Άτιτλο - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 129 of 129

Thread: Άτιτλο

  1. #121
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    12
    Καλησπέρα! είμαι ολοκαίνουρια στο φόρουμ και δεν κρύβω ότι μπήκα εδώ για εσάς.

    Fragolitsa89 δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε καταλαβαίνω!

    Εγώ είμαι η Serenita καμία σχέση με σερενάτα χιχι), είμαι 30 και θέλω να ξαναπάρω τη ζωή στα χέρια μου. Θεωρώ ότι τα κιλά μου (90 αυτή τη στιγμή από 98 πριν ενάμισι μήνα) έχουν υπάρξει ένας καταλύτης στο πώς βλέπω και φτιάχνω τη ζωή μου και αποφάσισα να βάλω ένα τέλος σε αυτήν την κατάσταση.

    Δεν μπορώ να πω πως ποτέ είχα τον σωματότυπο που "πάχαινε". Ήμουν πάντοτε ενεργή και αθλητική. Στην εφηβεία μου, όταν η οικογένειά μου διαλύθηκε, το έριξα στο φαγητό. Κυριολεκτικά, έτρωγα τον πόνο μου και δεν υπήρχε κανείς τότε να με ωθήσει σε μια υγιεινή διατροφή και να με προσέξει. Έφτασα να περάσω τα σχολικά μου χρόνια με λίγο παραπάνω κιλά, που τώρα θα έδινα τα πάντα να έχω τα κιλά που είχα τότε, και να διαμορφώσω μία ψεύτικη αντίληψη για τον εαυτό μου και το σώμα μου. Μεγάλωσα, ερωτεύτηκα, άλλαξα, ξαναβρήκα τον εαυτό μου. Τα κιλά μου επέστρεψαν στο κανονικό αλλά η ανασφάλεια υπήρχε ακόμη.

    Τα τελευταία χρόνια, περνώντας μια μίνι κατάθλιψη και μένοντας χωρίς δουλειά αναγκαστικά για να φροντίζω ένα άρρωστο οικογενειακό μέλος και λόγω της κρίσης (ποιος προσλαμβάνει φιλολόγους με μερική γραμματειακή εργασία είπαμε?) με πήρε από κάτω και έφτασα μέχρι τα 98 κιλά. Αυτό ήταν και το peak μου και ούτε κατάλαβα πώς έγινε. Και δε θέλω. Ξεκίνησα μόνη μου, το αποφάσισα, έχω χάσει ήδη 8 κιλά και ξεκινάω διαιτολόγο.
    Αυτή τη στιγμή, είμαι ερωτευμένη, είμαι καλά, όσο γίνεται σε μια σχέση από απόσταση, και θέλω να ξανανιώσω καλά για τον εαυτό μου και να μη νιώθω ότι αυτό με εμποδίζει από το να βρω μια καλή δουλειά. Είμαι 30 και θέλω να πάρω τη ζωή μου στα χέρια μου και γνωρίζω ότι όλα ξεκινούν από τις ανασφάλειές μου. Ξέρω ποια είμαι και την θέλω πίσω!
    Δε νομίζω ότι έχω πεισμώσει τόσο στη ζωή μου ποτέ. Δε με νοιάζει να φτάσω τα ιδανικά 60, με νοιάζει να φτάσω τα 70, ακόμη και 75, γενικώς να νιώθω και να περνάω εγώ όμορφα με τον εαυτό μου.

    Αυτό δεν έχει σημασία άλλωστε?
    φοβάμαι μην επιστρέψουν οι ανασφάλειες, αυτές που λένε "ό,τι και να κάνεις κόλλησες και δε χάνεις κιλα, φάε τότε κι ευχαριστήσου". Όλες τις δίαιτες με αυτόν τον τρόπο τις έχω χαλάσει. Όχι πια. είμαι εδώ και θα πάρω αυτό που θέλω από τον εαυτό μου! Κι αυτό που θέλω είναι να περνάω εγώ καλά μαζί του και να τον σέβομαι.

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Σου εύχομαι να πετύχεις το στόχο σου και εγώ θέλω να πάω από τα 87 που είμαι τώρα στα 55. Αντε βρε να κάνουμε μαζί την προσπάθειά μας.

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Δελφινακι αμα πασ 55 θελω να τα φτιαξουμε δεν ξερω αν εσυ θεσ αλλα σκεψου το
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    πανω απο ολα ειναι η υγεια...για αυτο πρεπει να φτασετε στα ιδανικα κιλα... καλη επιτυχια σερενιτα...δοκιμασε και ασκηση μαζι με διατροφη..

    επισης φρατζολιτσα...διαβασα την προτελευταια σελιδα..και ειδα οτι τρως πολυ ανθυγειηνα ...εαν θες να αδυνατισεις πρεπει να αλλαξεις ριζικα την διατροφη σου..δεν εχει τρωω λιγο αλλα θα φαω μπεργκερ...
    ευχομαι καλη συνεχεια στην διατροφη σας

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Συγνωμη αδερφε εγω αυτα που τρωει τα θεωρω υγιεινα εγω συνηθωσ τρωω κοψιδια τυρι απο τσομπανο ελαιολαδο απο παραγωγο εγω αυτα που τρωει θελω να τα δοκιμασω κι εγω ειναι πολυ γκουρμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    πανω απο ολα ειναι η υγεια...για αυτο πρεπει να φτασετε στα ιδανικα κιλα... καλη επιτυχια σερενιτα...δοκιμασε και ασκηση μαζι με διατροφη..

    επισης φρατζολιτσα...διαβασα την προτελευταια σελιδα..και ειδα οτι τρως πολυ ανθυγειηνα ...εαν θες να αδυνατισεις πρεπει να αλλαξεις ριζικα την διατροφη σου..δεν εχει τρωω λιγο αλλα θα φαω μπεργκερ...
    ευχομαι καλη συνεχεια στην διατροφη σας
    Δεν έφαγα μπέργκερ.. Θα το διαπιστωνες, εάν διάβαζες το ποστ.
    Επίσης, κάνω διατροφή και όχι δίαιτα. Θελω να αδυνατισω αργά και σταδιακα. Σαφώς και θα υπάρχουν μέρες που θα φας κάτι πιο ανθυγιεινο ή απλά θα βγεις έξω με φίλους. Δεν γίνεται να μένεις κλεισμένος,για να τηρησεις τη δίαιτα σου ευλαβικά.

    Και μετά, τι; το θέμα είναι το μέτρο!
    Την επόμενη μέρα, να προσέξεις περισσότερο και πάει λέγοντας.
    Είναι ισόβιο, όχι για λίγο καιρό.

    Τέλος, το τρως λίγο είναι σχετικό. Υπάρχει και η κετογονικη διατροφή, εξάλλου.
    Ο, τι ταιριάζει στον καθένα.

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Quote Originally Posted by Serenita View Post
    Καλησπέρα! είμαι ολοκαίνουρια στο φόρουμ και δεν κρύβω ότι μπήκα εδώ για εσάς.

    Fragolitsa89 δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε καταλαβαίνω!

    Εγώ είμαι η Serenita καμία σχέση με σερενάτα χιχι), είμαι 30 και θέλω να ξαναπάρω τη ζωή στα χέρια μου. Θεωρώ ότι τα κιλά μου (90 αυτή τη στιγμή από 98 πριν ενάμισι μήνα) έχουν υπάρξει ένας καταλύτης στο πώς βλέπω και φτιάχνω τη ζωή μου και αποφάσισα να βάλω ένα τέλος σε αυτήν την κατάσταση.

    Δεν μπορώ να πω πως ποτέ είχα τον σωματότυπο που "πάχαινε". Ήμουν πάντοτε ενεργή και αθλητική. Στην εφηβεία μου, όταν η οικογένειά μου διαλύθηκε, το έριξα στο φαγητό. Κυριολεκτικά, έτρωγα τον πόνο μου και δεν υπήρχε κανείς τότε να με ωθήσει σε μια υγιεινή διατροφή και να με προσέξει. Έφτασα να περάσω τα σχολικά μου χρόνια με λίγο παραπάνω κιλά, που τώρα θα έδινα τα πάντα να έχω τα κιλά που είχα τότε, και να διαμορφώσω μία ψεύτικη αντίληψη για τον εαυτό μου και το σώμα μου. Μεγάλωσα, ερωτεύτηκα, άλλαξα, ξαναβρήκα τον εαυτό μου. Τα κιλά μου επέστρεψαν στο κανονικό αλλά η ανασφάλεια υπήρχε ακόμη.

    Τα τελευταία χρόνια, περνώντας μια μίνι κατάθλιψη και μένοντας χωρίς δουλειά αναγκαστικά για να φροντίζω ένα άρρωστο οικογενειακό μέλος και λόγω της κρίσης (ποιος προσλαμβάνει φιλολόγους με μερική γραμματειακή εργασία είπαμε?) με πήρε από κάτω και έφτασα μέχρι τα 98 κιλά. Αυτό ήταν και το peak μου και ούτε κατάλαβα πώς έγινε. Και δε θέλω. Ξεκίνησα μόνη μου, το αποφάσισα, έχω χάσει ήδη 8 κιλά και ξεκινάω διαιτολόγο.
    Αυτή τη στιγμή, είμαι ερωτευμένη, είμαι καλά, όσο γίνεται σε μια σχέση από απόσταση, και θέλω να ξανανιώσω καλά για τον εαυτό μου και να μη νιώθω ότι αυτό με εμποδίζει από το να βρω μια καλή δουλειά. Είμαι 30 και θέλω να πάρω τη ζωή μου στα χέρια μου και γνωρίζω ότι όλα ξεκινούν από τις ανασφάλειές μου. Ξέρω ποια είμαι και την θέλω πίσω!
    Δε νομίζω ότι έχω πεισμώσει τόσο στη ζωή μου ποτέ. Δε με νοιάζει να φτάσω τα ιδανικά 60, με νοιάζει να φτάσω τα 70, ακόμη και 75, γενικώς να νιώθω και να περνάω εγώ όμορφα με τον εαυτό μου.

    Αυτό δεν έχει σημασία άλλωστε?
    φοβάμαι μην επιστρέψουν οι ανασφάλειες, αυτές που λένε "ό,τι και να κάνεις κόλλησες και δε χάνεις κιλα, φάε τότε κι ευχαριστήσου". Όλες τις δίαιτες με αυτόν τον τρόπο τις έχω χαλάσει. Όχι πια. είμαι εδώ και θα πάρω αυτό που θέλω από τον εαυτό μου! Κι αυτό που θέλω είναι να περνάω εγώ καλά μαζί του και να τον σέβομαι.
    Σου εύχομαι να τα καταφέρεις!!
    Χωρίς εμμονές.. Όλα θα γίνουν..

    Ξέχνα τα κιλά σαν αριθμό. Απλά, νιώσε και γυμνασου.
    Παρατήρησε τον εαυτό σου.
    Τι σε φουσκώνει, ποια τροφή σου προκαλεί δυσφορία, πως νιώθεις μετά την άσκηση κτλπ..

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    καλη συνεχεια στη προσπαθεια σου serenita!!!! Ειναι καθοριστικης σημασιας το οτι εισαι αποφασισμενη, καθως η καταλληλη ψυχολογια ειναι το α και το ω στο ταξιδι της απωλειας βαρους. Ειμαι σιγουρη οτι θα καταφερεις να φτασεις στον στοχο σου!!!!!
    [url=http://lilyslim.com][img]http://swlf.lilyslim.com/RJSnp3.png[/img][/url]
    _________________________

    All that is gold does not glitter... Not all those who wander are lost...

  9. #129
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    12
    Ευχαριστώ παιδιά για την υποστήριξη! Ναι, το έχω πάρει σοβαρά αυτή τη φορά!

    Fragolitsa89, αυτό έκανα! Πλέον έχω κόψει το γάλα και τη γλουτένη κι έχω ξανανιώσει μπορώ να πω. δεν ήξερα ότι ήμουν αλλεργική, φαντάσου! Όσο για την άσκηση, προς το παρόν πολύ περπάτημα, δε νομίζω ότι είμαι έτοιμη για γυμναστήριο. #ανασφάλειες#

    Ας υποστηρίξουμε ο ένας τον άλλον κι ας προσπαθήσουμε μαζί! χωρίς εμμονές και γρήγορα πράγματα. σταθερά και με το στόχο να γίνει καθημερινή συνήθεια και αντίληψη. Διαφορετικά, θα ξαναγυρίσουν, το έχω πάθει. Τώρα λέω να αρχίσω να μαθαίνω!

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •