Βοήθεια!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258

    Βοήθεια!!

    Δεν ηξερα αν επρεπε να γραψω εδω το τοπικ η στην παχυσαρκια, η αληθεια ειναι οπως εχω προαναφερει οτι εδω και 2 χρονια προσπαθω να χασω βαρος και εχω ολο σκαμπανεβασματα, παιρνω και φαρμακευτικη αγωγη για βαρια καταθλιψη που επιβαρυνει την κατασταση, με αποτελεσμα να ειχα χασει 11 κιλα απο προπερσυ απο 90, να τα πηρα πισω συν ενα και μετα να ανεβοκατεβαινα μεταξυ 86 και 90. Την τελευταια εβδομαδα εχει παραγινει το κακο, πηρα 2 κιλα και δεν ειμαι καθολου καλα γιατι φοβαμαι για το μελλον. Αν συνεχισω ετσι, θα τα ξεπερασω τα 100. Τι να κανω;;; Εχω μια ακατασχετη πεινα για φαγητο, μεχρι πριν λιγο καιρο μια εκανα διαιτα μια υπερφαγικα, δεν ξερω αν αυτο θεωρειται βουλιμια!!!! Αλλα φοβαμαι με εχει πιασει πανικος τι θα κανω αν συνεχισω να τρωω ετσι; Δεν χορταινω με τιποτα και τρωω πανω απο 3000 θερμιδες την ημερα!! Παρακαλω τα φωτα σας!!!!!!! Εσεις τι κανατε για να το ξεπερασετε;;;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    4
    Γεια σου! Ημουν και γω σε παρομοια φαση πριν καιρο,
    Προσπαθησε να τρως σαλατες με τα γευματα σου δινουν ογκο στο φαγητο και δεν εχουν πολλες θερμιδες, εγω δε βαζω λαδι, αλλα και λιγο λαδι δε κανει κακο!
    Επισης τρωγε προιοντα ολικης αλεσης, μαυρο ψωμι, βρωμη, δημητριακα ολικης, ολα αυτα περιεχουν αρκετες φυτικες ινες και θα σε κρατησουν χορτατη για μεγαλυτερο διαστημα!
    Εμενα με βοηθησαν και πολλα μικρα γευματα μεσα στη μερα.
    Εκτος απο το πρωινο το μεσημεριανο και το βραδυνο ειχα και εχω ενδιαμεσα σνακ, γιαουρτι με χαμηλα λιπαρα, φρουτα, εχω επισης ετοιμα κομμενα καροτα και αγγουρι στο ψυγειο και οποτε εχω λιγουρα για κατι τρωω απο αυτα που ουτε πολλες θερμιδες εχουν και ειναι χορταστικα, εννοω πως με κρατανε μεχρι να ερθει η ωρα για το επομενο γευμα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Originally posted by G.Rose
    Γεια σου! Ημουν και γω σε παρομοια φαση πριν καιρο,
    Προσπαθησε να τρως σαλατες με τα γευματα σου δινουν ογκο στο φαγητο και δεν εχουν πολλες θερμιδες, εγω δε βαζω λαδι, αλλα και λιγο λαδι δε κανει κακο!
    Επισης τρωγε προιοντα ολικης αλεσης, μαυρο ψωμι, βρωμη, δημητριακα ολικης, ολα αυτα περιεχουν αρκετες φυτικες ινες και θα σε κρατησουν χορτατη για μεγαλυτερο διαστημα!
    Εμενα με βοηθησαν και πολλα μικρα γευματα μεσα στη μερα.
    Εκτος απο το πρωινο το μεσημεριανο και το βραδυνο ειχα και εχω ενδιαμεσα σνακ, γιαουρτι με χαμηλα λιπαρα, φρουτα, εχω επισης ετοιμα κομμενα καροτα και αγγουρι στο ψυγειο και οποτε εχω λιγουρα για κατι τρωω απο αυτα που ουτε πολλες θερμιδες εχουν και ειναι χορταστικα, εννοω πως με κρατανε μεχρι να ερθει η ωρα για το επομενο γευμα!
    Σε ευχαριστω πολυ!! Εσενα για ποσο καιρο διηρκησε η φαση βουλιμιας η υπερφαγιας μεχρι να ξεφυγεις αν επιτρεπεται; Θα τα κανω αυτα που μου λες, κυριως τις σαλατες και τις φυτικες ινες, αγορασα και τζιντζερ, εχω μαθει βοηθαει στην μειωση της ορεξης!!! Σε σκονη ομως, οχι η ιδια η ριζα, δεν ξερω κιολας αν τριβεται η ριζα, αν ξερει καποιος ας μας πει, μπορει να λεω και βλακεια!! Πηρα μαλιστα βιολογικο, το ειχε 2,20, ενω σε αλλη εταιρια που δεν ηταν βιολογικο, τα μισα γραμμαρια τα ειχε πανω απο 3 ευρω......Οποτε καλα μου επεσε, θα παιρνω αυτο, θα βαζω στις σαλατες και στο φαγητο και βλεπουμε!!
    ΥΓ: Εχω παραγγειλει και χαπια αδυνατισματος αλλα τα ακυρωσα γιατι φοβηθηκα για τις παρενεργειες, ελπιζω να δεχτουν την ακυρωση γιατι τα παρηγγειλα χτες βραδυ και σημερα τους εστειλα email, θα το δουν τη Δευτερα, δεν ξερω αν δεχονται ακυρωσεις ομως, απο φαρμακειο στο Ιντερνετ τα παρηγγειλα!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    4
    Κρατησε πολλα χρονια η φαση της βουλημιας με εξαρσεις ανα διαστηματα, το ξεπερασα οριστικα οταν αποφασισα να σταματησω τις εξαντλητικες και στερητικες διαιτες και να ακολουθησω μια ισορροπημενη διατροφη χωρις να αποκλειω καμια διατροφικη ομαδα.
    Μεχρι να το συνηθισω αυτο μου πηρε ενα μηνα περιπου, που στην αρχη ηταν δυσκολο γιατι ειχα να αλλαξω κακες συνηθειες ετων, ομως μετα σιγα σιγα το συνηθισα, πλεον εχει γινει τροπος ζωης, δε λεω οτι δε τρωω γλυκα, η φαγητα που μου αρεσουν, τα τρωω με μετρο παντα ομως και σε μικρες ποσοτητες και παντα μετα το κανονικο γευμα μου.
    Γενικα αυτο που κανω ειναι 2 βασικα γευματα με κρεας ψωμι η πατατες ψητες μαζι με σαλατα η λαχανικα και λιγο τυρι, το πρωινο μου που ειναι δυο αυγα βραστα με ενα φρουτο η γαλα με δημητριακα ολικης η ψωμι ολικης με κασερι χαμηλων λιπαρων η ανθοτυρο και το βραδυνο μου που ειναι συνηθως γιαουρτι χαμηλων λιπαρων με βρωμη η σαλατα με αυγο αν δεν εχω φαει αυγα στο πρωινο η τοστ με κασερι χαμηλων λιπαρων και σαλατα, σε γενικες γραμμες αυτα τρωω, αλλα αν θελω πχ μουσακα η παστιτσιο θα φτιαξω, και θα το φτιαξω οπως πρεπει και με τα λιπαρα του και με ολα του, απλα θα φαω μικρο κομματι και θα το συνοδεψω με αρκετη σαλατα απαραιτητα.
    Αν πεινασω στο ενδιαμεσο μπορει να φαω καποιο φρουτο η λαχανικο και αν θελω γλυκο γιαουρτι με γλυκαντικο, χρησιμοποιω στεβια, τη βρισκω στο σουπερ μαρκετ, ειναι λιγο πιο ακριβη απο τη ζαχαρη ομως δεν εχει θερμιδες και μπορει να χρησιμοποιηθει και να αντικαταστησει τη ζαχαρη και στα γλυκα,επισης αν εισαι των γλυκων μπορεις να τσεκαρεις και τη σειρα γνωστης εταιριας, δε ξερω αν μπορω να αναφερω επωνυμια, που εχει γλυκα χαμηλα σε θερμιδες χωρις ζαχαρη!
    Για το τζιντζερ που λες δε ξερω, παντως για τα χαπια αδυνατισματος θα σου πω απο προσωπικη εμπειρια οτι απο μονα τους δε θα κανουν τιποτα...πεταμενα λεφτα κατα τη γνωμη μου..
    Το κλειδι στην διατροφη βρισκεται!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Originally posted by G.Rose
    Κρατησε πολλα χρονια η φαση της βουλημιας με εξαρσεις ανα διαστηματα, το ξεπερασα οριστικα οταν αποφασισα να σταματησω τις εξαντλητικες και στερητικες διαιτες και να ακολουθησω μια ισορροπημενη διατροφη χωρις να αποκλειω καμια διατροφικη ομαδα.
    Μεχρι να το συνηθισω αυτο μου πηρε ενα μηνα περιπου, που στην αρχη ηταν δυσκολο γιατι ειχα να αλλαξω κακες συνηθειες ετων, ομως μετα σιγα σιγα το συνηθισα, πλεον εχει γινει τροπος ζωης, δε λεω οτι δε τρωω γλυκα, η φαγητα που μου αρεσουν, τα τρωω με μετρο παντα ομως και σε μικρες ποσοτητες και παντα μετα το κανονικο γευμα μου.
    Γενικα αυτο που κανω ειναι 2 βασικα γευματα με κρεας ψωμι η πατατες ψητες μαζι με σαλατα η λαχανικα και λιγο τυρι, το πρωινο μου που ειναι δυο αυγα βραστα με ενα φρουτο η γαλα με δημητριακα ολικης η ψωμι ολικης με κασερι χαμηλων λιπαρων η ανθοτυρο και το βραδυνο μου που ειναι συνηθως γιαουρτι χαμηλων λιπαρων με βρωμη η σαλατα με αυγο αν δεν εχω φαει αυγα στο πρωινο η τοστ με κασερι χαμηλων λιπαρων και σαλατα, σε γενικες γραμμες αυτα τρωω, αλλα αν θελω πχ μουσακα η παστιτσιο θα φτιαξω, και θα το φτιαξω οπως πρεπει και με τα λιπαρα του και με ολα του, απλα θα φαω μικρο κομματι και θα το συνοδεψω με αρκετη σαλατα απαραιτητα.
    Αν πεινασω στο ενδιαμεσο μπορει να φαω καποιο φρουτο η λαχανικο και αν θελω γλυκο γιαουρτι με γλυκαντικο, χρησιμοποιω στεβια, τη βρισκω στο σουπερ μαρκετ, ειναι λιγο πιο ακριβη απο τη ζαχαρη ομως δεν εχει θερμιδες και μπορει να χρησιμοποιηθει και να αντικαταστησει τη ζαχαρη και στα γλυκα,επισης αν εισαι των γλυκων μπορεις να τσεκαρεις και τη σειρα γνωστης εταιριας, δε ξερω αν μπορω να αναφερω επωνυμια, που εχει γλυκα χαμηλα σε θερμιδες χωρις ζαχαρη!
    Για το τζιντζερ που λες δε ξερω, παντως για τα χαπια αδυνατισματος θα σου πω απο προσωπικη εμπειρια οτι απο μονα τους δε θα κανουν τιποτα...πεταμενα λεφτα κατα τη γνωμη μου..
    Το κλειδι στην διατροφη βρισκεται!
    Σε ευχαριστω παρα πολυ που μου απαντησες, βεβαια αν κανω τη διατροφη που μου λες δεν σημαινει οτι θα μου περασει κι εμενα η βουλιμια-υπερφαγια, απλα θα χασω καποια κιλα προσωρινα, αλλα και παλι δεν μπορω να την ακολουθησω γιατι πειναω παρα πολυ. Πηρα τζιντζερ αλλα δυστυχως δεν εκανε τιποτα, μην πω οτι πειναγα ακομα πιο πολυ. :( :( :( Τελοσπαντων, θα δειξει τι μελλει γενεσθαι. Προς το παρον περιμενω απλα να μου περασει κι εμενα η διατροφικη διαταραχη και προσπαθω να μην παρω πολλα κιλα. Τα χαπια αδυνατισματος θα τα παρω τελικα, δεν γινεται αλλιως.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    4
    Ευχομαι να το ξεπερασεις συντομα και οριστικα!
    Τη διατροφη αυτη δεν την εγραψα για να την ακολουθησεις, ο καθενας αλλωστε εχει διαφορετικες προτημισεις στο φαγητο! Απλα εγραψα τι βοηθησε εμενα, και αυτο που με βοηθησε ηταν να κρατησω ποσοτητα στα φαγητα ωστε να μην πειναω και παραλληλα αυτη η πισοτητα να μη φορτωνει με θερμιδες...
    Οπως και να χει σου ευχομαι καλη επιτυχια με οριστικα αποτελεσματα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Originally posted by G.Rose
    Ευχομαι να το ξεπερασεις συντομα και οριστικα!
    Τη διατροφη αυτη δεν την εγραψα για να την ακολουθησεις, ο καθενας αλλωστε εχει διαφορετικες προτημισεις στο φαγητο! Απλα εγραψα τι βοηθησε εμενα, και αυτο που με βοηθησε ηταν να κρατησω ποσοτητα στα φαγητα ωστε να μην πειναω και παραλληλα αυτη η πισοτητα να μη φορτωνει με θερμιδες...
    Οπως και να χει σου ευχομαι καλη επιτυχια με οριστικα αποτελεσματα!
    Σε ευχαριστω πολυ!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Τελικα το τζιντζερ δεν βοηθαει στην μειωση της ορεξης, αλλα στην αυξηση των καυσεων, το πηρα εχτες και εκανα υπερφαγικο.....οτι να 'ναι ακους στο ιντερνετ δυστυχως......το λεω για οποιον διαβασε οτι μειωνει την ορεξη και μπορει να μπερδευτηκε οπως κι εγω.....και αυτος που το ελεγε επεμενε κιολας οτι ρυθμιζει την ορεξη.......μ...κιες

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    5
    Originally posted by G.Rose
    το ξεπερασα οριστικα οταν αποφασισα να σταματησω τις εξαντλητικες και στερητικες διαιτες και να ακολουθησω μια ισορροπημενη διατροφη χωρις να αποκλειω καμια διατροφικη ομαδα.
    Καλησπέρα σας! Μέσα σε αυτή τη φράση σου, συνοψίζεις και τη δική μου αντιμετώπιση στη βουλιμία. Κάνοντας εξανλτητικές - έως και χαζές- δίαιτες, σκαμπανέβαζα συνέχεια τα κιλά μου δίχως να έχουν διάρκεια. Έχασα σε το καλοκαίρι του '15, 13 κιλά και μόλις σταμάτησα τη δίαιτα, τα έβαλα σε 4(!!) μήνες, πράγμα καθόλου καλό για το σώμα μου. Το κλειδί κι εγώ πιστεύω πως είναι στην ισορροπημένη διατροφή και στα συχνά -αλλά μικρά- γεύματα. ;)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Καλημερα Φιλομενα, τωρα το ειδα το μηνυμα σου, καλως ορισες!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •