3αδες 2αδες εμπειριες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1

    3αδες 2αδες εμπειριες

    Γεια σας! Πηγαα σε μια διαιτολογο και μου εβαλε τη διατροφη του κ.Ζουμπανεα. Ειμαι 56 κιλα 1.59 υψος. Ομως ειναι πολλες οι θερμιδες και πολλα τα ψωμια και φοβαμαι μην παρω κιλα. Ποιες ειναι οι εμπειριες σας απο αυτη διατροφη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Γειά σου μικρέςμεριδες! Έχεις την δπτ της υπερφαγιας ή της βουλιμίας?

  3. #3
    Υπερφαγια και καποτε μασω και φτυνω το φαγητο για να μην παρω τις θερμιδες...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=3090

    Γεια σου, πολύ καλός επιστήμονας ο Ζουμπανέας. Μπες και εδώ να δεις την εμπειρία των μελών με το σύστημα δυάδων και τριάδων. Αν όμως έχεις ακόμη τη διαταραχή, προτίμησε τη βοήθεια ψυχολόγου και όχι διαιτολόγου.

  5. #5
    Που πηγα ψυχολογους 2 κιολας δεν με βοηθησαν τιποτα. Θσως δεν ηταν ειδικευμενοι. Ποσα κιλα έχασες με αυτη τη διατροφη; βασικα το προβλημα ειναι να αποδεχομαι τον εαυτο μου οσα κιλα και να μαι και να σταματησουν τα υπερφαγικα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Εγώ δεν κάνω διατροφή/δίαιτα. Προσπαθώ να τρώω όσο γίνεται λογικά , χωρίς δυστυχώς να αποφεύγω τις παρασπονδίες συχνά-πυκνά. Όμως η ισορροπημένη διατροφή που προωθεί το σύστημα του Ζουμπανέα είναι πάντα το κριτήριο μου όταν επιλέγω να είμαι σωστή. Η τήρηση των τρίωρων και τριάδων επίσης ισορροπεί τη βιοχημεία του οργανισμού μας ώστε να μην τρελαίνεται (πράγμα που επιφέρουν οι στερητικές δίαιτες ή οι υπερφαγικές κρίσεις) και να αναζητά την τροφή μόνο όταν την έχει ανάγκη . Το ζητούμενο με όσους υποφέρουμε από υπερφαγική διαταραχή είναι να μην δίνουμε στην σκουπιδοτροφή δύναμη και άλλες διαστάσεις, συναισθηματικής φύσης.

  7. #7
    Μπραβοοο χαιρομαι για σενα!!! Αποτια...εγω πεινω στις 2 μιση ωρες ειναι κακο; επισης τωρα με το πασχα πως το χειριζοναστε; τσουρεκια φλαουνες σοκολατες κλπ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Originally posted by mikresmerides
    Μπραβοοο χαιρομαι για σενα!!! Αποτια...εγω πεινω στις 2 μιση ωρες ειναι κακο; επισης τωρα με το πασχα πως το χειριζοναστε; τσουρεκια φλαουνες σοκολατες κλπ;
    Είναι κρίμα που όλες οι κοπέλες που κάποτε κρατούσαν ζωντανό αυτό το τόπικ , δεν γράφουν πια . Θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν.. Εγώ μάλλον δεν μπορώ να σου προσφέρω σοβαρή κατατόπιση καθώς δεν έχω κάνει ποτέ το πρόγραμμα αυτό με συνέπεια. Τα κιλά μου τα έχασα με βαριατρικό χειρουργείο.

  9. #9
    Ναι κριμα ειναι:/ Ευχαριστω πολυ ομως για την απαντηση σου και την προθυμια σιυ να βοηθήσεις!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Mikresmerides πόσα γεύματα κάνεις την μέρα με τις 3-αδες 2αδες?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    μιας και ακολουθώ τα 2ωρα/3ωρα μου βγαίνουν 5 τα γεύματα! προσπαθώ όσο μπορώ να ακολουθώ τις ώρες γιατί έχω προσέξει ότι η πείνα εμφανίζεται όταν κοντεύει η ώρα!
    και αν δεν φάω αυτό που έχω και το αφήσω μετά με πιάνει μανία για τσιμπολόγημα και δε λέει :(

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    ClaireThan σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Και αυτό το μοντέλο διατροφης σε βοηθάει να μην κάνεις υπερφαγικα επεισόδια?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    ClaireThan μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα 3αδας και ένα παράδειγμα 2αδας γεύματος σου για να καταλάβω?

  14. #14
    5-6 geumata!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Mikresmerides θα μπορούσες να μου δώσεις ένα παράδειγμα δικής σου 2αδας και 3αδας γεύματος?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •