ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 1ο ΜΗΝΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΓΑΣΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2

    ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 1ο ΜΗΝΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΓΑΣΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ.

    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να μου στείλετε τις εμπειρίες σας από το 1ο μήνα της διατροφής σας μετά από επέμβαση γαστρικής παράκαμψης. Ιδέες για το φαγητό ή για τη πρόσληψη της καθημερινής πρωτεϊνης σε σκόνη. Γενικά ότι θεωρείτε ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο για το πρώτο δύσκολο μήνα.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Πρωτεινούχο σκεύασμα δεν πήρα ούτε μισό. Κάλυπτα τις ανάγκες μου με γιαούρτι και ζελέ. Γενικά ακολούθησα τις οδηγίες που μου δόθηκαν και υπήρξαν τροφές που μου προκαλούσαν dumping, παρά το καλό μάσημα. Σιγά σιγά η κατάσταση βελτιώθηκε και το dumping εμφανιζόταν πια μόνο αν έτρωγα βιαστικά κάτι που μου άρεσε.
    Ιδέες για φαγητό; Βραστό κοτόπουλο με σέλερι, καρότο, ελάχιστη πατάτα κι ελάχιστο λάδι, τα οποία άλεθα στο μπλέντερ και μ' άρεσε να τρώω σαν βελουτέ σούπα. Μπιφτέκια. Γιουβαρλάκια με ελάχιστο ρύζι (γιατί με ενοχλούσε). Χοιρινό με σέλινο κι ελάχιστο κρεμμύδι (ίσα για τη γεύση). Μοσχάρι κοκκινιστό ή σούπα. Ψαρόσουπα. Αυγά στραπατσάδα. Αυγά βραστά μελάτα.
    Απλά τρώμε σχεδόν τα πάντα από πρωτείνες αρκεί να είναι ελαφρά μαγειρεμένες, χωρίς πολλά μπαχαρικά για να μην βαραίνει το στομάχι.
    Από ζυμαρικά προτιμούσα το κοφτό μακαρονάκι ή το φιδέ, τα υπόλοιπα με βάραιναν πάρα πολύ και τ' απέφευγα.
    Γενικά θα δίνεις βάση στην πρωτείνη και τα λαχανικά και στο τέλος αν υπάρχει χώρος στο στομάχι να τρως καμιά μπουκιά υδατάνθρακα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2
    Μαρία σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντησή σου, με βοηθάς πολύ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •