψεις ... Πολλές φορές λοιπόν αυτές οι διαβολικές σκέψεις μας επηρεάζουν αρνητικά και αυτο γίνεται κατα περιόδους ειδικα οταν έχεις να διανύσεις μεγάλο δρόμο ...
    Οταν μάθεις σιγά σιγά να τις περιορισεις θα ειναι καλυτερα ... Ειναι δύσκολο παντα θα υπάρχουν φόβοι αμφιβολίες ενοχές ... Νομίζω όμως οτι αυτές ταυτόχρονα γινονται και η κινητήριος δύναμη πολλές φορές χωρίς να το συνειδητοποιούμε!!!
    Σκέψη χρειαζεται πολυ δουλεια εσωτερικη χρονο και υπομονη και μεταπραξη !!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Πεινάω αρκετα ή πιο ευστοχα νομιζω οτι πειναω..

    Ζυγιζομαι,οχι μανιωδως αλλα και παλι το οτι εχω κολλησει,με στεναχωρει λιγο..

    Λογικο αφου τρωω και εχω να παω πανω απο μια εβδομαδα γυμναστηριο!!

    Εχω θεσει καποιους στοχους σχετικα με το βαρος αλλα οπως παει ειμαι plus 2.Δικαιολογω τον εαυτο μου οτι ειναι δυσκολος μηνας λογω γιορτων αλλα αυτο ειναι μια δικαιολογια!!

    Με εχει παρει απο κατω,οχι τοσο οσο παλιοτερα..το διαχειριζομαι λιγο καλυτερα αλλα και παλι δεν αρκει.

    Τωρα που σας τα γραφω αυτα,ετοιμαζομαι να φαω μια πλακιτσα κιντερ σοκολατα..πως γινεται να εξαλειψεις καποιες τροφες απο τη ζωη σου;;

    Αυτο δε γινεται και αμα γινει και κοψεις πχ τα γλυκα,μολις χασεις τα κιλα,δε θα τα ξαναθυμηθεις;

    Βασει της εμπειριας,αυτο πιστευω..και προσωπικα,δε μπορω να το κανω..
    Τοσο κακο ειναι να τρως λιγο κεικ ή λιγη σοκολατα με μετρο;
    Ειδικα σε αυτα τα κιλα,οπου εχω μπροστα μου εναν αγωνα δρομου και υπομονης;

    Σκεφτομαι εντονα να παω σε εναν διατροφολογο αλλα ισως πιο μετα..ισως για τελευταια 10 κιλα ας πουμε

    Η διαιτες ειναι για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα..το πολυ ενα τριμηνο για εμενα..

    Δε ξερω..υπεραναλυω παλι και υπερσκεφτομαι!!
    Γιατι να ειναι τοσο δυσκολο;;

  11. #11
    δεν ειναι δυσκολο τιποτα. ολοι οι ανθρωποι στα φυσιολογικα κιλα τρωνε κ το γλυκο τους κ το αλμυρο τους κ τις απαγορευμενες τροφες. ολα μια αποφαση ειναι. πως την παιρνεις? πολυ δυσκολα. ισως καποιοι ανθρωποι που εχουν εγωισμο την παιρνουν πιο ευκολα. εμενα μου ηταν πολυ δυσκολο. κ ακομα δεν την πηρα να σου πω. απλα μια μερα ξεκινησα. ξεκινησα χωρις να παρω αποφαση οτι θα κανω διαιτα κ θα κοψω αυτο κ αυτο κ αυτο. ξεκινησα απλα να τρωω υγιεινα. κ καθε 5 κιλα που εχανα εκανα μια ελευθερη μερα. για να μη μου λειπει κατι. οσο για το γλυκο θα σου πω κατι που βοηθησε εμενα που καθε μερα ετρωγα σοκολατες παστες κτλπ. ενα απο τα πραγματα που ειπα θα κοψω τελειως ηταν η ζαχαρη. οταν την εκοψα την πρωτη βδομαδα ενιωθα στερηση. κ το εριχνα στο μελι. μεγαλες ποσοτητες μελι ετρωγα στην αρχη. σιγα σιγα δεν το ζηταει ο οργανισμος. οσο συνηθιζεις χωρις ζαχαρη δεν ζητας ζαχαρη. εχασα 15 κιλα κ προχθες δοκιμασα ενα κγ τουρτα. κ πιστεψε το δεν ηθελα αλλο. δεν με τραβουσε. οχι οτι δεν θα μπορουσα να φαω ολη την τουρτα απλα δεν ηθελα να την φαω.
    κ εγω φοβαμαι μηπως ξαναθυμηθω τον παλιο τροπο διατροφης μου κ τα ξαναπαρω ολα και παραπανω. αλλα δεν μπορεις να ζεις ετσι. προσπαθεις συνεχεια για το καλυτερο κ αφου μπορει τοσος κοσμος εγω εσυ κτλπ γιατι να μην μπορουμε? μην απογοητευεσαι κ μην σκεφτεσαι να χασεις γρηγορα σιγα σιγα χωρις να σου λειψει τιποτα. μην κανεις διαιτα!!! βελτιωσε τον τροπο που αντιλαμβανεσαι το φαγητο και βγαλε απο το μυαλο σου οτι πρεπει να κοψεις ολα τα ''κακα''. η στερηση μονο αντιθετα αποτελεσματα φερνει κ το ξερουμε πολυ καλα ολοι εδω μεσα. συγνωμη αν κουρασα. καλη συνεχεια στον αγωνα σου!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Σε ευχαριστω Ιρένε

    Κι εγω αυτης της αποψης ειμαι..απλα σε στιγμες αδυναμιας,τα βλεπεις ολα ενα δραμα και αδυνατα!

    Εγω θα πηγαινω με τους ρυθμους αυτους που μπορω,αργα και σταθερα,παλευοντας κυριως στο συναισθηματικο κομματι.

    Οι ελευθερες μερες ειναι τα δωρακια που κανεις στον εαυτο σου..ως επιβραβευση!!!

  13. #13
    ναι ετσι! αντε δεν θελω ηττοπαθειες! σιγα σιγα κ δυνατα. κ τιποτα δεν θα παρατησεις αν δεν στερηθεις! κ επισης επειδη ο αντρας μου τρωει καθε μερα οτι πιο ανθυγιεινο υπαρχει κ ειναι μισος απο μενα (αδικη ζωη :wink1 ακομα πιο πολυ καταλαβαινω το οτι βρισκεσαι μπροστα σε πειρασμους. αλλα αν το σκεφτεις αλλιως μολις κλεισεις την εξωπορτα του σπιτιου σου παντου φαγητο βλεπεις μπροστα σου. αμα ειναι να κλειστουμε σε ενα σπιτι με αδειο ψυγειο κ ντουλαπια να αδυνατισουμε :smilegrin:
    εγω δεν αφηνω ποτε χωρις γλυκο εμενα. παντα εχω σπιτι μπισκοτα με μπανανα κ ξηρους καρπους κεικ με κακαο πουθενα ζαχαρη. ισως 1 κσ μελι αλλα ειναι γλυκα για μενα! εχει πολλες συνταγες στο ιντερνετ. βεγκαν οι πιο πολλες. εμενα πολυ με βοηθαν αυτα. τρως το γλυκο σου με τον καφε ειναι κ υγιεινο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Έχω γραφτεί και εγώ στο LilySlim και που και που το ανανεώνω.

    5,8 κιλα σε 81 μερες..
    Γενικά δε θέλω να αγχώνομαι με τα κιλά.
    Δεν ειναι οτι βιάζομαι κιολας,αλλα νομίζω πως οι ρυθμοί μου ειναι αρκετά αργοί..
    Ξέρω είναι λάθος να συγκρίνω άλλα αποτελέσματα και τις προσπάθειες σας,σκέφτομαι όμως οτι φταίω που δεν είμαι αρκετά focused.
    Δε ρουκουνιασα μεσα στις γιορτες,έχασα κιολας κιλα-πραγμα πρωτογνωρο-αλλα συνεχίζω να χάνω σαν τη χελωνιτσα:bigsmile:

    Όταν πρωτοξεκίνησα,έγραψα κάποιους στόχους στο ημερολόγιο του κινητού..Απέχω κατά πολυ,για την ακρίβεια 3 κιλα παραπανω όσον αφορά τον στόχο της 1η Γενάρη.
    Τρωω υγεινά και προσέχω χωρις όμως να κόβω και τα κεικ και που και που κανένα ξωρέξιο.Θεωρώ πως αυτό που κάνω δεν είναι δίαιτα ακριβως αλλα μια ισορρποημενη διατροφη που θα κανω παντα.
    Μήπως όμως δεν αρκεί για την απώλεια που θέλω να επιτυχω?

    Έχω πει να χάσω αλλα 22 κιλα πανω κατω !!!!
    Ναι,ειναι ενας διαρκης αγωνας αλλα φοβαμαι οτι βαζω ακατορθωτους στοχους και μετα στεναχωριεμαι..

    Χτύπησε η υπενθύμιση και έγραφε 87-88 κιλα και εγω στα 90 πλας..:fake sniffle:

    θέλω να κατέβω τη δεκαδα των 70,ας ειναι και 69..
    Μου φαίνεται ουτοπικο με τους ρυθμους μου..

    Anyway..

    Αυριο θελω να ξαναρχισω εντατικα spinning !!!!!
    Πρέπει να ξεπεράσω ολα τα εμποδια που με σταματούν..
    Kάνω χιλιομετρα με τα πόδια και νιωθω πολυ όμορφα..ποσο μαλλον μετα απο μια πιο εντατικη γυμναστικη!

  15. #15
    Καλησπέρα κι απο μενα! Εγω θα πω συγχαρητήρια γιατι έπιασες την ουσία που ειναι η φροντίδα του εαυτού μας! Να τρωμε υγιεινές τροφές που μας κανουν καλο!Προσωπικα βρίσκω πολυ ωραια και σταθερά τα βήματα σου και χωρις να στερείσαι !
    Αν θελεις ομως να πας πιο γρήγορα μπορεις να βάλεις κάποιους γενικούς κανόνες.
    Για παράδειγμα εγω δεν τρώω πρωινο αν δεν πιω 2,5 λίτρο νερό! Ακούγεται ακατόρθωτο αλλα ειναι πολυ πιο εύκολο αποσο νομίζεις! Και τόσο βοηθητικό!
    Επίσης αυτο που άλλαξε την ζωη μου διατροφικά ειναι το πρωινο μου.Ειναι υπέροχο και με κρατάει πλήρως χορτασμένα για 6-8 ώρες!
    Αυτο ειναι κεφιρ με μια χούφτα νιφάδες κριθαριού ή βρώμης με ενα κουταλάκι μέλι και αποφασίζω . Άλλες φορες βάζω φρούτα , διαφορά μπερυς κατεψυγμένα η φρέσκα , ανανά, μπανάνα, ροδι, και διαφορά ξερά φρούτα, ή το κανω σοκολατένιο όπου προσθέτω ενα κουταλάκι κακάο , μπανάνα , και ξηρούς καρπούς! Ειναι τόσο τελειο και χορταστικό, δρν εχει τιποτα να ζηλέψει σπο τις πάστες ειλικρινά!!! Απο τότε που ξεκίνησα αυτο το πρωινο ολα έγιναν πολυ πιο εύκολα!

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •