Παλι μανια με την ορθοφαγια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11

    Παλι μανια με την ορθοφαγια

    γεια σας, το καλοκαιρι εφτασε κ θελω να χασω τα περιττα κιλα του χειμωνα..
    ξεκινησα διατροφη χωρις πολλα λιπαρα , γενικα υποφερω κατα καιρους απο κρισεις ορθοφαγιας..
    ειμαι 38 πλεον κ 1.70 κ ζυγιζα 60 κιλα..τωρα πλεον ζυγιζω 57 αλλα εξακολουθω να κανω διατροφη κ φοβαμαι να φαω κατι λιπαρο..
    αμεσως νιωθω τυψεις..
    ενα ερωτημα ειναι το εξης...
    αν καποιος ειναι ορθοφαγος κινσυνευει απο νευρικη ανορεξια?
    ειναι κακο τελικα να τρωμε σωστα? να τρωμε τροφες που παιρνουμε ολα τα θρεπτικα συστατικα κ να αποφευγουμε τα κακα λιπαρα??? το θεωρειτε οκ??

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    2
    γεια σου dreambody . κοιτα , δεν ειναι κακο να θελεις να τρως σωστα , ουτε να αποφευγεις τα κακα λιπαρα ... αλλά το κομμάτι των τύψεων που αναφερεις , θες να το εξηγησεις λίγο παραπάνω ?? εγω πχ. στην εφηβεία είχα κάνει ανορεκτικό το οποίο είχε ξεκινήσει έτσι , να μην τρωω λιπαρά ( νομίζω οτι συνήθως έτσι ξεκινάει εξάλλου) αλλά μετά άρχισε να μπαίνει το ζήτημα της ποσότητας και χειροτέρευε . οι τυψεις ειναι κυριαρχο θεμα σ ' αυτά . Μετά κατα καιρούς , με πιάνει το να θελω να μην τρώω λιπαρά για μια περίοδο και να σκέφτομαι αρκετές φορές μέσα στη μέρα τι έφαγα για να δω αν θα μου ξαναεπιτρέψω να φάω , αλλά δεν έχω ξαναπλησιάσει σε ανορεξία

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    ναι, σωστό είναι να τρώμε σωστά, αλλά είναι λάθος να έχουμε τύψεις αν φάμε μια φορα στο τόσο 1 ελευθερο γευμα.
    Απολαμβάνεις την διατροφή που κάνεις τώρα; απολαμβάνεις τα γευματά σου;
    Άν τρως πχ μια φορά τον μήνα ενα γεύμα λιπαρό ο,τι δίποτε, τοτε δεν κινδυνεύεις να πάρεις κιλά,
    δεν χρειάζεται να νιώθεις τύψεις, τύψεις γιατι;
    και τα λιπαρά χρειάζονται στην ζωή μας, όλα σε ισσοροπία.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Καλησπερα!
    Ναι, οποιαδηποτε μορφη μανιας και εμμονης θετουν τον εαυτο σου σε κινδυνο. Στην προκειμενη περιπτωση η ορθοφαγια ειναι κοντα με την ανορεξια και αν κατι βαθια μεσα σου σου χτυπαει καμπανακι οτι ισως καπου εκει κινεισαι, ακου τον εαυτο σου που θελει κατι να σου πει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    ευχαριστω για τις απαντησεις σας, η αληθεια ειναι οτι επιτρεπω στον εαυτο μου να φαει μια στο τοσο λιπαρα, πχ την κυριακη βγηκα με φιλους κ φαγαμε ενα βουνο γλυκα..
    οχι δεν ενιωσα τυψεις, απολαυσα τα γλυκα κ απλα ειπα μεσα μου οκ... αυριο θα επιστρεψω στην διατροφη μου..ολα οκ με ψυχραιμια..
    δεν θελω να στερω απο τον εαυτο μου απολαυσεις μια στο τοσο..
    επισης οταν τρωω το φαγητο μου το μεσημερι ειναι κανονικο φαγητο με ποσοτητα κ οχι μικρη ποσοτητα..απλα ισως δεν φαω ψωμι μαζι του κ τυρια..
    νταξ το ειχα παρακανει, καθε πρωι ετρωγα κρουασαν κ τυροπιτες..
    τωρα τρωω αλλα πιο υγιεινα..
    σε καμια περιπτωση ποτε δνε εχω σκεφτει , ουτε μου εχει καν περασει απο το μυαλο μου να εκανα εμετο μετα απο γευμα, αγαπω πολυ τον εαυτο μου..
    απλα θελω να ειμαι κομψη..τιποτ αλλο...
    δεν κρυβω οτι θορυβηθηκα απο τον θανατο της Νανας Καραγιαννη..φοβηθηκα λιγο..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    απλα για πρωινο πλεον θα φαω μπισκοτα χωρις ζαχαρη, 3 συνηθως, θα φαω το φρουτο μου, μετα το μεσημεριανο μου κανονικα, απογευμα κανα αυγουλακι κ βραδι κανα τοστακι με χαμηλα λιπαρα..
    δεν θα επετρεπα ποτε στον εαυτο μου να μην τρωω τιποτα!!!
    οτι υπαρχει μια εμμονη με το βαρος η αληθεια ειναι υπαρχει...
    παντα την ειχα απο μικρο παιδι...καποτε ειχα φτασει 53 κιλα αλλα με υγιεινο τροπο διατροφης..ποτε με αφαγια..
    δεν εχω φτασει ποτε στα πλαισια νευρικης ανορεξιας..
    οχι δεν μου αρεσα στα 53 κιλα..ενιωθα μη εκλυστικη κ σαν σκελετος..
    ενα αγγουρι με κοκκαλα ημουν...κ αμεσως πηγα σε διατροφολογο να με βοηθησει να παρω μεν κιλα, αλλα οχι τρωγοντας βλακειες..κ τα καταφερα..
    νιωθω πολυ ανετα στα 57 κιλα, μου παει κ δεν φαινομαι σαν κοκκαλο...
    στα 60 με εκνευριζει παρα πολυ το σωμα μου..
    αλλα ποτε παρακατω απο τα 57 κιλα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Ε τότε μια χαρά σε βλέπω! Και εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •