Υπερφαγία βουλιμία - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Κορίτσια πολλα απο αυτά που περιγράφετε μου φαίνονται οικεία ..
    Σε όλους τους υπερφαγικους -βουλιμικους η διαδικασία ( αν εξαιρέσεις καθαρτικά και εμέτους) ειναι ίδια .. Τα συναισθήματα και οι ενοχές και οι τύψεις και ο φαύλος κύκλος που δεν σταματάει ποτε !!!
    Μια παρατήρηση μάλλον δύο


    Angel δεν χρειάζεται ένας οποιοσδήποτε ψυχολόγος αλλα κάποιος ειδικός ψυχοθεραπευτής στις ΔΠΤ όπως και αντίστοιχα ένας τέτοιος διατροφολόγος...
    Flower την υπομονή πρέπει να την ξαναβρείς γιατί είμαι ενα από τα απαραίτητα συστατικά για την λύση..

    Σας καταλαβαίνω όσο δεν φαντάζεστε και "συμβουλεύω" απο την πλευρά της παθούσας με πολλές δυσκολίες ...
    Μην αφήνετε τα καλυτερα σας χρόνια να φευγουν έτσι !!!!

  2. #32
    Μαρία μου δεν ξερεις ποσο δικιο εχεις , τώρα ειναι τα νιάτα ...δεύτερη ζωη δεν εχει... Δε θελω να περάσουν και να λεω τι στο καλο έκανα, θελω να γίνω καλα και ήρεμη για τον μπαμπά μου. Ναι γιατι οποίος οποιοσδήποτε ψυχολόγος θα λεει να ψάξεις μεσα σου θα σου κανει μια γνωσιακή ή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία ανάλογα... Θελω να τη βρω να ηρεμήσει το κεφάλι μου απο το άγχος και ολα αυτά τα ξεσπάσματα .. Πάντα ήμουν ήπιων τόνων χαλαρή θελω να επιστρέψω..

    Angel μου , μη φοβάσαι αν το σκέφτεσαι συνέχεια θα συμβει . Γιατι ειμαστε ο,τι προκαλούμε.. Εισαι μικρό παιδι , μην την οατησεις σαν εμένα...βγες διασκέδασε μην ξεφεύγεις απο όλους κι απο ολα και εχεις στο τέλος μονο το φαγητο .. Δημιούργησε το μέλλον σου γιατι οπως λεει κι ο καζαντζακης 'εχεις τα πινέλα, εχεις τα χρώματα , ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μεσα.."" Ποσο νιώθω αυτο που λες.... Οχι όλοι παχαίνουν κι όλοι αδυνατίζουν .. Εμείς μπαίνουμε σ αυτο το παιχνίδι ..αγαπά τον εαυτο σου ειναι ο μόνος που θα μεινει , μεχρι το τέλος. Δεν ξέρω , σκέφτομαι να παω αλλα λιγο δύσκολο , κι απο άποψη οικονομικών. Πρεπει να τα καταφέρουμε το χρωστάμε στον εαυτο μας και σε ολα όσα του εχουμε κανει...πως ξέσπασε όλο αυτο;; Εχεις βρει την αφορμή;;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Κανεις ενα τεράστιο λάθος !!! Πρώτα για σένα και μετά για τους άλλους ..
    Ακομα και για τον μπαμπά σου που είχε και έχει και ξεχωριστή θέση στην καρδιά σου !!! Ειμαι σίγουρη ότι το ίδιο θα σου έλεγε ...
    Θα γίνεις καλά για σένα !!!!

    Μην ψάχνεις όμως δικαιολογίες για τον ειδικό ... Έτσι έκανα και εγω και έλεγα για το οικονομικό όμως υπάρχουν τέτοια κέντρα με ψυχοθεραπευτες που παρέχουν δωρεάν υποστήριξη ...
    Πάρε τηλέφωνο όχι μηνύματα μειλ και δεν ξέρω εγω τι άλλο !!!
    Και η θεραπεία ακομα και αν είναι αυτή που ουσιαστικά αυτή ειναι θα σε βοηθήσει να δεις μέσα σου τις αιτίες και να καταλάβεις ποια πραγματικά εισαι ... Ένας καλός ψυχοθεραπευτής θα είναι ένας σωστός οδηγός που θα σε πάει απο τον καλύτερο δρόμο ( οχι απαραίτητα σύντομο γιατί είναι μια χρονοβόρα διαδικασία)
    Αρκετός καιρός δεν έχει περάσει δεν νομίζεις ?


    Αφήστε λοιπόν τις οποίες δικαιολογίες και πάρτε τη ζωή στα χέρια σας!!! Εσείς έχετε τη λύση μένει μόνο να το αποφασισετε και να βρείτε το σωστό άτομο γιατί αν δεν είναι τότε ναι θα χάσετε χρόνο και ελπίδες !!!!

  4. #34
    Συμφωνώ μαρια. Αλλά πραγματικά δεν ειναιι καθολου ευκολο.το ξερεις καλα κι εσυ.κ δν λεω οτι δεν αντιμετωπιζεται.Απλά ειναι πραγματικά δυσκολο.τερμα ομως η κλαψα.
    Flower, η δικη μου περιπετεια ξεκινησε ενα καλοκαιρι οταν ειχα χασει πολλα κιλα κ ειχα φτασει στα 50. Δεν εβλεπα ποσο ειχα αδυνατισει. Επειδη ομως εκεινη τη περιοδο ειχα κ τις πανελληνιες, ενα απογευμα μου ρθε ορεξη για γλυκο..κι η κατασταση ξεφυγε. Το επομενο πρωι παρατηρησα οτι δεν ειχα παρει γραμμαριο. Αυτο γινοταν επι ενα μηνα. Σιγα σιγα ομως αρχιζα να παιρνω τα κιλα κ με το παραπανω. Κι απο τοτε εχω θεμα με τα κιλα μου. Μια αδυνατιζω μια παχαινω.
    Κι εσυ εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου.Σε νιωθω κ ξερω πως σκεφτεσαι. Τι μου λεει τωρα αυτη;
    Κανε ενα ζεστο μπανιο, κοιμησου καλα κι αυριο θα εισαι καλυτερα. Ξαναπροσπαθησε. και γραφε μας κι εδω πως τα πηγαινεις.βαλε ενα στοχο. το χρωσταμε λοιπον στον εαυτο μας.

  5. #35
    Οι πανελλήνιες δεν ειναι και οτι καλυτερο οπως παρουσιάζονται. Ετσι κάπως ξεκίνησα κι εγω μετα απο ενα χωρισμό μιας σχέσης που κρατούσε χρονια και αρρώστιας κοντινού ανθρώπου κλίθηκα να αντιμετωπίσω όσα έπεφταν στο κεφάλι μου δεν έτρωγα τπτ και μετα απο λιγο ξέρω ξεκίνησε η υπερφαγία βουλιμία με συνοδεία σχεδόν καθημερινά καθαρτικων. Θα ψάξω , για να ξεκινήσω σωστή διατροφη και να καθαρίσω τα συναισθήματα μου απο τις ενοχές και την στενοχώρια.... Γιατι δεν το κανεις κι εσυ;; Απο αυριο κι ολας.;;;; Μην χάνεις μερα...δεν αξιζει να χάνουμε ούτε δευτερόλεπτο πραγματικα... Μου κανει καλο , παρα πολυ που μιλάω σε άτομα που με νιώθουν πραγματικα...

    Μαρια , εχεις απόλυτο δικιο . Θα ψάξω πάλι. Στην παρούσα κατασταση οντως τα οικονομικα ειναι ενα θεμα. Ναι εχει περάσει πολύς καιρός φτάνει...αγανάκτησα να σκάω...

  6. #36
    Απο αυριο λοιπον. Δυσκολη μερα για μενα αυριο. Εκανα σημερα υπερφαγικο επεισοδιο και δεν εχω καμια ορεξη να βγω αυριο απ το σπιτι μου μιας και θα ειμαι πρησμενη.αλλα πρεπει λογω σχολης. Αυριο ομως το βραδυ που θα γραψουμε εδω,θα χουμε κανει την αρχη.οσο δυσκολη κι αν ειναι! :). εχεις ατομα με τα οποια μπορεις να μιλησεις; Εμενα σιγουρα μου κανει καλο αφου τους εχω διωξει ολους απο κοντα μου :P

  7. #37
    Ποιον να εχω ;;την αδερφη μου .. , οι φίλες εχουν απομακρυνθεί..εσυ δεν εχεις κανέναν;; Οχι θα πας κανονικά με το να κάτσεις μεσα δε θα βγάλεις απολύτως τπτ ΑΣε που μπορείς να τα κανεις χειρότερα και να πάθεις πάλι.. Δεν πιστευω να προκάλεσες εμετό;; Έφαγες πολυ σημερα;;; Η αλήθεια ειναι οτι και εγω μεσα στο σπιτι κάθομαι ... ΑΣε... :( όρεξη καθολου.. Αλλα αυριο ειναι μια άλλη μερα που μπορείς να πάρεις εσυ το πανω χερι στη ζωη σου... :)

  8. #38
    ε οχι..εχω "τυπικές" φίλες πλεον..
    Οχι σημερα δεν προκαλεσα.σε σχεση με αλλεσ φορες εφαγα ελαχιστα σημερα..αλλά δεν παυει να ειναι ενα υπερφαγικο επεισοδιο.
    Η αληθεια ειναι οτι δεν μας βοηθαει το να καθομαστε μεσα. Αλλα εγω προσωπικα οταν νιωθω απεχθεια για το σωμα μου δν μπορω να ειμαι εξω.τουλαχιστον μεχρι να ξεπρηστω.αυτο ομως ειναι κατι το οποιο πρεπει να το φτιαξω..
    βγες κι εσυ αυριο.κανε μια βολτα, ακου μουσικη, παρατηρησε τους ανθρωπους, σκεψου κατι ομορφο :).θα φτιαξουν ολα.θα το δεις.

  9. #39
    Θα προσπαθήσω να το κανω... Απλα ειμαι στενοχωρημένη και δεν μπορω να συνειδητοποιήσω όλο αυτο που συμβαίνει... Σε νιώθω γιατι ούτε εγω θελω να βγαίνω οτι με πιάνει.. Αλλα ο καθαρός αέρος βοηθάει το μονο σίγουρο.. Κι εγω νιώθω απέχθεια οτι δεν αξίζω και πως τα έκανα αυτά;; Αυριο ξεκινάς κατι καινούργιο γιατι να το βάλεις κατω πήγαινε γυμναστήριο ξεκινά... Παράγει ενδορφινες.. Θα σε βοηθησει πολυ κι εγω θελω πολυ να το κανω,...

  10. #40
    σε καμια περιπτωση δν θα παω γυμναστηριο μετα το σημερινο :P.μονο σπιτι αν κανω.αν κ χλωμο το βλεπω. εσυ σημερα εκανες υπερφαγικο-βουλημικο; Οταν κανεις βουλιμικο κανεις κ εμετο;
    Ποσα κιλα θες να χασεις;

  11. #41
    Εγώ σήμερα ήπια πολλούς καφέδες 4 κι ενα μικρό κομματάκι κεικ.. Εντάξει ήταν ελεγχόμενο αφου δεν έφαγα τα πάντα ,μου κανει καλο ολα αυτά που λέμε κι ετσι σκέφτηκα οτι θα ήταν άσχημο για μένα να κανω κατι τετοιο , οταν παθαίνω βουλιμία συνιθιζα να περνώ καθαρτικά καθώς ήμουν απο τους ανθρώπους που δεν μπορούν να κανουν εμετό ηθελημένα. Έφτασα να περνώ καθημερινά καθαρτικά και παραλίγο ν χαλάσω το έντερο μου, αρρώστια χωρις παθολογικό αίτιο.. Και σκέφτηκα οτι δεν παει αλλο ... Οχι να πας, θα σε ηρεμήσει. Πρεπει να βάλεις στόχο και να μην εξαρτάσαι απο το φαγητο αν και ξέρω παρα πολυ καλα οτι ειναι δύσκολο...παρα πολυ...αλλα δεν πρεπει να το καταφερουμε;;; Εγω εχω βάλει 22 κιλά... Πολλα αρχικά ας έχανα και τα 15 θα ήμουν πολυ χαρούμενη. Ντρέπομαι για μένα που με άφησα κι έγινα ετσι... Εσυ ποσο είχες βάλει;;; Ηρεμία προσπάθησε....

  12. #42
    Χμμ..και τωρα; σε ποια φαση βρισκεσαι;περα απ τα κιλα.χρησιμοποιεις ακομα καθαρτικα΄;
    Εγω απ' τα 66 πηγα στα 50 κ τα τελευταια χρονια κυμαινομαι απ τα 58 εως τα 65. πριν δυο βδομαδες ημουν στα 60 αλλα τωρα με τα συνεχομενα βουλημικα δν θελω να δω που εχω φτασει..
    Κι εγω ντρεπομαι.νιωθω οργη,θυμο...κ μπλα μπλα μπλα.αλλα πραγματικα με το να τα σκεφτεσαι ολα αυτα δν αλλαζεις κατι.παρ το αποφαση. κ σκεψου τι θα κανεις απο δω και περα. οτι εγινε εγινε.παει.
    ναι δεν λεω, εχω χασει πολλες στιγμες,απειρες στιγμες..και σκεφτομαι αν ολα ηταν αλλιως; αν δν ειχα τα βουλημικα επεισοδιοα; θα ειχα ακομα την παρεα μου; θα ειχα ακομα αυτη την αθωοτητα; θα θα θα θα; ΝΑΙ .θα ειχα μια καλυτερη ζωη.αλλα δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο.το μονο που μπορω να πω. ειναι οτι ειμαι περηφανη για μενα..γτ εχω περαασει πολλες δυσκολιες.μονη μου.εχω φτασει πατο απειρες φορες.ομως παντα εβρισκα τη δυναμη και σηκωνομουν.τωρα ναι.εχω πεσει ξανα.αλλα θα σηκωθω.κ με τη βοηθεια σου.και με τις εμπειριες όλων οσων περνανε τα ιδια θα γινω ακομα πιο δυνατη.:) οπως κ εσυ

  13. #43
    Μπορείς να κερδίσεις τι παρέες σου ειναι στο χερι σου... Άρχιζε σιγα σιγα να αποσυμφοριζεσαι βρες τον εαυτο σου... Τώρα ειμαι σε φάση αφασία... Προσπαθώ να συνειδητοποιήσω τι μου συμβαίνει τι εχει αλλάξει... Οχι δεν πίνω καθαρτικά πλέον , θελω να χάσω τα κιλά που εχω πάρει και να μπω στα παντελονάκια μου... Θελω να πειθαρχισω κι να αγαπήσω εμένα... Ανέβα στη ζυγαριά και να πήρες θα τα χάσεις δεν ξερεις ποσο θείο δώρο ειναι η ζωη μας κι εμείς την σπαταλάμε κάνοντας κακό σε σένα..., ετσι θα ξεπεράσεις αυτο κι θα εισαι ακομα πιο δυνατή και σταθερή στα πόδια σου... Γι αυτο ειμαστε εδω για να το παλέψουμε, η ζωη εχει τα πανω κ τα κατω της, πρεπει να σταθούμε στο ύψος μας...

  14. #44
    Μπορείς να κερδίσεις τι παρέες σου ειναι στο χερι σου... Άρχιζε σιγα σιγα να αποσυμφοριζεσαι βρες τον εαυτο σου... Τώρα ειμαι σε φάση αφασία... Προσπαθώ να συνειδητοποιήσω τι μου συμβαίνει τι εχει αλλάξει... Οχι δεν πίνω καθαρτικά πλέον , θελω να χάσω τα κιλά που εχω πάρει και να μπω στα παντελονάκια μου... Θελω να πειθαρχισω κι να αγαπήσω εμένα... Ανέβα στη ζυγαριά και να πήρες θα τα χάσεις δεν ξερεις ποσο θείο δώρο ειναι η ζωη μας κι εμείς την σπαταλάμε κάνοντας κακό σε σένα..., ετσι θα ξεπεράσεις αυτο κι θα εισαι ακομα πιο δυνατή και σταθερή στα πόδια σου... Γι αυτο ειμαστε εδω για να το παλέψουμε, η ζωη εχει τα πανω κ τα κατω της, πρεπει να σταθούμε στο ύψος μας...

  15. #45
    Προσπαθησε να τα χασεις μονο με τον σωστο τροπο.μη κανεις χημικες διαιτες.γτ θα τα ξαναπαρεις.κ σιγουρα αυτοι που εχουν βουλιμικα επεισοδια δν θελουν τετοιου ειδους διαιτες.τρωγε σωστα, κανε 5 γευματα την ημερα και γυμνασου αν οχι καθε μερα 3 με 4 φορες την βδομαδα.
    ολοι ξερουμε ποσο σημαντικη κ ωραια ειναι η ζωη μας...η το ποσο ωραια μπορει να γινει η ζωη μας.απλως ολα τα αφηνουμε για αυριο..κ αυτο το αυριο δυστυχως δν θα ρθει ποτε..

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •