Πώς αντιμετωπίζω την διατροφή μου σε σχέση με την οικογένειά μου;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398

    Πώς αντιμετωπίζω την διατροφή μου σε σχέση με την οικογένειά μου;;

    Καλημέρα παιδιά, είμαι η Αιλουρίτα, και με τούτα και με τα άλλα έχω καιρό να μπώ να γράψω εδώ!

    Ελπίζω να είστε καλά!

    ήθελα να μοιραστώ μια σκέψη που με βασανίζει εδώ και καιρό, καθώς συνεχίζω τις προσπάθειές μου με την διατροφή.

    Φαντάζομαι, όλο και κάποιο μέλος εδώ που προσπαθεί να κάνει μια σωστή διατροφή θα ζεί με την οικογένειά του, είτε με γονείς είτε με το άλλο του μισό είτε με παιδιά κ.α. Πώς βρίσκετε ισορροπίες όταν για παράδειγμα ο άντρας σας, ή το παιδί σας δεν θέλει να κάνει διατροφή; Προσπαθείτε να μαγειρεύετε για όλους ξεχωριστά; προσπαθείτε να τους βάλετε στον σωστό τον δρόμο; :saint: είστε ανεπηρέαστοι αν οι υπόλοιποι έχουν διαφορετικές διατροφικές συνήθειες;

    Αυτά ήθελα να σας ρωτήσω, γιατί εγώ προσωπικά δεν ξέρω πως μπορώ να το αντιμετωπίσω. Ελπίζω να μην σας κούρασα! φιλιά πολλά!! :starhit::starhit:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Καλωσόρισες ξανά Αιλουρίτα μας! :bouncing:

    Εγώ μένω μόνη μου κυρίως, αλλά όταν βρίσκομαι με οικογένεια, φίλους κλπ τρώω ό,τι τρώνε εκείνοι,
    πάντα με σαλάτα που υπάρχει στο τραπέζι. Το καλό με τους δικούς μου είναι πως δε μαγειρεύουν/ουμε ποτέ πολύ
    παχυντικά φαγητά. Αν φάμε πίτσα ή σουβλάκια θα τα ευχαριστηθούμε, αλλά αυτό γίνεται σπάνια.

    Αν τώρα οι δικοί σου προτιμούν τα λιπαρά φαγητά, μπορείς πάντα να ψήσεις λίγο κοτόπουλο για 'σενα και να κόψεις
    μια σαλάτα. Αν έχετε όσπρια ή λαδερό, μπορείς να φας λίγο μικρότερη ποσότητα χωρίς πολύ ψωμί και τυρί.
    Ο τρόπος απ' ό,τι καταλαβαίνεις είναι ένας: εσύ πρέπει να προσέχεις, ανεξάρτητα από τις διατροφικές συνήθειες των άλλων.

    Να σημειώσω εδώ πως αν έχεις το πλεονέκτημα της μαγειρικής για την οικογένεια, μπορείς άνετα να φτιάχνεις πιο
    ελαφριά τα φαγητά - όχι τηγανητά, με λιγότερο λάδι και αλάτι.
    Α, και κάποια στιγμή επικοινώνησέ τους πως θέλεις να χάσεις βάρος, αν δεν το έχεις κάνει ήδη δηλαδή...

    Αυτά από 'μενα, ελπίζω να σε βοήθησα. Φιλιά και περιμένουμε νεότερα!xx

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Ωωω Μπλοσομάκι <3

    Πώς είσαι??:starhit::starhit:

    Με βοηθησες με την απαντησή σου αρκετά! :grin:
    Τους έχω ενημερώσει σχετικά με την διατροφή μου, και ή θα μαγειρέψω εγώ κάποιες φορές, και θα πεινάνε οι καημένούλιδες :dork:
    ή θα μαγειρέψουν οι άλλοι και εγώ αν δεν μου κάνει το συγκεκριμένο γεύμα, θα μαγειρέψω ξεχωριστά μόνη μου..

    και γίνεται ένα μπέρδεμα στην κουζίνα!! αλλά σιγά σιγά στρώνει το πράγμα, το καλό είναι οτι τους έχω επηρεάσει κάπως και αρχίζουν και προσέχουν και οι ίδιοι την διατροφή τους χεχεχε

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    7
    Συμπασχω απολυτα με αυτοΜε πολυ συζητηση βεβαια ευελπιστω να κρατησουν την θετκη τους σταση.Εξαλλου μια στροφη σε πιο υγειινα προτυπα μονο καλο θα κανει σε ολους.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    Εγω ευτυχως ειμαι πολυ τυχερη σε αυτοοο...Ο συντροφος μου ειναι πολυ της υγιεινης και με βοηθαει..Τα κιλα τα ειχα απο πριν γνωριστουμε. Στο μονο που με δυσκολευει ειναι ο καφες. Συνηθιζαμε να καθομαστε παρεουλα και να τα λεμε και να πινουμε το καφεδακι μας,εγω ομως το επινα γλυκο με 3,5 κουταλακια ζαχαρη.... δοκιμασα τα παντα, στεβια,ζαχαρινες,ζαχαρη καρυδας τιποτα δεν με ικανοποιει...Να κοψω αυτη την απογευματινη συνηθεια δεν θελω..Τελευταια βρηκα λυση στο να κανω κρυα σοκολατα με Chocolate Slim... φτιαχνει τελειες σαλατες και μου κανει παρεα και στο περπατημα!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •