Αυπνία λόγο δίαιτας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    3

    Αυπνία λόγο δίαιτας

    Καλησπέρα ... ειδα το φορουμ σας και μου φανηκε πολυ ομορφη προσπάθεια αν και εχω ελαχιστες γνωσεις με το θεμα, θα γράψω και εγω το δικο μου.


    Ειμαι σε αυστηρη δίαιτα - ο μονος τρόπος που μπορω - και παροτι πηγαινει πολυ καλα , κυριολεκτικα δεν μπορω να κοιμηθω πάνω απο 2 ώρες την μερα και ψιλοανησυχω


    Ξεκίνησα την δίαιτα με 10 μερες πλήρους αποχής για να μπω στο κλίμα ... κάτι βιταμίνες και ελαχιστος χυμός μονο.
    Και στην συνέχεια απο 4 γέυματα την μερα (κάπου 800 θερμίδες την μερα συνολο)

    Eχω ενέργεια το πρωι, παιρνω με καθε γέυμα, μπορω να κανω και δουλειες και την γυμναστική όπως και πριν σχεδον, νομιζω κανω τον ιδιο αριθμό pus ups , και εχω χασει πανω απο 7-8 κιλα στο μηνα ... το μόνο θεματακι είναι οτι 15 μερες δεν πρεπει να εχω κοιμηθει πανω απο 2 ωρες συνεχόμενα και συνολικα στην μερα δεν ειναι πολυ παραπανω.


    Η δίαιτα είναι μήλο η λιγο κεικ το πρωι , ψητά - κολοκυθάκια μελιτζάνες ντοματες , αγκουρακια κλπ που εχω αγοράσει 7 μερες πριν και μοιράσει ανα μερες για να μην μπαινω σε πειρασμο , συν 1 κοματακι μουσακα κάθε 1η μερα της εβδομαδας.

    Δεν ειναι κατι που εχω σκεφτει ιδιαίτερα, το είχα κανει ξανα πριν 2 χρόνια και ειχα χασει 30 κιλα, με περίπου 1500 θερμίδες την μερα τότε...

    Τα πηρα με το παραπανω πολύ γρήγορα, γιατι το πιο σοβαρο θέμα ειναι οτι μου ειναι αδύνατο απλα να περιορίσω το φαγητο η να πηγαινω συχνα στο super marrket ... παθαινω κατι σαν αμνησία - αδιαφορία - σαν ζομπι που θέλουν brains , τα ξεχνάω όλα και απλα τρώω οσο ναναι , δεν εχω ιδέα τι μπορει να γινει εκει, θα το δουμε ξανα στην ώρα του

    ΥΓ
    Τεσπα , το εγραψα και σαν ενθάρυνση να μην σταματήσω , καλη συνεχεια και οτι νομιζετε θα βοηθήσει , ίσως και καποιο φαρμακο για τον υπνο (δεν συμπαθω τους γιατρους καθολου) μου λετε .

  2. #2
    Αν αρχίσεις να τρως σωστά, θα κοιμάσαι και σωστά.
    Κάτω από 1100-1300 θερμίδες τη μέρα, ο εγκέφαλος και το νευρικό σύστημα υπολειτουργεί (και κάθε άλλο σύστημα του σώματός σου, απλά αναφέρομαι στα σχετικά με τον ύπνο).
    Γι'αυτό δεν κοιμάσαι σωστά + θα ξαναπάρεις και τα κιλά.
    Καμία λειτουργία δεν επιτελείται σωστά και τα αποτελέσματα θα τα δεις μακροπρόθεσμα.
    Διατήρηση του βάρους σου, θα πετύχεις μόνο αν τηρήσεις αυτή τη διατροφή για πάντα. Με την παραμικρή αλλαγή, θα παίρνεις βάρος εις διπλούν-τριπλούν, και θα είναι και καθαρό λίπος.
    Αυτά. Θα έγραφα πολλά περισσότερα, αλλά εφόσον είσαι ήδη στη διαδικασία της δίαιτας και δε σκέφτεσαι απλά να αρχίσεις μια λάθος δίαιτα για να προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη, δε θα πω κάτι άλλο...
    Απλά αν δεν έγραφα καθόλου, θα το είχα βάρος στη συνείδησή μου!
    Καλή επιτυχία πάντως και καλό δρόμο στην απώλεια !!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    3
    Ευχαριστω για την απαντηση και την κατανόηση

    Ξέρω τι λες αλλα νομίζω δεν εχω αλλες επιλογές τώρα ... στο στρατο είμουν 80 κιλά, τα επόμενα 10 χρόνια ανεβηκα ως τα 105 σταδιακα χωρις καμια επιτυχια δίαιτας μέχρι που εκανα την αυστηρή και πήγα 75 .

    Τα ξαναπήρα μεχρι τα 107 και τωρα στην δευτερη φορα και ελπίζω να μην γινει ζημια και να ειναι η τελευταια.

    Μεγαλη υποθεση γιατι ξέρω να βραζω αυγα συν το φουρνακι που ψήνει ωραια πιπερίτσες κλπ , αλλιως η σωστη διατροφή για εμενα ειναι κατι σαν το offside υποθέτω για εσενα , δεν θα εχω κανενα κουραγιο και ελπίδα να μαθω , αν δεν συνεχίσω τωρα.

    Ισως βιταμίνες, ανεβασω λιγο τις θερμίδες και βλέπουμε, ευχαριστω, θα σας παρακολουθω .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Εκτός από τις θερμίδες που καταναλώνεις, παίζουν ρόλο και τα επίπεδα των ορμονών σου.

    Για παράδειγμα, τις τελευταίες μέρες αδυνατώ να κοιμηθώ παρότι δουλεύω πολλές ώρες και είμαι κουρασμένη.
    Τρέφομαι σε φυσιολογικά πλαίσια αλλά οι ορμόνες μου χορεύουν γιατί πλησιάζει η περίοδος μου.

    Ίσως να κοιτάξεις τις ορμόνες σου και να προσπαθήσεις να μην αγχώνεσαι!!

    Ο ύπνος είναι τόσο, μα τόσο σημαντικός!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Οι αντρες καινε περισοτερες θερμιδες την μερα συγκριτικα με τις γυναικες λογικα επειδη εχουν περισοτερη μυικη μαζα. Οποτε blizard 1500 θερμιδες την μερα οταν παιρνεις σιγουρα πιστευω θα χασεις βαρος μην πεφτεις ποιο κατω απο αυτες γνωμη μου. Οι 800 θερμιδες την μερα μου φαινονται παρα πολυ λιγες. Αφου ειπες και εσυ οτι παλιοτερα εκανες διαιτα με 1500 θερμιδες την μερα και ειχες χασει πολλα κιλα, καλυτερα να μην κανεις ακροτητες γιατι αργοτερα μπορει να γυρισουν εναντιον σου. Επισης, το σωστο ειναι το πολυ να χανει καποιος μεχρι 4 κιλα τον μηνα, δηλαδη 0,5 με 1 κιλο την εβδομαδα. Οι αντρες παντως χανουν ευκολοτερα και γρηγοροτερα κιλα συγκριτικα με τις γυναικες.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    3
    Fragolitsa89 δεν είχε παει καθόλου το μυαλό μου :wow: τεράστια η κουραση από τις πρώτες μερες και πολλα άλλα, δεν αποκλειεται καθόλου.

    Για τις θερμίδες ήθελα να πέσω τουλάχιστον κάτω από το ψυχολογικό φράγμα των 100 κιλών σύντομα για να μην σπασω , ερχομαι από πολλές αποτυχίες στην αρχη.

    Παντως το στομαχι έχει κλεισει αρκετα και αν δεν κανω κανα χοντρό λαθος στον υπολογισμό θερμιδών οι ποσότητες στα λαχανικά δεν ειναι μικρές , νιώθω καλα ... καθε τρίτη εχει λαική και πέρνω πολύ πράγμα - δεν πατάω σε αλλο μερος με φαγητό προς το παρόν.

    ΥΓ
    Θα ανεβάσω συντομα θερμίδες, θα διαβάζω και τι τρώτε για ιδέες ΄) ευχαριστώ πολυ παιδια και καλη συνέχεια.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •