Πως ξεπερασα την βουλημια/υπερφαγια- η δικη μου ιστορια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    4

    Πως ξεπερασα την βουλημια/υπερφαγια- η δικη μου ιστορια.

    Καλησπερα σε ολους! Κατα καιρους εμπαινα και διαβαζα στο φορουμ τις δικες σας ιστοριες, πλεον εδω και καιρο το εχω ξεπερασει οριστικα.
    Θα ηθελα να μοιραστω την ιστορια μου μαζι σας, ισως καποιος/α βοηθηθει απο αυτη.
    Κατ αρχην ηπηρξα αδυνατη, παχυσαρκη, βουλημικη, υπερφαγικη..περασα ολα τα σταδια, ολα αυτα συνεβαιναν σε συντομα διαστηματα, το φυσιολογικο μου βαρος ηταν παντα 55 κιλα, εφτανα σε 2 μηνες να ζυγιζω 70 και μετα απο 2-3 μηνες να ζυγιζω 50.τα λιγοτερα μου κιλα ηταν 47 και τα περισσοτερα 85.
    Αυτη η κατασταση κρατησε πολλα χρονια, οσο πηγαινα στο λυκειο, και αργοτερα οσο ημουν φοιτητρια και μετα οταν εκανα οικογενεια, το προβλημα υπηρχε. Δε το ηξερε κανενας μονο εγω και ντρεπομουν πολυ για οτι συνεβαινε.

    Πλεον ειμαι καλα, το βαρος μου ειναι 54 κιλα και χωρις υπερφαγικα επεισοδια εδω και καιρο.
    Για μενα το θεμα δε κρυβοταν σε ψυχολογικα αιτια.
    Ηταν καθαρα αγαπη για το φαγητο και την ποσοτητα.
    Ομως μιλαμε για ποσοτητα και αυτο που καταλαβα ηταν οτι μου αρεζε να νιωθω σκασμενη απο το φαγητο.
    Το ηθελα, τα κιλα δεν ηθελα.
    Αυτο προσπαθησα να διορθωσω, την σχεση με το φαγητο.
    Καταλαβα οτι με στερητικες διαιτες δεν υπαρχει μονιμο αποτελεσμα, αυτο που εκανα και συνεχιζω ακομη να το κανω ειναι να εχω ποσοτητα στο πιατο μου απο θερμιδικα αραιες τροφες και να κανω πολλα μικρα γευματα μεσα στην ημερα.
    Σε καθε γευμα φροντιζω να εχω σαλατα χωρις λαδι ομως οση ποσοτητα θελω, τρωω προιντα ολικης αλεσης παντα που εχουν περισσοτερες φυτικες ινες και με κρατουν χορτατη για αρκετες ωρες.
    Και φροντιζω πριν φυγω απο το σπιτι για εξοδο η αν προκειται να παω σε μερος που εχει φαγητο, να εχω φαει πιο μπροστα αρκετη σαλατα χωρις λαδι μια φετα μαυρο ψωμι και λιγο τυρι η αυγο. Αυτο με κανει να μην πηγαινω πεινασμενη για φαγητο και εχει σαν αποτελεσμα να μπορω να ελεγξω ευκολα τον εαυτο μου.
    Αν με πιασει λιγουρα τρωω γιαουρτι με χαμηλα λιπαρα με με καποιο γλυκαντικο, εχω κοψει τη ζαχαρη, η με κομματια φρουτων.ικανοποιει την αναγκη για γλυκο και δεν παχαινει!
    Στην περιπτωση που θελω να φαω γλυκο παγωτο κτλ καθοριζω απο πριν την ποσοτητα που θα φαω.θα πω μια σοκολατα η ενα παγωτο η μια παστα, και θα το φαω μετα το φαγητο μου.ετσι εχω καταφερει να τρωω και γλυκα οποτε θελω και να μην ξεφευγω στην ποσοτητα.
    Επισης φροντιζω να εχω παντα υγεινα σνακ στο σπιτι και αν τυχει να πεινασω δε θα βρω σοκολατες στο ντουλαπι.
    Αλλα αν τυχει να φαω και ενα γλυκο παραπανω, εγινε! Και?
    Δεν ηρθε το τελος του κοσμου, ανθρωποι ειμαστε!
    Δεν θα προσπαθησω πλεον να το 'ακυρωσω' ουτε με εμετους ουτε με καθαρτικα.οκ εφαγα γλυκο, μου αρεσε, τελος!
    Συνεχιζω τη μερα μου και τις επομενες κανονικα και οχι στερητικα!

    Δεν ηταν ευκολο, ουτε να χασω τα κιλα ουτε να βρω τι μου εφτεγε ουτε να το ελεγξω απο την αρχη σωστα, θελησα να μοιραστω την ιστορια μου και τον τροπο που τα καταφερα και θα μαι χαρουμενη αν βοηθηθει εστω και ενα ατομο διαβαζοντας τη 🙂

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thum bup:
    Καλως ορισες και μπραβο!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Μπραβο G. Rose !!!!!!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Location
    Ελλάδα, Θεσσαλονίκη
    Posts
    20
    Ευχαριστώ που μοιράστηκες και μαζί μου την ιστορία σου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Σωστή !!!! ....
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    τι όμορφα που ακούγονται όλα αυτά! Μεγάλο μπράβο! Μακάρι να τα καταφέρει έτσι όλος ο κόσμος που υποφέρει..
    Το διατροφικό μου ημερολόγιο! -> https://potatosdreams.blogspot.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    103
    Μπραβο!!!!!

    Εστάλη από SM-G361F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Υψωμένα, γυμνά χέρια.... Σαν κλαδιά τον Νοέμβρη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,850
    Quote Originally Posted by G.Rose View Post
    .....
    Πλεον ειμαι καλα, το βαρος μου ειναι 54 κιλα και χωρις υπερφαγικα επεισοδια εδω και καιρο.
    Για μενα το θεμα δε κρυβοταν σε ψυχολογικα αιτια.
    Ηταν καθαρα αγαπη για το φαγητο και την ποσοτητα.
    Ομως μιλαμε για ποσοτητα και αυτο που καταλαβα ηταν οτι μου αρεζε να νιωθω σκασμενη απο το φαγητο.

    Το ηθελα, τα κιλα δεν ηθελα.
    .......

    Δεν ηταν ευκολο, ουτε να χασω τα κιλα ουτε να βρω τι μου εφτεγε ουτε να το ελεγξω απο την αρχη σωστα, θελησα να μοιραστω την ιστορια μου και τον τροπο που τα καταφερα και θα μαι χαρουμενη αν βοηθηθει εστω και ενα ατομο διαβαζοντας τη 
    μπραβο σου!
    συγχαρητηρια που καταφερες να ενταξεις συνηθειες που σε αδυνατιζουν αντι να σε παχαινουν.
    σου ευχομαι να εισαι για παντα υγιης και λεπτη (με αυτη την σειρα)

    εχω μια απορια, ομως.
    πως θα αποκαλουσες αυτο που σου συμβαινει και θελεις να νοιωθεις ΣΚΑΣΜΕΝΗ απο το φαγητο, αν οχι κατι ψυχολογικο? τι νομιζεις οτι σε κανει να θες να νοιωθεις σκασμενη?
    επειδη το εχω νοιωσει κι εγω, αν οχι το σκασμενη, παντως το φαγωμενη, πληρης, για μενα ηταν κατι που καθησυχαζε τον αγχος και τις αγωνιες μου. κατι καθησυχαστικο δλδ που προερχοταν απο την παιδικη ηλικια... για μενα ηταν κατι που για να σταματησει επρεπε να βρω τον ενηλικο εαυτο μου και να αντιμετωπιζω με περισσοτερη αντοχη οσα επρεπε να αντιμετωπισω, αντι να καταφευγω στο "υπνωτικο"..

    βεβαια το να αντικαταστησεις το παχυντικο φαγητο με μη παχυντικο, ειναι ενα πολυ αποτελεσματικο τρικ και αδυνατιζει. κιε γω αυτο εκανα.
    το ψυχολογικο αιτιο ομως, υπαρχει...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Κόρινθος
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by G.Rose View Post
    Καλησπερα σε ολους! Κατα καιρους εμπαινα και διαβαζα στο φορουμ τις δικες σας ιστοριες, πλεον εδω και καιρο το εχω ξεπερασει οριστικα.
    Θα ηθελα να μοιραστω την ιστορια μου μαζι σας, ισως καποιος/α βοηθηθει απο αυτη.
    Κατ αρχην ηπηρξα αδυνατη, παχυσαρκη, βουλημικη, υπερφαγικη..περασα ολα τα σταδια, ολα αυτα συνεβαιναν σε συντομα διαστηματα, το φυσιολογικο μου βαρος ηταν παντα 55 κιλα, εφτανα σε 2 μηνες να ζυγιζω 70 και μετα απο 2-3 μηνες να ζυγιζω 50.τα λιγοτερα μου κιλα ηταν 47 και τα περισσοτερα 85.
    Αυτη η κατασταση κρατησε πολλα χρονια, οσο πηγαινα στο λυκειο, και αργοτερα οσο ημουν φοιτητρια και μετα οταν εκανα οικογενεια, το προβλημα υπηρχε. Δε το ηξερε κανενας μονο εγω και ντρεπομουν πολυ για οτι συνεβαινε.

    Πλεον ειμαι καλα, το βαρος μου ειναι 54 κιλα και χωρις υπερφαγικα επεισοδια εδω και καιρο.
    Για μενα το θεμα δε κρυβοταν σε ψυχολογικα αιτια.
    Ηταν καθαρα αγαπη για το φαγητο και την ποσοτητα.
    Ομως μιλαμε για ποσοτητα και αυτο που καταλαβα ηταν οτι μου αρεζε να νιωθω σκασμενη απο το φαγητο.
    Το ηθελα, τα κιλα δεν ηθελα.
    Αυτο προσπαθησα να διορθωσω, την σχεση με το φαγητο.
    Καταλαβα οτι με στερητικες διαιτες δεν υπαρχει μονιμο αποτελεσμα, αυτο που εκανα και συνεχιζω ακομη να το κανω ειναι να εχω ποσοτητα στο πιατο μου απο θερμιδικα αραιες τροφες και να κανω πολλα μικρα γευματα μεσα στην ημερα.
    Σε καθε γευμα φροντιζω να εχω σαλατα χωρις λαδι ομως οση ποσοτητα θελω, τρωω προιντα ολικης αλεσης παντα που εχουν περισσοτερες φυτικες ινες και με κρατουν χορτατη για αρκετες ωρες.
    Και φροντιζω πριν φυγω απο το σπιτι για εξοδο η αν προκειται να παω σε μερος που εχει φαγητο, να εχω φαει πιο μπροστα αρκετη σαλατα χωρις λαδι μια φετα μαυρο ψωμι και λιγο τυρι η αυγο. Αυτο με κανει να μην πηγαινω πεινασμενη για φαγητο και εχει σαν αποτελεσμα να μπορω να ελεγξω ευκολα τον εαυτο μου.
    Αν με πιασει λιγουρα τρωω γιαουρτι με χαμηλα λιπαρα με με καποιο γλυκαντικο, εχω κοψει τη ζαχαρη, η με κομματια φρουτων.ικανοποιει την αναγκη για γλυκο και δεν παχαινει!
    Στην περιπτωση που θελω να φαω γλυκο παγωτο κτλ καθοριζω απο πριν την ποσοτητα που θα φαω.θα πω μια σοκολατα η ενα παγωτο η μια παστα, και θα το φαω μετα το φαγητο μου.ετσι εχω καταφερει να τρωω και γλυκα οποτε θελω και να μην ξεφευγω στην ποσοτητα.
    Επισης φροντιζω να εχω παντα υγεινα σνακ στο σπιτι και αν τυχει να πεινασω δε θα βρω σοκολατες στο ντουλαπι.
    Αλλα αν τυχει να φαω και ενα γλυκο παραπανω, εγινε! Και?
    Δεν ηρθε το τελος του κοσμου, ανθρωποι ειμαστε!
    Δεν θα προσπαθησω πλεον να το 'ακυρωσω' ουτε με εμετους ουτε με καθαρτικα.οκ εφαγα γλυκο, μου αρεσε, τελος!
    Συνεχιζω τη μερα μου και τις επομενες κανονικα και οχι στερητικα!

    Δεν ηταν ευκολο, ουτε να χασω τα κιλα ουτε να βρω τι μου εφτεγε ουτε να το ελεγξω απο την αρχη σωστα, θελησα να μοιραστω την ιστορια μου και τον τροπο που τα καταφερα και θα μαι χαρουμενη αν βοηθηθει εστω και ενα ατομο διαβαζοντας τη ������
    Συγχαρητήρια!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •