εναν καλό διαιτολόγο παρακαλώ! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Μπραβο Στελλου!!!!!!!!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Μερικές σκέψεις. Ακόμα είμαι στην αρχή της δίαιτας. Αυτό σημαίνει ότι έχω δεν έχω κλείσει 20 μέρες. Και ακόμα, ενώ οκ ακολουθώ το διαιτολόγιο σε γενικές γραμμές, παιδιά οι λιγούρες ώρες ώρες με πεθαίνουν! Βέβαια το χουμε ρυθμίσει κάπως καλύτερα αυτή την φορά με τον διαιτολόγο μου αλλά δεν ξέρω τι παθαίνω απόγευμα και βράδυ. Θέλω οπωσδήποτε να φάω έστω και λίγο από το φαγητό του σπιτιού... και μετά θέλω γλυκό (μέλι, τουλάχιστον είναι υγιεινό)... και μετά τσάι (χωρίς ζάχαρη). Εντάξει βέβαια για να μαι ειλικρινής Δεν είναι τόσο τρομερό όσο ακούγεται αλλά ... τι διάολο;

    Επίσης υπάρχει κάτι άλλο που με εκνευρίζει πάρα πολύ. Ξαφνικά ΟΛΟΙ έχουν άποψη. Εννοώ, ξέρεις, όλοι. Η μάνα μου για να μου προτείνει συνέχεια πως να μαγειρέψω το φαγητό μου ενώ της έχω ζητήσει να μην ασχολείται. Ο πατέρας μου για να μου πει, βλέποντας ένα βαθύ μπωλ σαλάτα μαρούλι πχ, "οοοοοοοοο πολύ δεν είναι αυτό καλέ;", ο αδερφός μου απ την άλλη (σε ανάλογα κιλά με μενα) να χει παραγγειλει μερίδα γύρο χοιρινό και να μου λέει ξερω γω "κοίτα, εγώ τρώω γυρο και συ τρως τονοοο". Το αγόρι μου, επίσης, τις προάλλες βγήκαμε και πήρα σόδα με λεμόνι και την επόμενη φορά που βγήκαμε πήρα μια μπύρα και μου λέει ξερω γω " ελα ρεεεε μην το χαλάς , μα καλά τώρα η μπύρα επιτρέπεται;" (δεν είναι καθόλου από τους τύπους που γρινιάζουν για τα κιλά μην πάει το μυαλό σας εκεί καμία σχέση και είμαστε καλά γενικώς). Αυτό που με εκνευρίζει σε όλο αυτό είναι το γεγονός ότι όταν δεν κάνεις δίαιτα, ή δεν το λες εν πάσει περιπτώσει, οι γύρω χέστηκαν για το τι τρως (συνήθως). Με το που πεις ότι κάνεις δίαιτα ξαφνικά όοοοοολοι γίνονται ειδικοί. Παράδειγμα. Παλιότερα , πριν 3-4 χρόνια, φοιτήτρια τότε, έκανα δίαιτα μόνη μου και είχα χασει πολλά κιλά. Ένα βράδυ λοιπόν βγαίνω με την παρέα μου και επειδή ήθελα να ζυγιστώ την επόμενη μέρα δεν παίρνω τίποτα να φάω (είχαμε βγει για τσίπουρα και μεζέδες, καταλαβαίνετε...) και αντί για τσίπουρο έχω εκεί και βασανιζω μια κοκα κολα (για να αποφύγω την κατακρατηση του αλκοολ) όλο το βράδυ και έχω καπνίσει τα κερατά μου, αφού δεν τρώω. Γυρναει λοιπον ενας φιλος μου και μου λεει σε κάποια φαση πάνω στην κουβέντα (πως αδυνατισες έτσι, μπραβο κλπ) "το ξέρεις ότι η κοκα κόλα έχει πάρα πολλές θερμίδες; Κανεις λάθος τώρα που την πίνεις , θα το μετανιώσεις..." και κει , επειδη είχαμε και μια άνεση τότε μεταξύ μας του λέω "μπράβο ρε γιώργο... μου άνοιξες τα μάτια, μετά από μειον 35 κιλά έμαθα την αλήθεια ... η κοκα κολα έχει θερμιδες ... ρε δε μας χεζεις λεω γω " και γελια. Αυτος ψηλοπαρεξηγηθηκε, anyway τα βρήκαμε...

    Δεν είναι ότι το θεωρώ σαμποτάζ όλο αυτό , καμία σχέση. Απλά μου κάνει εντύπωση αυτή η αντίδραση του κόσμου και απορώ γιατί συμβαίνει. Προκυπτουν και σε σας ανάλογα σκηνικά ρε παιδιά;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    χαχαχα πω πω αυτο με την κοκα κόλα τραγικό! πολύ γέλασα!!
    :smilegrin:
    Εμένα μάλλον δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, ίσα ίσα το αντίθετο δυστυχώς. Όταν δεν είμαι σε δίαιτα, πετάγεται απο το πουθενά η μάνα μου σαν νίντζα και ώωωπ μην τρώς αυτό για βράδυ, φάε ένα μήλο. Η γιαγιά μου πάλι όταν δεν ειμαι σε δίαιτα, γκρινιάζει οτι δεν προσέχω και οτι παχαίνω και πρεπει να κανεις διαιτα παιδι μου να εισαι αδυνατη και ομορφη. Όταν όμως ξεκιναω διατροφή γυμναστήρια, έρχεται η μάνα μου τι? μόνο αυτό θα βάλεις στην γάστρα; βάλε καλέ και λίγο βούτυρο, και λιγο απο αυτο και το άλλο. ή γυρνάω απο το γυμναστήριο.. σου έχω πάρει σουβλάκια παιδί μου, θα κουράστηκες :flaming::lol:
    Απλα τελικά ο κάθε γονιός αντιδράει γιατί νομίζει οτι έτσι θα μας βοηθήσει, δεν καταλαβαίνουν οτι καμιά φορά καλύτερα να κάνουμε μόνοι μας την προσπάθεια..

    Τώρα για τις λιγούρες, είχα και εγώ πάρα πολλές.. αλλά έχω ξεκινήσει να παίρνω πολυβιταμίνες καθε πρωί και τώρα πια δεν έχω.
    Ίσως λείπει κάτι απο τον οργανισμό σου, κάποια βιταμίνη, μέταλλο και να στο ζητάει με αυτόν τον τρόπο.. ίσως πάλι είναι συνήθεια..
    Σιγά σιγά θα τα καταφέρεις, μπράβο που έχεις χάσει 1,5 κιλό!!


    :love:

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Χαχαχαχα ο χριστος και η παναγια με τα σουβλακια!!! Καλα ναι κλασσικη ελληνιδα μανα. Σε κυνηγαει οταν τρως, σε κυνηγαει και οταν δεν τρως! Το μονο βεβαιο ειναι οτι σε κυνηγαει! Με την δικια μου περασαν χρονια για να καταφερω (τροπος του λεγειν) να μην μου μετραει τις μπουκιες. Ρε συ ειλικρινα το καταλαβαινω οτι ολο αυτο γινεται απο ενδιαφερον, αλλα εχοντας μεινει και μονη 5 χρονια ως φοιτητρια (δηλαδη 5 χρονια να διαχειριζομαι πληρως τον εαυτο μου) νιωθω σα να κανω βηματα πισω με τετοιες συμπεριφορες και μερικες φορες εκνευριζομαι απιστευτα...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πέρασα τις εξετάσεις οδήγησης ! γουχουυυυυυυυυυυυυυυυυυυ! Σκεύτηκα αρχικά να το γιορτάσω με μια μεγάλη "γουρουνιά" απ' έξω ... αλλά μετά το διαχειρίστηκα... πήρα έναν σκέτο καφέ και γύρισα σπίτι και έφαγα το ψάρι μου. Ο τρόπος που το γιόρτασα τελικά ήταν ένα κουτάκι κοκα κόλα λάιτ. Ντάξει, καλύτερο απ αυτό που πήγαινα να κάνω στην αρχή. Είναι μια μικρή νίκη και αυτό υποθέτω... εσάς σας προκύπτει αυτό γενικα; Να θέλετε να φάτε από χαρά; Για επιβράβευση πχ να θέλετε να φάτε το σύμπαν; Εμένα περισσότερο λειτουργεί έτσι παρά όταν είμαι στενοχωρημένη... νομίζω...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Μπραβο stellou!!!!!!!

    Προσωπικά, δεν θυμαμαι ποτέ να "χρησιμοποίησα" το φαγητο ως επιβράβευση... Παντα ειμαι ή απλα λαίμαργη ή τρωω για να νιωθω καλύτερα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Μπράβο σου !!! Κάθε μικρή νίκη είναι ένα συν στο στόχο σου ..
    Μπράβο και για το δίπλωμα σοφερινα :saint2:

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Τάσο, σκοπεύω να βάλω στο πίσω παράθυρο ένα Ν πιο μεγάλο και απ τον κώλο μου χαχαχα όχι νταξει πλάκα κάνω, αλλά ναι σίγουρα θα βάλω. Η τάση αυτή με το φαγητό όσο μπορεί κάποιος να την "ελέγχει" όταν πρέπει δεν νομίζω ότι πρέπει να μας ανησυχεί ιδιαίτερα. Το πρόβλημα είναι απλά ότι είναι εύκολο να ξεφύγει απ τον έλεγχο, αλλά απ την άλλη ας μην είμαστε τρομερά αυστηροί με τους εαυτούς μας. In other news, είχα ραντεβού με τον διαιτολόγο σήμερα και το αποτέλεσμα είναι -2 κιλά ακόμη. Άντε να δούμε. Περιμένω και περίοδο σε 2-3 μέρες. επόμενο ραντεβού με τον διαιτολόγο στις 13 Νοέμβρη.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Εν τω μεταξύ έχω να κάνω μια παρατήρηση. Έχω την αίσθηση ότι έχουν μακρύνει πάρα πολύ οι βλεφαρίδες μου, ίσως και τα μαλλιά μου... αλλά οι βλεφαρίδες σ'ιγουρα! Εγώ που κάποτε σχεδόν δεν είχα βλεφαρίδες τώρα πάω να τις βάψω και καταλαβαίνω μήκος τρίχας χαχα. Εντάξει ανούσιο τελείως , το συνδέω μάλλον με το ότι εδώ και κανα μήνα που κανω διατροφή τρώω τρία φρούτα τη μέρα περίπου. Βιταμίνες, ξέρω γω...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Καλησπέρα! Σήμερα άλλο 1μιση κιλό κάτω. Γουχου! Επόμενο ραντεβου με τον διαιτολόγο στις 29 του μήνα. Μέχρι τότε θα μεσολαβήσουν τα γενέθλιά μου, η γιορτή μου και η γιορτή του αδερφού μου. Τέλεια... (ΝΟΤ) anyway ψυχραιμία. Από προχθές ξεκίνησα περπάτημα με βηματομετρητή στο κινητό... η μαλακία μου έθεσε στόχο ΓΙΑ ΑΡΧΗ 6000 βήματα... χαχαχα ... αυτό μεταφράζεται τελικά σε περίπου 1 ώρα περπάτημα και απόσταση περίπου 4,5-5 χλμ. Ντάξει κινητό είναι, προφανώς δεν είναι και ότι πιο ακριβές... θα κάνω μέσα στην εβδομάδα λοιπόν 3-5 φορές τα 6000 βήματα (τη φορά) και από την επόμενη πάμε πιο πάνω, 7000 βήματα... and so on. Μετά τα 10-15 κιλά θα κάνω και κάτι πιο "οργανωμένο" σε γυμναστική, ακόμα το σκευ΄τομαι τι θα είναι όμως... θα ήθελα να μην είναι κλασσικό γυμναστήριο γιατί βαριέμαι και μόνο που το σκεύτομαι. Κάνει κανείς σας τίποτα έτσι πιο ιδιαίτερο σαν γυμναστική;;; πχ γιόγκα, πιλατες, χορό, ή ξέρω γω κάτι πιο περίεργο, ακροβατικά (το πα στη μανα μου και γελαγε τις προαλλες γαμώτο... γιατι;;;; γαμάτο θα ήταν !!!) με πανιά, ομαδικά αθλήματα ... κάτι ιδιαίτερο, ξέρω γω... καποέιρα ίσως;;; Pole dancing? (ΧΑΧΑΧΑΧΑ Να με δω πανω σε στυλο και τι στον κόσμο!!!!) για προτείνετε ...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Τι έγινε ρε παιδιά, περονόσπορος έπεσε; 7 μέλη λέει έχουν μπει σήμερα στο σάιτ αλλά δεν έχει κινηθεί κανένα θέμα εδώ και κάτι μέρες... τι γίνεται;;;

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Καλημερα, να σου κανω παρεα? Σημερα προκοψα και αρχιζω (ελπιζω) κι εγω.... εχω παθει σοκ με το ζυγισμα.:shocked2:

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Καλέ ναι! Be my guest! ωραία, όλοι μαζί στο club! Με διαιτολόγο αρχίζεις ή μόνη; Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν ξεκίνησα μετά από σοκ ζυγίσματος, αυτό είχε συμβεί καιρό πριν, ξεκίνησα απλά όταν ωρίμασε (πάλι) η ιδέα μεσα μου... και το πάω χαλαρά, δεν κάνω αυστηρή δίαιτα, εδώ χθες έφαγα βάφλα το βράδυ... ουτε καν δηλαδή... αλλά νιώθω κάπως να βγαίνει πιο άνετα έτσι , εννοώ ξέρεις που δεν έχω πορωθεί... Και μέχρι στιγμής χάνω... λίγο αλλά σταθερά. Ίσως να σε βοηθούσε να βάζεις μικρότερους στόχους στο τικεράκι σου παρεπιπτόντως. Είναι πιο ενθαρρυντικό ίσως όταν πιάνεις τον στόχο και θέτεις έναν καινούριο, ενώ το να χάσεις ας πούμε 40 κιλά είναι μεν "Ο" στόχος , αλλά μπορείς να βάλεις μικρότερους στα ενδιάμεσα, πχ 5-5 , 10-10 κλπ ... μια ιδέα λέω γω τώρα...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Μπραβο Στελλου!! το οτι έχασες 5 κιλά ειναι τέλειο!! Έχεις δίκιο για αυτο το "χαλαρά" και εγώ το ίδιο σκεφτόμουν τις προάλλες..
    Εγώ ξεκίνησα ίσως κάπως απότομα, και μάλλον βιαζόμουν για αυτό ξέφυγα τωρα τελευταία απο τον στόχο.. δεν άφησα την ιδέα να ωριμάσει μέσα μου, τώρα που το σκέφτομαι έχεις δίκιο το ιδανικό είναι να το παίρνουμε χαλαρά.

    Ερήμωσε το φόρουμ βρε συ!:P:P

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Επιτέλους! Δουλτσιιι!! :love::love::love:
    νόμιζα οτι δεν θα ξαναγύριζες! Τι καλα που ξαναβλέπω τα ποστ σου!!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •