Τι να κάνω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21

    Τι να κάνω?

    Γεια σας..!
    Είμαι 33 ετών, 1.64 ύψος, 120 κιλά.
    Έχω πρόπτωση μητροειδούς βαλβίδος στην καρδιά, υποθυροειδισμό, σύνδρομο πολυκυστικών οωθηκών και χονδροπάθεια στα γόνατα.
    Θέλω να αδυνατίσω υγιεινά και να κάνω ένα ωραίο σώμα.
    Δεν γνωρίζω που αλλού να απευθυνθώ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Καλημερα! Τωρα ειδα το μηνυμα σου! Κι εγω σε παρομοια φαση βρισκομαι, ιδια ηλικια και αλλα κοινα και δεν ξερω τι να κανω ειμαι πολλα χρονια παχυσαρκη και εχω κουραστει! Μακαρι να υπηρχε λυση αμεση για αδυνατισμα αλλα δρν υπαρχει!! Πρεπει μονο να εχουμε καλη ψυχολογια δεν νομιζω να βοηθαει κατι αλλο καλη προσπαθεια και καλη κατηφορα!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Καλημέρα rain!
    Κι εγώ έχω κουραστεί άπειρα.
    Με καλή ψυχολογία πόσο ακόμα χωρίς το παραμικρό αποτέλεσμα?
    Τι προσπάθεια να κάνω?
    Από που να αρχίσω?
    Που να πάω?

  4. #4
    Σάντρα καλημεροκαλησπέρες!
    Ξεκίνα με το να πείσεις τον εαυτό σου και να τον προετοιμάσεις ψυχολογικά για μια προσπάθεια δύσκολη και μεγάλης διάρκειας.
    Αυτό είναι το δύσκολο κομμάτι, όσο κι αν δεν του φαίνεται. Υπάρχουν στιγμές μεγάλης απώλειας, ξαφνικά στιγμές σταθερότητας, ακόμα και στιγμές μικροανόδων της ζυγαριάς, που σε πολλές περιπτώσεις μας αποθαρρύνουν και παρεκκλίνουμε απο το στόχο μας.
    Το πιο δύσκολο απ'όλα είναι η απόφαση και η επιμονή στο στόχο, με δύναμη και υπομονή.
    Απο κεί και πέρα, έχεις πολλά κιλά που σημαίνει ότι ξεκινάς άνετα μόνο με πιο υγιεινές επιλογές διατροφής, μέχρι να φτάσεις τα 100 περίπου.
    Μετά μπορείς να ξεκινήσεις και λίγο περπάτημα, και γύρω στα 80 μέχρι τέλους, γυμναστική σε πιο νορμάλ πλαίσια, πέρα από το απλό περπάτημα.
    Ξέχνα το αδυνάτισμα και το ωραίο σώμα, επικεντρώσου στην υγεία .
    Η ζυγαριά είναι σύμμαχος, αλλά όχι το παν. Ξεκίνα με υγιεινές επιλογές και δραστηριότητες, σκεπτόμενη την υγεία σου, τη χόρτασή σου και την γευστική σου ικανοποίηση.
    Κάθε προσπάθεια με υπερβολή, στέρηση, και επιλογές εντελώς αντίθετες στις γεύσεις κ τα γούστα μας, αποτυγχάνει παταγωδώς, και όταν πετυχαίνει, δεν έχει μακροπρόθεσμα αποτελέσματα.
    Καλή αρχή και καλές κατηφόρες !!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    4
    santra εχουμε παρομοιο ιστορικο. θα ηθελα καταρχην να ρωτησω η προπτωση μιτροειδους απο μονη της δεν λεει τιποτα και ειναι κλασσικα αποτελεσμα του υποθυροειδισμου. εχεις παλινδρομηση στην βαλβιδα και ποσο ?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Anta2015 Με πρόπτωση γεννήθηκα, δεν το έπαθα στην πορεία. Το μόνο που είχε πει ο γιατρός ήταν να προσέχω να μην ανεβάζω παλμούς, να μην συγχίζομαι, να μην πιέζομαι. Δεν ανέφερε κάτι άλλο ούτε για παλινδρόμηση, ούτε φάρμακα παίρνω για την καρδιά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Originally posted by Sandra
    Καλημέρα rain!
    Κι εγώ έχω κουραστεί άπειρα.
    Με καλή ψυχολογία πόσο ακόμα χωρίς το παραμικρό αποτέλεσμα?
    Τι προσπάθεια να κάνω?
    Από που να αρχίσω?
    Που να πάω?
    Sandra συγγνωμη τωρα το ειδα!! Γιατι δεν χανεις κιλα; Εχεις παει σε διαιτολογο να κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις;;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Καλημερούδια!
    Δεν ξέρω γιατί δεν χάνω κιλά!
    Κάνω διατροφές, δίαιτες κλπ και αντί να χάνω, βάζω.
    Ακολουθώ πιστά το πρόγραμμα όμως χοντραίνω και χοντραίνω και δεν ξέρω που θα πάει το χάλι αυτό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Καλησπέρα Sandra! Και γω είμαι 28 χρονών και 130 με 1,74 ύψος. Περίπου ίδιες διαστάσεις δηλαδή αν και είμαι πιο ψηλή... Εγώ έχω υποθυρεοειδισμό (παίρνω τιροσιντ των των 75) και αρθροιτιδα στο δεξί γόνατο με χαλασμένους μηνίσκους κλπ. Μεγάλο θέμα δηλαδή με το γόνατο. Είναι πάρα πολύ δύσκολο γενικά το να χάσεις πολλά κιλά όταν είσαι στα δικά μας μεγέθη. Και λέω "μας" γιατί και γω για χρόνια έπαιζα στην δεκάδα των 120, η δεκάδα των 130 είναι σκηνικό των τελευταίων μηνών και δεν θα κρατήσει για πολύ γιατί το γόνατό μου θα πάρει την βαλίτσα του και θα φύγει... Πρέπει πιστεύω οπωσδήποτε να κάνεις κάποιες εξετάσεις αρχικά για να δεις σε τι "φαση" είναι ο οργανισμός σου. Και γω κάπως έτσι ξεκίνησα πριν 2 μήνες και μου βγήκαν στη φόρα διάφορα εκτός του γόνατου φυσικά που ήταν θέμα από παλιά και "ξύπνησε". Ελλειψη βιταμίνης Β12 , έλλειψη βιταμίνης D3, χαμηλά ερυθρά και διάφορα άλλα τα οποία στο μάτι μοιάζουν "ψιλολεπτομέρειες" ... αλλά δεν είναι! Το να μην χάνεις βάρος όταν είσαι τόσα κιλά πάνω από το κανονικό μπορεί να σημαίνει 2 πράματα. Ή υπάρχει κάποιο θέμα υγείας (όχι απαραίτητα σοβαρό) που εμποδίζει, ή κάτι δεν κάνεις καλά. Αυτό που προτείνω εγώ είναι να κάνεις αρχικά γενικές εξετάσεις και να τσεκάρεις οτιδήποτε προκύπτει κάπως διαφορετικό απ ότι θα έπρεπε να είναι. Καν' το για λόγους υγείας πάνω απ όλα και όχι για "ένα ωραίο σώμα". Τουλάχιστον προσωπικά πάντα και όποτε στο παρελθόν είχα κάνει μεγάλες απώλειες βάρους, κινητήριος δύναμη ήταν λόγοι υγείας και όχι μια καλύτερη εμφάνιση. Λειτουργώ έτσι , δεν ξέρω... Όταν υπάρχει μια ορατή "απειλή" στην υγεία και ξέρεις ότι είναι καθαρά λόγω του βάρους, εγώ τουλάχιστον μπαίνω στον αυτόματο... άσχετο που δεν μένω εκεί και ΑΥΤΟ είναι κυρίως το θέμα. Η συντήρηση! Άσε που πιστεύω ότι αν πας σε ένα σωστό διαιτολόγο θα σε βάλει από μόνος του σε αυτή τη διαδικασία για να ξέρει κι αυτός πως να κινηθεί. Πρέπει όπως και να χει να ξέρουμε τι συμβαίνει μέσα στο σώμα μας και σε τι κατάσταση βρίσκεται. Και φυσικά αυτό θα μας οδηγήσει σταδιακά και στο ωραίο σώμα ή την καλύτερη εμφάνιση. αλλά πρέπει οι προτεραιότητες να είναι σωστές και να γίνεται μεθοδικά. Αυτά και καλά κουράγια σε όλους μας...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    9
    42, 1.65 cm κ 73 κιλα. Εχω κ εγω υποθυροειδισμο hashimoto προπτωση χονδροπαθεια τυχαιο????? Sandra μου τελικα Ο υποθυροειδισμος κανει πολλα.

    Εστάλη από E6853 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Γειά σου Αντωνία, έχω και εγώ χασιμότο με πολυκυστικές!
    Πως τα πας με την χασιμότο;
    Γενικά όλοι ήμαστε στην προσπάθεια, αλλά δεν είναι και να απογοητευόμαστε!
    Το διατροφικό μου ημερολόγιο! -> https://potatosdreams.blogspot.gr/

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by ailouros View Post
    Γειά σου Αντωνία, έχω και εγώ χασιμότο με πολυκυστικές!
    Πως τα πας με την χασιμότο;
    Γενικά όλοι ήμαστε στην προσπάθεια, αλλά δεν είναι και να απογοητευόμαστε!
    Με ταλαιπωρει και παχαινω [emoji26][emoji26]

    Εστάλη από E6853 στο E-Psychology.gr Mobile App

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •