ΑΔΙΕΞΟΔΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    369

    ΑΔΙΕΞΟΔΟ

    Πριν 5 χρονια εκανα γαστρικο μανικι..κ ναι μεσα σε ενα χρονο εγινα αλλος ανθρωπος..ομως τωρα εχω παρει 25 κιλα...θελω να τρωω γλυκο...που ξερω οτι με παχαινουν...ακομα κ τωρα δεν πειναω..φαγητο τρωω λιγο..αδιεξοδο...δεν μπορω να μπω σε φαση διαιτας..το εκανα πριν 6 χρονια..κ ομως δεν μου αρεσει που δεν μπορω να χασω τα 25 κιλα..δεν ξερω τι να κανω....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    92
    δεν κάνεις καμιά εξέταση αίματος για αρχή, μήπως υπαρχει λογος που ζητάς γλυκά?


    :spin:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Monadiki1 μήπως η διατροφή σου είναι πολύ στερητικη με αποτέλεσμα να ζητάς να τρως συνεχώς γλυκα?Μπορείς να επιλέγεις πιο υγιεινές επιλογές όπως 1 μπάρα δημητριακών, 2 μπισκότα πολυδημητριακα, ζελέ, δημητριακά ολικής με κομμάτια σοκολάτας, μέλι, μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη, 1-2 κομμάτια μαύρης σοκολάτας, γιαούρτι με γεύση φρούτων .Και κατά την διάρκεια της μέρας να τρως τουλάχιστον 3 μερίδες φρούτων που περιέχουν φρουκτόζη. Δεν ξέρεις πόσο πολύ σε καταλαβαίνω, και εμένα μου αρέσουν τα γλυκά. Ή μπορείς να περιοριστείς στο 1 γλυκό την ημέρα, γιατί όλες οι κατηγορίες τροφίμων μας χρειάζονται αλλά με μέτρο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Δυστυχώς αυτό είναι το αποτέλεσμα όταν ξεγελιέσαι κι αρχίζεις να τρως απ' τις τροφές που πρέπει να αποφεύγεις. Θα πρότεινα να βρεις τις διατροφικές οδηγίες που σου δόθηκαν με το χειρουργείο και να τις ακολουθήσεις. Η κουμπάρα μου που έχει κάνει μανίκι, βάζοντας κι εκείνη τόσα κιλά περίπου πήρε την κατάσταση στα χέρια της κι ακολουθεί πια πρωτεϊνική διατροφή. Έχασε τα κιλά που έβαλε κι ακόμη παραπάνω και τώρα έχει φυσιολογικό ΔΜΣ. Τρώει που και που και κανά γλυκό, το ρίχνει που και που έξω... αλλά πάντα επιστρέφει στην διατροφή της ώστε να μην πάει η προσπάθεια της χαμένη. Έκανε το μανίκι της ξανά να δουλέψει!

    Είτε μας αρέσει είτε όχι, το χειρουργείο μας δεν είναι η λύση στο πρόβλημα μας, αλλά το εργαλείο που πρέπει να χειριστούμε σωστά. Αν δεν το κάνουμε ξαναγυρίζουμε πάλι εκεί που βρισκόμασταν πριν από αυτό. Δυστυχώς!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    369

    .....

    Μαρια δεν μπορω να στειλω μνμ..πως θα μπορουσα να μιλησω με την κοπελα αυτη να μου τι ακριβως εκανε κ δουλεψε παλι το μανικι? σε ευχαριστω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Καλησπέρα. Σε παρόμοια κατάσταση είμαι και εγώ με τη μόνη διαφορά ότι δεν έχω εγχείρηση. Εδώ και ένα χρόνο περίπου παλεύω με τα κιλά για να μην ξεπεράσω τα 100 γιατί τρώω πάρα πολύ, ήδη πήρα 12 κιλά μέσα σε αυτό το χρόνο. Κατάφερα και έχασα 4 αλλά δεν είναι τίποτα μπροστά στα 25 που ήθελα να χάσω. Τώρα είμαι 87 και ανεβαίνω πάλι γιατί όλο κάνω υπερφαγικά, φοβάμαι μην πάρω κι άλλα. Οπότε δεν είσαι μόνη.. Δίαιτα πολύ δύσκολα να κάνω αν όχι αδύνατον. Παίρνω και φαρμακευτική αγωγή βέβαια. Εύχομαι καλό κουράγιο και στις δύο και να μπορέσουμε να αλλάξουμε το μυαλό μας πάνω από όλα ώστε να μην τα ξαναπάρουμε σε περίπτωση που τα χάσουμε γιατί κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό να τα χάσουμε! Απλά δεν ξέρω πότε, φοβάμαι μην αργήσει πολύ αυτό.......

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •