εναν καλό διαιτολόγο παρακαλώ! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    7
    Συγνώμη που παίρνω το θάρρος να σου γράψω. Πρώτο μήνυμα κιόλας στο forum.

    Επειδή βλέπω πως είσαι αγχωμενη με το θέμα. Το χειρουργείο θα σου πρότεινα να μη το σκέφτεσαι καν. Είτε μιλάμε για να βάλεις δακτύλιο είτε για να κόψεις το στομάχι σου. Οι δύο αυτες περιπτώσεις έχουν περισσότερα αρνητικά πάρα θετικά. Και πράγματα που μπορεί να σε οδηγήσουν πάνω από μια φορά στο χειρουργικο κρεβάτι. Σε όποιο γιατρό και να πας δεν θα σου πει τα αρνητικά. Ή θα σου πει πως ειναι ελάχιστες οι περιπτώσεις. Αλλα μην το δεσεις και κομπο. Ολοι οι οργανισμοι λειτουργουν διαφορετικα. Ασε που είσαι υγιής απ ότι λες. Απλά το σώμα σου "γκρινιαζει" λόγω του βάρους.

    Εγω θα σου προτεινα αντί για δίαιτα, αρχικά, να ακολουθήσεις μια πιο μεσογειακή διατροφή. Μην περιορίσεις τον εαυτό σου σε τροφές και ποσότητες. Ουτε σε γευματα. Απλά προσπάθησε αντί για ενα πακετο μπισκότα να φας μια φρουτοσαλάτα. Όσα και οποια φρούτα θες. Επίσης απέφυγε ότι περιέχεται σε συσκευασία με πολλά συντηρητικά. Και ελάττωσε την κατανάλωση των τριών ασπρων "εχθρων", αλευρι-ζαχαρη-αλάτι.

    Στο λέω από πείρα. Όταν ήμουν κι εγώ σε τριψηφιο νούμερο έκλαιγα και γκρίνιαζα όλη μέρα. Να φανταστεις είχα αλλάξει 4 διαιτολογους διοτι κανένας δεν έφερνε αποτέλεσμα με το πρόγραμμά του. Μάλιστα η μία είχε την εξυπναδα να μου προτείνει να κάνω μια χημική και πολύ γρήγορη δίαιτα (8 κιλά σε 3 εβδομαδες. Τα πήρα πίσω σε λιγότερο από 2 εβδομάδες). Αποφάσισα που λες γι αρχη να κατέβω απ τα 100 χαλαρά και για μενα με τις "καθαρες" τροφές. Κι έπιασε. Βέβαια μου πήρε λίγο χρόνο, αλλά το σώμα μου άρχισε να αλλάζει κι αυτό ήταν που ήθελα. Μόλις έπιασα τα 99, τότε ζήτησα τη βοήθεια ειδικού για να φτιάξω και τις "ποσότητες".

    Μπορεί να ακουστεί χαζό, αλλά αποψη μου ειναι πως αν χαλαρώσεις και ξεφυγεις απο το σκεπτικο της αυστηρης διαιτας σίγουρα θα βρεις τους ρυθμούς σου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Καλως ηρθες στο φορουμ αναστασια! Και ευχαριστω για την απαντηση Η αληθεια ειναι οτι αυτο που λες κανω για την ωρα. Προσπαθω η διατροφη μου να ειναι καλυτερη ποιοτικα χωρις να δινω μεγαλη σημασια στις ποσοτητες. Κυριως με απασχολει η ποιοτητα αυτων που τρωω και οι ωρες. Σχετικα με τα χειρουργεια δεν το χω σκεφτει ποτε πραγματικα σοβαρα, να σου πω την αληθεια κι εγω φοβαμαι ολα αυτα που λες. Κυριως αυτο που με προβληματιζει ειναι το μελλον και πως μπορω να το χειριστω αυτη τη φορα σωστα ετσι ωστε οσα και να χασω (ειτε ειναι 10 ειτε ειναι 60... Που λεει ο λογος...) να μην επιστρεψω... Δεν ενδιαφερομαι καθολου για αμεσα αποτελεσματα και το κανω περισσοτερο για την υγεια μου παρα για αισθητικους λογους.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    7
    Καλώς σε βρήκα.

    Ε τοτε μια χαρά. Δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις αλλάξει την διατροφή σου. Απλά θα σου πω πως θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να δεις την ζυγαριά να κατεβαίνει. Μην απογοητευτείς ομως. Στην αρχη θα δεις διαφορά στο δέρμα σου, στα μαλλιά σου και άλλες τέτοιες μικρολεπτομερειες. Εμένα μου πήρε κοντά στο μήνα μέχρι να συνηθίσει το σώμα μου σ αυτή την αλλαγή. Αλλά η διαφορά που είδα στην ακμή μου δεν λεγόταν. Λες και έκανα καθαρισμό προσώπου κάθε δεύτερη ημέρα. Μετά ήρθαν και τα κιλά.

    Όσο για τις λιγουρες για "συσκευασμενα" (όπως τα λέω πια).... αχ, αυτές δεν έφυγαν ποτε! Αλλά προσπαθω πάντα να τις περιορίζω και να τις κρατάω σε λογικά πλαίσια.

    Αλάτι τρώω πολύ λίγο, παράγωγα του αλευριου ποτέ του λευκού (είναι πολύ ωραία τα ζυμαρικά ολικης) και ζάχαρη σχεδόν καθόλου (μαζί με αυτό έκοψα και τα πάσης φύσεως ροφήματα που την περιειχαν).

    Αν πέτυχε με μενα, σιγουρα θα πετύχει και με σένα. Κράτα την πίστη σου σταθερή και το ηθικό σου ψηλά και θα δεις τρομερά αποτελέσματα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Δεν ηρθε καποια συγκεκριμενη στιγμη που ειπα οτι απο δω και περα τελος. Επαιζε η ιδεα στο μυαλο μου απο πριν το καλοκαιρι αλλα οι αλλαγες γινονται πολυ σταδιακα. Πχ ακομα ενω γενικα προσεχω την διατροφη μου δεν μου βαζω ορια στην περιπτωση που βγω. Απλα προσπαθω να το αντισταθμισω καπως την επομενη μερα. Αυτη η ακμη, αχ!!! Ειχα μεσα στο καλοκαιρι πολυ μεγαλο θεμα. Δεν ξερω αν ειναι οτι αλλαξα σχετικα τη διατροφη μου ή οτι τελευταια περιποιουμαι τακτικα το προσωπο μου με σαπουνια κρεμες κλπ πραμα που δεν εκανα ποτε ως τωρα. Αλλα και η ακμη εχει βελτιωθει παρα πολυ, ευτυχως δηλαδη!

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    7
    Η ακμή έρχεται πρώτα απ την διατροφή. Τουλάχιστον σε μενα. Τι σαπούνια, τι καθαρισμούς δεν είχα κάνει... τπτ. Εκεί! Έβγαζα κάτι σπυρια (ιδιαίτερα τις ημερες της ωορρηξιας) που ανταγωνιζονταν το ηφαίστειο της Σαντορίνης. Αλλα απ οταν εβαλα καθημερινα φρουτα στην διατροφή, σωθηκα. Εξακολουθώ να έχω ακμή, αλλά σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια.

    Επίσης έχω δει και διαφορά στους πόνους της περιόδου. Δεν ποναω τόσο όσο να μη μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι, πια. Γιατί κάποτε έκλαιγα από τους πόνους κι έπαιρνα δύο δύο τα παυσιπονα.

    Τελος παντων, μη σε ζαλιζω με την φλυαρια μου. Συνέχισε έτσι την καλή δουλειά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Δεν με ζαλιζεις καλέ σιγά Λοιπόν εγώ έχω νέα από τις εξετάσεις round two. όλα καλά εκτός από βιταμίνη Β12 , φυλλικό οξύ και φερριτίνη που ήταν πολύ πεσμένα. Τα οποία σύμφωνα με τον παθολόγο δείχνουν πολύ κακή διατροφή και δικαιολογούν απόλυτα τα χαμηλά επίπεδα ενέργειας και την κούραση χωρίς λόγο που έχω... υπνηλία , κακή διάθεση, βαρεμάρα, ατονία κλπ. Μου είπε να αυξήσω πάρα πολύ τα φρούτα και τα λαχανικά αντι να μου γράψει κάποιο συμπλήρωμα. Και αυτό μόνο και μόνο επειδή του είπα ότι σκοπεύω να πάω σε κάποιον γιατρό διαιτολόγο , για να ορίσει εκείνος την διατροφή και αν εκείνος πιστεύει ότι πρέπει να πάρω και συμπληρώματα τότε τα γράφουμε. Τη δευτερα έρχεται το βαρύ πυροβολικό (ιατρικά πάντα) όπου έχω να πάω σε γυναικολόγο, ορθοπεδικό και καρδιολόγο. Περνάω κτεο παιδιά... :lol:

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Γεια σου Τάσο! ναι, αυτά ισχύουν που λες. Οι δικές μου δεν ήταν και τραγικές αλλά η Β12 ήταν κάτω από τα κατώτερα φυσιολογικά αν και πολύ κοντά. Φεριτίνη και ερυθρά επίσης χαμηλά. Ο παθολόγος μίλησε για συμπληρώματα αλλά επειδή του είπα πως θα ξεκινήσω διατροφή με κάποιον κλινικό διαιτολόγο κλπ μου είπε να μην τα γράψουμε κατευεθείαν για να πάω και σε αυτόν να δούμε τι έχει να προτείνει. Έχω όλα αυτά τα συμπτώματα που λες , εντάξει όχι τόσο έντονα, αλλά κυρίως αυτά με οδήγησαν να κάνω εξετάσεις. Και μυοσκελετικοί πόνοι.

    Σήμερα λοιπόν έγιναν τα εξής. Ορθοπεδικός και καρδιολόγος. Επειδή βαριέμαι να τα ξαναλέω με λεπτομέρειες θα πω τα εξής. Ο Ορθοπεδικός βρίσκει δισχιδή ράχη στη μέση η οποία , φυσικά, επιβαρύνεται από το βάρος μου και την καθιστική ζωή που κάνω τελευταία. Οι πόνοι στην πλάτη προέρχονται , κατ' αυτόν, επίσης απο το υπερβολικό βάρος, την καθιστική ζωή και το γεγονός ότι πρέπει να γυμναστώ και να δυναμώσω (ξανά). Επίσης με κατευθύνει σε ρευματολόγο γιατί υπάρχει υπόνοια ρευματοειδούς αρθροίτιδας (Αουτς) καθ' ότι υπάρχει κληρονομικότητα και από την μάνα μου. Συμπέρασμα ορθοπεδικού: ΧΑΣΕ ΒΑΡΟΣ
    Καρδιολόγος τώρα. Αυτός με τρόμαξε πραγματικά για να μαι ειλικρινής αν και μετά που έφυγα και περπάτησα λίγο ηρέμησα και τώρα είμαι οκ. Πίεση 14 μεγάλη 8 μικ΄ρη, τσιμπημένη για άτομο 28 χρονών. Λογικό. Μιλήσαμε, του είπα κάποια πράματα για ιστορικό κλπ , με ρώτησε αν γενικότερα βρίσκομαι σε ένταση και είμαι αγχώδης , γενικώς είμαι. Το συμπέρασμά του είναι ότι δεν είναι φυσιολογική αυτή η πίεση και πρέπει να κάνω ένα τρίπλεξ και να βάλω ένα χόλτερ (είναι ένα μηχανημα που το φοράς για 24 ώρες και καταγράφει την πίεσή σου για να δεις πιο είναι το μεγαλύτερο που "πιάνεις"). Δεν είπε οτι "πρέπει" να κάνω κάτι παραπάνω από αυτό για την ώρα αλλά μίλησε για τις πιθανές περιπ΄τωσεις να υπάρχει κάποιο θέμα οργανικό που προκαλεί την πίεση, πχ κάποιο ανεύρισμα, αρρυθμίες, φύσιμα κλπ. Μίλησε ακόμα και για την περίπτωση να πάρω χάπι για την πίεση. Μου έκανε εντύπωση ότι δεν έθιξε καθόλου το θέμα του βάρους μου. Παρά μόνο όταν τον ρώτησα από μόνη μου συγκεκριμένα του είπα ότι "Ωραία, καλά όλα αυτά αλλά προφανώς γιατρέ είμαι και ένα άτομο υπερβολικά παχύσαρκο. Δεν υπάρχει περίπτωση η πίεση να είναι συνέπεια της παχυσαρκίας και χάνοντας πολύ βάρος να έρθει στα φυσιολογικά επίπεδα;" Φυσικά ναι είπε. Αλλά δεν ξέρω αν θα το επισήμαινε αν δεν τον ρωτούσα για να μαι ειλικρινής. όπως και να χει θα κάνω τις έξτρα εξετάσεις που μου ζήτησε φυσικά. Αλλά μεταξύ μας, το να πάρω χάπι πιέσεως στα 28 μου το βρίσκω παρατραβηγμένο, ξέροντας και διάφορα πράματα από την μάνα μου είναι υπερτασική και σε κάποια φάση την είχε κάνει μπαλάκι ο γιατρός της με τις δοσολογίες και ξυπνούσε το πρωί με 40 παλμους. Πως δεν έπαθε ανακοπή στον ύπνο της ακόμα δεν το χω καταλάβει, ξυπνούσε το πρωί και ένιωθε χώμα από την κούραση είχε τάσεις λιποθυμίας κλπ. Τα φοβάμαι αυτά και σε περίπτωση που πει ο τυπος οτι πρέπει να πα΄ρω χάπι πάω και για δευτερη γνώμη όπως είμαι!

    Αυτά. Ήταν σοκαριστικό απόγευμα , δεν μπορώ να πω Απ την άλλη μετά από λίγο τα συζήτησα όλα αυτά και λίγο ηρέμησα. Τώρα η διάθεσή μου είναι μια χαρά και σκεύτομαι ότι απλά όλα αυτά είναι ενδείξεις για να μην αφήνομαι (γενικά όχι μόνο διατροφικά) και να κάνω κάτι καλύτερο για τον εαυτό μου... την άλλη βδομάδα διαιτολόγος...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Δεν ξέρω ρε συ τάσο τι να σου πω κι εγώ τον βρήκα λίγο υπερβολικό τον τύπο στην τελική. Θα μου πεις εντάξει καρδιολόγος είναι , είναι το κυριότερο όργανο δηλαδή , μάλλον ΠΡΕΠΕΙ να είναι εξωνυχιστικός... αλλά προς στιγμήν ένιωσα πιο μεγάλη και απ τον πατέρα μου που είναι 63... μετά πήγα και περπάτησα λίγο, μίλησα στο τηλέφωνο, γύρισα σπίτι έφαγα για βράδυ και χαλάρωσα κάπως τώρα σκεύτομαι πολύ πιο λογικά... χάπι πάντως δυσκολεύομαι πολύ να πάρω.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Τώρα σε τι φάση είσαι τάσο; Με το βάρος εννοώ, γενικά είσαι καλά; Εγώ είμαι πάλι στο γνωστό σημείο που έχω βάλει τα κέρατά μου από κιλά και είμαι "αποφασισμένη" (δεν πιστεύω πλέον σε τέτοιες δηλώσεις) και "σοβαρεύομαι" ξανά απ την αρχή... για να δούμε...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    σε επαγρυπνηση... μπράβο σου πάντως..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    ενημέρωση, χθες πήγα και επίσημα σε διαιτολόγο... woooohoooo (...not...) ... anyway, οπότε από σήμερα ξεκίνησα... τολμώ να πω είναι αρκετά αυστηρή δίαιτα δεδομένου του τι έτρωγα ως τώρα και δεδομένου του ότι για την ώρα δεν θα κάνω κάποια ιδιαίτερη άσκηση (πέρα από περπάτημα ίσως) . Εντολές καρδιολόγου, ορθοπεδικού και διαιτολόγου όπου λένε ομόφωνα να περιμένω κανα 10αρι κιλά (και παραπάνω ίσως) πριν ξεχυθώ στα γυμναστήρια... οπότε ποια είμαι γω να τους χαλάσω χατήρι;;; Η διάθεσή μου είναι ουδέτερη προς κακή, το χω φέρει λίγο βαρέως η αλήθεια είναι αλλά πιστεύω θα περάσει σε 2-3 μέρες όπου θα συνηθίσω. Δεν πεινάω απίστευτα, απλά έχω μια τάση να το σκεύτομαι συνέχεια. Πάντα η πρώτη μέρα της δίαιτας φαίνεται τόοοοοοοοοοοοοσο μακριά... Ιατρική ενημέρωση, έκανα υπέρηχο άνω κάτω κοιλίας σήμερα για να δούμε τον "εσωτερικό μου κόζμο" . Εικονα πολυκυστικών ωοθηκών (όπως πάντα) και σχετικά λιπώδες ήπαρ. Αντίδραση της μάνας μου πάνω σε αυτό "εδώ λίπος στο σηκώτι έχουν άνθρωποι αδύνατοι, δεν θα χεις εσύ που σαι ένα λίπος ολόκληρη;;;" χαχαχαχα κάνε μάνα να δεις καλό... μην την παρεξηγείτε όμως, λέμε διάφορες τέτοιες μαλακίες μεταξύ μας :tumble: ντάξει, αυτά σε γενικές γραμμές...

    Τώρα για να μαι ειλικρινής τικεράκι κλπ δεν νομίζω να βάλω κόμη , όχι επειδή θέλω να κρύψω το βάρος μου , απλά αποφάσισα αυτή τη φορά να προσπαθήσω να μην δώσω τόσο σημασία στα "νούμερα". όσο η ζυγαριά υποχωρεί θα είμαστε οκ, αυτό με νοιάζει μόνο. Να είναι δηλαδη στο (-) και όχι στο (+). Δεν ξέρω πως θα μου βγει και στην πορεία, μπορει να αρχίσω να μετράω πόντους αντί για κιλά πχ... ή να με παίρνω φωτογραφίες... ξέρω γω ... το ξεκινάω λίγο χύμα σε αυτή τη φαση ...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Καλή αρχή Στελλού μας! :roll:

    Εγώ λέω να βάλεις τικεράκι, γιατί νιώθω πως του δίνεις μεγαλύτερη αξία απ' όσο πρέπει αποφεύγοντας το..!
    Εκτός και αν είναι ιδέα μου. Περιμένουμε νέα όπως και να 'χει!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Δεν χρειάζεται να καταπιέζεται...Όμως αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να βάλεις κάποιους "κανόνες " αναγκαστικά για να ακολουθήσεις ..
    Καλησπέρα αρχή εύχομαι ..Οπλισμού με υπομονή και βλέπε το στόχο σου για να παίρνεις κουράγιο !!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Μπράβο Στελλού καλή επίσημη αρχή! :bouncy:

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Χελλοου! χθες είχα το δεύτερο ραντεβού με τον διαιτολόγο. 1,3 κιλο κάτω. Καλά ήταν δεδομένου ότι το προηγούμενο βράδυ με έπιασε η τρέλα μου και "επιτέθηκα" στα υπόλοιπα μακαρόνια που είχαν μείνει απ το μεσημέρι (και ήταν αρκετά). Πάλι καλά να λέμε. Γενικά οι πρώτες μέρες ήταν λίγο περίεργες, πρώτα απ όλα ένιωσα ότι η διατροφή που μου έδωσε ήταν αρκετά στερητική για αρχή και το συζητήσαμε. 2-3 μέρες ακολουθούσα το πρόγραμμα τέλεια και μετά μαλακιζόμουν και τούμπαλιν. Γενικά είναι αρκετά συζητήσιμος. Μου είχε δώσει λίστες από τις οποίες επέλεγα τι θα φάω, τώρα το πρόγραμμα που μου έδωσε είναι πολύ πιο συγκεκριμένο. Και νομίζω θα βοηθήσει αυτό σε αυτή την φάση. Θα βάλω και τικεράκι τελικά λέω, στην τελική γιατί όχι... ντάξει τελικά καλά είμαι γενικά, η διάθεση είναι καλή οπότε i keep going...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •