Αυτά που δεν διηγήθηκα ποτέ στον ψυχίατρο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Μην πτοείσαι! Και μόνο που μετανάστευσες δείχνει ότι έχεις πολλή δύναμη. Δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα να αφήσεις αυτά που ξέρεις με κατεύθυνση κάτι το άγνωστο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by mila View Post
    Μην πτοείσαι! Και μόνο που μετανάστευσες δείχνει ότι έχεις πολλή δύναμη. Δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα να αφήσεις αυτά που ξέρεις με κατεύθυνση κάτι το άγνωστο.
    Σ'ευχαριστώ πολύ

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    υποθετω εισαι μαζοχιστης και εχεις και σοβαρο ελλειμα κοινωνικοποιησης. οι γιατροι μαλλον εχουν καταλαβει μονο το δευτερο. πες τα σε καποιον ολα η καλυτερα γραφτα αν δυσκολευεσαι για να τα διαβασει. μαζοχισμος αντικειμενικα παει να πει βαζεις συνεχως τρικλοποδιες στον εαυτο σου.
    Αν έχει πάρει το μάτι σου αυτά τα μικρά βιβλιαράκια του Φρόιντ, που κυκλοφορούν από διάφορες εκδόσεις, σε ένα από αυτά (το Ναρκισσισμός, Φετιχισμός και Μαζοχισμός) ο Φρόιντ λέει ξεκάθαρα ότι ο μαζοχιστής δρα εναντίον του συμφέροντός του. Το θέμα είναι πως κλείνει αυτό το πράμα, γιατί προφανώς πρόκειται για συνιστώσα, δεν είναι μόνο αυτός ο εαυτός μέσα μου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    νομιζω οτι ειναι μια απλουστευση σου, η μια δικαιολογια το οτι δεν τα ειπες στον ψυχ σου επειδη ειναι της συμπεριφορικης και δεν τον αφορουν....
    ΦΥΣΙΚΑ και τον αφορουν εφοσον περιγραφουν την κατασταση που ζεις και το τι σου συμβαινει. θα επρεπε να εισαι ειλικρινης, η να απευθυνθεις σε καποιον αν και οταν παρεις την αποφαση να εισαι ειλικρινης μαζι του, αλλιως τσαμπα λεφτα πετας κατα την γνωμη μου.

    δεν ξερω αν ψαχνεις ταμπελες η να βρεις τι σου συμβαινει και να το διορθωσεις, οπως περιεγραψες τα περιστατικα με τον αγωνα στιβου και με τον πατερα που ελειπε απο την γιορτη, εγω αντιλαμβανομαι οτι σε εβγαζε εκτος εαυτου η παραμικρη απορριψη στις προσδοκιες σου και οχι οτι ηταν καποθιου ειδους αυτοτιμωρια η μαζοχισμος οπως λες . δλδ, αφου δενε γινε αυτο που ηθελες, αρνεισαι να συμμετεχεις. ΑΠΟΛΥΤΟ. ΑΣΠΡΟ/ΜΑΥΡΟ..
    αν αυτο το "εκτος εαυτου" ειναι κατι απλο η μια διαταραχη, μονο ψυχ μπορει να στο πει. το ιδιο και το αν σηκωνει αλλαγη η ειναι κατι πολ βαθυ.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζω οτι ειναι μια απλουστευση σου, η μια δικαιολογια το οτι δεν τα ειπες στον ψυχ σου επειδη ειναι της συμπεριφορικης και δεν τον αφορουν....
    ΦΥΣΙΚΑ και τον αφορουν εφοσον περιγραφουν την κατασταση που ζεις και το τι σου συμβαινει. θα επρεπε να εισαι ειλικρινης, η να απευθυνθεις σε καποιον αν και οταν παρεις την αποφαση να εισαι ειλικρινης μαζι του, αλλιως τσαμπα λεφτα πετας κατα την γνωμη μου.

    δεν ξερω αν ψαχνεις ταμπελες η να βρεις τι σου συμβαινει και να το διορθωσεις, οπως περιεγραψες τα περιστατικα με τον αγωνα στιβου και με τον πατερα που ελειπε απο την γιορτη, εγω αντιλαμβανομαι οτι σε εβγαζε εκτος εαυτου η παραμικρη απορριψη στις προσδοκιες σου και οχι οτι ηταν καποθιου ειδους αυτοτιμωρια η μαζοχισμος οπως λες . δλδ, αφου δενε γινε αυτο που ηθελες, αρνεισαι να συμμετεχεις. ΑΠΟΛΥΤΟ. ΑΣΠΡΟ/ΜΑΥΡΟ..
    αν αυτο το "εκτος εαυτου" ειναι κατι απλο η μια διαταραχη, μονο ψυχ μπορει να στο πει. το ιδιο και το αν σηκωνει αλλαγη η ειναι κατι πολ βαθυ.
    Ήπια καταθλιπτικόμορφα στοιχεία, ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και προσωπικότητα Cluster C είναι η διάγνωση. Το άσπρο / μαύρο που λες αντανακλά αρκετά την κοσμοαντίληψη του ιδεοψυχαναγκαστικού, οπότε έχεις πέσει μέσα.

    Το γεγονός όμως ότι λαμβάνω αρρωστημένη ηδονή όταν απογοητεύω όσους δείχνουν ενδιαφέρον για μένα, να είναι η μπάλα δίπλα στο τέρμα δίχως τερματοφύλακα, να εξαρτάται όλη μου η ζωή από το γκολ κι εγώ να την κλωτσάω επίτηδες έξω ενώ εκείνοι παρακολουθούν τι είναι;

    Υ.Γ. Έχουν υπάρξει και περίοδοι στην ζωή μου που έχω παλέψει με νύχια και με δόντια και τα έχω καταφέρει ή όχι, δεν υφίσταται πάντα η παραπάνω κατάσταση.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by mila View Post
    Μην πτοείσαι! Και μόνο που μετανάστευσες δείχνει ότι έχεις πολλή δύναμη. Δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα να αφήσεις αυτά που ξέρεις με κατεύθυνση κάτι το άγνωστο.
    Πάντως για να μην αφήσω να εννοηθεί κάτι διαφορετικό από αυτό που είμαι να πω ότι είχα συγγενείς εδώ που με βοηθάνε σε τεράστιο βαθμό. Δεν ήρθα στο άσχετο, αν ήμουν τέτοιος θα είχα την δύναμη που κατάλαβες. Επίσης είμαι πολύ αδύναμος στο να προσαρμοστώ (το κακό του να έχει κανείς συγγενείς εδώ είναι ότι μιλάει όλη μέρα ελληνικά) και στο να μάθω καλά τα αγγλικά.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by georgef1 View Post
    Ήπια καταθλιπτικόμορφα στοιχεία, ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και προσωπικότητα Cluster C είναι η διάγνωση. Το άσπρο / μαύρο που λες αντανακλά αρκετά την κοσμοαντίληψη του ιδεοψυχαναγκαστικού, οπότε έχεις πέσει μέσα.

    Το γεγονός όμως ότι λαμβάνω αρρωστημένη ηδονή όταν απογοητεύω όσους δείχνουν ενδιαφέρον για μένα, να είναι η μπάλα δίπλα στο τέρμα δίχως τερματοφύλακα, να εξαρτάται όλη μου η ζωή από το γκολ κι εγώ να την κλωτσάω επίτηδες έξω ενώ εκείνοι παρακολουθούν τι είναι;

    Υ.Γ. Έχουν υπάρξει και περίοδοι στην ζωή μου που έχω παλέψει με νύχια και με δόντια και τα έχω καταφέρει ή όχι, δεν υφίσταται πάντα η παραπάνω κατάσταση.
    δωσε ενα πραγματικο παραδειγμα απο την ζωη σου γι αυτο, γιατι ο στιβος και ο πατερας, δεν ηταν κατι τετοιο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δωσε ενα πραγματικο παραδειγμα απο την ζωη σου γι αυτο, γιατι ο στιβος και ο πατερας, δεν ηταν κατι τετοιο.
    Στο να πετάω την μπάλα έξω;

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by georgef1 View Post
    Στο να πετάω την μπάλα έξω;

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App
    στο να επιδιωκεις να απογοητευεις οσους ενδιαφερονται για σενα, ενω επιθυμεις το ενδιαφερον τους.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Στο σχολείο πχ στον καθηγητή της Φυσικής που μέχρι και στο σπίτι μου είχε έρθει επίσκεψη για να με πείσει να προσπαθήσω γιατί με είχε για πολύ καλό κατέβηκα λευκές κόλλες τόσο στις σχολικές εξετάσεις όσο και στις Πανελλαδικές δύο φορές, με έφτιαχνε το ό,τι ήμουν ο μοναδικός μαθητής στην καριέρα του που του είχε βάλει 20 φυσική πρώτο τρίμηνο και τώρα ξεφτιλιζόμουν έτσι, μάλιστα δεν του μίλαγα καν στον δρόμο

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by georgef1 View Post
    Στο σχολείο πχ στον καθηγητή της Φυσικής που μέχρι και στο σπίτι μου είχε έρθει επίσκεψη για να με πείσει να προσπαθήσω γιατί με είχε για πολύ καλό κατέβηκα λευκές κόλλες τόσο στις σχολικές εξετάσεις όσο και στις Πανελλαδικές δύο φορές, με έφτιαχνε το ό,τι ήμουν ο μοναδικός μαθητής στην καριέρα του που του είχε βάλει 20 φυσική πρώτο τρίμηνο και τώρα ξεφτιλιζόμουν έτσι, μάλιστα δεν του μίλαγα καν στον δρόμο

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App
    υπαρχει περιπτωση να φοβοσουν οτι με την δοκιμασια (εξετασεις) μπορει να εχανες την πρωτια και δεν το σηκωνε ο εγωισμος/τελειοθηρια σου?
    εμενα μου φαινεται περιστατικο αντιστοιχο του στιβου. νομιζω οτι σε συνθλιβει η πιθανοτητα αποτυχιας/απορριψης.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    υπαρχει περιπτωση να φοβοσουν οτι με την δοκιμασια (εξετασεις) μπορει να εχανες την πρωτια και δεν το σηκωνε ο εγωισμος/τελειοθηρια σου?
    εμενα μου φαινεται περιστατικο αντιστοιχο του στιβου. νομιζω οτι σε συνθλιβει η πιθανοτητα αποτυχιας/απορριψης.
    Το οποίο τί είναι και τί το προκάλεσε; Η σχέση με την μητέρα; Ήμουν ο πρωτότοκος

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by georgef1 View Post
    Το οποίο τί είναι και τί το προκάλεσε; Η σχέση με την μητέρα; Ήμουν ο πρωτότοκος

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App
    διαγνωσεις δεν κανω κι ουτε επιτρεπεται, εγω θα στο εξηγησω οπως το αντιλαμβανομαι με ορους χαρακτηρα και οχι διαταραχης.
    εμενα μου φαινεται σαν προσκοληση στην τελειοθηρια.
    δεν ανεχεσαι να ερθεις δευτερος σε τπτ και γιαυτο δεν μπαινεις καν στην διαδικασια της δοκιμασιας. οχι γιατι μαζοχιζεσαι να βλέπεις να σε παρακαλουν,αλλα γιατι δεν θα το αντεξεις να ερθεις τελικα δευτερος, οπως εγινε με τον στιβο. οσο δεν δοκιμαζεις, στο μυαλο σου εισαι ο πρωτος, η ο δυνητικα πρωτος.
    αν δοκιμασεις μπορει να χασεις την πρωτια.
    που αν ξερω απο που προηλθε, θα ερπεπε να ξερω αναλυτικα την παιδικη σου ηλικια αλλα και παλι, με τις ιδιες προσλαμβανουσες, δυο ατομα διαχειριζονται εντελως διαφορετικα τις επιρροες κι αυτο δεν ξερουμε αν οφειλεται σε χαρακτηρα, διαταραχη, η οτι αλλο...
    υποθετικα, θα μπορουσε να ξεκινησε οταν οι γονεις σου δεν σου εδιναν να καταλαβεις οτι υπαρχει η επιτυχια και η α[ποτυχια και σε αγαπουν και με τα δυο εξισου,
    μπορει να σουε διναν παντα το φλουρι της βασιλοπιτας και να μην αντιληφθηκλες εγκαιρως οτι μπορει και να μην το τυχεις.
    μπορει και τπτ αποτ α παραπανω. μπορει να επελεξες να σκεφτεσαιε τσι μονος σου.


    φανταζομαι οτι θα εισαι πολυ διστακτικος και με τις γυναικες.
    θα μου πεις, πολλοι ειναι. απλα σε σενα εχει κι αυτο την κοινη ριζα , "δεν θα αντεξεις την απορριψη". ετσι πιστευεις δλδ.
    στην πραγματικοτητα η αποτυχια ειναι απλα αναποφευκτη για ολους μας , καποια στιγμη, σε καποιον τομεα, η και σε ολους τους τομεις.

    το να μη τολμαμε , δεν μας κανει πετυχημενους, απλα μας στερει την δυνατοτητα να ζησουμε.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    διαγνωσεις δεν κανω κι ουτε επιτρεπεται, εγω θα στο εξηγησω οπως το αντιλαμβανομαι με ορους χαρακτηρα και οχι διαταραχης.
    εμενα μου φαινεται σαν προσκοληση στην τελειοθηρια.
    δεν ανεχεσαι να ερθεις δευτερος σε τπτ και γιαυτο δεν μπαινεις κανσ την διαδικασια της δοκιμασιας. οχι γιατι μαζοχιζεσαι να βλέπεις να σε παρακαλουν,αλλα γιατι δεν θα το αντεξεις να ερθεις τελικα δευτερος, οπως εγινε με τον στιβο. οσο δεν δοκιμαζεις, στο μυαλο σου εισαι ο πρωτος, η ο δυνητικα πρωτος.
    αν δοκιμασεις μπορει να χασεις την πρωτια.
    που αν ξερω απο που προηλθε, θα ερπε να ξερω αναλυτικα την παιδικη σου ηλικια αλλα και παλι, με τις ιδιες προσλαμβανουσες, δυο ατομα διαχειριζονται εντελως διαφορετικα τις επιρροες κι αυτο δεν ξερουμε αν οφειλεται σε χαρακτηρα, διαταραχη, η οτι αλλο...
    φανταζομαι οτι θα εισαι πολυ διστακτικος και με τις γυναικες.
    θα μου πεις, πολλοι ειναι. απλα σε σενα εχει κι αυτο την κοινη ριζα , "δεν θα αντεξεις την απορριψη". ετσι πιστευεις δλδ.
    στην πραγματικοτητα η αποτυχια ειναι απλα αναποφευκτη για ολους μας , καποια στιγμη, σε καποιον τομεα, η και σε ολους τους τομεις.

    το να μη τολμαμε , δεν μας κανει πετυχημενους, απλα μας στερει την δυνατοτητα να ζησουμε.
    Με τις γυναίκες το πέτυχες, είμαι 40 και σχεδόν παρθένος. Ποτέ όμως δεν τραβούσα την προσοχή σε όσες μου άρεσαν, έχω αδιάφορο παρουσιαστικό και είμαι και κοντός. Έτσι ίσως προέκυψε το μαζοχιστικό, δύο διαφορετικοί ψυχίατροι μου είχαν πει ότι απλά βλέπω ότι δεν μπορώ να τις "ρίξω" και έτσι αντί να γευτώ την ήττα προσπαθώ να την απολαύσω. Πραγματικά μία ελπίδα είχα να σωθώ, το να πέσω σε καλούς ψυχιάτρους, αλλά στάθηκα άτυχος ΚΑΙ σε αυτό.

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by georgef1 View Post
    Με τις γυναίκες το πέτυχες, είμαι 40 και σχεδόν παρθένος. Ποτέ όμως δεν τραβούσα την προσοχή σε όσες μου άρεσαν, έχω αδιάφορο παρουσιαστικό και είμαι και κοντός. Έτσι ίσως προέκυψε το μαζοχιστικό, δύο διαφορετικοί ψυχίατροι μου είχαν πει ότι απλά βλέπω ότι δεν μπορώ να τις "ρίξω" και έτσι αντί να γευτώ την ήττα προσπαθώ να την απολαύσω. Πραγματικά μία ελπίδα είχα να σωθώ, το να πέσω σε καλούς ψυχιάτρους, αλλά στάθηκα άτυχος ΚΑΙ σε αυτό.

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App
    συμφωνω με αυτη την αναλυση, παντως.
    το ιδιο λεμε.
    φοβασαι οτι θα αποτυχεις και για να μην το ρισκαρεις, πειθεις τον εαυτο σου να αντλει ευχαριστηση απο την μοναξια, βαφτιζοντας το αυτο μαζοχισμο, ευχαριστηση απο την αποτυχια για να το μασκαρεψεις ετσι στην 'δικη σου" επιτυχια.
    ενα τρικ εν τελει, που δεν θα μας πειραζε αν σε εκανε ευτυχισμεν, αφου δεν πειραζεις κανεναν αλλον. απλα καθεσαι στην γωνια σου.
    αλλα νομιζω οτι δεν σε κανει.

    τωρα, το ποιος και πως θα σε πεισει να ξεκινησεις να τολμας, να ζεις, θεωρω ενας καλος θεραπευτης. αυτο θα ειναι το αντικειμενο της θεραπειας.

    υ.γ. πολλοι κοντοι/αδιαφορης εμφανισης εχουν μεγαλες επιτυχιες στις γυναικες, οχι γιατι βρισκουν τυφλες που δεν βλεπουν τα ελαττωματα τους, αλλα γιατι τολμουν, ειναι πνευματωδεις, και ειναι ακομπελξαριστοι και ανετοι με αυτο που ειναι.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 16-11-2017, 16:25
  2. Πήγα στον ψυχίατρο στο νοσοκομείο.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 145
    Last Post: 18-03-2017, 18:20
  3. γνωριζει κανεις καποιον καλο ψυχιατρο στον Πειραια?
    By giorgos panou in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 22
    Last Post: 02-04-2014, 20:31
  4. Replies: 26
    Last Post: 21-02-2009, 23:07
  5. Ο καρδιολόγος με έστειλε στον ψυχίατρο...
    By Θεοφανία in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 219
    Last Post: 01-05-2008, 13:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •