Δίαιτα και χορτοφαγία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 63
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    42
    ΗΜΕΡΑ 5/42

    -100gr από εχθές

    Πρωινό: Βιταμίνες+ καφές as usual
    1 μπωλ φράουλες με 1/2 κουτ.γλ. ζάχαρη από άνθη καρύδας

    Μεσημεριανό: 200 γρ. ντιπ κατσικίσιου γιαουρτιού με αγγούρι+ 2 ρυζογκοφρέτες

    Βραδινό: Φασόλια με ρύζι από χθες *ποσότητα άγνωστη

    Ενδιάμεσα: Νερό με φρούτα του δάσους και λεμόνι

    Άσκηση: 1 γκοφρέτα

    Κίνηση: 30' περπάτημα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Καλημερα Mustang!! Πως εισαι; Γραφε μας και την διαθεση σου αν θες περα απο την διατροφη σου. Εγω οταν ειμαι σε διαιτα θελω να τα σπασω ολα χιχιχι

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    42
    Αα, όχι, οκ είμαι, ίσα ίσα, χάνω σιγά σιγά και χαίρομαι!
    Βασικά με τη δίαιτα μόνο το Σαββατοκύριακο ζορίζομαι που δεν έχω τι να κάνω και μού μπαίνουν ιδέες να φάω διάφορα
    Τις καθημερινές που δουλεύω 12ωρα χωρίς διάλειμμα ξεχνιέμαι

    Εσύ; Πώς την παλεύεις;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Καλησπερα Mustang! Εγω δεν δουλευω, ολη μερα σπιτι, πηρα και δυο κιλακια μεσα σε τρεις μερες θα ειναι υγρα βασικα, τρωω παρα πολυ. Δεν μπορω να κανω διαιτα με τιποτα, σας θαυμαζω εσας! Αν και καθε αρχη και δυσκολη, στην αρχη θα ζοριστω λιγο αλλα μετα οπως λες κι εσυ αν δω οτι χανω θα παρω τα πανω μου! Μια αποφαση ειναι, ποτε θα την παρω δεν ξερω!!

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    42
    Καλά, μη νομίζεις, κι εγώ σιγά τη δίαιτα, βλέπεις, κάθε μέρα όλο και κάτι παραπανίσιο προσθέτω στο πρόγραμμα.
    Κι από πείρα, 99 φορές αρχίζω δίαιτα και μόνο 1 την κρατάω...
    Οπότε κάποια στιγμή θα φτάσεις κι εσύ στο 'αμήν' και θα αρχίσεις!

    Εμένα πάντως με βοήθησε που έβαλα ένα χρονικό όριο (42 μέρες ήτοι 6 εβδομάδες) γιατί με τόσα κιλά που έχω να χάσω, στην πραγματικότητα πρέπει να κάνω δίαιτα ...365 μέρες! Αλλά αυτό μοιάζει απλά ένα ατελείωτο μαρτύριο χαχα! Οπότε το έκοψα σε μικρότερα διαστήματα και μεταξύ αυτών θα κάνω ένα μικρό διάλειμμα, να χαλαρώσω, να τσιμπολογήσω ό,τι γουστάρω και να δώσω κι ένα σπρώξιμο στο μεταβολισμό! Τουλάχιστον έτσι το έχω προγραμματίσει- να μη λέω και μεγάλα λόγια γιατί ακόμα είμαι στην έκτη μέρα!

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    42
    ΗΜΕΡΑ 6/42

    -100gr από εχθές

    Πρωινό: Παυσίπονα και νες σκέτο (πλησιάζουν οι 'δύσκολες μέρες')
    160 γρ. καρπούζι

    Μεσημεριανό: Ομελέτα με 2 αυγά, γάλα αμυγδάλου και 30γρ. τυρί φέτα

    Βραδινό: Σαλάτα με μαρούλι, αγγούρι, πιπεριά, ντοματάκια, ελιές, λιναρόσπορο και βίγκαν παρμεζάνα

    Επιπλέον: 1 brownie (αλεύρι ντίνκελ, ζάχαρη από άνθη καρύδας, βίγκαν υποκατάστατο αυγού, μαρμελάδα δαμάσκηνο, φουντούκια, ελαιόλαδο, γάλα αμυγδάλου και σοκολάτα)

    Άσκηση: 15' βαράκια και streching

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Originally posted by Mustang
    Καλά, μη νομίζεις, κι εγώ σιγά τη δίαιτα, βλέπεις, κάθε μέρα όλο και κάτι παραπανίσιο προσθέτω στο πρόγραμμα.
    Κι από πείρα, 99 φορές αρχίζω δίαιτα και μόνο 1 την κρατάω...
    Οπότε κάποια στιγμή θα φτάσεις κι εσύ στο 'αμήν' και θα αρχίσεις!

    Εμένα πάντως με βοήθησε που έβαλα ένα χρονικό όριο (42 μέρες ήτοι 6 εβδομάδες) γιατί με τόσα κιλά που έχω να χάσω, στην πραγματικότητα πρέπει να κάνω δίαιτα ...365 μέρες! Αλλά αυτό μοιάζει απλά ένα ατελείωτο μαρτύριο χαχα! Οπότε το έκοψα σε μικρότερα διαστήματα και μεταξύ αυτών θα κάνω ένα μικρό διάλειμμα, να χαλαρώσω, να τσιμπολογήσω ό,τι γουστάρω και να δώσω κι ένα σπρώξιμο στο μεταβολισμό! Τουλάχιστον έτσι το έχω προγραμματίσει- να μη λέω και μεγάλα λόγια γιατί ακόμα είμαι στην έκτη μέρα!
    Ενταξει τοτε, μπραβο σου, και σε ευχαριστω για τα ενθαρρυντικα σου λογια!!Εγω 3 μερες δεν κανω διαιτα μια κανω αλλα τη μια η τις 2 απο τις 3 μερες που δεν κανω διαιτα τρωω παρα πολυ οποτε οχι απλα δεν χανω αλλα παιρνω κιολας!! Τεσπα θα δουμε ελπιζω να πανε ολα καλα και για σενα και για μενα!!

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    42
    ΘΑ ΠΑΝΕ! :roll:

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Originally posted by Mustang
    ΘΑ ΠΑΝΕ! :roll:
    :tumble::tumble:

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    42
    Καλημέρα ωραία Δουλτσινέα! Καλώς σας βρήκα κι ευχαριστώ για την ενθάρρυνση!

    Μάστανγκ με φωνάζουν στη δουλειά! Τα Μάστανγκ είναι άγρια άλογα!
    Πάντως, όντως, πολύ θα ήθελα να είχα και ένα Ford Mustang! :bouncing:

    Να σου πω για την κάνναβη: Το σκεύασμα που χρησιμοποιώ είναι κάψουλες επεξεργασμένης κάνναβης σατίβα χωρίς THC (το ψυχοδραστικό συστατικό της κάνναβης) οι οποίες περιέχουν όμως κανναβιδιόλη (CBD) και κανναβιδιολικό οξύ (CBD-A). Η κάνναβη -μεταξύ άλλων- έχει αντιφλεγμονώδεις και πιθανώς και αντικαρκινικές ιδιότητες. Οι περισσότερες ασθένειες έχουν ως υπόβαθρο μια χρόνια φλεγμονή κι αυτό είναι που κάνει όλες τις τροφές με αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες τόσο χρήσιμες.

    Οι υπόλοιπες βιταμίνες και τα συμπληρώματα που λαμβάνω φυσικά κυκλοφορούν στο εμπόριο- γενικά διαλέγω ακριβά και κατά τη γνώμη μου ποιοτικά σκευάσματα με υψηλή βιοδιαθεσιμότητα.

    Όσον αφορά τα συμπληρώματα διατροφής γενικά: Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι δεν υποκαθιστούν φυσικά προϊόντα διατροφής. Η φύση έχει φροντίσει να πακετάρει στα φρούτα και τα λαχανικά βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, μέταλλα και άλλες ουσίες σε ιδανικούς για αφομοίωση από το ανθρώπινο σώμα συνδυασμούς και αναλογίες. 'Ομως: όταν κάποιος δεν διατρέφεται ιδανικά ή όταν υπάρχει μια ήδη εγκατεστημένη ασθένεια, θεωρώ ότι πιθανότατα ωφελούν. Σίγουρα δεν βλάπτουν.

    Αν από την καταγραφή του καθημερινού μου διαιτολογίου διέγνωσες ανισορροπία στην επιλογή των ομάδων των τροφών, ατασθαλίες, πολύ λίγη άσκηση και καθόλου πρακτικές χαλάρωσης και αγχόλυσης, ορθώς διέγνωσες. Ούτε κι εγώ είμαι ευχαριστημένη μ' αυτά που τρώω και με τον τρόπο που ζω. Θα ήθελα πολύ περισσότερες ωμές σαλάτες, καθόλου ζάχαρη και αλεύρι οποιουδήποτε είδους, περπάτημα, ποδήλατο και κολύμπι για να λειτουργεί το σώμα όπως είναι φτιαγμένο να λειτουργεί όπως και γιόγκα, διαλογισμό και βόλτες στη θάλασσα για να χαλαρώνει το πνεύμα και να πετάει η ψυχή ελεύθερη.

    Δεν μ' αρέσει να δικαιολογούμαι αλλά αυτή τη στιγμή αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω για τον εαυτό μου. Ελπίζω πάντα ότι θα βελτιωθώ! :saint2:

    Αυτά! :kiss:

  11. #26
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    42
    ΗΜΕΡΑ 7/42

    -600gr από εχθές.

    Πρωινό: Βιταμίνες και καφές as usual
    1 brownie (το έβλεπα στον ύπνο μου, χαχα)

    Μεσημεριανό: 150γρ. κατσικίσιο τυρί με σύκο+ 6(!) ρυζογκοφρέτες

    Βραδινό: 1 μερ. τυρόπιτα

    Άσκηση: 50' περπάτημα

    *Σημείωση: ο 'καφές' σπανίως είναι όντως καφές. Συνήθως υποκατάστατο καφέ από κριθάρι και άλλα δημητριακά, χωρίς καφεϊνη

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    42
    Αγαπητή Δουλτσινέα καλημέρα!

    Με την κάνναβη που παίρνω δεν έχω υπογλυκαιμίες χαχα

    Σαν κάθε καλός ιδεοψυχαναγκαστικός έχω μια λίστα με τα διάφορα που παίρνω κατά καιρούς (όχι όλα μαζί!) και ιδού ένα απάνθισμα:

    - Acidophilus & Bifidus 8 Billion/ Now Foods
    - Brennessel/ Vitabay
    - Curcumin 400mg/ Life Extension
    - DLPA/ Solgar
    - Evening Primrose Oil 1000mg/ Quest
    - Fitomagra Libramed/ Aboca
    - Garlite/ Natures Plus
    - Hoodia/ Super Foods
    - Iodine 150μg/ Lamberts
    - Kali muriaticum άλας/ Schüssler
    - L-carnitine/ Solgar
    - Magnesium/ Life Extension
    - Milk Thistle/ Quest
    - Nutrinano CoQ10-Alpha Lipoid Acid/ Iso plus
    - Osteoflex plus/ Health Aid
    - Paba/ Now Foods
    - Quersetin/ Lamberts
    - Red Raspberry Leaves/ Christofers
    - Spirulina Nigrita/ ΓεωΣπιρουλίνα
    - Triple Omega 3-6-9/ Puritans Pride
    - Ultimate Digestive Enzyme/ Udo's Choice
    - Vitamin B12 1000mg/ Solgar
    - Wellwoman Original/ Vitabiotics
    - Xenical/ Roche
    - Yacon ρίζα/ Super Foods
    - Zinc citrate/ Lamberts.

    Ελπίζω να σε κάλυψα :spin:

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Καλησπερα Mustang!! Αντρας η γυναικα εισαι; Με μπερδεψες λιγο. :P Πως τα πας με τη διαιτα; Εγω χαλια αλλα τι να κανω εχω συνηθισει τωρα πια.

  14. #29
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    42
    Γυναίκα; Γυναικάρα! :P Σε μπέρδεψε το 'ιδεοψυχαναγκαστικΟΣ', ε; Παρέλειψα το 'ασθενής' ('ιδεοψυχαναγκαστικός ασθενής')

    Κι εγώ δεν σημείωσα ουδεμία πρόοδο από χθες...

    Τι λες; Να κάνουμε πάλι προσπάθεια από αύριο; Θα σε περιμένω να μου πεις πώς τα πήγες! :thumbup:

  15. #30
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    42
    ΗΜΕΡΑ 8/42

    +/- 0kgr από εχθές (καταραμένο ΣουΚού!)

    Πρωινό: Καφές και βιταμίνες as usual
    1 brownie

    Μεσημεριανό: 1 σαλάτα

    Βραδινό: 1 φρουτοσαλάτα

    Επιπλέον: 1/2 σοκολάτα

    Άσκηση: 35' κολύμβηση

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •