Οι φωνες και τα συναισθηματα της διατροφικης διαταραχης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Οι φωνες και τα συναισθηματα της διατροφικης διαταραχης

    Πώς σας μιλα εσάς η διατροφικη διαταραχή; Τι συναισθηματα σας λεει; Είναι καλο να αναγνωρισουμε πώς μας μιλα ώστε να της λεμε ευχαριστουμε που το μοθραστιλες αυτο μαζι μας αλλα δεν ισχυει.
    Εμενα το χαλασμενο μου μυαλο λεει οτι πρεπει να σαι τελεια και στο συγκεκριμενα κιλα για να σαι ωραια αλλιως αστω. Δεν χρειαζεται να σαι τελεια για να σαι ομορφη και δεν χρειαζεται καν να σαι κορμαρα. Η αυτοπεποιθηση και η αγαπη για τον εαυτο σου ειναι ανεξαρτητη απο το βαρος κιλα σωμα εμφανιση ελαττωματα. Μαγαπω σε καθε περιπτωση.
    Οταν μου πουν οτι παχυμα με πιανει υπερευσθησια και καταληγω σε ακροτητες μαραζι διατροφικες διαταραχες. Εγω ειμαι ευτυχησμενη με τη διατροφη μου σωμα μου και πλις μη μου μεταφερεις κομπλεξ δικα σου σε μενα. Νιωθω πως σκεφτονται τι χοβτρη ειναι παλι εβαλε κιλα πως ειναι ετσι. Η διατροφικη διαταραχη δημιουργει καχυποψια οι ανθρωποι σκεφτονται θετικα και ειδικα οταν δειχνεις οτι σαγαπας και εισαι χαρουμενη με αυτο που εισαι. Δεν πα να πετανε τα μαλλια σου να φορας κουρελια για σενα και το θεο αξιζεις μην σε νοιαζει η υνωμη των αλλων γιατι μονο τη δυστυχια τους σου μεταφερουν...

    Συνεχιζεται...

  2. #2
    Σε εμένα οι φωνές είναι τόσο δυνατές που δεν γίνεται να μην τις αγνοήσω. Είναι ικανές να μου να καθορίζουν τη ζωή μου και τον τρόπο με τον οποίο την ζω. Πάντα είχα κομπλέξ με το σώμα μου μα όταν άρχισα να κάνω βουλιμικα επεισόδια άρχιζα να έχω εμμονες με αυτο. Για να βγαίνα απ το σπίτι έπρεπε να είχα χάσει τα περιττα κιλά πράμα αδύνατον. Όταν βγαίνω έξω νομίζω πως όλοι κοιτάνε το σώμα μου κ το πόσο χοντρή φαίνομαι. Υπάρχουν όμως μέρες που αυτές οι φωνές μου δίνουν κουράγιο. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εμείς τις δίνουμε δύναμη. Αναλόγως με το πως νιώθουμε με το πως είμαστε. Η διαδικασία του να αγαπήσεις τον εαυτό σου να τον μάθεις απαιτεί δυστυχώς χρόνο και υπομονή κάτι που ελάχιστες το κάνουν. Και γι αυτό πιστεύω πέφτουμε συνέχεια σ αυτόν τον φαύλο κύκλο.

  3. #3
    Μπραβο χρειαζεται χρονο!! Για παραδειγμα σημερα ηθελα να κανω υπερφαγικο και σκεφτομουν πως να σταματησω καινμε βοηιησε να αφιερωσω χρονο στο να διαβασω γιαυτο το προβλημα που εχω με βαση επιστιμονικες πηγες και οχι οτι να ναο και ουαν μρ πιανουν τα κονπλεξ εφαρμοζω αυτη τη μεθοδο. Δοκιμασε την και συ! Σε μενα λειτουργησε καταπληκτικα γιατι με κανει να με καταλαμβαινω και περισσοτερο σαν επιρρεπη ανθρωπο. Ομως καποτενπεφτω στην παγιδα και λεω εχω πιο σημαντικα πραγματα να κανω οπως δουλεια συγυρισμα κλπ και τελικα συνεχιζεται το υπερφαγικο. Επισης συμφωνω απολυτα οτι εμεις δινουμε δυναμη στους λογισμους μας. Εκεινη την ωρα μετα το ψαξιμο λεω προσευχη καιβουι με αγαπω και σιγα σιγα αποδυναμωνεται αλλη σκεψη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •