Ο γιος μου ειναι gay...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6

    Ο γιος μου ειναι gay...

    Καλησπέρα σας,συγχαρητηρια για το forum σας,εχω διαβασει αρκετες ιστοριες κ με βοήθησαν πολυ..Το θέμα το οποίο θα συζητησω ειναι η ομοφυλοφιλία..Είμαι 19 χρόνων και μενω με την μητέρα μου,σχεσεις με τον πατέρα μου δεν εχς και δεν ειχα ποτέ,πριν δυο χρόνια τον γνωρισα αλλα αυτο.Απο μικρό παιδι ήξερα οτι είμουν ομοφυλοφιλος,πέρασα βεβαια απο πολλα στάδια για να μπορέσω σήμερα να είμαι ξεκάθαρος και να ξερω οτι αυτο ειμαι.Απο μικρό παιδι έκανα πολλες προσπάθειες να "αλλάξω",οι οποίες απέτυχαν.Τώρα μπορει να αναρωτιέστε για τον περίγυρο μ όλα αυτα τα χρόνια αν ηξεραν κατι..Για να μαι ειλικρινης καποιοι απο αυτούς ειχαν καταλαβει καποια πραγματα αλλα ποτε δν παραδεχτηκα τπτ,εκτος απο 2-3 πολλοι καλους μου φιλους που ξεραν,με τους οποιους ειμαστε απο παιδια μαζι μεχρι και σημερα..Τωρα παμε στο φλέγον θεμα ομως..Την μητέρα μου,μπορώ να πω οτι ειχε φυσικα τις υποψιες της ολα αυτα τα χρόνια,αλλα παντα προσπαθούσα να της ρίξω σταχτη στα ματια για να μην την "στεναχωρησω¨.Η ομοφυλοφιλία για την μητέρα μου ειναι κατι το οποιο δν προκειτε πιστευω ποτε να το αποδεχτει.Ολα ξεκινησαν περσι το καλοκαιρι που ειχα σχεση με ενα παιδι ενα χρονο μεγαλυτερο μ..Ενα βραδυ για μια φορα ξεχασα ανοιχτο το κινητο μ κ το ψαξε..και ειδε καποια μηνυματα,τα οποια οπως φανταζεσται ηταν καπως ερωτικα,και τοτε ηταν που της το παραδεχτηκα..Για περιπου ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ δν μου μιλουσε ημασταν μεσα στο σπιτι και αλλαζε δωματιο μολις εμφανιζομουν,πολλες φορες πηγαινα κοντα της για να της μιλησω και να της εξηγησω οτι δν φταιει αυτη σε κατι,αλλα συνεχως εκλεγε και κατηγορουσε τον εαυτο της οτι αυτη φταιει για αυτο που επαθα,και μαλιστα τοτε μου ειπε να ξερεις οτι "καλυτερα να επεφτες στα ναρκωτικα παρα να εισαι *******".Να τονίσω οτι η οικογενεια μας ειμαι εγω κ αυτη.Δν εχει κανεναν αλλον εκτος απο μενα,ειμαι και μοναχοπαιδι..Για να μην σας κουραζω,δν αντεχα να την βλεπω ετσι και τα μπαλωσα λοιπον και ειπα οτι ακομα δν ξερω τι θελω,οτι μαρεσουν και οι γυναικες,και τα μηνυματα μου τα στειλε το παιδι επειδη του αρεσα και εγω δν εκανα τπτ.Τότε πραγματικα πηρε μια ανασα,πιστευω πως ήθελε να το πιστεψει.και γω δν μπορουσα να κανω διαφορετικα ειπα αυτο που ηθελε να ακουσει,δν αντεχα ειλικρινα να την βλεπω σαν ενα φυτο..της ειπα ασε με να προσπαθησω να "αλλαξω"..Πφφφφ....Και φτανουμε στο σημερα,βασικα στην μια βδομαδα πριν..Για αλλη μια φορα εγινε αυτο που εγινε περσι,για αλλη μια ****μένη φορα ξεχασα το κινητο μου ανοιχτο και το εψαξε,και ειδε καποια μηνυματα,το ιδιο με περσι δλδ.Απλά η διαφορα ειναι οτι φετος δν μπορεσα να ξαναπω ψεμματα..Οχι δν αντεχα να της λεω ψεμματα,ενιωθα πως κοροιδευω τον εαυτο μου αλλα και εκεινη.Οι αντιδράσεις ιδιες..Θελω να πεθάνω,τι θα καμαρώνω τώρα..ε?μια αδελφη?Και πολλα αλλα σκληρα τα οποια δν θελω να αναφερω.. ¨( Προσπάθησα να της εξηγησω οτι δν φταιει σε κατι οτι δν μπορει να αλλαξει αυτο που ειμαι..Αλλα δν λεει να το δεχτει..Υπάρχει περιπτωση να φυγω απο το σπιτι,μου ειπε οτι μεχρι να πεθανω δν προκειτε να το αποδεχτω..Δν μπορει να καταλαβει οτι δν μπορω να το ελεγξω,και στην τελικη οτι δν εχει καμια σχεση με αυτη την αποφαση μου.Θα μου πειτε προσπαθησε να την καταλαβεις..πιστεψτε με αυτο κανω!Με οση δυναμη μου εχει απομεινει,δν θελω να την χασω,δν θελω...Δν ξερω τι να κανω....Ειναι μια κατασταση που ισως την εχουν περάσει η περνανε και αλλα ατομα..και θα θελα να μου πειτε την γνωμη σας για ολα αυτα..οποια και αν ειναι..

    Συγνώμη αν σας κουρασα απλα ειμαι πολυ πιεσμενος..δν ξερω τι αλλο να κανω.....¨(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    φιλε μου ειναι μια δυσκολη κατασταση πραγματικα.Συμβουλη μου θα ηταν να το εκρυβες μια και θα σε γλυτωνε απο πολλα προβληματα αλλα αφου πλεον αυτο δεν ειναι εφικτο και αφου εχεις παρει τις αποφασεις σου,τοτε ολα εξαρτωνται απο τη μητερα σου.Δωσε της χρονο,πολυ χρονο.Μη την πιεζεις να δεχτει κατι αμεσα,το οποιο την πληγωνει τοσο πολυ.ουτε βεβαια να ντρεπεσαι εσυ αφου η φυση σου εδωσε διαφορετικες κατευθυνσεις.Αλλα ειναι δυσκολο για αυτην,σκεψου μπορει καποτε να \"κοροιδευε\" αλλα τετοια ατομα και τωρα να ηρθε στο κεφαλι της.Το αν θα κατεφερει να το δεχτει ειναι θεμα δικο της και κατα ποσο θα υπερισχυσει η μητρικη αγαπη απο το κοινωνικο κατεστημενο(και η μαχη ειναι δυσκολη και αμφιροπη).Να εισαι κοντα της και μακρια της αναλογα με την διαθεση της.Δεν ειναι σιγουρο το αποτελεσμα,πλεον εξαρταται απο αυτην και την ικανοτητα της να αποδεχεται.Σου ευχομαι να παν ολα καλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    123
    Έτσι είναι οι περισσότεροι. Δεν έχει να κάνει με την μητέρα σου. Ίσως η δική μας γενιά να είναι πιο ανοιχτόμυαλοι ως γονείς. Πάντως εγώ θα σου έλεγα ότι καλά έκανες που είπες την αλήθεια. Όχι για την μητέρα σου αλλά για τον εαυτό σου πάνω απ\' όλα. Είναι ένα χαρακτρηριστικό σου, γιατί θα πρέπει να σε κάνει να ντρέπεσαι? Επειδή όλοι έχουν συνηθίσει να έχουν στερεότυπα ή να κολλάνε ταμπέλες? Με τα δήθεν \"Αυτό είναι το σωστό και το φυσιολογικό..\" ? Το τι είναι σωστό και φυσιολογικό είναι υποκειμενικό. Να ΜΗΝ ντρέπεσαι γι αυτό που είσαι!! Έτσι κι αλλιώς στη ζωή σου θα γνωρίσεις ανθρώπους που θα σου προσδίδουν χαρακτηρισμούς χωρίς να ισχύουν, επειδή απλά έτσι τους αρέσει να κάνουν. Γιατί να ζεις με τους \"κανόνες\" που έχουν ορίσει \"κάποιοι\" και να χάνεσαι? Ελευθερία σημαίνει να ζεις μέχρι εκεί που δεν προσβάλλεις την ελευθερία του άλλου. Κι εσύ δεν προσβάλλεις την ελευθερία κανενός.

    Και.. 19? Λες ότι δεν θέλεις να την χάσεις, αλλά μήπως θα πρέπει να μεγαλώσεις λίγο παραπάνω? Η μητέρα σου σε έφτασε μέχρι εδώ, από εκεί και πέρα δεν είναι αυτή που θα σου ρυθμίσει/καθορίσει και την ζωή. Απλά αν θέλεις, μπορείς να είσαι διακριτικός και προσεχτικός.

    Πρέπει να διαλέξεις νομίζω. Φαίνεσαι παιδί χαμηλών τόνων που διαθέτει σεβασμό. Οκ, αυτό είναι πολύ καλό για εσένα και σπανίζει σήμερα. Αλλά μήπως να κοίταζες τον εαυτό σου λίγο? Η μητέρα σου την έζησε τη ζωή της! Καιρός να κάνεις το ίδιο κι εσύ. Ούτε εγκληματίας είσαι, ούτε κανένα τέρας.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οκ τι να πω?
    welcome to the jungle???

    Δυστυχως με την μητερα σου ειναι φανερο οτι δεν θα βρεις την αποδοχη που ζητας.
    Ξεχασε το και εληξε.

    Τωρα αναλογα με τον χαρακτηρα σου εχεις 2 επιλογες μιλωντας γα την κοινωνικη σου συμπεριφορα.

    1. Η νορμαλ
    Ζεις την ζωη σου και δεν βγαζεις παρα εξω το πως οριοθετησε σεξουαλικα.
    Κανεις και ενα γαμο καλυψης (ετσι λεγεται) οταν θα εισαι επαγγελματικα οκ - ισως κανεις και ενα παιδι.


    2. Η εξτρεμ
    Τους γραφεις ολους και ολα κανονικα και οποιος γουσταρει εχει καλως.

    Υπαρχει και μια τριτη, να ζησεις εξω αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι στο προγραμμα σου κατι τετοιο.



    Σε καθε περιπτωση υπερασπισε τις επιλογες σου εκει που νομιζεις οτι χρειαζεται και εφοσον κρινεις σκοπιμο οτι δεν θες να πικρανεις κοσμο και μπορεις να το κανεις κανε το.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    δεν ειναι μανα αυτη αλλα δαιμονας.ενα πλασμα μονο ειχε στον κοσμο και το αρνηθηκε.ποτε δεν θα το εκανα στον δικο μου γιο αυτο οτι κιαν ηταν θα ηταν το μωρακι μου.το μικρο μου πλασματακι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Καλησπέρα και σε σένα..

    δυστυχώς και εγώ το βλέπω δύσκολο να αποδεχτεί τον σεξουαλικό προσανατολισμό σου η μητέρα σου. Θα το είχε ήδη κάνει μέσα στον τελευταίο χρόνο, απο τότε που διάβασε για πρώτη φορά τα μνματά σου. Αντιθέτως, η δικιά της αντίδραση τη δεύτερη φορά ήταν παρόμοια με την πρώτη.
    Απ ό,τι καταλαβαίνω, η μητέρα σου θα θελε μια δεύτερη ευκαιρία στη ζωή μέσω εσού και τώρα δεν την έχει.
    Η γνώμη μου... (και έχε υπόψη πως είμαι μητέρα 11χρονου αγοριού, οπότε πολλές φορές μου χει περάσει απο το μυαλό ότι δεν αποκλείεται να βρεθώ στη θέση της μαμάς σου)... μην την αφήσεις να σε γεμίσει ενοχές γι αυτό που είσαι. Δεν είναι δικό σου το πρόβλημα, δικό της είναι.

    Όσο για την κοινωνική συμπεριφορά, δε νομίζω ότι είναι εξτρίμ το να έχεις τη σεξουαλική ζωή που γουστάρεις, αρκεί να μην το κάνεις σημαία σου αυτό, αρκεί να μην είναι το κυρίαρχο που σε χαρακτηρίζει. δλδ να είσαι ο τάδε, επιστήμονας πχ, έξυπνος, χιουμορίστας και μηχανόβιος και όχι ο τάδε ο *******. Όπως και ο δείνα δεν είναι ο δείνα ο στρέιτ.

    Κουράγιο λαβ σορροου και μη ντρέπεσαι για τίποτα!! ιτσ γιορ λάιφ!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Love_Sorrow




    για αλλη μια ****μένη φορα ξεχασα το κινητο μου ανοιχτο και το εψαξε,
    Επισης θα πρεπει να μαθεις να προστατευεις την ιδιωτικη σου ζωη.
    Ουτε να την κανεις σημαια οπως ειπωθηκε αλλα απο την αλλη να μην την εχεις διατρητη προς τα εξω.

    Η ζωη αφορα εσενα και αυτοι που επιλεγεις εσυ να εμπλεκονται.


    Δυστυχως επειδη ανηκεις σε μια μειονοτητα, κινητα και αλλα περιξ πρεπει να κλειδωνονται για να μην εχεις τουλαχιστον αυτα τα μικροπρεπη προβληματα.



    Τελος στις λαθος απαντησεις που σου δινει η μαρια,

    η μητερα σου δεν ειναι καθολου δαιμονας απλα εχει μεγαλωσει με καποιες Χ αντιλήψεις.
    Εισαι υποχρεωμενος να την δεχτεις οπως ειναι (σε αντιθεση με οτι κανει αυτη) και να διατηρησεις τις ισορροπιες που κατα αρχην αντεχεις εσυ.

    Η διατηρηση των ισσοροπιων για να εισαστε και οι δυο (τροπο τινα) ευτυχισμένοι ειναι κατα κυριο λογο στο χερι το δικο σου.
    Πιστευω οτι μπορεις να τις πεις την \"αληθεια\" που μπορει να αντεξει χωρις να καταπιεζεις τα δικα σου θελω.
    Φυσικα να εχεις παντα υποψη σου οτι τα δικα σου θελω προηγουνται των οποιων αλλων αγαπημενων η οχι προσωπων.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Καλησπέρα,
    η μητέρα σου είναι μία παρεμβατική μητέρα, χαρακτηριστικό δείγμα γονιού κάποιων ανατολικών χωρών με άλλες συνήθειες: αποφασίζουν ποια γυναίκα θα παντρευτεί ο γιός τους, τι δουλειά θα κάνει και ακόμα και που θα μένει ή πώς θα επιπλώσει το σπίτι του. Τα ίδια κάνουν και στις κόρες τους. Δεν σέβονται τον κανόνα που ισχύει στην Ευρώπη ότι ο άνθρωπος μετά τα 18 είναι ενήλικος. Φέρονται εξουσιαστικά στα παιδιά τους όσο ζουν. Γι αυτό ο Καζαντζάκης όταν έχασε τον πατέρα του παρά την λύπη του είπε πως \"τώρα είμαι ελεύθερος\".
    Η συμβουλή μου είναι να μην την αφήσεις να σε ενοχοποιήσει. Δείξε της πόσο άσχημος είναι ο εκβιασμός που σου κάνει. Δεν σου μιλάει και κλαίει γιατί δεν της αρέσει η επιλογή σου. Μήπως αν και εσύ δεν της μιλούσες και έκλαιγες γιατί δεν σου αρέσει μια δική της επιλογή? η δουλειά της ίσως ή το ότι χώρισε ή το ότι δεν ξαναπαντρεύτηκε ή ό,τι άλλο σκεφτείς.
    Αν δεν αντέχεις άλλο σήκω φύγε, δώσε της τη νέα σου διεύθυνση και το τηλέφωνό σου και πέτα της το μπαλάκι για την αποξένωση σας. Σε καλό θα σου βγει. να φύγεις μακριά από ένα τέτοιο κλειστόμυαλο και παρεμβατικό και εκβιαστικό άτομο. Θα βρεις την ελευθερία σου. Γίνε κάτι σημαντικό όπως σου λέει η προηγούμενη, χωρίς να κάνεις σημαία την σεξουαλική ζωή.
    Κουράγιο και όλα να σου πάνε καλά.

  9. #9
    Originally posted by nature
    Καλησπέρα,
    η μητέρα σου είναι μία παρεμβατική μητέρα, χαρακτηριστικό δείγμα γονιού κάποιων ανατολικών χωρών με άλλες συνήθειες: αποφασίζουν ποια γυναίκα θα παντρευτεί ο γιός τους, τι δουλειά θα κάνει και ακόμα και που θα μένει ή πώς θα επιπλώσει το σπίτι του. Τα ίδια κάνουν και στις κόρες τους. Δεν σέβονται τον κανόνα που ισχύει στην Ευρώπη ότι ο άνθρωπος μετά τα 18 είναι ενήλικος. Φέρονται εξουσιαστικά στα παιδιά τους όσο ζουν. Γι αυτό ο Καζαντζάκης όταν έχασε τον πατέρα του παρά την λύπη του είπε πως \"τώρα είμαι ελεύθερος\".
    Η συμβουλή μου είναι να μην την αφήσεις να σε ενοχοποιήσει. Δείξε της πόσο άσχημος είναι ο εκβιασμός που σου κάνει. Δεν σου μιλάει και κλαίει γιατί δεν της αρέσει η επιλογή σου. Μήπως αν και εσύ δεν της μιλούσες και έκλαιγες γιατί δεν σου αρέσει μια δική της επιλογή? η δουλειά της ίσως ή το ότι χώρισε ή το ότι δεν ξαναπαντρεύτηκε ή ό,τι άλλο σκεφτείς.
    Αν δεν αντέχεις άλλο σήκω φύγε, δώσε της τη νέα σου διεύθυνση και το τηλέφωνό σου και πέτα της το μπαλάκι για την αποξένωση σας. Σε καλό θα σου βγει. να φύγεις μακριά από ένα τέτοιο κλειστόμυαλο και παρεμβατικό και εκβιαστικό άτομο. Θα βρεις την ελευθερία σου. Γίνε κάτι σημαντικό όπως σου λέει η προηγούμενη, χωρίς να κάνεις σημαία την σεξουαλική ζωή.
    Κουράγιο και όλα να σου πάνε καλά.

    .....συμφωνώ απόλυτα...συν.....

    Κάποτε οι γονείς πρέπει να αποκτήσουν παιδεία και να αποκτήσουν τον πραγματικό τους ρόλο.
    Είχα την ίδια συζήτηση πριν μέρες με μια φίλη και μου έλεγε πως αν κάνω γιο και γίνει γκέι, πως θα αντιδράσω; Της είπα πως αυτό που θα πρέπει να ενδιαφέρει τον κάθε γονιό είναι να είναι το παιδί του υγιες και ευτυχισμένο. Δεν έχω παιδί και ίσως θεωρητικά να το βλέπω έτσι, πάντως σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να φορτωθείς ενοχές για κάτι που είναι καθαρή επιλογή σου και σε κάνει ευτυχισμένο.
    Θα σου πρότεινα να μιλήσετε μαζί ή μόνη της με έναν ειδικό, αν καταφέρεις να την πείσεις... Ίσως καταλάβει περισσότερα πράγματα και ανοίξει ένα μικρό παραθυράκι μέσα της...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Ειναι σαφες οτι υπαρχει κοσμος που αγνοει σε ποια κοινωνια ζει....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6
    Καταρχην να σας ευχαριστησω ολους για της αποψεις και της συμβουλες σας που μου δινετε..εχουν περασει καποιες μερες απο τοτε που εγινε το μπαμ που εγραψα κ το πρωτο μηνυμα δλδ και μπορω να πω οτι τα πραγματα εχουν μεινει στασιμα με την μητερα μου.Οκ δεν περιμενα να γινει κατι τρελλο η να αλλαξει κατι απλα η συμπεριφορα της ειναι ιδια..Απ\'ολα οσα μου ειπατε βλεπω ενα κοινο σημειο που πρεπει κ να συμφωνειτε ολοι..ειναι να κανω ΥΠΟΜΟΝΗ!και αυτο κανω..απο αυριο ξαναπιανω δουλεια(ειχα σταματησει εδω κ ενα μηνα)και το θελω πολυ γιατι πιστευω θα με βοηθησει αρκετα να ξεφυγω απ\'ολα αυτα κ να μην τα σκεφτομαι τοσο.κατι που ηθελα να προσθεσω ειναι οτι μια αλλη λυση θα ηταν να φυγω και να απω να μεινω στην αθηνα(απο την οποια καταγομαι)και εμενα μεχρι προπερσι,να κανω μια καινουργια αρχη..Δεν ξερω πως θα εξελιχθουν τα πραγματα,δν επιδιωκω αυτην την λυση αλλα ειναι μια απο αυτες που εχω σκεφτει,και αν δω οτι η τελικη αποφαση της μητερας μ ειναι να αποχωρησω ισως την κανω πραξη..ο χρονος θα δειξει...

    Και παλι σας ευχαριστω ολους...:)

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    32
    δεν ξερω αν εχει σημασια που σου γραφω κι εγω οτι εχεις το δικαιωμα να διαλεξεις εσυ το πως θα ειναι η ζωη σου και ποιος θα ειναι ο ερωτικος σου συντροφος, νοιωθω ηδη οτι γραφω κατι τετριμμενο, κατι που ηδη εχεις ακουσει....
    εισαι 19 ετων εγραψες, αρα ενηληκας... μπορεις να σταθεις μονο σου σε αυτη τη ζωη? μπορεις να φυγεις απο το σπιτι σου και να γινεις αυτεξουσιος? αν ναι, εχεις λυσει μαλλον ενα σημαντικο μερος των προβληματων σου

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •