Σύνδρομο νυχτερινης υπερφαγιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    2

    Σύνδρομο νυχτερινης υπερφαγιας

    Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει "ανοιχτεί" κάτι παρόμοιο ή αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα. Θα ήθελα ,επειδή είμαι και καινούρια στο φόρουμ, αν υπάρχει κάτι σχετικό, κάποιος να με παραπέμψει. Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Φαίδρα καλώς ήρθες στο φόρουμ!! Εμένα η υπερφαγια με πιάνει κυρίως τα βράδια. Το βράδια που μπορώ και δεν το ρίχνω στο φαγητό και στην υπερφαγια παίζω παιχνίδια στο κομπιούτερ, Ζωγραφίζω, λύνω σουντοκου, διαβάζω κάποιο βιβλίο, για να με πάρει ο ύπνος και να κοιμηθώ πίνω χαμομυλι ζεστό σε μορφή τσάι ή στην τελική πάω μια βόλτα έξω χωρίς χρήματα μιας που τώρα ο καιρός είναι καλός. Αν μένεις με άλλους στο σπίτι προσπάθησε να μην μένεις μόνη σου στην κουζίνα, γιατί ως άτομα με την δπτ της υπερφαγιας όταν είμαστε μόνοι μας και ξέρουμε ότι δεν μας βλέπει κανείς κάνουμε υπερφαγικα επεισόδια. Αν πάλι μένεις μόνη σου μπορείς να παίρνεις από το σουπερμάρκετ μόνο τα φαγητά που τρως την μέρα δηλαδή μπορείς να μην ψωνίζεις μια μέρα τα τρόφιμα που θα φας όλη την εβδομάδα. Εκτός βέβαια από το Σάββατο που αναγκαστικά ψωνίζεις και τα τρόφιμα που θα φας την Κυριακή. Το βράδυ επίσης μπορείς να δεις κάποια ταινία έτσι ώστε να μην σκέφτεσαι ότι θέλεις να κάνεις υπερφαγικο επεισόδιο. Αν όμως το βράδυ θέλεις να φας παραπάνω, καλύτερα να φας παραπάνω από τρόφιμα που δεν έχουν πολλές θερμίδες και είναι υγιεινά όπως φρούτα, λαχανικά κτλ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    2
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Νομίζω κι εγώ ότι το πρόβλημα λυνεται με τη βοηθεια ψυχολόγου,αλλά είναι χρονοβόρο και οικονομικά δυσβάσταχτο. Βέβαια δεν υπάρχει και άλλη επιλογη.Είναι εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση και μόνο αν το περνάει κάποιος καταλαβαίνει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •