Δεν θέλω να συγχωρώ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    @Magdalinx Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Δημοσιεύσαμε ταυτόχρονα και την είδα τώρα.

    @savatage Συμφωνώ ότι είναι καλύτερο το χωρισμένοι και αγαπημένοι, παρά το παντρεμένοι και δυστυχισμένοι. Και φυσικά φταίνε και οι μανάδες, που τα υπομένουν με το σκεπτικό "να είμαστε μαζί προκειμένου να είναι καλά τα παιδιά" και στην τελική δεν καταλαβαίνουν τι ψυχολογικό αντίκτυπο έχει όλο αυτό στα παιδιά τους.

  2. #32
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by mila View Post
    Καμία σχέση με ανηθικότητα. Οι περιπτώσεις που έχω στο μυαλό μου αφορούν καταστάσεις:
    -όπου ο πατέρας το πρωί είναι δουλειά και το απόγευμα με την γκόμενα (με αποτέλεσμα να μην αφιερώνει καθόλου χρόνο στα παιδιά)
    -όπου ο πατέρας ξοδεύει λεφτά στην παράλληλη σχέση του ή στα μπουρδέλα (και αδιαφορεί ότι αυτά τα χρήματα θα μπορούσαν να ξοδευτούν για τις σπουδές των παιδιών του)
    -όπου ο πατέρας καυγαδίζει με τη μητέρα όταν αυτή αντιλαμβάνεται ότι πάλι θα πάει να κοιμηθεί αλλού (με αποτέλεσμα οι φωνές να έχουν τρομερό αντίκτυπο στο παιδιά)
    -όπου ο πατέρας προτιμάει να πάει διακοπές με την γκόμενα (παρά με τη γυναίκα του και τα παιδιά του)
    -όπου ο πατέρας αποφασίζει να μετακομίσει στην γκόμενα όταν η γυναίκα του βγάζει καρκίνο (και μένουν τα παιδιά μόνα τους να φροντίσουν μια άρρωστη μητέρα)
    -και τελευταίο και χειρότερο παράδειγμα που θυμάμαι είναι ο πατέρας της φίλης μου να μου την πέφτει (ενώ είμαι μόλις 17 χρονών!!!) και η φίλη μου να θέλει να ανοίξει η γη και να την καταπιεί....

    Όλα τα παραπάνω που έχω γράψει έχουν γίνει στον στενό φιλικό μου κύκλο, σε διαφορετικούς ανθρώπους. Και πιστεύω ακράδαντα ότι σε όλες αυτές τις περιπτώσεις τα παιδιά θα είχαν πολύ καλύτερη ψυχική υγεία αν μεγάλωναν με τους γονείς να είναι χωρισμένοι.
    Ωραίοι πατεράδες,τι να πω...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Όλες αυτές οι οικογένειες τι κοινό είχαν καταλαβεσ θα σου πω εγώ ή μάνα δε δούλευε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Γουάι μάλλον κέρδισες κατά εκεί πάει το πράγμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Όλες αυτές οι οικογένειες τι κοινό είχαν καταλαβεσ θα σου πω εγώ ή μάνα δε δούλευε
    Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις ναι, εκτός από την τελευταία... Στην περίπτωση του πέφτουλα πατέρα της φίλης, η μητέρα δουλεύει κι απλά κάνει κι αυτή τη ζωή της με διάφορους γκόμενους. Γενικά περνάνε καλά και οι δύο, είναι στα @@ τους για το τι συνέπειες έχει αυτό στα παιδιά τους, απλά τα στηρίζουν οικονομικά και θεωρούν ότι εκεί τελειώνουν οι υποχρεώσεις τους ως γονείς.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Δυστυχώς εκεί τελειώνουν όντως οι υποχρεώσεις θα καταλάβεις μεγαλονωντασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δυστυχώς εκεί τελειώνουν όντως οι υποχρεώσεις θα καταλάβεις μεγαλονωντασ
    Έλα ρε elis! Δεν είμαι παιδί κι ούτε έπεσα στη γη από τον πλανήτη Άρη! Δεν τελειώνουν εκεί οι υποχρεώσεις των γονιών... Καθήκον ενός γονιού είναι πρωτίστως να δημιουργήσει ένα περιβάλλον που να μην επηρεάζει την ψυχική υγεία του παιδιού του. Χίλες φορές καλύτερα να μην έχει ο γονιός να σε στηρίξει οικονομικά/υλικά αλλά να σου δίνει όλα τα ψυχικά/άυλα εφόδια για να είσαι ευτυχισμένος.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τωρα βασικα οτι εγινε εγινε απλα οταν δεν εχει κανεις ολα τα ψυχικα εφοδια μπορει να μη γνωριζει αν κατι το θελει η οχι και να συναντα διληματα γενικοτερα :-/

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by mila View Post
    ...


    Τι πιστεύετε όμως; Χρειάζεται να συγχωρούμε ή καλύτερα να κρατάμε μακριά μας ανθρώπους που μας κάνουν κακό;
    Αγαπητή mila, όπως σου έγραψαν ήδη κάποια άτομα, είναι διαφορετικό το να κρατάς μακριά σου ανθρώπους που θεωρείς πως σου έχουν κάνει κακό, και διαφορετικό το να λες πως δε θέλεις να συγχωρείς.

    Από κει και πέρα η δική μου απάντηση στην ερώτησή σου είναι καταφατική. Ασφαλώς και κρατάμε μακριά μας τους ανθρώπους που νιώθουμε πως μας κάνουν κακό.

    Διάβασα αυτά που έγραψες για τον πατέρα σου και νομίζω πως μπορώ αρκετά να καταλάβω πως νιώθεις.

    Ωστόσο το γεγονός πως δεν έχεις ούτε τυπική σχέση, ούτε ένα τηλέφωνο μια φορά το χρόνο στη γιορτή του έστω, ενδέχεται να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Πρόβλημα μέσα σου που στην αρχή μπορεί να έρθει με τη μορφή προβληματισμού ακόμα και μικρού και μετά περνώντας τα χρόνια να νιώθεις πως έχεις κάνει ένα λάθος. Και το αίσθημα αυτό είναι πολύ άσχημο γιατί δε φτάνει που πέρασες όλες αυτές τις άσχημες εμπειρίες από τον πατέρα σου, αρχίζουν να βασανίζουν και οι σκέψεις μήπως δεν ήταν σωστή η στάση σου.

    Αν ήταν κάποιος που μπορούσες να βγάλεις από μέσα σου και να μη τον σκέφτεσαι, αν δε θυμοσουν το πόσο καιρό έχετε να μιλήσετε, αν δεν άνοιγες αυτό το θέμα, θα σου έλεγα να συνεχίσεις την ίδια στάση που έχεις κρατήσει μέχρι τώρα. Αλλά επειδή μάλλον δεν είναι έτσι τα πράγματα τότε ίσως είναι καλύτερο να αρχίσεις μια επικοινωνία, τυπική εννοείται μια το τόσο. Ένα τηλέφωνο ενός λεπτού στη γιορτή του ή με αφορμή κάτι άλλο, αμέσως θα σου διώξει τη σκέψη πως έχω να μιλήσω με τον πατέρα μου τόσα χρόνια.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Ευχαριστώ για την απάντηση tsagy.

    Για την απουσία της έστω τυπικής σχέσης που αναφέρεσαι δεν μου έχει δημιουργήσει ούτε πρόβλημα, ούτε προβληματισμό, ούτε τύψεις ή ενοχές, διότι πολύ απλά δεν προέρχεται από εμένα. Ο πατέρας μου είναι αυτός που από πολύ μικρή ηλικία άρχισε να ξεχνάει τα γενέθλια μας. Επομένως το θεωρώ λίγο παράλογο να τα θυμάμαι εγώ τώρα... Προβληματισμό μου δημιουργούν όταν με προτρέπουν να διατηρώ μια σχέση που δεν υπάρχει. Χωρίς παρεξήγηση, αλλά νομίζω ότι καταλαβαίνεις περισσότερο την πεθερά μου που λέει να τον καλέσουμε στον γάμο, παρά εμένα.

    Όσο για την μνήμη, φυσικά και θυμάμαι πότε μίλησα τελευταία φορά με πολύ κόσμο, όχι γιατί τους έχω όλους μέσα μου, αλλά επειδή έχω καλή μνήμη. Θυμάμαι πολλά άλλα πράγματα (πχ. χρονολογίες από όλα τα ιστορικά γεγονότα που έμαθα στο σχολείο και στη σχολή), αλλά αυτό δεν λέει τίποτα περισσότερο από το γεγονός ότι έχω καλή μνήμη.

    Μπορεί να ακούγομαι λίγο επιθετική, αλλά no offence please...

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε για να ξεχναει απλως τον ειχε πιασει το αλτζχαιμερ

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ε για να ξεχναει απλως τον ειχε πιασει το αλτζχαιμερ
    Ή ωχαδερφισμός ως προς τις γονεϊκές υποχρεώσεις...

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο με τις χιλιες φορες που ελεγες παντως θα καταληξει σε καπιο διλημα

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Replies: 67
    Last Post: 14-02-2016, 00:21
  2. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 19:31
  3. "Δεν θελω να σε κλεψω κυριε.. θελω μονο να ζησω αξιοπρεπως.."
    By Boltseed in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 97
    Last Post: 21-09-2011, 22:31
  4. Replies: 3
    Last Post: 14-07-2010, 23:49
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ...ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΖΩ....
    By amelie74 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 219
    Last Post: 06-05-2010, 22:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •