Θέλω να αδυνατίσω υγιεινά και να κάνω ένα ωραίο σώμα. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Καλησπέρα σας!
    Χτες πήγα σε ειδικό διατροφολόγο σε κέντρο ιατρικής αισθητικής και έκανα ειδική εξέταση μεταβολισμού.
    Με ζύγισε, μου έκανε διάφορες ερωτήσεις και στη συνέχεια μου έδωσε να κρατήσω ένα μεταλλικό αντικείμενο.
    Το αποτέλεσμα έδειξε πως καθημερινά βάζω 450 θερμίδες και για αυτό παχαίνω.
    Κοιμάται λέει ο μεταβολισμός μου και μου πρότεινε θεραπεία με λέηζερ που κάνει λιποδιάλυση για άμεσα αποτελέσματα σε συνδιασμό με διατροφή.
    Το πρόγραμμα κοστίζει βαρβάτα και τα χρήματα προπληρώνονται...
    Ποια η γνώμη σας?
    Στο παρελθόν είχα κάνει λέηζερ λιποδιάλυσης με μεσοθεραπεία ενέσιμα για λιποδιάλυση σε συνδιασμό με μηχανήματα, σε επίσης γνωστό κέντρο ιατρικής αισθητικής και αποτέλεσμα δεν είχα.

    Ψάχνωντας το διαδίκτυο βρήκα ένα site κάποιου Dr Ιατρού Διαιτολόγου ο οποίος αναλαμβάνει πολύ παχύσαρκους ανθρώπους και διάβασα τους αδυνατίζει με δίαιτα σοκολάτας, κετογονική, πρωτεϊνική, κλασική, με σωληνάκι κλπ...
    Κάλεσα στο τηλέφωνο και η γραμματέας ήταν απίστευτα βιαστική και ξινή του τύπου: έχω κόσμο, συντομεύετε, πάρτε σε μισή ώρα, πάρτε αργότερα, δεν μπορώ να μιλήσω έχω κόσμο, τι θέλετε και παίρνετε όλη την ώρα, δεν έχω το πρόγραμμα μπροστά μου για να σας κλείσω ραντεβού, το κόστος της επίσκεψης θα το κανονίσετε με τον γιατρό επιτόπου και τέτοια...
    Έχω κάνει άπειρα τηλέφωνα και απαντάει όποτε θέλει και είναι φοβερά απότομη, αγχώδης, ξινή και βιαστική...
    Γνωρίζεται κάτι σχετικά?
    Δοκιμάσατε τίποτα τέτοιο?

    Τι ειδικό έχετε να μου προτείνετε? uzzled:

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by Sandra
    Καλησπέρα σας!
    Χτες πήγα σε ειδικό διατροφολόγο σε κέντρο ιατρικής αισθητικής και έκανα ειδική εξέταση μεταβολισμού.
    Με ζύγισε, μου έκανε διάφορες ερωτήσεις και στη συνέχεια μου έδωσε να κρατήσω ένα μεταλλικό αντικείμενο.
    Το αποτέλεσμα έδειξε πως καθημερινά βάζω 450 θερμίδες και για αυτό παχαίνω.
    Κοιμάται λέει ο μεταβολισμός μου και μου πρότεινε θεραπεία με λέηζερ που κάνει λιποδιάλυση για άμεσα αποτελέσματα σε συνδιασμό με διατροφή.
    Το πρόγραμμα κοστίζει βαρβάτα και τα χρήματα προπληρώνονται...
    Ποια η γνώμη σας?
    Ωχ, οχι οχι, ελπιζω να μην πεταξες τα χρηματα σου σε αυτους τους απατεωνες.
    Τι εκανες τελικα?

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Τελικά σε επόμενο ραντεβού ζήτησα να δω το μηχάνημα και πως γίνεται η εφαρμογή και τελικά είναι κάτι που ήδη έχω κάνει σε άλλο μεγάλο επώνυμο κέντρο ιατρικής αισθητικής και ας ισχυριζόταν η κυρία ότι έχουν την αποκλειστικότητα. Πριν 8 χρόνια το είχα κάνει, ακριβώς το ίδιο μηχάνημα, στο ίδιο βαλιτσάκι...

    Σκέφτομαι να πάρω πάλι τηλέφωνο για ραντεβού στον Dr Ιατρό Διασιτολόγο που ασχολείται με πολύ παχύσαρκους...

    Δεν ξέρω κατά που να κάνω...

    Έχω βαρεθεί να βλέπω τον εαυτό μου έτσι χοντρό...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Τι γιατρος ειναι αυτος? Τι ειδικοτητα εχει και με τι ασχολειται?
    Ασχολειται με τι τροπο με τους παχυσαρκους? Δινει διαιτες? Κανει βαριατρικα χειρουργεια? Τι το ιδιαιτερο διαφημιζει οτι κανει? Δεν ξερω καθολου γι αυτο σε ρωταω και συγνωμη αν το εχεις ηδη αναφερει και δεν το εχω διαβασει.

    Εχεις επισκεφτει βαριατρικο χειρουργο?

    Διαβασα για το προβλημα υγειας σου και ειναι λογικο να μη σε αναλαμβανουν τα γυμναστηρια. Στη θεση σου θα ξεκινουσα μονο με διατροφη, περπατημα, κολυμπι. Ή μονο με διατροφη. Εγω τα πρωτα 20 κιλα τα εχασα χωρις ιδιαιτερη γυμναστικη. Αμα χασεις τα πρωτα κιλα μετα σιγα σιγα θα εχεις και τη διαθεση για λιγο περπατημα.

    Αν το προβλημα ειναι ο μεταβολισμος σου, η λυση σιγουρα δεν ειναι αυτοι οι απατεωνες στα κεντρα αισθητικης, ουτε 10 σεντ σε αυτους.
    Περα απο τα παθολογικα θεματα υγειας σου, σε απασχολουν αλλα θεματα, εχεις για παραδειγμα ψαχτει με αλλους ειδικους περα απο ολους αυτους τους διαιτολογους?
    Αν καποιος σε παροτρυνε να δεις εναν ψυχοθεραπευτη, ενιωθες οτι σε κανει πασα επειδη για να σε ξεφορτωθει επειδη δεν ξερει τι να κανει? Τον παιρνεις και λιγο σαν προσβολη το να σου λεει να δεις ψυχολογο?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Αν είσαι Αθήνα κλείσε ένα ραντεβού στο ιατρείο παχυσαρκίας (όχι στο διαιτολογικό) του Ιπποκρατείου, να συζητήσεις το πρόβλημα σου.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Πήγα στον Dr Διαιτολόγο...
    Ήμουν τελευταίο ραντεβού και ο διαιτολόγος ήταν κουρασμένος, εξαντλημένος και βαριόταν απίστευτα...
    Με έβαλε η βοηθός σε ένα μηχάνημα...
    Εκτύπωσε τα αποτελέσματα, μου είπε ότι όλα είναι καλά και μου εκτύπωσε μια έτοιμη διατροφή...
    Πλήρωσα τα μαλλιοκέφαλα μου και έφυγα για άλλη μια φορά απογοητευμένη...
    Πήγα σε μεγάλο ινστιτούτο αισθητικής να ενημερωθώ για αδυνάτισμα...
    Υπέγραψα συμβόλαιο για συγκεκριμένα κιλά μείωση και 1 χρόνο θεραπείες συνδιαστικές για αδυνάτισμα εγγυημένο που στην ουσία αγόρασα τα κιλά που πρέπει να χαθούν και οι θεραπείες θα συνεχίζονται και μετά το πέρας του χρόνου αν δεν χαθούν εντός της προθεσμίας... Ενέσιμες θεραπείες, κρυολιπόλιση και ένα σωρό άλλα μηχανήματα με δώρο τον διαιτολόγο εφ'όρου ζωής
    Είμαι απελπισμένη και τραγικά χρεωμένη...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Καλημέρα...
    Δυστυχώς καλή μου απ' την απελπισία του παχύσαρκου να χάσει κιλά πιάνονται και τα κέντρα αδυνατίσματος υποσχόμενα... φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Η ουσία είναι μία... οργανώνεις την διατροφή σου κι αρχίζεις το περπάτημα! Και στην τελική κάνε το πρόγραμμα που πήρες απ' το κέντρο αδυνατίσματος, γιατί μπορεί και να το χάσεις. Κάποτε κι εγώ καταχρεώθηκα σε ένα τέτοιο και το αποτέλεσμα ήταν αυτό να κλείσει και οι πελάτες να χάσουμε τα χρήματα μας, που δεν προλάβαμε να κάνουμε έστω και μιας μέρας θεραπεία (ακόμη και τη γυμναστική, θεραπεία την αποκαλούν εκεί)!
    Κι επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι όπου πηγαίνεις να ρωτάς τι θα σου κοστίσει. Όταν σου λένε "ελάτε να σας δούμε πρώτα να συζητήσουμε" κλείνεις το τηλέφωνο κι αναζητάς άλλον. Οι διαιτολόγοι οι σωστοί στη δουλειά τους που σε βλέπουν πρώτα σαν άνθρωπο είναι ελάχιστοι...

    Πάρε βαθιές ανάσες, σκέψου πως πάντα έρχεται μια νέα μέρα και κάνε πάντα μια νέα αρχή... Θετική διάθεση και σκέψη θέλει, για οτιδήποτε!

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Μαρία καλημέρα...
    Σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη και την κατανόση...
    Τόσα μηχανήματα, τόσοι συνδιασμοί ταυτόχρονα σε κάθε επίσκεψη...
    Λίγο μια ώθηση να μου δώσουν...
    Μια ελπίδα κάτι...
    Κάτι να ξεμπλοκάρω, δεν ξέρω...
    Και ήταν τόσο ωραίο το site και τα λόγια στο τηλέφωνο του Dr Διαιτολόγου και από κοντά ένα τίποτα...
    Είμαι χορτοφάγος και μου έδωσε διατροφή με κρέατα...
    Του είπα δεν τα τρώω και μου λέει ντάξει όπου έχει κρέας εσύ θα τρως τα δικά σου...
    Και πλήρωσα και αδρά την επίσκεψη...
    Στο ινστιτούτο από την άλλη όλα σε ένα χώρο είναι, άνθρωποι με αναλαμβάνουν και κοιτάνε την πρόοδο του καθένα, ελπίζω εκεί κάτι να γίνει, έστω η ψυχολογία μου να φτιάξει που δεν θέλω καθόλου από το σπίτι να βγαίνω...

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    7
    Καλησπερα και απο εμενα....Εγω με χασιμοτο (αυτοανοση θυρεοεδοπαθεια) ειδα σωτηρια μονο με αποχη απο ζαχαρη/γλουτενη και γαλακτοκομικα.Απο γαλακτοκομικα να πω την αληθεια δεν κανω σωστη αποχη,υποκυπτω πολλες φορες...Το πιο σημαντικο ειναι οτι μειωσα και τα αντισωματα μου

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •