My little story...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3

    My little story...

    Γεια χαρα κι απο μενα. Γιαννης απο Σερρες. Σας βρηκα τελειως τυχαια ψαχνοντας ασχετα θεματα στο ιντερνετ, ομως παρολα αυτα αφου ειδα φως.....μπηκα!

    Πριν 5 χρονια λοιπον, εκανα κι εγω γαστρικο μανικι. Ημουν τοτε 27 ετων, 138 κιλα με 1,80 υψος! Τον πρωτο 1,5 χρονο εφτασα στα 85 κιλα, χωρις ιδιαιτερο κοπο ομολογω! Σημερα πλεον? 120 αφρατα και ζουμερα (135 εφτασα ομως αυτο θα το εξηγησω παρακατω). Ολο το κακο ξεκινησε, αφου εφυγαν ολα τα περιττα κιλα απο Πανω μου, εγω πηρα τα Πανω μου, αρχισα να βγαινω απο τον βουρκο της καταθλιψης του παρελθοντος λογω της παχυσαρκιας, ανεβασμενη διαθεση, εξοδους με φιλαρακια, πολυ ποτο (πολυ ομως), φαγητα σαβουρες, τσιμπολογημα μπολικο, γλυκο αρκετο και φυσικα ποτε δεν σταματουσα να τρωω εαν δεν αισθανομουν αρκετη πιεση που να μην χωραει τιποτα αλλο (αυτο το κανω και τωρα ενιοτε, διοτι ως γνωστον η εγχειρηση σου κοβει το στομαχι, οχι ομως και τις συνηθειες χρονων). Αποτελεσμα? Σημερα να νιωθω λες και δεν εκανα ποτε μου εγχειρηση. Ειτε γιατι το στομαχι μου εχει ξεχειλωσει πολυ, οχι σε φαση πριν την εγχειρηση μιας και δεν ειναι εφικτο αλλα σιγουρα μπορω να φαω αρκετη ποσοτητα πλεον, ειτε διοτι ξαναπηρα πισω ολα τα κιλα που εχασα. Στο ενδιαμεσο αρκετες προσπαθειες για διαιτες κλπ, οι οποιες ομως κρατουσαν 1 βδομαδα το πολυ.

    Παρολα αυτα, σημερα δεν αισθανομαι καθολου πεσμενος ψυχολογικα και ο λογος ειναι ο εξης. Αφου ξαναγυρισα στα 135 κιλα, εχει καποιο διαστημα που ξεκινησα μια σωστη διατροφη, για τα δικα μου κυβικα τουλαχιστον, που επιτελους μπορω και την τηρω. Με αποτελεσμα ΚΑΙ να μην πειναω αλλα ΚΑΙ να εχω χασει ηδη 15 κιλα (εξου και τα 120 που ανεφερα στην αρχη). Χανω περιπου 1 κιλο την εβδομαδα και ειμαι μια χαρα. Βεβαιως αυτο που κανω ειναι το τελειως αναποδο σε σχεση με τις πρωτεινικες διαιτες που προτεινονται για οσους κανανε εγχειρηση, ομως who cares αφου εγω τα καταφερνω? Στην ουσια κανω μια διατροφη 2 γευματων ημερησιως, με μπολικους "σωστους" υδατανθρακες (πατατες, γλυκοπατατες, καστανο ρυζι, μακαρονια απλα και ολικης, οσπρια, ψωμι ολικης, λαχανικα), γρηγορο περπατημα μιας ωρας 4-5 φορες την εβδομαδα και πολυ νερο.

    Παρακατω σας παραθετω και καποια links, σχετικα με 2 tips που ακολουθω ευλαβικα και σε μενα τουλαχιστον λειτουργουν αψογα μεχρι στιγμης.

    http://betterliving.club/2015/02/16/...�ηστεία/

    http://betterliving.club/2015/05/24/cheat-days/

    Ηθικο διδαγμα πρωτο. Καμια εγχειρηση δεν ειναι πανακεια. Διοτι 100% θα τα χασεις σχεδον ολα, ομως υπαρχουν σοβαρες πιθανοτητες να τα ξαναβαλεις αν δεν αλλαξεις μυαλα και συνηθειες. Ηθικο διδαγμα δευτερο. Ακομη κι αν καταστρεψατε τα παντα οπως εγω, ποτε δεν ειναι αργα για την μεγαλη αλλαγη. Οκ, ισως ειναι αρκετα νωρις για να βγαλω συμπερασματα, ομως για εναν περιεργο λογο αισθανομαι πως αυτη τη φορα θα τα καταφερω μια και καλη! Αργα αλλα σταθερα. Κι αν μπορω εγω, σιγουρα μπορειτε απαντες. Σιγουρα ομως.

    Αυτα τα "ολιγα" λοιπον. Και το σημαντικοτερο απο ολα. Το οτι ξεκινησα να κανω καποια συγκεκριμενα πραγματα που λειτουργουν σε μενα, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση πως τα προτεινω και σε εσας. Αντιθετως μαλιστα. Απλως ταιριαζουν στον δικο μου οργανισμο αλλα και χαρακτηρα κι ετσι ηθελα να σας γραψω την δικη μου ιστορια. Ευχαριστω που με διαβασατε. Δυναμη, υγεια και πολλα χαμογελα σε ολους και ολες!! :starhit:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Yanni αν και δεν έχω κάνει γαστρικό μανίκι, βλέπω ότι η διατήρηση ενός φυσιολογικού βάρους μετά την δίαιτα είναι ίσως το πιο δύσκολο κομμάτι της δίαιτας. Μπράβο που είσαι αισιόδοξος και μπράβο που έχασες 15 κιλά με την νέα διατροφή που ακολουθείς. Όμως σχετικά με το Λίνκ των "cheat days", υπάρχει μια λεπτή κλωστη που διαχωρίζει την cheat day με την διατροφική διαταραχή της υπερφαγιας και θέλει προσοχή αν κάποιος ακολουθεί cheat day μια φορα την Εβδομάδα μην υπερβάλει και φτάσει στην υπερφαγια. Πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Καλησπέρα, καλώς ήρθες και σε ευχαριστώ εγώ προσωπικά για αυτά που μας έγραψες, ήθελα να σε ρωτήσω κάτι όσον αφορά τη νηστεία, μπορεί να ακουστεί και χαζό αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτονόητο, όταν λέει να επιλέγουμε ένα 8ωρο την ημέρα αυτό πρέπει να είναι σταθερό για κάθε μέρα πχ 12-8 ή μπορεί τη μία μέρα να είναι πχ 12-8, την άλλη 1-9 κτλ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Και επίσης όταν λέει την ποσότητα που μας αναλογεί μέσα στο 8ωρο, εννοεί πχ να τρώμε συγκεκριμένες θερμίδες για παράδειγμα από όλα τα φαγητά, και αν ναι, πόσες θα πρότεινες εσύ που την ακολουθείς αν την ακολουθείς;
    Για να δω αν θα την ακολουθήσω, γιατί αν είναι πχ να πρέπει να τρώω 1400 θερμίδες προτιμώ να κάνω κανονική δίαιτα και όχι τη συγκεκριμένη. Δεν αναφέρει μέσα γι'αυτό ρωτάω ίσως όμως εσύ ξέρεις περισσότερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Προσωπικά η γνώμη μου είναι ότι από την στιγμή της μέρας που κάποιος θα κάνει το πρώτο του γεύμα είτε θα είναι στις 8 το πρωί είτε στις 12 το μεσημέρι μετά θα πεινάει κάθε 2-3 ώρες, τουλάχιστον αυτό συμβαίνει σε εμένα. Βέβαια εγώ έχω την διατροφική διαταραχή της υπερφαγιας. Όταν κάποιος παραλείπει γεύματα κατά την διάρκεια της μέρας δεν οδηγείται πιο εύκολα σε υπερφαγικο επεισόδιο αργότερα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό γιατί εγώ ακόμα και όταν τρώω πρωινό μπορεί να φάω πάρα πολύ κατά τη διάρκεια της ημέρας και ειδικά το βράδυ αντίθετα από ότι λένε οι ειδικοί. Οπότε μπορεί να έχει δίκιο το άρθρο ότι είναι μύθος η κατανάλωση πρωινού ότι είναι απαραίτητη σε μια δίαιτα και ίσως να έχει δίκιο και σ' όλα τ' άλλα, προσωπικά δεν χάνω τίποτα να δοκιμάσω αρκεί πχ να μην είναι μέχρι 1400-1500 θερμίδες που πρέπει να φάω γιατί τότε δεν έχει νόημα και κάνω και κανονική δίαιτα χωρίς να περιορίζομαι στο 8ωρο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Rain συμφωνώ με αυτό που είπες, ότι δηλαδή ακόμα και όταν φάει κάνεις καλό πρωινό μπορεί να φάει πάρα πολύ πχ το μεσημέρι ή το βράδυ κυρίως που μαζεύεται όλη κούραση και η ένταση της μέρας. Εννοώ ότι αν κάποιος φάει πχ το πρώτο του γεύμα πχ στις 12 το μεσημέρι μετά κανονικά θα θέλει να φάει στις 2-3 το μεσημέρι, αν δεν φάει 2-3 το μεσημέρι το γεύμα του και φάει μετά πχ στις 6 το απόγευμα το επόμενο του γεύμα τότε μπορεί να οδηγήθει σε υπερφαγικο επεισόδιο στις 6 το απόγευμα ή αργότερα. Όχι με την έννοια ότι έκανε υπερφαγικο επεισόδιο επειδή δεν έφαγε πρωινό, αλλά επειδή παρέλειψε το γεύμα στις 2-3. Αυτό με το πρωινό που λένε οι ειδικοί ότι είναι ένα από τα κυριότερα γεύματα της μέρας μπορεί όντως να μην ισχύει.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3
    Καταρχας να το ξαναγραψω για να μην παρεξηγηθω. Το οτι εγω κανω καποια πραγματακια, δεν σημαινει ΟΥΤΕ οτι ειναι σωστα για ολους, ΟΥΤΕ οτι θα δουλεψουν σε ολους. Απλως ΤΥΧΑΙΝΕΙ να λειτουργουν σε ΜΕΝΑ. Προσωπικα διαβασα καποια ενδιαφεροντα αρθρα απο το παραπανω site που εβαλα και τα links, επειτα το εψαξα λιγο περισσοτερο κυριως στο εξωτερικο απο ιατρικες ερευνες που εχουν γινει και προχωρησα. Αυτος ειναι αλλωστε και ο λογος που διαλεξα να ασχοληθω με διαιτα υδατανθρακων (σε αντιθεση με ολο τον κοσμο που φοβαται πως θα παχυνει με τους υδατανθρακες και τους βλεπει οπως ο διαολος το λιβανι), σε συνεργασια με ελευθερη μερα και διαλειπουσα νηστεια.

    Τωρα οσον αφορα τον πρωτο φιλο, οι ερευνες εχουν δειξει πως με ΜΙΑ ΜΟΝΟ μερα ελευθερου φαγητου (ανεξαρτητου ποιοτητας και ποσοτητας), το σωμα δεν προλαβαινει να αποθηκευσει λιπος. Αρκει βεβαιως ολη την υπολοιπη εβδομαδα να εισαι κατι παραπανω απο πειθαρχημενος στον στοχο σου. Απο'κει και περα τωρα, ηδη ανεφερα παραπανω πως κι εγω βαζω σχετικα ορια στην cheat day που κανω, οχι για να μη καταστρεψω οσα παλευα ολη την υπολοιπη εβδομαδα, παρα απο θεμα υγειας και μονο. Ποσες αχρηστες θερμιδες πια να χωσεις στον οργανισμο σου μεσα σε ενα 24ωρο? Ολο το point παντως με την ελευθερη μερα εχει να κανει με το να δινεις μια φορα την εβδομαδα μια ωθηση στις ορμονες λεπτινη, Τ3 και Τ4, ετσι ωστε να ξεκινησεις και παλι να χανεις λιπος. Διοτι ως γνωστον συνηθως στις διαιτες οι συγκεκριμενες ορμονες πεφτουν στα υπογεια με αποτελεσμα να λεμε οτι μπλοκαρε ο μεταβολισμος! Εγω παλι το κανω κυριως για ψυχολογικους λογους, ετσι ωστε να τηρω με μεγαλυτερη ανεση τις υπολοιπες 6 μερες.

    Σε σχεση τωρα με την διαλειπουσα νηστεια, προσωπικα εχω βαλει ενα προγραμμα να τρωω σταθερα τα δυο μου γευματα αναμεσα σε 13:00-21:00 . Τις υπολοιπες ωρες που ειμαι ξυπνιος πινω μονο νερο ή καφε σκετο. Για παραδειγμα τρωω περιπου 2000 θερμιδες ημερησιως, το οποιο σημαινει πως αυτες τις θερμιδες προσπαθω να τις καταναλωσω στο συγκεκριμενο χρονικο περιθωριο που ανεφερα παραπανω. Θελω να πω πως η διαλειπουσα νηστεια δεν εχει να κανει με το ποσες θερμιδες θα καταναλωσεις, αλλα το χρονικο περιθωριο που θα το κανεις. Τα υπολοιπα ειναι θεμα της διατροφης που διαλεξες να ακολουθησεις. Οσον αφορα την πεινα, εγω που τρωω μονο 2 γευματα ημερησιως, φροντιζω να τρωω πολυ καλα (σχεδον 800-1000 θερμιδες στο γευμα), ετσι ωστε να μην χρειαζεται να πειναω μεχρι το επομενο. Επισης το 16 ωρες νηστεια και 8 φαγητο δεν ειναι ο κανονας σονι και καλα. Αλλοι κανουν 12 ωρες νηστεια συνεχομενη ή 10 ή 14. Αναλογα το ποσο αντεχει ο καθενας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Yanni αυτό με το πόσες άχρηστες θερμίδες να χώσεις πια στον οργανισμό σου σε ένα 24ωρο μην το λες, γιατί εγώ έχω κάνει υπερφαγικα επεισόδια με πάνω από 7700 θερμίδες, βέβαια εγώ είμαι η εξαίρεση. Εγώ για παράδειγμα έχοντας την διαταραχή της υπερφαγιας αν πχ ήταν να φάω την cheat day για μεσημέρι 1 μπεργκερ, σίγουρα δεν θα έμενα στο 1. Αν δηλαδή με αφήσω χωρίς κανέναν περιορισμό, χωρίς υπερβολή ούτε από την πόρτα δεν θα χωρούσα. Γιαυτόυς όμως που κρατάνε τον έλεγχο και έχουν αυτοσυγκρατηση και δεν έχουν τόσο έντονη την διαταραχή της υπερφαγιας μπορεί και να τους βοηθήσει μια ελεύθερη μέρα, με την έννοια ότι θα έτρωγαν ένα φαγητό που τους είχε λείψει κατά την διάρκεια της δίαιτας και θα συνέχιζαν την δίαιτα τους κανονικά από την επόμενη μέρα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3
    Οντως απ'οσο καταλαβαινω για ανθρωπους σαν και σενα, ισως να μην ειναι η καλυτερη λυση η "ελευθερη μερα", αν δηλαδη μιλαμε για τοσες πολλες θερμιδες μεσα στο 24ωρο. Σκεψου ας πουμε πως 1 κιλο ειναι 7000 θερμιδες περιπου. Εγω ας πουμε, αν υποθεσουμε πως για συντηρηση χρειαζομαι 3000 θερμιδες μεσο ορο, τρωω καθημερινα 1800-2000 θερμιδες για να χανω αυτο το 1 κιλο την εβδομαδα. Και στην ελευθερη μερα αντε να φτασω τις 3000-3500, κι αυτο με τα χιλια ζορια!!! Απλως οι θερμιδες της συγκεκριμενης ημερας ειναι βρωμια! That's all!

    ΥΣ: Ζυγιστηκα σημερα το πρωι οπως καθε Σαββατο και αυτη τη φορα ειμαι μειον 1,5! :starhit::starhit::starhit:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    διαβάζοντας τα άρθρα που πόσταρε ο φίλος Γιάννης και επειδή αυτές τις μέρες πειραματίζομαι αρκετά με τη διατροφή μου,μπορώ να πω ότι όντως δουλεύει το όλο θέμα,τι θέλω να πω!
    το τελευταίο δίμηνο έχω ας το πούμε κολλήσει,έχανα γραμμάρια την εβδομάδα εκεί που έχανα κιλό και αυτό γιατί θεωρώ ότι τα κιλά που είμαι αυτή τη στιγμή είναι χρόνια εδραιωμένα και έτσι ο οργανισμός την "άκουσε" κατά κάποιο τρόπο anyway

    σε συνεργασία με την διατροφολόγο μου ακολούθησα μια εβδομάδα πρωτεϊνική διατροφή η οποία αυτό που έκανε ήταν να μου κόψει τις λιγούρες αλλά σε θέμα κιλών τρίχες,δεν είχα χάσει γραμμάρια πάλι και έτσι επανήλθαμε με λίγες θερμίδες παραπάνω μπας και..
    εντωμεταξύ,δεν έχω κάποια διατροφική διαταραχή αλλά είμαι λιχούδω όσον αφορά τα γλυκά,η διατροφολόγος μου έχει δώσει 2/εβδομάδα και αυτά πρωί,από την προηγούμενη Πέμπτη (μη ρωτάτε γιατί) τρώω λίγο γλυκό κάθε πρωί (φτιάχνω εγω,μπορεί να είναι μισό κομμάτι κέϊκ,1 μπισκότο οτιδήποτε απλά το τονίζω σπιτικό,όχι πως το σώζω,αλλά λέμε) και λοιπόν προχθες που ήταν ημέρα ζυγίσματος είχα χάσει 1.2 κιλά,ο μεταβολισμός πήρε πάλι τα πάνω του

    Προφανώς δεν είναι να το κάνω αυτό και τις υπόλοιπες εβδομάδες ,αλλά υποθέτω ότι όντως ο οργανισμός χρειάζεται να τον "ανεβοκατεβάζεις" κατά διαστήματα ώστε να μην "χαλαρώνει" τρόπον τινά...όμως επαναλαμβάνω,δεν έχω κάποια διατροφική διαταραχή οπότε μπορώ να συγκρατηθώ στο 1 κομμάτι γλυκού (στην παρούσα φάση)

    θα δω πως θα πάει και θα επανέλθω...πάντως κανονική cheat day δεν έχω κάνει (ακόμη)

    να σημειώσω επίσης ότι γυμνάζομαι από 3 έως και 6 φορές την εβδομάδα..ο μέσος όρος είναι 4

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Παιδιά σας ζηλεύω με την καλή έννοια πάντα!! Επίσης βοηθάει στο να συγκρατηθει κάποιος στο φαγητό το να τρώει με παρέα έτσι ώστε να μην πέφτει με τα μούτρα στο φαγητό με την συζήτηση. Εγώ αυτή την στιγμή μένω μόνη μου επειδή σπουδάζω,και αυτό δεν με βοηθάει και τόσο στο να ξεπεράσω την διαταραχή της υπερφαγιας. Βλέπω Γιάννη ότι αυτού του είδους η διατροφή σου ταιριάζει! Εγώ αυτόν τον χρόνο έχω πάρει 13 κιλά. Έχω φτάσει 66 κιλα με ύψος 1,68 πλέον, αν και είμαι στα φυσιολογικά όρια, την διαταραχή της υπερφαγιας δεν έχω καταφέρει να την ελέγξω.τελευταία πειραματιζομαι και εγώ με την διατροφή μου. Έχω βάλει στην διατροφή μου τρόφιμα από διάφορες ομάδες τροφίμων. Όταν είμαι με κόσμο και οι άλλοι τρώνε εγώ δεν τρώω ή πίνω σόδα ή κοκα κολα ζιρο, τα υπερφαγικα επεισόδια με πιάνουν όταν είμαι μόνη μου και στα υπερφαγικα επεισόδια τρωω στα κρυφά ή έξω στο δρόμο όταν με πιάσει η υπερφαγια ψάχνω μέρη που να μην φαίνομαι για να φάω. Αυτό πιστεύω ότι είναι ένα χαρακτηριστικο των ατόμων που έχουν υπερφαγια ότι τρώνε στα κρυφά. Από γλυκά τρωω μπισκότα μικρά χωρίς ζάχαρη σε μικρά σακουλάκια που τα πουλάνε, παίρνω το μικρό σακουλάκι μπισκότα γιατί αν έπαιρνα την κανονική συσκευασία σίγουρα θα έτρωγα όλο το κουτί μπισκότα με την μία. Το αποκορύφωμα ήταν πριν λίγες μέρες που έφαγα 3-4 πακέτα καραμέλες χωρίς ζάχαρη με την μία που είναι για τον λαιμό και σου δίνουν δροσερή αναπνοη, και την επόμενη μέρα με έπιασε φοβερή βραχναδα και φλεματα, ακόμα είμαι βραχνιασμενη, οι καραμέλες που είχα φάει θα φταίνε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Good συμφωνώ ωραία τα λες (στο ποστ που μου απάντησες). Όσο για την υπερφαγία, έχω κι εγώ με τη διαφορά ότι έχω πολλά παραπάνω κιλά.
    Γιάννη μπράβο για την απώλεια και σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •