Kcal και C
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: Kcal και C

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    2

    Kcal και C

    Χαιρετώ την αλληλέγγυα και μαχόμενη παρέα.

    Έπεφτα καιρό στο φόρουμ σε αναζητήσεις που έκανα στο google, για τι άλλο; Για τον εχθρό. Από σήμερα θα γράφω κιόλας.

    Ξεκινάω με τα βασικά. Είμαι γυναίκα, 25 ετών, 82 κιλά, και ύψος 1.70.
    ;Eχω κάποια κιλά παραπάνω, τα οποία λόγω ύψους δεν φαίνονται τόσα, αλλά χωρίς ρούχα, με μαγιώ ήμουν σαν ζελεδάκι haribo. Από τον Σεπτέμβριο ξεκίνησα γυμναστήριο, πάω 4 φορές τη βδομάδα και κάνω αερόβιο (ελλειπτικό συνολικά καίω 1000 θερμίδες) και όργανα αντιστάσεις και βάρη σε ολες τις μυικές ομάδες.

    Ενώ έχω χάσει πόντους από την περιφέρεια που είχα και το μεγάλο πρόβλημα, αλλά και γενικότερα η ζυγαριά η άτιμη με δείχνει το ίδιο. Μου λένε ότι έχω αδυνατίσει και το βλέπω και στα ρούχα που σακουλιάζουν. Κόντεψα να ανέβω στα κάγκελα από την απελπισία με τη ζυγαριά.

    Προσπαθώ τώρα να με μαζέψω στη διατροφή. Γενικά προσέχω απ' όταν άρχισα το γυμναστήριο, αλλά όχι να στερηθώ κάτι. Δηλαδή στις «δύσκολες μέρες» θα φάω τη σολοκατίτσα μου, με στέβια βέβαια, αλλά θα την φάω. Σήμερα είχα μια συζήτηση για το πως μετράμε τις θερμίδες και κόντεψαν να με στείλουν.

    Μου είπαν πως το Kcal που αναγράφεται στις ετικέτες των προϊόντων σημαίνει 1000 θερμίδες. Συγκεκριμένα πως ένα δισκίο εχινάτσια βιταμίνης c, το 8.8 Kcal είναι 8.800 θερμίδες. Το googlάρα και όντως έτσι λέει (1Kcal=1000C). Σε εμένα αυτό δεν έχει λογική.
    Δηλαδή ένα γιαούρτι που έχει 330 Kcal, ισοδυναμεί με 33.000 θερμίδες; Πολύ κουφό δεν είναι; Το ξανά σκέφτηκα και ουσιαστικά αυτό σημαίνει πως μ' ένα γιαούρτι των 200γρ. παίρνεις σχεδόν 4.5 περίπου κιλά; Είναι δυνατόν;


    Είμαι μπερδεμένη και απελπισμένη. Αυτό σίγουρα συνιστά χαζομαρίτσα, αλλά στις ετικέτες των προϊόντων για θερμίδες κοιτάμε κατευθείαν το Kcal ή κάνουμε κάποια πράξη με αυτό;
    Μήπως υπολογίζω κάτι λάθος και η ζυγαριά παίρνει εκδίκηση καθημερινά.


    Σήμερα είχε και ωραίο φεγγάρι (δεν το είδα), ελπίζω κάποιος/ κάποια να το απόλαυσε δεόντως.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Σοβαρά τώρα; Ελπίζω απλώς να κάνεις πλάκα.

    Εννοείται πως τα Kcal (ή θερμίδες, στα ελληνικά) που αναγράφονται στις συσκευασίες τα υπολογίζεις ως έχουν.
    Μια σοκολάτα δηλαδή προσφέρει περίπου 400 θερμίδες, όταν η μέση ημερήσια πρόσληψη θερμίδων είναι 2000.

    So, the answer is, in your case, "calorie" means the same as "Kcal" or "Kilocalorie".
    Πηγή: http://health.stackexchange.com/ques...-and-kcal/5285

    Το πιο πιθανό είναι να χτίζεις μύες λόγω γυμναστικής, γι'αυτό δεν έχεις δει δραστικό αποτέλεσμα στη ζυγαριά.
    Καλωσόρισες.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Τι μου θυμισες ...
    Η κοπελα στο βιντεο εχασε δεκα κιλα τρωγοντας μονο σοκολαδα (ολες τις δικαιουμενες θερμιδες της μερας τις εκανε σοκολατα!)
    Τελικα αφου απεκτησε ενα λεπτο αλλα σαν ζελεδάκι haribo σωμα αποφασισε να αλλαξει πλανο ...
    https://www.youtube.com/watch?v=wOX1bO6GWKw&t

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    2
    Καλώς σας βρήκα.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Αυτό υποθέτω πως γίνεται με το γυμναστήριο Blossom.


    Nick θα μπορούσαμε να είμαι και εγώ αυτή. Δηλαδή να ζω μόνο με σοκολάτες. Αν με αδυνάτιζαν κιόλας θα ήταν η βασική μου τροφή.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •