Θέλω να αδυνατίσω υγιεινά και να κάνω ένα ωραίο σώμα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21

    Θέλω να αδυνατίσω υγιεινά και να κάνω ένα ωραίο σώμα.

    Γεια σας..!
    Είμαι 33 ετών, 1.64 ύψος, 120 κιλά.
    Έχω πρόπτωση μητροειδούς βαλβίδος στην καρδιά, υποθυροειδισμό, σύνδρομο πολυκυστικών οωθηκών και χονδροπάθεια στα γόνατα.
    Θέλω να αδυνατίσω υγιεινά και να κάνω ένα ωραίο σώμα.
    Δεν γνωρίζω που αλλού να απευθυνθώ...

    Τι να κάνω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Καλώς ήρθες Sandra!
    :smilegrin:

    Έχω και εγώ σύνδρομο πολυκυστικών οωθηκών, οπότε ξέρω οτι επηρεάζει πολύ το βάρος μας όταν έχουμε ορμονικό πρόβλημα!
    Μόλις έχασα λίγα κιλά, είδα αμέσως διαφορά με τις πολυκυστικές, δεν είχα πρήξιμο, πόνο και ο κύκλος έφτιαξε αρκετά!
    Με κουράγιο και δύναμη θα τα καταφέρεις!
    Για αρχή, μπορείς να ξεκινήσεις να κόψεις σιγα σιγά junk food γλυκά με ζαχαρι και λευκό αλέυρι.. νομίζω αυτά τα τρία ειναι τα πιο επιβλαβή για το σώμα μας.. και αργότερα μπορείς να ψάξεις για κάποιον διατροφολόγο ειδικό σε αυτά τα θέματα!
    Εγώ προσωπικά που έχω πολυκυστικές απλά προσπαθώ να μην τρώω αυτά τα τρία, γιατί ειδικά η ζάχαρη είναι ο,τι χειρότερο για το συνδρομο. Τρώω τα πάντα, 5 φορες την ημέρα σε μικρές μερίδες, και προσπαθώ να γυμνάζομαι..

    Για τα γόνατα πιστεύω θα σου έκανε καλό το κολύμπι! Αλλά μπορείς να πάς και σε οποιοδίποτε γυμναστήριο της γειτονιάς να κάνεις γενικές ερωτήσεις, αναφέροντας την χονδροπάθεια στα γόνατα, και σίγουρα θα έχουν καποιες ασκήσεις να σου προτείνουν που θα μπορείς να κάνεις! Λίγα βήματα κάθε φορά, και σιγά σιγά θα τα καταφέρεις!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Πήγα σε γυμναστήρια και δεν με αναλαμβάνουν λόγω καρδιάς, δεν κάνει να ανεβάζω παλμούς και λέει μόνο με αερόβια άσκηση καίγεται το λίπος.
    Πήγα σε διαιτολόγους και διατροφολόγους, δοκίμασα διάφορα χωρίς αποτέλεσμα και κάποιοι όμως δεν με αναλαμβάνουν γιατί έχω θέματα υγείας και πρέπει λέει να είναι κλινικός διαιτολόγος.
    Είτε τρώω, είτε δεν τρώω, γραμμάριο δεν χάνω.
    Ήμουν μπαλαρίνα και κατάντησα τοφαλίνα.
    Έχω απελπιστεί, δεν ξέρω πως να βοηθήσω τον εαυτό μου...
    Θέλω να με αναλάβει κάποιος υπεύθυνος επαγγελματίας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Μήπως όντως τότε πρέπει να πάς σε κάποιον κλινικό διαιτολόγο;
    μην απελπίζεσαι! με τον καιρό και το ψάξιμο θα βρείς, δυστηχώς και εγώ δεν ξέρω κάποιον να προτείνω..
    Αλλά πιστεύω ίσως άν έκανες χαλαρό περπάτημα ή κολύμπι στη θάλασσα να σε βοηθούσε καθημερινα..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Πήγα σε κλινικό διαιτολόγο που τελικά ήταν γιατρός νεφρολόγος και μου έδινε έτοιμες δίαιτες τυπωμένες σε μπλοκάκι οι οποίες δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα.
    Πήγα σε άλλο κλινικό διαιτολόγο που δεν έδινε δίαιτα παρά μόνο ελάχιστες συμβουλές που είναι ευρέως διαδεδομένες και γενικές και με έκανε πάσα για ρέικι, πάσα σε ψυχολόγο, πάσα σε ρεφλεξολόγο, πάσα σε ενεργειακούς σαμανικούς θεραπευτές και γενικά μόνο συζήτηση έκανα σε κάθε συνεδρία και αποτέλεσμα 0.
    Πήγα σε άλλο κλινικό διαιτολόγο που ήταν καρδιολόγος και μου έκανε το πρόγραμμα PreVent και σε κάθε εβδομαδιαίο ζύγισμα ήμουν με περισσότερο βάρος από πριν.
    Πήγα σε άλλο κλινικό διαιτολόγο σε κέντρο ιατρικής αισθητικής σε συνδυασμό με μηχανήματα, μεσοθεραπείες, ματζούνια και ιστορίες, έκλεισα πακέτο προπληρωμένο και πάλι τίποτα.
    Πήγα σε άλλο κλινικό διαιτολόγο που ήταν ενδοκρινολόγος, μου έδωσε τη δίαιτα Dukan, γαστρεντερικά με ξετίναξε και το σηκώτι μου τα είδε όλα 7.500 πήγαν οι τρανσαμινάσες και έτρεχα και δεν έφτανα για εξετάσεις ηπατίτιδες και αυστραλιανό αντιγόνο.
    Πήγα σε άλλο κλινικό διαιτολόγο ο οποίος έφτιαξε διατροφή σύμφωνα με τις ανάγκες μου και είχα ντελίβερι κάθε μέρα όλα τα γεύματα της ημέρας έτοιμα μαγειρεμένα σωστά και στο τέλος κάθε μήνα ήμουν από +3 έως +4.5 κιλά και σε 6 μήνες έβαλα 23 κιλά.
    Πήγα σε άλλον κλινικό διαιτολόγο που ήταν παθολόγος και μου έδωσε για βοήθεια χάπια που παίρνουν όσοι έχουν ζάχαρο και Χenical
    και απόκτησα υπογλυκαιμία και να η ταχυκαρδία συν οι ελλεεινές και τρισάθλιες παρενέργεις του Xenical.

    Η θάλασσα είναι περίπου 3 ώρες μακριά και κολυμβητήριο δεν υπάρχει.
    Το περπάτημα είναι ζόρι με τόσα παραπανίσια κιλά και έχω και φωτοευαισθησία.

    Πως να μην απελπίζομαι?
    Πως να βοηθήσω τον εαυτό μου?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Παίρνω τα φάρμακα μου, πηγαίνω ευλαβικά στους γιατρούς μου που με παρακολουθούν και κάνω πάντα τις εξετάσεις όλες στην ώρα τους.
    Ο θυροειδής κάνει τα δικά του, δεν λέει να ρυθμιστεί και με ταλαιπωρεί όπως και τα υπόλοιπα ορμονικά.
    Κάνω μέτρια άσκηση, περπάτημα και χορό.
    Πρόσφατα έκανα λιπομέτρηση και μετρήσεις διάφορες και ο μεταβολικός ρυθμός μου κοιμάται όπως είπε η διατροφολόγος.
    Δεν με άφησε να δω τι άποτελέσματα έβγαλε το μηχάνημα αλλά μου τόνισε ότι δεν κάνω καύσεις καθόλου και μόνο αποθηκεύω.

    Ποια είναι η κλινική αντιμετώπιση της παχυσαρκίας μου?
    Τι μου προτείνετε? Που να απευθυνθώ? Τι να ζητήσω?

  7. #7
    Αν η πρόπτωση μιτροειδούς είναι μόνη της, δηλ δε συνοδεύεται από άλλα καρδιακά προβλήματα, δεν θεωρείται καν πάθηση από τους γιατρούς. Συστήνεται μόνο συχνός έλεγχος. Επικίνδυνη κρίνεται όταν η πρόπτωση συνοδεύεται και από αρρυθμιογένεση (την πάθηση, όχι απλά αρρυθμίες) η οποία οφείλεται σε πρόβλημα και στο νευρικό σύστημα. Μόνη της η πρόπτωση δεν είναι θανατηφόρα ούτε καν επικίνδυνη σε σημείο που να μην επιτρέπεται ούτε ένα ζωηρό περπάτημα, αν είναι δυνατόν! Άλλαξε γιατρό !!!!!!!

    Ο υποθυρεοειδισμός δεν παχαίνει ποτέ κανέναν από μόνος του, ούτε εμποδίζει κανέναν να χάσει.
    Δυσκολεύει την προσπάθεια, ναι. Μειώνει τις καύσεις, ναι. Επιβραδύνει τον μεταβολισμό, ναι.
    Απο'κει και πέρα, τακτικές εξετάσεις και παρακολούθηση, αλλαγή και προσαρμογή της δόσης φαρμάκου (από τον γιατρό) και κάποια στιγμή θα ρυθμιστεί. Αυτό δε σημαίνει ότι θα περιμένεις να δεις τις ουάου τιμές για να προσπαθήσεις, μπορείς να ξεκινήσεις νωρίτερα την προσπάθεια.

    Η ινσουλινοαντίσταση δεν παχαίνει μόνη της, και δεν εμποδίζει δια ροπάλου το αδυνάτισμα. Επιβραδύνει μεταβολισμό, ανοίγει την όρεξη και οδηγεί καμια φορά σε γουρουνιές, και μειώνει τις καύσεις.
    Η θεραπεία είναι αυτή των διαβητικών, αλλά στην ηλικία σου επιχειρείται η ρύθμισή της με άσκηση και διατροφή.

    Για να μην τα αναλύω όλα ένα ένα, έχω πρόπτωση μιτροειδούς εκ γενετής, υποθυρεοειδισμό, αντίσταση στην ινσουλίνη, πολυκυστικές, και έχασα 60 κιλά.
    Φάρμακο παίρνω μόνο για τον θυρεοειδή, ο οποίος ρυθμίστηκε αφού έχασα τα 40 πρώτα κιλά, και έκτοτε που και που απορρυθμίζεται.
    Η πρόπτωση όπως είπα δεν είναι καν πάθηση μόνη της, γυμναζόμουν πάντα και γυμνάζομαι ακόμα χωρίς προβλήματα, απλά δεν αφήνω την καρδιά να πάει να σπάσει και κάνω τακτικά διαλείμματα αν χρειαστεί.
    Η αντίσταση στην ινσουλίνη θέλει χάπι διαβητικού το οποίο δν πήρα ποτέ γιατί η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι έιμαι μικρή ακόμα για να αρχίσω φαρμακευτική αγωγή διαβητικού, και να το προσπαθήσουμε με διατροφή και άσκηση. Η άσκηση είναι πρώτη θεραπεία για να ρυθμίσει την υπερινσουλιναιμία.
    Οι πολυκυστικές επίσης θέλουν 1 ώρα τη μέρα μέτρια άσκηση και ειδική διατροφή, όχι ζάχαρη, όχι επεξ υδατάνθρακες και μόνο χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη, πολλά λαχανικά και φυτικές ίνες, μειωμένα λίπη, ζωικά και φυτικά, και παραπάνω ω3.

    Να ξέρεις Σάντρα ότι όλες αυτές οι παθήσεις είναι αλληλοσυνδεόμενες, και η μία ευνοεί την ύπαρξη της άλλης. Η πρόπτωση δεν είναι τίποτα, αλλά τα 120 κιλά, πολύς λιπώδης ιστός και ακινησία, είναι εχθροί της καρδιάς ακόμα και για αδύνατους χωρίς καρδιακά θέματα. Ο θυρεοειδής μόνος του δεν παχαίνει κανέναν, αλλά οι πολυκυστικές ευνοούν την υπολειτουργία του θυρ.αδένα, και η υπερινσουλιναιμία χειροτερεύει όσο δε γυμνάζεσαι και αυξάνεται το λίπος σου, ο θυρεοειδής και οι πολυκυστικές χειροτερεύουν όταν δεν τρως συχνά μικρά γεύματα, η κατάσταση πείνας προκαλεί μόνη της υπερινσουλιναιμία κλπ κλπ κλπ.

    Για όλα τα παραπάνω, η προσπάθειά σου είναι πολύ δύσκολη, και η ενεργοποίηση του μεταβολισμού παίρνει καιρό, δε γίνεται σε μια μέρα. Επειδή είναι πολλοί οι ελαττωματικοί παράγοντες, και η διόρθωση του ενός προβλήματος φέρνει διόρθωση και στο άλλο. Είναι μια αλυσίδα.

    Αν σε ενδιαφέρει η προσωπική μου εμπειρία που είχα ακριβώς ότι κι εσύ, 3 μήνες πήρε με σωστή διατροφή και άσκηση για ννα αρχίσει να ξεκουνιεται η ζυγαριά, και η όλη απώλεια των κιλών μου, χρόνια. Για μήνες μπορεί να ήμουν σταθερή, για μήνες ελαφρώς ανοδική, για λίγο αρκετά καθοδική, αλλά το μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα είναι που μετράει.

    Εγώ θα σε συμβούλευα να βρεις σωστούς γιατρούς, όχι διαιτολόγους-διατροφολόγους-body builders, και να κάνεις ότι πρέπει κατά γράμμα, για πολύ καιρό, με υπομονή και επιμονή.

    Επιμένω στο ότι χωρίς κίνηση, δεν αρκεί ότι κι αν κάνεις. Ακόμη και σε εμφραγματίες συστήνεται το πολύ περπάτημα, είναι απαράδεκτο αν εσένα για μια πρόπτωση ο καρδιολόγος σου λέει να μην κουνιέσαι από τη θέση σου, είναι αστείο.
    Το πρώτο βήμα σου, μάλλον είναι η αλλαγή καρδιολόγου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Originally posted by Sandra
    Κάνω μέτρια άσκηση, περπάτημα και χορό.
    Κοκκινοσκουφίτσα, εγώ μαζί σου, αλλά εδώ γράφει πως η Sandra ασκείται, και μάλιστα αρκετά για τα κιλά της...

    Sandra καλωσόρισες. Δυστυχώς δεν έχω παρόμοια εμπειρία για να σου δώσω κάποια συμβουλή.
    Μια σκέψη μου περνάει απ' το μυαλό, μήπως καταναλώνεις πολλές περισσότερες θερμίδες απ' όσες πιστεύεις.

  9. #9
    Blossom στην αρχή έγραψε ότι δεν ασκείται γιατί απαγορεύεται να ανεβάζει παλμούς, και ότι ούτε απλό περπάτημα μπορεί γιατί στα κιλά της είναι κουραστικό....
    Μετά λέει ότι κάνει μέτρια άσκηση. Όλα είναι υποκειμενικά βέβαια γιατί δεν ξέρω σε τι αναφέρεται όταν λέει μέτρια άσκηση, αλλά με αυτά τα προβλήματα υγείας, μισάωρο χαλαρό βολταριστό περπάτημα και 2 φορές τη βδομάδα λίγος χορός, δε λέει τίποτα.
    Θυμάστε που σας έγραφα πριν καναδυο χρόνια πόοοοοσο παλεύω, με διατροφή, γιατρούς, εντατική γυμναστική 2-3 ώρες τη μέρα, και πάλι έμενα στάσιμη μήνες ολόκληρους ?
    Ε δεν αρκεί μικρή προσπάθεια εδώ, όπως λένε στο χωριό μου "θέλει κώλο, κι άλλο κώλο, και κομμάτι κι απ'άλλο κώλο" :grin:
    Θέλει συνδυαστικά άσκηση, ΙΑΤΡΙΚΑ καθορισμένη διατροφή (ούτε διαιτολόγο, ούτε διατροφολόγο, ούτε κλινικό διαιτολόγο, ούτε personal trainer), καλό ενδοκρινολόγο και καλή θέληση, μαζί με υπομονή για προσπάθεια ετών ! Αν το κάνει, εγώ της εγγυώμαι επιτυχία και επίλυση των μισών προβλημάτων υγείας της τουλάχιστον.
    Εγώ ότι συμβουλή υπήρχε, ιατρική και ψυχολογική, την έδωσα... Αλλά η Σάντρα αρνείται πεισματικά να μου απαντήσει... Την κυνηγάω από το ένα ποστ στο άλλο, επειδή είμαστε ακριβώς ίδια περίπτωση και εγώ ξεκίνησα και περισσότερα κιλά κ θα μπορούσα να την κατατοπίσω σχετικά, αλλά δε βλέπω ανταπόκριση...
    Οπότε δε θα ξαναπω κάτι, τα είπα σχεδόν όλα εξάλλου...

    Απλά καλή συνέχεια!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Originally posted by kokkinoskoufitsa
    Blossom στην αρχή έγραψε ότι δεν ασκείται γιατί απαγορεύεται να ανεβάζει παλμούς, και ότι ούτε απλό περπάτημα μπορεί γιατί στα κιλά της είναι κουραστικό....
    Μετά λέει ότι κάνει μέτρια άσκηση. Όλα είναι υποκειμενικά βέβαια γιατί δεν ξέρω σε τι αναφέρεται όταν λέει μέτρια άσκηση, αλλά με αυτά τα προβλήματα υγείας, μισάωρο χαλαρό βολταριστό περπάτημα και 2 φορές τη βδομάδα λίγος χορός, δε λέει τίποτα.
    Θυμάστε που σας έγραφα πριν καναδυο χρόνια πόοοοοσο παλεύω, με διατροφή, γιατρούς, εντατική γυμναστική 2-3 ώρες τη μέρα, και πάλι έμενα στάσιμη μήνες ολόκληρους ?
    Ε δεν αρκεί μικρή προσπάθεια εδώ, όπως λένε στο χωριό μου "θέλει κώλο, κι άλλο κώλο, και κομμάτι κι απ'άλλο κώλο" :grin:
    Θέλει συνδυαστικά άσκηση, ΙΑΤΡΙΚΑ καθορισμένη διατροφή (ούτε διαιτολόγο, ούτε διατροφολόγο, ούτε κλινικό διαιτολόγο, ούτε personal trainer), καλό ενδοκρινολόγο και καλή θέληση, μαζί με υπομονή για προσπάθεια ετών ! Αν το κάνει, εγώ της εγγυώμαι επιτυχία και επίλυση των μισών προβλημάτων υγείας της τουλάχιστον.
    Εγώ ότι συμβουλή υπήρχε, ιατρική και ψυχολογική, την έδωσα... Αλλά η Σάντρα αρνείται πεισματικά να μου απαντήσει... Την κυνηγάω από το ένα ποστ στο άλλο, επειδή είμαστε ακριβώς ίδια περίπτωση και εγώ ξεκίνησα και περισσότερα κιλά κ θα μπορούσα να την κατατοπίσω σχετικά, αλλά δε βλέπω ανταπόκριση...
    Οπότε δε θα ξαναπω κάτι, τα είπα σχεδόν όλα εξάλλου...

    Απλά καλή συνέχεια!
    Η πρόπτωση είναι πρόβλημα για το γυμναστήριο γιατί δεν κάνει να ανεβάζω παλμούς.
    Σε γυμναστήρια προωθούν την αερόβια άσκηση (διάδρομο, ποδήλατο, στέπερ και ελλειπτικό) για την περίπτωση μου αλλά με την πρόπτωση είναι απαγορευτικό άσε που τα γόνατα μου δεν είναι για ποδήλατο ή στέπερ.
    Άλλο ένα γρήγορο βάδισμα και άλλο αερόβιο πρόγραμμα σε γυμναστήριο που οι παλμοί ανεβαίνουν σε χρόνο dt.

    Γυμναστική σε γυμναστήριο δεν κάνω.
    Δεν βρίσκομαι σε ακινησία.
    Κάνω μέτρια άσκηση. Κάνω 200 κοιλιακούς κάθε μέρα, περπατάω ζωηρά 1 ώρα κάθε μέρα μετά τη δύση ηλίου και χορέυω 3 φορές την εβδομάδα από 3 ώρες με 2 διαλείμματα των 15 λεπτών.

    Προσπαθώ με όποιο τρόπο και μέσο μπορώ απλά δεν έχει αποτέλεσμα και απελπίζομαι. Όση καλή θέληση, θετική στάση και υπομονή να έχω, όταν το αποτέλεσμα είναι 0 παρά τις προσπάθεις και το κόπο ε άνθρωπος είμαι και εγώ και εκνευρίζομαι.
    Ήμουν μπαλαρίνα και καταστράφηκε η καριέρα μου.
    Η υγεία μου.
    Η ψυχολογία μου...
    Η ζυγαριά αντί να κατεβαίνει, ανεβαίνει!
    Είναι τραγικό και με έχει φάει το άγχος!
    Νομίζω καμιά ώρα θα κάνω μπαμ και θα σκάσω σαν μπαλόνι!

    Ο θυροειδής μου δεν έχει ρυθμιστεί και μου επιρεάζει τις ορμόνες γενικότερα και είναι ένας φαύλος κύκλος. Πάω στο γιατρό, κάνω συχνά εξετάσεις, αλλάζουν τα χάπια, ξανά εξετάσεις, το ίδιο και το ίδιο και το ίδιο. Ποια στιγμή θα ρυθμιστεί άραγε?!?

    Η ινσουλονοαντίσταση δεν έχω ιδέα τι είναι που ανέφερες kokkinoskoufitsa και από ότι ξέρω διαβήτη δεν έχω.

    kokkinoskoufitsa πως έχασες 60 κιλά? Τι έκανες? Πως το έκανες? Που σου έδωσαν σωστή διατροφή? Ιατρικά καθορισμένη διατροφή? Τι είναι και που τη βρίσκουμε? Σε ποιον απευθύνθηκες και βρήκες λύση? Έχεις να μου προτείνεις καλό ενδοκρινολόγο?

    kokkinoskoufitsa δεν αρνούμαι να απαντήσω, γράφτηκα για να ζητήσω βοήθεια στο πρόβλημα μου, απλά τρέχω για τις ετοιμασίες του γάμου μου!

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Originally posted by Blossom
    Originally posted by Sandra
    Κάνω μέτρια άσκηση, περπάτημα και χορό.
    Κοκκινοσκουφίτσα, εγώ μαζί σου, αλλά εδώ γράφει πως η Sandra ασκείται, και μάλιστα αρκετά για τα κιλά της...

    Sandra καλωσόρισες. Δυστυχώς δεν έχω παρόμοια εμπειρία για να σου δώσω κάποια συμβουλή.
    Μια σκέψη μου περνάει απ' το μυαλό, μήπως καταναλώνεις πολλές περισσότερες θερμίδες απ' όσες πιστεύεις.
    Blossom καλώς σας βρήκα! :starhit:

    Το στάνταρ όταν δεν κάνω δίαιτα ή διατροφή, σε νορμάλ φάση είναι: Το πρωί πίνω 1 φλυτζάνι γάλα (0%-1.5% λιπαρά), δεκατιανό 1 μπανάνα ή 1 φρυγανιά με μέλι, μεσημεριανό 1 φλυτζάνι φαγητό και τυρί συνήθως ή λίγη σαλάτα, ψωμί σπάνια (είμαι χορτοφάγος δεν τρώω ότι έχει μάτια και κινείται, ούτε τα παράγωγα τους), απογευματινό τσάι ή χυμό ή τίποτα και βραδινό 1 φλυτζάνι γάλα.

    Αν είμαι στο τρέξιμο και δεν προλαβαίνω συνήθως χάνω δεκατιανό και απογευματινό.

    Όταν κάνω διατροφή ή δίαιτα ακολουθώ πιστά το πρόγραμμα με την ελπίδα κάτι να γίνει, που όπως φαίνεται δεν γίνεται τίποτα απολύτως.

    Αποτυχία.

    Μόνο χρόνο και χρήμα ξοδεύω μέχρι στιγμής.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Sandra αυτα που γραφεις οτι τρως καθε μερα ουτε 700 θερμιδες δεν παιζει να ειναι και με την ασκηση που ειπες οτι κανεις πολλες απο τις θερμιδες που τρως τις καις. Μου φαινεται παραλογο με αυτην την διατροφη και τον τροπο ζωης που κανεις να μην μπορεις να χασεις βαρος, οπως και να χει. Με τοσες λιγες θερμιδες που λες οτι τρως ακομα και ενα ατομο 50 κιλων θα μπορουσε να χασει βαρος.

  13. #13
    Σάντρα καλημέρα.

    Εμένα ο θυρεοειδής μου πήρε περίπου 7 χρόνια να ρυθμιστεί, αλλά και πάλι σου λέω, δεν είναι ότι είναι κομπλέ! Απλά στις τελευταίες 3-4 3μηνιαίες εξετάσεις του 2016 είδαμε καλές τιμές! Οι όζοι μου μεγαλώνουν αυτή τη στιγμή οπότε ξέρω ότι απορρυθμίζονται πάλι και οι ορμόνες, αυτό το βλέπω και στη ζυγαριά, πέφτει πιο αργά όταν απορρυθμίζομαι. Απ'ότι μου έχουν πει, κάποιες φορές σταθεροποιείται μόνο μετά την κλιμακτήριο.

    Την ινσουλινοαντίσταση τη σχολίασα επειδή κάπου την ανέφερε ο Τάσος όταν σου απαντούσε. Η αλήθεια έιναι πως δεν είδα να λες εσύ κάτι τέτοιο, αλλά είπα μήπως το είπες και δεν το πρόσεξα!
    Όταν κάνεις ορμονικές για θυρεοειδή, δεν έχεις κάνει ποτέ και για την ινσουλίνη ? Για τσέκαρέ τη αν δεν το έχεις κάνει ήδη!

    Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου, τα κιλά τα έχασα υπερβολικά πολύ αργά, βασανιστικά αργά, σου είπα κ αλλού ότι πήρε χρόνια, με σκαμπανεβάσματα, με σταθεροποίηση για μήνες, και ανόδους, και και και !
    Απέφυγα διαιτολόγους-διατροφολόγους-γυμναστές κλπ, και σωστές οδηγίες διατροφής πήρα από ενδοκρινολόγο. Πήρα οδηγίες από καρδιολόγο, γυναικολόγο, ενδοκρινολόγο ειδικ. σε θέματα μεταβολισμού, αναπαραγωγής κ διαταραχές εμμ.ρύσεως , κ ορθοπεδικό για ότι είχαν να μου πουν περί διατροφής και άσκησης, με τα αποτελέσματα των εξετάσεων πήγα σε καλό ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο (μπορώ να σου πω το όνομά του σε μνμ αλλά δεν ξέρω σε ποια πόλη βρίσκεσαι) και συνδύασα τις οδηγίες όλων, αφού ούτως ή άλλως θυρεοειδής-πολυκυστικές-ινσουλίνη κλπ θέλουν τα ίδια πράγματα πάνω κάτω!
    Καλό ενδοκρινολόγο έχω να προτείνω στα Γιάννενα 2, έναν νοσοκομειακό (καθηγητή) κ έναν με ιατρείο.
    Αθήνα μένω αλλά εδώ δεν ξέρω κάποιον , δεν έχω πάει σε κανέναν βασικά, στα Γιάννενα ήταν αυτοί που μου σύστησαν και εκεί πάω πλέον.

    Τώρα πραγματικά αν δεν έχεις ούτε ινσουλινοαντίσταση, σίγουρα δε δικαιολογείται με καμία παναγία να μη χάνεις βάρος, κάνοντας μια νορμάλ διατροφή.
    Αυτό το πρόγραμμα με τις 600-700 που περιγράφεις, θέλει διακοπή, είναι άλλος ένας λόγος που επιβαρύνεις και καταστρέφεις μόνη σου τη λειτουργία του μεταβολισμού σου.

    Το μόνο που μένει από όσα ξέρω, είναι μία πάθηση του εντέρου, κατά την οποία το παχύ έντερο έχει 4-5 φορές μεγαλύτερο μήκος από το φυσιολογικό, και απορροφά συνεπώς πολύυυυυυ περισσότερο λίπος από τις τροφές, απ'όσο θα έπρεπε. Αλλά αυτο δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να εφαρμοστεί στην περίπτωσή σου, εφόσον είσαι χορτοφάγος και τπτ από όσα τρως δεν έχει πάνω από 1% λίπος.....

    Δεν ξέρω, στη θέση σου θα επέλεγα να ξεκινήσω μια κανονική διατροφή 1500 θερμίδων τουλάχιστον, αλλά όχι χορτοφαγική. Η διατροφή με βάση τις πρωτεϊνες , υδατάνθρακες χαμηλού γλυκ.δείκτη + πράσινα λαχανικά + άγλυκα φρούτα συνίσταται σε περιπτώσεις με τα προβλήματα υγείας που έχουμε, και εχθροί τα άσπρα, οι χυμοί και κάποια φρούτα-λαχανικά με πολλή ζάχαρη και έντονα χρώματα.
    Ή έστω να συνεχίσεις αυτό που κάνεις, αλλά με συμπληρώματα διατροφής κ λίγη προσοχή στις πηγές των υδατανθράκων σου...
    Αυτή η "διατροφή" που κάνεις να ξέρεις μπορεί να ευθύνεται για πολλά, και τα άτομα με τέτοιες ορμονικές διαταραχές πρέπει να είναι στρατιώτες στη διατροφή-άσκηση-θεραπεία που ακολουθούν.
    Αυτό που κάνεις είναι λιμοκτονία...

    Όσο για την άσκηση, δεν καταλαβαίνω πώς το ίδιο το γυμναστήριο θα σου ανεβάσει παλμούς .
    Εσύ καθορίζεις το πόσο έντονα θα κάνεις οτιδήποτε, όχι ο γυμναστής. Το ελλειπτικό είναι το ιδανικό (λαμβάνοντας υπόψιν τις αρθρώσεις κ τα γόνατα) αλλά αν περπατάς όντως τόσο πολύ είσαι οκ (αν δε νιώθεις ότι επιβαρύνεις τα γόνατα κ τη μέση σου).
    Και όργανα μυϊκής ενδυνάμωσης μπορείς να κάνεις χωρίς να ανεβάζεις παλμούς, και το να έχεις μύες είναι το πιο βασικό στην απώλεια κιλών. Αν αποτελείσαι κυρίως από λίπος, το σώμα σου δεν έχει ανάγκη να κάνει καύσεις. Η μυϊκή μάζα είναι που χρειάζεται πολλές θερμίδες για να συντηρείται.

    Αυτά απο μένα! Αν θες ονόματα γιατρών, μήνυμα.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

    Ο θυροειδής 7 χρόνια? Πω πω!!! Νόμιζα ότι είναι κάτι που θα πάρεις το χάπι και θα στρώσει... Τι τυράννια είναι αυτή...
    Και σκέφτομαι ότι 2 φορές αλλάξαμε το χάπι από τον Σεπτέμβριο και λέω ντάξει θα στρώσει... Αμ δε!

    Τρώω αυτά που ανέφερα στα νορμάλ μου, όχι για λιμοκτονία. Για λιμοκτονία είναι οι δίαιτες που μου έδωσαν ειδικοί...
    Γιατί δεν χάνω ντε? Γιατί δεν μένω σταθερή? Γιατί βάζω? Τι άλλο να κόψω πια?!?!

    Παλμούς δεν μου ανεβάζει το ίδιο το γυμναστήριο αλλά ο γυμναστής που βγάζει το πρόγραμμα και τονίζει ότι έτσι πρέπει για να καεί το λίπος.
    Δεν κάνει ο καθένας ότι θέλει στο γυμναστήριο και τους χοντρούς τους έχουν στο μάτι διότι σου λέει αν δεν κάνεις ότι σου λέω, μάστα και φύγε, είσαι δυσφίμιση για το μαγαζί μου. Ήρθες να αδυνατίσεις και δεν ακολουθείς το πρόγραμμα, άντε γεια!
    Επίσης δεν με αναλαμβάνουν λόγω πρόπτωσης παρά μόνο αν έχω χαρτί από γιατρό και κάνω δήλωση ότι παίρνω όλη την ευθύνη εγώ.
    Για πλάκα έχω 150 παλμούς μόνο και μόνο επειδή αγχώνομαι ότι με κοιτάνε όλοι στο γυμναστήριο και ο γυμναστής να σου λέει 10 λεπτά έτσι διάδρομο και θα έρθω να σε δω και στο δεκάλεπτο να το ανεβάζει και να μην παλεύεται η φάση...

    kokkinoskoufitsa οπωσδήποτε τα στοιχεία των γιατρών, άλλη ελπίδα δεν έχω...

    ΟΥΦ...

  15. #15
    Εμένα ο θυρεοειδής αποσταθερροποιείται πλέον λόγω της ύπαρξης των όζων, οι οποίοι όλο και αυξάνονται και μεγαλώνουν, οπότε χορεύουν και οι ορμόνες. Αλλά και από τη στιγμή που πρωτοεμφανίστηκε ορμονική ανωμαλία και δεν φαίνονταν όζοι, πάλι δεν σταθεροποιούμουν με καμία δόση χαπιού, επειδή οι όζοι δεν ανιχνεύονταν και ήταν ακόμα στην αρχή τους. Τώρα είμαι καιρό με 2 μεγάλους και έναν τρίτο που εμφανίστηκε πριν κανα χρόνο, αλλά μεγαλώνει πολύ αργά και είμαι κάπως σταθερή.
    Σε κάποιους ανθρώπους πάντως με ήπια μορφή που δεν έχουν καθόλου όζους ή όζους που δε μεγαλώνουν κ είναι σταθεροί, αρκεί το χάπι μόνο, και στρώνουν γρήγορα κ εύκολα!

    Αυτά που λες ότι τρως στα "νορμάλ" είναι λιμοκτονία.... Αδυνατώ και δε θέλω να φανταστώ τι σκατά σου έλεγαν να τρως οι "ειδικοί" !!!

    Σε ποια πόλη μένεις? Στο γυμναστήριο που δούλευα εγώ πάντως δεν είχαμε τέτοια καταπίεση.
    Έβγαζα διατροφή και πρόγραμμα προπόνησης μόνο σε όποιον το ζητούσε, σε συνεργασία με τον αθλίατρο αν υπήρχαν και προβλήματα υγείας. Τους υπόλοιπους τους αφήναμε να γυμνάζονται όσο και όπως ήθελαν, και παρεμβαίναμε μόνο όταν κάτι έκαναν λάθος για να μην τραυματιστούν κ πιαστούν, και όταν κάποιος φαινόταν ότι λαχάνιασε και μπλέδιασε από υπερπροσπάθεια. Δεν αναγκάζαμε κανέναν να κάνει κάτι όπως θέλαμε εμείς! Εγώ πιο πολύ επέμενα σε χοντρούς, μεγάλους σε ηλικία και χειρουργημένους (καρδιά, μέση, γόνατα) για να βοηθήσω, και πάλι δεν τους κυνηγούσα με το βούρδουλα, απλά τους εξηγούσα ότι αυτό που κάνουν τους κάνει κακό και εκθείαζα τον αθλίατρό μας που θα μπορούσε να τους βοηθήσει μέσω εμού κάπως καλύτερα....
    Πιστεύω ότι αν εκεί που μένεις έχει αρκετά γυμναστήρια, θα μπορείς να βρεις κάποιο που λειτουργεί σωστά....
    Αν πάλι όχι, λάστιχα γυμναστικής είναι μια καλή επιλογή για μυϊκή ενδυνάμωση στο σπίτι, για να καθορίζεις μόνη σου τι θα κάνεις, πώς, πόσο, και προσέχοντας τους παλμούς σου χωρίς το άγχος 15 ζευγαριών ματιών πάνω σου.

    Θα σου στείλω σε μνμ τους γιατρούς, και αν θέλεις πες μου κ σε ποια πόλη είσαι, μην τυχόν και ξέρω κανέναν στα μέρη σου (μπορώ να ρωτήσω τη μάνα μου που συνεργάστηκε χρόνια με γιατρούς σε διάφορα νοσοκ και καμιά φορά έχει να προτείνει μερικούς ανά την Ελλάδα)
    Να ξέρεις είναι αρκετά ακριβοί, 50 ή 100 την επίσκεψη, αλλά δεν πας συχνά.
    Εγώ στις πολύ αρχές πήγαινα 1 φορά/4-6 εβδομάδες και πλέον 1 το χρόνο. Ενδιάμεσα κάνω εξετάσεις αλλά εξ αποστάσεων, και αν αλλάζει κάτι, απλά παίρνω τηλ και μου λέει αν και τι να αλλάξουμε στην αγωγή.
    Ο ένας από τους 2 κάνει και βελονισμό, για ρύθμιση ορμονών και διακοπή καπνίσματος. Δεν ξέρω κατά πόσο η συμβολή του βελονισμού ήταν μεγάλη ή όχι σ'εμένα, δε μπορεί να αποδειχτεί κάπως, απλά το αναφέρω ενημερωτικά!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •