εναν καλό διαιτολόγο παρακαλώ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660

    εναν καλό διαιτολόγο παρακαλώ!

    Γεια σας! Καιρό έχω να γράψω αν και παρακολουθώ το φόρουμ κατα καιρούς. Λοιπόν, θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη. Τα κιλά μου πλέον είναι στα 135, καταλαβαίνετε γιατί αυτό είναι πρόβλημα υποθέτω. Όσο και αν δεν είμαι καθόλου μα ΚΑΘΟΛΟΥ σε διάθεση να κάνω κάτι γι αυτό, μάλλον πρέπει να το κάνω όπως και να χει γιατι η σπονδυλική μου στήλη τελευταία δεν αστειεύεται. Οι παλιότεροι εδώ μέσα ίσως θυμόσαστε την πορεία μου σε γενικές γραμμές, τα μεγάλα βάλε-βγάλε που χω κάνει κλπ. Δεν νομίζω ότι πρακτικά δεν γίνεται να ξαναχάσω βάρος αλλά ψυχολογικά νομίζω έχω χάσει την πίστη μου μάλλον σε αυτό. Όπως και να χει, δεν έχω όρεξη να κλαυτώ. Θα μπορούσα ίσως να το επιχειρήσω πάλι μόνη, αλλά μάλλον χρειάζομαι κάποιον να με καθοδηγήσει αυτή τη φορά. Περί χειρουργείων κλπ δεν θα θελα να ακούσω γιατί νιώθω τελείως αρνητική και κυρίως φοβάμαι. Δεν υπόσχομαι ότι θα πάω άμεσα βέβαια στον οποιοδήποτε διαιτολόγο και αυτό είναι καθαρά για πρακτικούς λόγους γιατί περιμένω τα αποτελέσματα των αναπληρωτών και μπορεί να βρεθώ πολύ μακριά απ την Αθήνα οπότε μπορεί να άφηνα κανα δυο βδομάδες μέχρι να δω τι θα γίνει με αυτό. Την διατροφή μου την έχω κάααπως βελτιώσει τελευταία αλλά η διάθεση είναι λιγάκι στα πατώματα (και για άλλους λόγους πέραν του βάρους). anyway. Αυτά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Μπορώ να αναφέρω δημόσια μόνο τον Ζουμπανεα στη Νέα Ιωνία που έχει ξαναγραφτεί άλλωστε ..
    Γνωρίζω και κάποιον άλλο στην Καλλιθέα που είναι τύπου Ζουμπανεα εννοώ αυτής της "σχολής"
    Δεν ξέρω και σε ποια περιοχή είσαι η τι σε βολεύει καλύτερα ..
    Πάντως και Αθήνα να μην είσαι αν το πήρες απόφαση μην το αφήσεις ..Ψάξε όπου είσαι να βρεις κάποιον διαιτολόγο να σου συστήσουν όμως μην πας τυχαία

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    μαρια γεια! θες να μου πεις λίγο για αυτόν τον Ζουμπανέα που λες; Τι εννοείς αυτής της "σχολής" ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Κοιτα,περιμένω λίγο να δω αν θα φύγω και γενικά τι θα κάνω για να μην ξεκινήσω ας πούμε μια διαδικασία με κάποιον διαιτολόγο και ξαφνικά βρεθώ αλλού. Και απ την άλλη δεν θα θελα να συνεργαστώ με κάποιον για παράδειγμα εξ αποστάσεως, νιώθω ότι έχω ανάγκη σε αυτή την φάση κάποιον που θα με χει υπο στενή παρακολούθηση αρχικά. Όπου και να είμαι πάντως θα ψάξω σίγουρα για κάποιον καλό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    περιοχή είμαι Κορυδαλλό αλλά αυτό δεν έχει σημασία, οπουδήποτε είναι στα πλαίσια αθηνας ή πειραια, είναι προσβάσιμο κλπ είναι οκ. Αυτό που είναι σημαντικό επίσης είναι να είναι κατα προτίμηση σχετικά οικονομικός. Επίσης , αν κάποιος ξέρει σχετικά, τι άποψη έχετε για τα τμήματα παχυσαρκίας σε νοσοκομεία;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Πολύ καλά το σκέφτεσαι ότι από απόσταση δεν θα ήταν και το ιδανικότερο .Περίμενε να μάθεις πρώτα που θα είσαι και μετά αποφασίζεις .Για2-3εβδομαδες δεν χάθηκα και ο κόσμος ..
    Ο Ζουμπανεας είναι ειδικός στην παχυσαρκία και στις ΔΠΤ .Έχει βγάλει και βιβλία με διάφορες συνταγές όπως επίσης και τη Διατροφική Νοημοσύνη που ουσιαστικά στηρίζεται στη μεσογειακή διατροφή .
    Αυτό που πρέπει να γίνει τρόπος ζωής και όχι μέχρι να χάσουμε κάποια κιλά .Μέσα αναφέρει για το ρόλο της γλυκόζης και της σεροτονίνης .

    Στηρίζεται λοιπόν στον κανόνα των τριαδων δλδ

    Φρούτο -αμυλο -ζωικο πρωί μεσημέρι βράδυ και ενδιάμεσα φρούτο και άμυλο .
    Καλό θα είναι να τρώμε ανά 2.5 με 3 ώρες και έχοντας εφαρμόσει αυτό δεν έχουμε υπογλυκαιμίες .
    Επίσης πρέπει να τρώμε πάντα έτσι και αν θέλουμε ας φάμε και το γλυκό μας χωρίς όμως να παραλείψουμε τα παραπάνω .
    Βέβαια όλα αυτά θέλουν και χρόνο για να μάθει ο οργανισμός και να "καθαριστεί "

    Την τιμή δεν την γνωρίζω αλλά νομίζω ότι θέλει είναι λίγο ακριβουτσικος .
    Αν θες σου στέλνω και της Καλλιθέας σε πμ και ξέρω και κάποια στον Πειραιά

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Μιας και είσαι Κορυδαλλό σε βολεύει και ο Πειραιάς και η Καλλιθέα .Μάλιστα από τον Πειραιά έχω και δείγμα προγράμματος ..
    Όμως κάθε άτομο είναι διαφορετικό οπότε και η διατροφή προσαρμόζεται .
    Αν και θεωρώ ότι οι τριάδες είναι το καλύτερο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Ναι αμα δεν σου ειναι κόπος στειλε πληροφορίες με πμ! γενικά μαζεύω πληροφορίες από οπου μπορώ και θα τις επεξεργαστώ ολες μαζί να καταλήξω κάπου..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    τρόπος ζωής... ναι... αυτό είναι το κλειδί και το πιο δύσκολο απ όλα! Το χω βιώσει στο πετσί μου ποσο δύσκολο είναι να αλλάξεις τον ρημαδιασμένο τον τρόπο ζωης σου... αλλά κακα τα ψέματα αυτό είναι το κλειδί...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    8
    σου εστειλα u2u !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    γεια σας! Λοιπόν , δεν είναι οτι άνοιξα θέμα, ρώτησα και εξαφανίστηκα. Απλά τρέχουν διάφορα τελευταία στην καθημερινότητά μου και είναι ακόμα όλα αβέβαια. Ψάχνω για δουλειά περιμένω απαντήσεις από διάφορα μέρη, και από τους αναπληρωτές ακόμα δεν υπάρχουν νεότερα. Οικονομικά στενά τα πράματα, πρέπει να προκύψει δουλειά. Έχω φτιάξει (σχετικά) τα ωράρια μου. Δηλαδή προσπαθώ να κοιμάμαι και να ξυπνάω σε συγκεκριμένες ώρες (όσο γίνεται, δεν το πετυχαίνω πάντα γιατί από μικρή έχω συνηθίσει να είμαι πολύ περίεργη στον ύπνο) και έχω φτιάξει, πάλι σχετικά, την διατροφή μου. Θα γράψω Ενδεικτικά, επειδή τις τελευταίες 4-5 μέρες έχω αρχίσει και καταγράφω τι τρώω. Ξαναλέω, δεν το ονομάζω δίαιτα αυτό.

    ΜΕΡΑ 1
    ΠΡΩΙΝΟ : ΟΧΙ
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: Κοτόπουλο μπούτι (με την πέτσα μαζί) με αρκετή σαλάτα λάχανο (1 γεμάτο πιάτο φαί γενικά) (τα γράφω ακριβώς όπως τα έχω σημειώσει στο τετράδιο μαζί με τα σχόλια χαχαχα)
    ΚΑΤΑ ΤΙΣ 4: ΦΡΑΠΕ ΣΚΕΤΟ (1 κουτ σούπας καφέ + νερό δλδ)
    7:00 : 1 ποτήρι χυμό με διάφορα φρούτα και λαχανικά (θα σας πω γι αυτό παρακάτω)*
    9:30 : την υπόλοιπη σαλάτα λάχανο από το μεσημέρι + μισό φιλέτο σ΄τηθος κοτόπουλο + μουστάρδα (δεν την μέτρησα αλλά πρέπει να ήταν μέχρι 2 κουτ. σούπας)
    Νερό, πάνω από 3 λίτρα.

    ΜΕΡΑ 2
    ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ (8:00) : All bran ολικής άλεσης (Βρώμη, τελικά δεν μαρέσει καθόλου σαν πρωινο) με μείγμα ξηρών καρπών και αποξηραμένων φρούτων (με γάλα obviously)
    Κατά τις12: 2 κουτάκια σόδα με λεμόνι (κακό!) 1 χούφτα ξηρούς καρπούς (ωμούς, ανάλατους κλπ) 1 φέτα τυρί του τοστ (τυριτουτοστ οπως το λέω )
    Κατά τις 8:00 : 1 μεγαλούτσικη μερίδα μακαρόνια ανακατεμένη με σαλάτα λάχανο και μια μικρή χούφτα τυρί τριμμένο.
    Κατά τις 10:00 : 1 ποτήρι φυσικό χυμό φρούτων-λαχανικών
    11:30 : σταφύλια (1 φυσιολογικού μεγέθους μπωλ πρωινού ας πούμε, γεμάτο)
    νερό: πάνω από 2 λίτρα.

    OVERVIEW: Ήδη την σκάτωσα την διατροφή κυρίως με τις σόδες και το σκατά ωράριο. 10 το βράδυ και έχω τρομερή λιγούρα (να τι κάνουν τα πολλά μακαρόνια) . Τα all bran του πρωινού, άθλια. Την επόμενη φορά θα πάρω all bran flakes, είναι πολύ καλύτερα.

    ΜΕΡΑ 3
    ΠΡΩΙΝΟ: ΟΧΙ
    ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3: γεμιστά. 2 μελιτζάνες και 1 ντομάτα. 1 κομμάτι τυρί φέτα.
    4:30: 1 ΦΡΑΠΈ ΣΚΈΤΟ
    9:20 : Γεμιστά. 2 μελιτζάνες, 1 μικρή ντομάτα, 1 πιπεριά.
    Νερό, πάνω από 1 λίτρο.

    ΜΕΡΑ 4
    (ανάθεμα και το λες διαιτα αυτό)
    ΠΡΩΙ (8:00) : 2 μικρά γεμιστά από χθες (καλά ξεκινάει ,not) τοστ με 2 φέτες τυρί του τοστ και 1 φέτα γαλοπούλα, καφές ελληνικός με 1 κουτ. ζάχαρη (ΠΕΙΝΟΥΣΑ)
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ (3:00) : 1 μπιφτέκι κανονικού μεγέθους , 2 μικρά γεμιστά (πιπεριές, επιτέλους τελειώσαν τα άτιμα!) λίγη ντοματοσαλάτα.
    Κατα τις 5: φραπε σκέτο
    Κατά τις 8:30 : Τοστ με 1 μπιφτέκι απ το μεσημέρι και 2 φέτες τυρί του τοστ. 1 ποτήρι πορτοκαλάδα στημένη
    Κατα τις 2 : 1 σόδα λεμόνι.
    1 λίτρο νερό περίπου.

    Μέχρι εδώ έχω καταγράψει, ,μέχρι σήμερα δηλαδή. Ουφ! Σχετικά με τον χυμό που έλεγα, πήρα φρούτα και λαχανικά και πειραματίστηκα. Χτύπησα μζί στο μπλέντερ : πορτοκάλια, μήλα, καρότα, τζίντζερ, σέλινο και σταφύλια. Βγήκε κάτι που η γεύση του είναι ευχάριστη, είναι πηχτό, 1 ποτήρι από αυτό σε χορταίνει, αλλά την επόμενη φορά θα το φτιάξω διαφορετικό ίσως με λιγότερα πράματα για να είναι καλύτερο. Αλλά anyhow είναι καλό σαν λύση για "σνακ".

    In other news, σήμερα πήγα και έκανα εξετάσεις γενική αίματος και ούρων , αύριο τα αποτελέσματα. Ελπίζω να μην έχω τακαμούρι (βλ. Κωνσταντίνου και Ελένης, θεέ μου κάψιμο!) . Επακολουθούν την άλλη βδομάδα παθολόγος (ανάλογα τις εξετάσεις αύριο) , γυναικολόγος, καρδιολόγος (αυτός ο τελευταίος σα να με τρομάζει λίγο). Μετά πιθανότατα ορθοπεδικός (αν και η σπονδυλική μου στήλη καλά μας τα λέει τελευταία περιέργως) και στο τέλος διαιτολόγος, το βαρύ πυροβολικό Γι αυτό και ετοιμάζομαι σταδιακά ως τότε... δεν ξέρω τι θα προκύψει βέβαια από τις εξετάσεις, πέρα από την πλάκα, ελπίζω να μην βγει τίποτα καινούριο και τρέχω φοβάμαι λιγάκι .. Αυτά... συνεχίζω να μαζεύω ονόματα για διαιτολόγους και κάνω την "έρευνά" μου, έχω δει και τα μηνύματα που μου στείλατε και ευχαριστώ πολύ... κατα τα άλλα θέλω να ξεκινήσω Ισπανικά (τόινγκ, άσχετο!) φιλιά !

    (το σημαντικό είναι ότι γενικά είμαι σε καλή διάθεση)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    ενημέρωση: τα αποτελέσματα των γενικών εξετάσεων μου (αιματολογικές και ούρων) φαίνονται να είναι πάρα πολύ καλά εκτός από κάτι ερυθρά αιμοσφαίρια που έχω κάπως πεσμένα (4110000 ενώ το κατώτερο όριο είναι 4200000) και ο ρυθμός καθίζησης ερυθρών αιμοσφαιρίων που είναι 23 ενώ πρέπει να είναι μέχρι 20. Δεν ξέρω τι σημαίνουν αυτά, από δευτέρα θα απευθυνθώ σε παθολόγο να ρίξει μια ματιά. Κατά τα άλλα ακολουθούν ορθοπεδικός, γυναικολόγος, καρδιολόγος και last but not least διαιτολόγος... γενική ανακαίνιση δηλαδη ...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Μπράβο Στελλού! Όλα θα πάνε καλά, you'll see :duh:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    δεν θα πεθανουμε ποτε κουφάλα νεκροθάφτη !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Εν τω μεταξύ χθες πήγα αυτές τις εξετάσεις που έκανα σε έναν παθολόγο να τις δει. Τις βρήκε όντως πάρα πολύ καλές και μου έγραψε και κάποιες συμπληρωματικές τις οποίες θα κάνω αύριο. Να τσεκάρουμε σηκώτι, νεφρά , βιταμίνες κλπ... με αφορμή τις εξετάσεις και το όλο σχέδιο δράσης που έχω στο μυαλό μου ξεκίνησε μια κουβέντα με τους δικούς μου. Τι το θέλω ρε γαμώ το κερατάκι μου και ανοίγομαι ... Άκουσα όλα τα φοβερά κλισέ που έχω σιχαθεί να ακούω μαζεμένα! Πρώτα απ όλα η κουβέντα ήρθε και στους ψυχολόγους και στις επεμβάσεις (...). Όχι δεν σκεύτομαι την επέμβαση σοβαρά, είπα απλά ότι αφού έχω πάρει τους γιατρούς σβάρνα ας ρωτήσω και έναν άνθρωπο που να ξέρει σχετικά με αυτά. Τούρκοι έγιναν. Σαν να τους είπα ότι το χω κανονίσει για την άλλη βδομάδα. Και είπαν τα γνωστά ότι είναι χειρουργείο, οτι δεν είναι απλό, ότι κόσμος πεθαίνει πάνω στα χειρουργεία, ότι είναι ακρωτηριασμός, ότι το σκέφτομαι γιατί είμαι απελπισμένη, ότι θα πονάω πολύ , ότι "και η κόρη της κυρα κούλας απέναντι που πήγε και έκοψε το στομάχι της είναι ακόμα χοντρη" και άλλα τέτοια ωραία. Τα οποία παρεπιπτόντως σε γενικές γραμμές τα σκεύτομαι και γω και δεν έχω πάρει καμία τέτοια απόφαση, να το ξεκαθαρίσω. Με εκνεύρισε όμως το οτι ήταν τόσο απόλυτοι με κάτι το οποίο δεν γνωρίζουν καλά. Οπότε δεδομένα αν αποφάσιζα ποτέ κάτι τέτοιο δεν θα είχα στήριξη από τους δικούς μου. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχω μπει σε αυτή τη διαδικασία πάρα πολλές φορές, και 2 από αυτές τις φορές έχασα γύρω στα 30 κιλά και επέστρεψα. Τώρα δεν στοχεύω σε μεγάλη απώλεια. Δεν ξέρω καν αν στοχεύω σε απώλεια για να μαι ακριβης καθ' ότι νομίζω τελικά ότι το σημαντικότερο είναι να τρέφεται κανείς σωστά και να είναι όσο πιο υγιης γίνεται και κυρίως να το κάνει για πάντα. Και φυσικά η απώλεια ίσως είναι φυδσικό επακόλουθο σε αυτή την περίπτωση. Ε, απ ότι φαίνεται εγω δεν έχω βρει ακόμη πως μπορεί να συμβεί αυτό. Και παρ' ότι αυτή τη στιγμή είμαι πορωμένη και θέλω να χάσω βάρος και να το κάνω τέλεια και αυστηρά κλπ ξέρω πάρα πολύ καλά ότι αυτό δεν κρατάει. Γι αυτό σκεύτομαι σοβαρά και την ψυχολογική υποστήριξη. Και θέλω όποιος έχει κάποια εμπειρία από ψυχολόγους ειδικευόμενους στις διατροφικές δυαταραχές ή σχετικές ομάδες υποστήριξης , να γράψει εδώ τι έχει να πει.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •