ΣΟΣ - Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    7

    ΣΟΣ - Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ!

    Καλημέρα σε όλους,
    είμαι φοιτήτρια Ψυχολογίας στο 4ο έτος στο ΑΠΘ κι έχω αναλάβει ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ με το θέμα που με ενδιαφέρει όσο τίποτε άλλο: τις ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ. Είμαι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη με τις Διατροφικές Διαταραχές γιατί στο παρελθόν αγωνιζόμουν κι έγω με αυτή τη μάστιγα. Γνωρίζω πως νιώθει ο καθένας σας γιατί στο παρελθόν ήμουν κι έγω μια απο εσάς, που πάλευα με μαύρες σκέψεις, πισωγυρίσματα, συναισθηματική τελμάτωση. Παλεύοντας σκληρά με τις σκέψεις μου και τον κακό μου εαυτό το ξεπέρασα και να που τώρα θέλω όσο τίποτε στον κόσμο να ασχοληθώ με τη μάστιγα που με βασάνισε τόσο πολύ αυτή τη φορά όμως απο την πλευρά του συνοδοιπόρου και βοηθού, απο τη πλευρά του ψυχολόγου.
    Η διπλωμάτικη μου λοιπόν πραγματευέται το ζήτημα που μας βασανίζει όλους ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΝ ΕΣΑΣ, ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ, ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΑΝ Ή ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ. Αυτό που σας ζήτω είναι πολύ απλό, ΜΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΣΑΝ ΦΙΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΣΤΙΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ. Πρέπει σε αυτό το σημείο να σας ενημέρωσω και για τις ΑΡΧΕΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ που σαφώς ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ όπως για παράδειγμα τη διακόπη της συνέντευξης εαν νιώσει κάποιος φορτισμένος συναισθηματικά, εαν νιώσει οτι τελικά για τους δικούς του λόγους τον μετάνιωσε και θέλει να αποχωρήσει. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΩΝΥΜΙΑΣ ΣΑΣ και την κατόχη των προσωπικών σας στοιχείων ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. Η συνέντευξη θα γίνει σε ένα περιβάλλον ευχάριστο και ήσυχο ή στο ίδιο σας το σπίτι ή όπου έσεις νιώθετε όμορφα και χαλαρά. Ωστόσο εγώ διαμένω στην Θεσσαλονίκη γι αύτο θα χαιρόμουν εαν όσοι επιθυμείτε να με βοηθήσετε, παραχωρώντας μου τη συνένετευξη, είστε κι έσεις απο έδω (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ). Παρ' όλα αυτά η συνέντευξη μπορεί να παραχωρηθεί και μέσω skype! Σας ευχαρίστω εκ των προτέρων και σας ευχομαι να απαγκιστρωθείτε όσον το δυνατόν γρηγορότερα απο αυτές τις "χαζές" (βουλιμία, ανορεξία) που μας βασάνιζαν και μας βασανίζουν ακόμη.
    Είμαι στη διάθεση σας για ότι με χρειαστείτε και όσοι επιθυμείτε να συμμετάσχετε στην έρευνα μου και όσοι απλώς θέλετε να ανταλλάξουμε αποψείς.
    Όσοι επιθυμείτε μπορείτε να μου αποστείλλεται το μήνυμα σας στο e-mail μου : [email protected]
    Να στε όλοι καλά και να ξέρετε οτι όπως τα κατάφερα εγώ μπορείτε να τα καταφέρετε όλοι σας :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Άτομο με τι διατροφική διαταραχή ψάχνεις για την συνέντευξη με βουλιμια, ανορεξία, υπερφαγια ή ορθορεξια?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    7
    Ψάχνω ανθρώπους με όλων των ειδών διατροφικές διαταραχές. :) Ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση! :) Να αναφέρω επίσης πως η έρευνα που πρόκειται να κάνω σκοπό δεν έχει να φέρει κανέναν συνεντευξιαζόμενο σε δύσκολη θέση ή να νιώσει οτι τον ετικετοποιούμε. Θα μιλήσουμε στη συνέντευξη γενικά για το πως το βιώνει και για τους λόγους που πιστεύει οτι τον ώθησαν στις διατροφικές διαταραχές. :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Λες ότι και εσύ είχες κάποια διαταραχή... Αν μου επιτρέπεις ποια και πόσα χρόνια την είχες ,πως το ξεπεράσεις και με ποιο τρόπο και πόσο χρόνο σε πήρε ?
    Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις ... Αν θέλεις φυσικά απαντάς και να ξέρεις ίσως αυτό κάπως βοηθήσει ...
    Ευχαριστώ ...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    7
    Μεγάλη μου χαρα να συζητώ μαζι σας και τη δική μου εμπειρία :) Εγώ είχα ψυχογενή βουλιμία για περίπου 2 χρόνια. Ήμουν παχύσαρκη σαν έφηβη και αποφάσισα κάποια στιγμή να χάσω κάποια απο το περιττά μου κιλά με πολύ βάρβαρο τρόπο. Έτρωγα ελάχιστα και γυμναζόμουν 2 με 3 ώρες καθημερινά με αεροβική γυμναστική. Δεν άντεξα πολύ όπως ήταν φυσικό. Μετά απο 6 μήνες έκανα το 1ο που υπερφαγικό επεισόδιο. Ως αντιστάθμισμα δεν χρησιμοποιούσα εμετούς αλλα άλλου τύπου αντισταθμιστικές συμπεριφορές (υπερβολική γυμναστική, νηστεία, χρήση υπόθετων). Θεωρώ πως στάθηκα πολύ τυχερή μέσα σε αυτό το μαρτύριο που με βρήκε διότι το αντιλήφθηκα ήδη απο τον 1ο μήνα ότι προκειται για διαταραγμένη συμπεριφορά. Σίγουρα ευθύνεται και η σχολή μου που με βοήθησε να συνειδητοποιήσω οτι κάτι δεν πήγαινε καλά. Έτσι λοιπον, αναζήτησα τάχιστα βοήθεια ειδικού. Αρχικά ψυχοθεραπευτή ο οποιός με παρέπεμψε και σε διατροφολόγο ειδικευμένο και ευαισθητοποιημένο σε τέτοια ζητήματα. Θα σου μιλήσω ειλικρινά. Είχα πολλά πισωγυρίσματα. Είπα πολλές φορές στον εαυτό μου "αυτό ήταν, δεν αντέχω άλλο αυτή τη ζωή". Σταματούσα και ξαναάρχιζα τις προσπάθειες για τον 1,5 πρώτο χρόνο. Ώσπου έχοντα συνειδητοποιήσει πόσσα πολ΄΄α πράγματα έχω χάσει απο τη ζώη μου και το οτι μια τέτοια ζώη δεν μου αξίζει, πήρα την απόφαση να ξανααπευθυνθώ σε ψυχοθεραπεύτρια της γνωστικής αναλυτικής προσέγγισης. Με απλά λόγια, αυτό σημαίνει μια βραχύχρονη γνωστικο-συμπεριφορική θεραπεία (που ενδείκνυται για τις διατροφικές διαταραχές) με τεχνικές όμως επηρεασμένες και απο την ψυχνανάλυση. Αυτό σημαινει και εις βάθος ανάλυση των παραγόντων που δημιούργησαν το προφίλ της βουλιμικής Παναγιώτας και βραχύχρονη και αποτελεσματική προσπάθεια να αλλάξω τα μαθημένα στοιχεία του χαρακτήρα μου που βοήθησαν στο να αναπτύξω αυτή τη διαταραχή.
    Όσον αφορά τη διατροφή μου έτρωγα απ όλες τις τροφές χώρις να χαρακτηρίζω τις λιπαρές "απαγορευμένες". Μου πήρε γύρω στους 7 μήνες να σταματήσω τα υπόθετα και τις άλλες αντισταθμιστικές μεθόδους που χρησιμοποιούσα και γύρω στον στους 9 μήνες να σταματήσω τα υπερφαγικά επεισόδια. Είναι μια αρένα αλλά μέσα απο αυτήν την αρένα βγαίνουμε όλοι πιο δυνατοί. Πιστευά οτι θα πεθανώ και θα συνεχίζω να κάνω υπερφαγικά, όμως να είμαι εδώ και πλέον μπορώ να χαρώ το παγωτό ή τη σοκολάτα που τρώω και να παλεύω για το μέλλον μου! :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση και αναλυτική απάντηση σου....
    Συγχαρητήρια που τα κατάφερες ,που το συνειδητοποιήσεις γρήγορα και απευθύνθηκε​ς άμεσα σε ειδικό ..Επομένως είχες υπερφαγία από όσο κατάλαβα ..
    Πρέπει να επισημάνω ότι είσαι από τις ελάχιστες -τυχερες περιπτώσεις γιατί η διάρκεια της "ασθένειας" όσο και της θεραπείας ήταν πραγματικά ελάχιστη χωρίς όμως να αμφισβητώ η να αμφιβάλλω για το ψυχολογικό κόστος ..
    Η διαδικασία της ψυχοθεραπείας πόσο μάλλον με στοιχεία ψυχανάλυσης πρέπει να σε βοήθησαν να βρεις την πραγματική αιτία του προβλήματος και αξίζεις πολλά μπραβο που το ξεπεράσεις τόσο γρήγορα ενώ άλλοι χρειάζονται χρόνια !!! Μια γνωστή διαδικασία για μένα όπως θα κατάλαβες ...
    Σαφώς και σε βοήθησε η σχολή σου γιατί κακά τα ψέματα οι ψυχολόγοι έχετε διαφορετικούς τρόπους αντιμετώπισης και αποστασιοποίησης κάτι που ζηλεύω τρομερά ...

    Εννοείται πως βοήθησες κατά τη γνώμη μου με τη δική σου εμπειρία ..
    Εγώ θα σου προτείνω και κάτι άλλο αν δεν έχεις πολλούς "εθελοντές" από εδώ.
    Τα κέντρα που απευθύνονται και στηρίζουν ΔΠΤ όπου αν θέλουν οι ασθενείς εκεί μπορούν να παραχωρήσουν συνέντευξη μέσω ερωτηματολογίου e~mail μιας και είσαι Θεσσαλονίκη ..
    Να ξέρεις όμως ς πως είναι πολύ δύσκολο κάποιος να δεχτεί να μιλήσει με αυτό με κάποιον "ξένο" πέρα από τον θεραπευτή του αν φυσικά ακολουθεί θεραπεία και οι λόγοι είναι πολλοί και θεωρώ πως τους περισσότερους τους γνωρίζεις αν και εξηγείς τη δική σου θέση ...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    7
    Όχι όχι δεν είχα υπερφαγία. Σύμφωνα με τον DSM4, στα διαγνωστικά κριτήρια της ψυχογενούς βουλιμίας εντάσσονται πλέον εκτος απο τον εμετό και άλλες αντισταθμιστικές συμπεριφορές που έχουν στόχο να αποτρέψουν την αύξηση του βάρους όπως για παράδειγμα η νηστεία για μερικές μέρες, η χρήση διουρητικών- υπακτικών φαρμάκων, η χρήση αδυνατιστικών χαπιών και η υπερβολική άσκηση. Ήμουν επομένως διαγνωσμένη με ψυχογενή βουλιμία.
    Ναι το γνωρίζω, στάθηκα πολύ τυχερή γιατί όλον αυτόν τον καιρό που αγωνιζόμουν είχα διαβάσει άπειρες περιπτώσεις ανθρώπων που πολέμουν πολύ καιρό, γνώριζω επομένως τι συμβαίνει δυστυχώς στους περισσοτέρους . Ωστόσο αν θες τη γνώμη μου όσο και αρρωστημένα δύσκολο κι αν είναι να θέσεις το "τέλος" δεν είναι ακατόρθωτο. Ο άνθρωπος έχει μέσα του απίστευτα μεγάλες δυνάμεις και απίστευτο ψυχικό σθένος, πόσο μάλλον εσείς εγώ ή άτομα που παλε'υουν με εξαρτήσεις.
    Γνωρίζω οτι είναι εξαιρετικά δύσκολο να μου εμπιστευτεί κάποις τα εσώψυχα του. Είναι απολύτως σεβαστό και ανθρώπινο. Γι αυτό το λόγο και επισήμανα στο 1ο ποστ πόσο μεγάλη βαρύτητα θα δώσω στην πλήρη και σαφή τήρηση όλων των αρχών δεοντολογίας, που αν και φαίνονται διαδικαστικές περισσότερο, νομίζω αποτελούν την ασπίδα του συνεντευξιαζόμενου και μπορεί βασιζόμενος σε αυτές να πεί το στοπ σε ερωτήσεις ή ακόμη και σε ολόκληρη τη διαδικασία αν νιώσει οτι δεν θέλει να συνεχίσει. Γνωρίζω επίσης το οτι αποτελώ μια φαινομενικά "ξένη" για τον καθένα σας ίσως να σας σταματά πολλούς. Απλώς αυτό που θέλω να πω είναι οτι μπορεί να μην ξέρετε το πρόσωπο μου, το πως μιλάω ή οτιδήποτε αλλά ήμουν μια απο έσας και γνωρίζω πολύ καλά πόσο λεπτοί χειρισμοί χρειάζονται στην διαχείριση μιας τέτοιας συνέντευξης, ακριβώς γιατί θα μπορούσα να είμαι εγώ αυτή που θα διάβαζε ένα παρόμοιο ποστ σε σχετικό φορουμ περυσι τέτοιον καιρό. :)
    Έχω κάνει γενικότερα πολλές ενέργειες σε δομές και μονάδες αλλά όσο και περιέργο αν ακούγεται ήταν οι πλέον κατηγορηματικοί οτι δεν θέλουν να με βοηθήσουν. Ειλικρινά με κάτι τέτοια απογοητεύομαι όλο και περισσότερο απο το τι επικρατεί στη χώρα μας. Αλλά αυτο είναι μια άλλη πολύ μεγάλη συζήτηση. :)
    Όπως και να χει, ακομή κι αν κάποιος δεν θέλει να συμμετάσχει στην έρευνα μπορεί να επικοινωνεί μαζί μου όποτε νιώσει την ανάγκη να μιλήσει με το alter ego του που κατάφερε να το ξεπεράσει υπενθυμίζοντας του οτι μπορεί κι αυτός και ο οποιοσδήποτε να το ξεπεράσει.
    Σας ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον σας :)

  8. #8
    Μαρια η Βουλιμια δεν ειναι μονο κανω εμμετο οριζεται με οτι κανει το ατομο με σκοπο να αντισταθμισει τη τροφη ειτε αυτο ειναι χρηση καθαρκτικων ειτε υπερβολικη γυμναστικη καλο ειναι πριν γραφουμε να ενημερωνομαστε περεταιρω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Originally posted by Vet
    Μαρια η Βουλιμια δεν ειναι μονο κανω εμμετο οριζεται με οτι κανει το ατομο με σκοπο να αντισταθμισει τη τροφη ειτε αυτο ειναι χρηση καθαρκτικων ειτε υπερβολικη γυμναστικη καλο ειναι πριν γραφουμε να ενημερωνομαστε περεταιρω
    Γνωρίζω πολύ καλά τι είναι και πως επιδρά η βουλιμία και τη διαφορά με την υπερφαγία ... Αν εσύ νομιζεις πως εγώ δεν είναι ενημερωμένη άσχετη και δεν ξέρω τι άλλο ,κάνεις λάθος ..
    Δεν το συνέχιζω φυσικα για να μην πάρουν τα πράγματα αλλη τροπή..
    Άλλωστε το ποστ της Παναγιώτας δημιουργήθηκε για άλλο λόγο και όχι για να δημιουργηθούν αντιπαραθέσεις η επιθετικα μνμ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    7
    Είτε εμετός, είτε άλλες μορφές "εκκαθάρισης" είναι όλες κατασπαραχτικές για το άτομο που ζει με αυτές. Δεν θα ήθελα να εστιάσω στο πως όριζει ο dsm ή ο καθε dsm τι είναι βουλιμία ή ανορεξία γιατί αυτά είναι ψιλά γράμματα. Σημασία έχει οτι κάθε μορφή διτροφικής διαταραχής μαστιγώνει τον "κάτοχο" της. Δυστυχως.
    Επιπλέον να πω οτι είμαι σίγουρη πως μια τέτοια συνέντευξη θα κάνει κάποιον να επαναπροσδιορίσει τις αξίες του, να συσκεφτεί με τον εαυτό του τι πήγε στραβά και να αναζήτησει τα βαθύτερα αίτια. Όπως υποστηρίζει και η επιστήμη μου η μισή επιτυχια είναι να αναγνωρίζεις τι πάει στραβα. Τότε μονο μπορείς να βρεις τα καταλληλα μέσα για να πολεμήσεις τον "εχθρο" :)

  11. #11
    το θεμα ειναι να βρεθουν ατομα να βοηθησουν τη προσπαθεια της κοπελας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Συμφωνώ Παναγιώτα με όσα προανέφερες...
    Να συμπληρώσω πως πολλές φορές ο ορισμός μιας πάθησης οσο σωστός και να είναι μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο με την έννοια ότι στην πράξη υπάρχουν παράγοντες συνθήκες καταστάσεις κλπ που να κάνουν το άτομο να παρουσιάζει συμπτώματα μπερδεμένα , σύγχυσης η και συνδυαστικά ...
    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική όπως και το ίδιο το άτομο και κυριως οι αιτίες που τον οδήγησαν σε όποια διαταραχή ...Αρκεί να δεχτεί , να παραδεχτεί και να κοιτάξει βαθειά μέσα του να βρει τη λύση και να διώξει τον "εφιαλτη" ψυχής και σώματος!!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    7
    Ακριβώς αυτό. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική πολύ διαφορετική. Υπαρχουν κοινές συνισταμένες σαφώς αλλά υπαρχουν και ειδοποιοί διαφορές. Γι αυτό το λόγο και ο καθένας όπως είπες πρέπει να μπεί στη διαδικασία να κοιτάξει βαθιά μεσα του τι πήγε στραβα. Μάλιστα θα χρησιμοποιήσω μια πολύ γλαφηρή εικόνα- μεταφορά για να γίνει πιο κατανοητό: ο οδοντίατρος για να καθαρίσει το απόστημα, σκίζει πρώτα μετα καθαρίζει και μετα ο ασθενή γινεται καλά. Ετσι και στη δική μας πείπτωση. Για να παύσει ο φαυλος κυκλος τα πισωγυρισματα και λοιπα πρεπει να παψουμε να καλυπτουμε αυτα που μας βασανιζουν. Να τα φερουμε στην επιφανεια να τα "καθαρισουμε" και να απαλλαχτουμε μια και καλη απο τον πονο :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •