Γειά σας!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    6

    Γειά σας!!!

    Γειά σε όλους και από μένα! Νιώθω μεγάλη χαρά που σήμερα σας ανακάλυψα. Η αλήθεια είναι πως νιώθω λίγο χαμένη. Είμαι 28 ετών έχω ύψος 1.65 και ζυγίζω 51 κιλά. Πάντα είχα σταθερό βάρος, απολάμβανα το φαγητό, υπέφερα από συναισθηματική υπερφαγια ώρες ώρες αλλά ένιωθα καλά με το σώμα μου. Μέχρι τα 18 ήμουν 58 κιλά στη σχολή πήρα μερικά έφτασα τα 65 για ένα χρόνο και τα τελευταία χρόνια ήμουν σταθερά 63 κιλά. Όλα αυτά μέχρι πριν 2 χρόνια. Στην αρχή ξεκίνησε απλά. Να χάσω μερικά κιλά. Έχασα 3 και έμεινα έτσι ένα χρόνο. Μετά συνέχισε αυτή τη χρονιά με υγιεινή διατροφή. Και. Ξαφνικά η ζυγαριά έγινε Εθισμός. Και έφτασα 51. Το πρόβλημα μου είναι πως θα το εκφράσω λάθος ίσως. Ξέρω πως είμαι αδύνατη, μου το λένε όλοι και. Μάλιστα μου κάνουν επίθεση πως έχω εξαΰλωθει και το καταλαβαίνω πως είμαι βάση λογικής. Όταν όμως με βλέπω στον καθρέφτη νιώθω πως είμαι 65 κιλά θέλω να χάσω αλλα 2 και θα είμαι καλά. Έτσι μου λέω. Αλλά και στα 53 το ίδιο. Έλεγα. Έχω αγχωθεί με μένα την ίδια και με το μυαλό μου. Νιώθω πως κάνεις δεν με καταλαβαίνει. Τρώω μέσα στη μέρα αλλά δεν ξεπερνάω ποτέ τις 1000 θερμίδες τρώω όλες τις διατροφικές ομάδες και τα καλά λιπαρά που πρέπει και. Γυμνάζομαι 1 ώρα σχεδόν κάθε μέρα. Αλλά αν φάω κάτι πέρα από το πλάνο πχ γλυκό με γεμίζουν τύψεις ενοχές ενώ ζυγιζομαι σχεδόν 6 φορές τη μέρα. Συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα αλλά είναι τόσο σκόρπιες οι σκέψεις μου που δεν μπορώ να τις βάλω σε σειρά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Αν σου πω εγω οτι τρωω 3000 θερμιδες πολλες φορες θα με πιστεψεις; Νιωθω τυψεις βεβαια, αλλα δικαιολογημενα. Και ειμαι 88 κιλα. Εσυ δηλαδη ποσα θες να φτασεις για να εισαι ικανοποιημενη; Να φτασεις να κινδυνεψεις να πεθανεις για να ξυπνησεις; Φαε τον αγλεορα μπας και παρεις κανενα κιλο και αστις τυψεις! Και στα 55 κιλα μια χαρα θα εισαι και στα 60 μη σου πω, πολυ καλυτερα απο 50 και κατω!!!! Φαε!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    6
    Rain σε ευχαριστώ που απάντησες. Τρώω μέσα στη μέρα δεν είναι πως δεν τρώω τίποτα απλά δεν τρώω τίποτα κακό θέλω να είναι μαγειρεμένο ελεγχόμενα από μένα χωρίς περιττά λιπαρά να φανταστείς το χειρότερο μου είναι έξοδος με παρέα για φαγητό ο κατάλογος με τρομάζει δεν ξέρω τι να διαλέξω που θα είναι χαμηλό θερμιδικο. Αν μπορούσα να φάω χωρίς ενοχές δε θα έστελνα μήνυμα εδώ. Υπάρχουν φορές που λαχταρώ κάτι το τρώω και μετα κλαίω ή μετά κάνω γυμναστική διπλάσια ώρα. Υπάρχουν ωστόσο και φορές που απεχθάνομαι να φάω πράγματα με πιάνει πραγματικά αηδία. Επίσης έχω παρατηρήσει πως το τελευταίο διάστημα έχω υιοθετήσει μια συμπεριφορά που δεν είχα παλια. Πάντα μαγειρευα και ειδικά στα γλυκά είμαι πολύ καλή όμως το τελευταίο διάστημα κάνω φαγητά, γλυκά ή αγοράζω σοκολάτακια μπισκότα από ζαχαροπλαστεια χωρίς να τα λαχταρώ όχι για μένα αλλά για τους γονείς και τον άνδρα μου. Και τους πιέζω να δοκιμάσουν να φάνε τους μπουκώνω στο φαγητό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Μα βρε Παρισατιδα διαβαζεις τι γραφεις; Ειναι πολυ σοβαρο αυτο που εχεις πρεπει να το ελεγξεις τωρα που ειναι νωρις!!!! Εισαι μολις 51 κιλα με 1,65 υψος εισαι μια χαρα κουκλα για να μην πω κουκλαρα στην ηλικια σου και θες να χασεις κι αλλο; Το φαι ειναι απολαυση και οχι στερηση!! Για μενα ναι, που ειμαι 88 κιλα, θα 'πρεπε να ειναι στερηση για λιγο ομως και μετα να τρωω κανονικα, εσενα γιατι; Συγκεντρωσου στον εαυτο σου και φροντισε τον και αστους αλλους γιατι αμα χασεις τον εαυτο σου μετα τι να τους κανεις τους αλλους; Αμα χασεις τον ελεγχο ζητα που καηκαμε! Προσεχε! Δες εναν ειδικο καλυτερα!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    6
    Το ξέρω rain το γνωρίζω. Θυμάμαι πως απολάμβανα το. Φαγητό παλιά πως ήμουν καλοφαγάς άνθρωπος. Και το θυμάμαι σαν σκιά πλέον. Σκέφτηκα να δω ειδικό αλλά δεν θέλω να στεναχωρήσω άνδρα και γονείς. Δικαιολογία το ξέρω γιατί βλέπω πως ανησυχούν αλλά κρύβομαι και ντρέπομαι τόσο πολύ που κρύβω κάτι τέτοιο. Αλλά νιώθω πως αν μιλήσω θα κάνουν δραστικά πράγματα που μπορεί να φέρουν αποτελέσματα αντίθετα στο. Κεφάλι μου. Δεν ξέρω είμαι τόσο χαμένη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Πωπω τι να πω. Εξηγησε τους οτι πρεπει να δεις ειδικο και θα σε αναλαβει αυτος και αυτοι να μην ανακατευτουν καθολου γιατι μονο κακο θα σου κανουν. Εξηγησε τους μην αφηνεσαι το θεμα ειναι σοβαρο δεν ειδες τι επαθε η Νανα Καραγιαννη; Ταρακουνησου!!!!! Πριν να ειναι πολυ αργα. Μη βρισκεις δικαιολογιες.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    6
    Ξέρω εξ αρχής τι θα κάνουν. Ο άντρας μου είναι άνθρωπος που δρα άμεσα στο πρόβλημα. Δεν θα το πάει αριστερά ή δεξιά ούτε με το καλό. Αμέσως θα το πάει με το φαε τώρα και αυτό θα με πιέσει το ξέρω. Το είδε πως έχασα κιλά με ρώτησε μου είπε ένα πρόσεξε και κατάλαβα πως έχεις αρχίσει να καταλαβαίνει πως δεν είναι κάτι οκ με. Μένα. Έχεις δίκιο πρεπει να κάνω κάτι. Σου λέω ξέρω με βάση τη λογική ξέρω. Και πότε δεν περίμενα να σου πω την αλήθεια πως θα έφτανα στο σημείο να με κοιτάζω και να μην με βλέπω. Απορούσα και εγώ με γυναίκες που το βιωναν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Πωπω κανε κατι να σωσεις τον εαυτο σου μην παραιτεισαι. Υπαρχουν αξιες σε αυτην την ζωη, αν νομιζεις οτι δεν εχεις καπου να πιαστεις στηριξου σε αξιες!!! Και ασε τους ολους να σου λενε οτι θελουν!!! Μην δινεις σημασια, δωσε σημασια μονο στο να γινεις καλα!!!!! Ο αντρας σου θα κοιταει μονο τον εαυτο του, εσυ το κανεις αυτο; Κανε κατι σε παρακαλω!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    6
    Το αντίθετο σου λέω πως αν καταλάβει τι συμβαίνει θα με. Πάρει και. Θα με σηκώσει. Και κάτι έχει αρχίσει να αντιλαμβάνεται. Θέλω να κάνω αλλά νιώθω πως δεν μπορώ. Ξυπνάω πχ ένα πρωι λέω σήμερα θα φας σαν άνθρωπος χωρίς να μετρήσεις και το αγγουράκι σε γραμμάρια. Ξεκινάω αλλά στο τέλος όλα τα μετράω όλα τα ζυγίζω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Originally posted by Parisatida
    Το αντίθετο σου λέω πως αν καταλάβει τι συμβαίνει θα με. Πάρει και. Θα με σηκώσει. Και κάτι έχει αρχίσει να αντιλαμβάνεται. Θέλω να κάνω αλλά νιώθω πως δεν μπορώ. Ξυπνάω πχ ένα πρωι λέω σήμερα θα φας σαν άνθρωπος χωρίς να μετρήσεις και το αγγουράκι σε γραμμάρια. Ξεκινάω αλλά στο τέλος όλα τα μετράω όλα τα ζυγίζω
    Οτι θα σε παρει και θα σε σηκωσει δεν σημαινει οτι ενδιαφερεται για σενα, την παρτη του κοιταει γιατι αν κοιταγε εσενα θα σε επαιρνε με το καλο. Το πολυ πολυ πηγαινε σε εναν ειδικο και μετα πες του το, αν δει οτι ενδιαφερεσαι ισως δεν σου κανει τιποτα. Δεν γινεται αλλιως θες να κινδυνεψεις να χασεις τη ζωη σου;;;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    6
    Ο άνδρας μου δεν είναι βίαιος άνθρωπος ούτε αδιάφορος το αντίθετο. Ναι είναι άτομο της δράσης. Αν του πω πως έχω θέμα δεν θα καλό πιάσει για να το πω έτσι. Θα πάρει δραστικά μέτρα ότι θεωρεί εκείνος πως είναι σωστό. Ξέρω πως έχω εμμονή το γνωρίζω γι αυτό και με έχει προβληματισει απίστευτα όλο αυτό. Αύριο το πρωί φεύγουμε διακοπές με τον σύζυγό και ενώ θα έπρεπε να. Χαίρομαι... Χαίρομαι. Μεν αλλά αγχώνομαι γιατί σκέφτομαι πως θα τρώω μπροστά του κανονικά σαν άνθρωπος. Επειδή τις ώρες του φαγητού κανονικά λόγο δουλειάς δεν βρισκόμαστε τώρα με αγχώνει αυτό. Ίσως όμως μου κάνει και καλό να χαλαρώσω να σκεφτώ αλλιώς. Σας ευχαριστώ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Α τοτε συγγνωμη που τον κατηγορησα, εκανα λαθος. Να τρως μπροστα του κανονικα σαν ανθρωπος μπας και φτιαξει η ορεξη σου, κανε κατι για σενα. Και το να κανεις κατι για σενα δεν ειναι να μη φας, αλλα να φας.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •