ΝΑΝΑ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ: Η αναγκη για επιβεβαιωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484

    ΝΑΝΑ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ: Η αναγκη για επιβεβαιωση

    Η σχέση με τους γονείς της πίσω από την ανορεξία

    Σε συνεντεύξεις μεταξύ άλλων αποκαλύπτει ότι ο λόγος που οδηγήθηκε στην ανορεξία που την κατέστρεψε ήταν και τα τραυματικά παιδικά της χρόνια.

    Βίωσες τραυματικές στιγμές ως παιδί;

    “Απʼ ότι φαίνεται ήταν πολύ τραυματικές. Τις έκρυβα. Και στο σχολείο δεν είχα πολλούς κολλητούς φίλους. Πάντα με διέκρινε μια μοναχικότητα. Τη διατηρώ ακόμα και σήμερα. Είναι πολύ λίγοι οι κοντινοί μου άνθρωποι, αυτοί στους οποίους θα μιλήσω ανοιχτά”.

    Πέρασες κατάθλιψη;

    “ʽΟλο αυτό είναι μια μορφή κατάθλιψης”.

    Και τονίζει σε ότι αφορά την εμφάνιση της:”Ποτέ δεν αισθάνθηκα ότι είμαι ωραία κοπέλα, και αυτό δεν έχει να κάνει με τα κιλά μου. Δεν ένιωθα ούτε είμαι άσχημη, αλλά ένας κανονικός άνθρωπος με τις χιλιάδες ανασφάλειες και τα κόμπλεξ του”.

    και αποκαλύπτει για την ανορεξία:

    “Μου κατέστρεψε την ζωή. Αυτή είναι η αλήθεια. Επηρέασε τη δουλειά, εμένα ψυχολογικά, τις σχέσεις μου με ανθρώπους. Όλα τα χάλασε. Είναι μια σαρωτική ασθένεια. Δεν την εύχομαι ούτε στον εχθρό μου”.

    Η πιο δύσκολη στιγμή της ζωής σου ποια ήταν;

    Στα παιδικά μου χρόνια. Όλη μου η μαυρίλα είναι εκεί.

    Μοναχοπαίδι;

    Ναι, από αυτόν το γάμο των γονιών μου. Μετά βέβαια, αυτοί προχώρησαν τη ζωή τους.

    Σε πλήγωσε αυτό;

    Με πλήγωσε το ότι δεν χώραγα εγώ πουθενά. Ειδικά σε ό,τι αφορά στον μπαμπά μου ούτε χωράω ούτε θα χωρέσω. Είναι δυνατόν να κάνει καινούρια οικογένεια και να κρύβει την παλιά; Έκρυβε την ύπαρξη μου. Τρομερό!

    Ούτε όταν ήσουν χάλια σε στήριξε;

    Ποτέ. Καταλαβαίνεις τώρα γιατί δεν θέλω να κάνω παιδί. Το έχω δει πολύ στραβά το έργο. Έχω περάσει πολλά και δεν ξέρω πως θα μου έβγαινε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484

    η μητερα της τη μαλωνε για τα παραπανισια κιλα

    Είχε λίγα παραπανίσια κιλά όταν ήταν μικρή και η μαμά της πάντα τη μάλωνε όταν το παράκανε με τα παγωτά. Γι΄ αυτό η Νανά φροντίζει κάθε πρωί να βρίσκει χρόνο για να βγάζει από το σώμα της ο,τι θέλει να πιστεύουν οι άλλοι ότι έφαγε.Μετά μπαίνει στο στούντιο χαρούμενη όπως πάντα για να παίξει το ρόλο της «κουτσομπόλας» μαζί με την Ελενα Πολυκάρπου. Οι πρωινοί εμετοί είναι το μυστικό της. Στο μεταξύ αδυνατίζει, της το λένε όλοι, κι αυτό την κάνει πολύ χαρούμενη.

    «Ξεκίνησα να περιορίζω τις ποσότητες του φαγητού που έτρωγα. Πάντα είχα εμμονή με τα κιλά μου και με τα κιλά όλου του κόσμου. Το έψαχνα με τις θερμίδες, τι παχαίνει και όλα αυτά. Στην αρχή έτρωγα γλυκό μια φορά την εβδομάδα, μετά μισό, μετά το μετάνιωνα αλλά όλα αυτά γυναικεία, χαριτωμένα. Από την εφηβεία είχα αρχίσει να αγχώνομαι. Ναι και η μαμά μου αγχωνόταν. Όταν ήμουν στο δημοτικό χώρισαν οι γονείς μου. Ναι, πάντα είχα άγχος αν με αγαπάνε. Δεν ήθελα να απογοητεύσω τους δικούς μου. Μου άρεσε που όταν ήμουν στο νοσοκομείο ασχολούνταν όλοι μαζί μου, που όλοι ενδιαφέρονταν για μένα» εξομολογείται μεταξύ άλλων.

    Φίλοι της που την ξέρουν από μικρό παιδί λένε ότι το διαζύγιο των γονιών της και όσα ακολούθησαν την επηρέασαν πολύ περισσότερο απ όσο θέλει να παραδεχτεί. Ο πατέρας της και η μητέρα της, λένε, ξαναπαντρεύτηκαν κάνοντας γρήγορα νέες οικογένειες αφήνοντας τη να νιώθει παραμελημένη. Μένει με τον πατέρα της όταν η μητέρα της αποφασίζει να μετακομίσει στην Κέρκυρα αλλά μέσα στο μυαλό της η απόρριψη αντιμετωπίζεται μόνο με τον αγώνα για επιβίωση.

    Η ιστορία της Νανάς Καραγιάννη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by Dulcinea del Toboso
    Η ανάγκη για αγάπη κ αποδοχή θα πρόσθετα εγώ.Κρίμα για την κοπέλα, έφυγε μια νέα κοπέλα από μια ασθένεια-μάστιγα. Ας μας γίνει αυτό προς γνώση κ συμμόρφωση.ισως ακουστεί σκληρό αυτό που θα πω, αλλά λίγο πολύ ηταν αναμενόμενο. Σ αυτό, όπως είχα ξαναγράψει, έχουν τεράστιο μερίδιο ευθύνης οι δημοσιογράφοι, οι οποίοι εκμεταλλευόντουσαν την ασθένειά της προς βορά του φιλοθεάμονος κοινού. την καλούσαν σε εκπομπές και κάναν ρεπορτάζ ότι δηθεν το ξεπέρασε, ενώ η αλήθεια ήταν πολύ διαφορετική. Η παραπληροφόρηση έδινε κ έπαιρνε, κ όταν συνέβη το μοιραίο, όλοι ξαφνικά πέσαν από τα σύννεφα. Πόση υποκρισία..
    Συμφωνω απολυτα και κατι παρομοιο ειχα γραψει στο τοπικ του Τασου για την ανορεξια.
    Originally posted by click
    Λυπαμαι για τον τροπο που της φερθηκε το περιβαλλον της, την αφηναν να γινεται θυμα εκμεταλλευσης των σαρκοφαγων δημοσιογραφων που καθε τοσο την παρουσιαζαν σαν δηθεν success story που γλιτωσε απο την ανορεξια ενω ολοι ηξεραν οτι δεν ειχε ξεφυγει λεπτο... και με ολο αυτο ουσιαστικα ειχαν μερος ευθυνης στο να μενει η ιδια βουτηγμενη στο προβλημα της, με τις ευλογιες των ανθρωποφαγων... Τωρα τα κορακια θα εκμεταλλευτουν και το θανατο της και θα βρουν τα επομενα θυματα.

    Το να θες να χάνεις όλο κ περισσότερα κιλά, το να έχεις στόχο να φτάσεις τα 40 κιλά για παράδειγμα, δεν είναι μαγκιά, ούτε κατόρθωμα. Ουτε κανεις θα σε ζηλέψει αν είσαι πολύ αδύνατη. Να ζηλέψει τι? Η ασθένεια δν είναι μόδα, ούτε lifestyle. Σιγά το σπουδαίο κατόρθωμα να πας 40 κιλά. Βρείτε αλλους στοχους, επαναπροσδιορίστε τις αξίες σας κ το τι θέλετε απο τη ζωή σας. Βάλτε υψηλούς στόχους κ υψηλές απαιτήσεις απο τον εαυτό σας. Κάντε κάτι σπουδαίο να σας θυμούνται. Θες να είσαι το κορίτσι που το επιτευγμα του είναι ότι φαίνονται τα κόκκαλά του, ή θες να είσαι το κορίτσι που θαυμάζουν οι υπόλοιποι για άλλους λόγους πέραν των κιλών?
    Εχω την εντυπωση οτι δε λειτουργει ετσι. Οταν πασχεις απο ανορεξια, δε σε βλεπεις αρρωστιαρα και κοκαλιαρα. Το βλεπουν ολοι εκτος απο σενα. Και στο μυαλο σου εχεις τη σιγουρια οτι σου λενε ψεματα επιτηδες και οτι κανουν λαθος. Οτι εσυ πρεπει να συνεχισεις το στοχο που σου δινει ικανοποιηση, το να κατεβαινει ο αριθμος στη ζυγαρια. Αυτο γινεται εμμονη και ψυχωση και το μεγεθος της ικανοποιησης που παιρνεις οταν το καταφερνεις εχει πολυ μεγαλυτερη δυναμη απο οτιδηποτε αλλο.


    Μπορεί να λέω κ βλακείες, ειδικός δν είμαι, ελπίζω να γίνω :p, αλλά προβληματισετείτε γενικότερα, σκεφτείτε...
    Σπουδαζεις κατι σχετικο?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •