Υποτίμηση νοημοσύνης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591

    Υποτίμηση νοημοσύνης

    Πόσο εκνευριστικο είναι όταν ο άλλος/λοι
    υποτιμανε την νοημοσύνη σού ενώ ξέρουν ότι δεν είσαι χαζός.θεωρουν τους εαυτούς τους έξυπνους και απέναντι τους χαζός..ριχνουν άδεια για να πιάσουν γεμάτα
    ...
    Κάποτε που ημουνα παιδί μου λέγανε κάποιοι άνθρωποι Γιώργο είσαι μικρός ακόμα και έχεις να μάθεις πολλά ακόμα
    Τώρα όσο μεγαλωνο αυτό το καταλαβαίνω καλύτερα..κάποια πράγματα- καταστάσεις που πιστευα ότι είναι αληθινά τώρα βλέπω ότι τελικά δεν είναι έτσι...
    Πόσο μικροί είναι ορισμένοι άνθρωποι?? αναρωτιέμαι...πόσο μικρό κόσμο είχα...
    Το χειρότερο από όλα είναι όταν αυτοί οι άνθρωποι είναι απτό στενό οικογενειακό σου κύκλο...
    Κάποιο μέλος είχε πει σε ένα θέμα δεν θυμάμαι σε ποιο .αλλά θυμάμαι είχε πει..
    Μόνοι είμαστε σε αυτό τον κόσμο απλά δεν το έχουμε συνηδητοποιηση..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    και εσενα τι σ νοιαζει;;;;
    εχεις δει καθολου ο τσιπρας να στεναχωριεται που ο ελλ λαος μαλακα τον ανεβαζει μαλακα τον κατεβαζει;
    στα αρχιδια σου, κανε την ζωη σου και ασε τους αλλους να πιστευουν οτι θελουν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    και εσενα τι σ νοιαζει;;;;
    εχεις δει καθολου ο τσιπρας να στεναχωριεται που ο ελλ λαος μαλακα τον ανεβαζει μαλακα τον κατεβαζει;
    στα αρχιδια σου, κανε την ζωη σου και ασε τους αλλους να πιστευουν οτι θελουν
    Μα για εμένα πρόκειται..πως να μην με πείραζει???
    Μακάρι να είμουν τόσο αναίσθητος όσο οι πολιτικοί

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    η αναισθησια ειναι δυναμη. παντως μακαρι να ημουν και εγω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Στα @@ σου που ειπε και αλλο μελος...και εγω εχω ενα παρουσιαστικο που με κανει να φαινομαι αφελης κι αθωα ξερω γω, κι εχω βιωσει και βιωνω αναλογη σταση απο τριτους. Παλια με πειραζε. Τωρα εχω αρχισει να το βλεπω ως πλεονεκτημα, και παρατηρω πως σε καποιες περιπτωσεις με βοηθαει. Ειναι αυτο που λενε εχουμε δυο αυτια και ενα στομα για να ακουμε περισσοτερο και να μιλαμε λιγοτερο. Γενικα ειμαι παρλαπιπα αλλα τελευταια δεν εχω ορεξη να αποδειξω κατι στον καθενα. Αν εσυ ξερεις οτι δεν εισαι κανας χαζος χεστηκες τι νομιζει ο καθε...χαζος :P
    Εκτος αν εχεις εσωτερικευσει κανα κομπλεξ μιας και μας λες για το στενο οικογενειακο σου περιβαλλον...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αυτο που λεει η νατ φαινεται αφελησ κι αθωα κ καμια πονηραδα να κανει δε θα την παρει χαμπαρι κανεισ αν ασ πουμε κανει την χαζη σε καποιον για να μαθει κατι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    2 λύσεις υπάρχουν κατά την γνώμη μου σε αυτό που περιγράφεις. Η τους απαντάς ανάλογα ή σηκώνεσαι και απομακρύνεσαι απο αυτό το περιβάλλον που σε ενοχλεί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Στα @@ σου που ειπε και αλλο μελος...και εγω εχω ενα παρουσιαστικο που με κανει να φαινομαι αφελης κι αθωα ξερω γω, κι εχω βιωσει και βιωνω αναλογη σταση απο τριτους. Παλια με πειραζε. Τωρα εχω αρχισει να το βλεπω ως πλεονεκτημα, και παρατηρω πως σε καποιες περιπτωσεις με βοηθαει. Ειναι αυτο που λενε εχουμε δυο αυτια και ενα στομα για να ακουμε περισσοτερο και να μιλαμε λιγοτερο. Γενικα ειμαι παρλαπιπα αλλα τελευταια δεν εχω ορεξη να αποδειξω κατι στον καθενα. Αν εσυ ξερεις οτι δεν εισαι κανας χαζος χεστηκες τι νομιζει ο καθε...χαζος :P
    Εκτος αν εχεις εσωτερικευσει κανα κομπλεξ μιας και μας λες για το στενο οικογενειακο σου περιβαλλον...
    Όχι κόμπλεξ πάνω σε αυτό δεν έχω.απλα με πείραζει γιατί αισθάνομαι ότι με κοροϊδεύουν κατάμουτρα...αφού ξέρουν ότι τους παίρνω χαμπάρι με τι μια και ότι δεν περνάνε οι εξυπνάδες τους ..γιατί εξακολουθούν να το κάνουν?? τελοσπαντων δεν γαμ...τε όπως λέει και μία φίλη μου όλοι ξέρουμε ποιος είναι ο Γιώργος και εξακολουθεί να είναι δυνατός και να δίνει τον αγώνα του να προσπαθήσει όσο μπορεί να κάνει καλό πάρα Κάκο..
    Δεν βαριέσαι έτσι είμαστε οι άνθρωποι αν μας κάνει κάποιος ένα καλό ποτέ δεν λέμε μπράβο του εξηγημενο άτομο...όλοι λέμε ΝΑ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ...από δω και πέρα θα είμαι αναίσθητος...(μπορω αραγες??)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    2 λύσεις υπάρχουν κατά την γνώμη μου σε αυτό που περιγράφεις. Η τους απαντάς ανάλογα ή σηκώνεσαι και απομακρύνεσαι απο αυτό το περιβάλλον που σε ενοχλεί.
    Το Κάκο είναι εκτός απτό οικείο περιβάλλον μου τό κάνουν και συνάδελφοι..
    Άκου μια φορά σκηνικό..είμαι στη δουλειά λέει ο υπεύθυνος Γιώργο μετά τη δουλειά πάμε για καφέ όλοι μαζί??ε και λέω πάμε γιατί όχι??πρόσεξε αυτός το πρότεινε..
    Τελειώνει η δουλειά και ερχετε να πάρει εμένα και το συνάδελφο μου και του λέω τελικά δεν θα πάμε για καφέ??όχι ρε λέει έγινε μια μαλακιά στο γράφειο κι πρέπει επειγόντως να πω εκεί...αμέσως μπήκα στο νόημα..τη ψιλιαστικα τη δουλειά...
    Ε καλά λέω οκ..και τον συνάδελφο λέω τι τον θέλεις να λύσει την παρεξήγηση??ε θα σου πω αύριο μου λέει τώρα δεν προλαβενο...οκ του λέω ..
    Ρε πουστη μου λέω ξέρω ότι θα πνέουν τώρα για καφέ κόβω το λαιμό μου..
    Και μαντεύω και το που θα τους βρω...
    Θ πάω μόνο και μόνο για μην με περάσει για μαλακά..
    Πάω λοιπόν και τους βρίσκω και ήταν ο υπεύθυνος μάχη με αλλουε δύο σε μια καφετέρια και έπιναν καφέ..
    Στάθηκα ακριβώς μπροστά του...
    Σάλτσες μόλις με είδε..καλά μου λέει πως ήξερες ότι θα είμαστε εδώ???
    Καλά του λέω με παίρνας για μαλακά??αφου ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είμαι..
    Και στα αρχιδια μου αν καταστεί να πιείτε καφέ δόξα το θεό ποτέ δεν ξέμειναν από φίλους αν θέλω έχω ένα σωρό φίλους να πιω καφέ.απλως ήρθα μόνο και μόνο να μην νομίζεις ότι τα χαφτω αυτα που λες
    ..και ότι είσαι τελειος ξεφτιλας...
    Δεν ήξερε τι να με πει.οχι ρε φίλε δεν κατάλαβες άσε σου εξηγήσω τελικά δεν χρειάστικε να πάμε απτό γραφείο ε και είπαμε να κάτσουμε και θεωρήσαμε ότι είχες φύγει..άσε ρε ξεφτίλα του λέω.και σηκώθηκα και έφυγα.την άλλη μέρα μου λέει Γιώργο κερνάω καφέ..του λέω ευχαριστώ πάρε τους συναδέλφους σου και πηγενε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Αν καμιά φορά προτειμαμε την σιωπή είναι όχι γιατί δεν ξέρουμε τι να πούμε..
    Αλλά επειδή ξέρουμε ακριβώς τί να πούμε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ρε Γιώργο πρέπει να δεχτεισ ότι οι άνθρωποι λένε ψέμματα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε Γιώργο πρέπει να δεχτεισ ότι οι άνθρωποι λένε ψέμματα
    Δυστυχώς ναι..και αυτά τα ψέματα τους μόνο αθώα ψέματα δεν είναι...
    Το χρήμα αποκαλύπτει το πραγματικό πρόσωπο του ανθρώπου.βαζει διχόνοια ανάμεσα στα αδέρφια στα παιδιά με τους γονείς.αν τεθεί ένα θέμα χρημάτων κατευθείαν αρχίζουν και αμφιβάλουν όλοι..
    Και αυτό είναι που με πληγώνει πιο πολυ από όλα...ποτέ μου δεν επένδυσα στο χρήμα..και ειδικά στης σχέσεις μου με τους ανθρώπους...πάντα επενδύω σε συναισθήματα σε εμπιστοσύνη στη φιλία

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Συμφώνώ με kozchr. Ή λες την άποψη σου ή απομακρύνεσαι.

    Όσο για το χρήμα, δεν μου ακούγεται περίεργο αυτό που λες. Εδώ η μισή Ελλάδα δεν μιλιέται με τις οικογένειες της για κάποιο χωραφάκι ή σπιτάκι! :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Γιώργο απο την στιγμή που αυτοί δεν σε ήθελαν τελικά στην παρέα τους,εσύ γιατί να τους θέλεις? Και αφου λες ότι δεν ξέμεινες ποτέ από φίλους, γιατί ασχολείσαι με τον κάθε συνάδελφο που λέει και ξε-λεει? Εχεις τους φίλους σου,έχεις την γυναίκα σου,γονείς και αδέρφια δε ξέρω αν έχεις και ποια η σχέση σου μαζί τους και κάθεσαι και ασχολείσαι με τον κάθε συνάδελφο και χαλιέσαι? Πήγαινε φίλε κάνε την δουλειά σου όσο καλύτερα μπορείς και μετά σπίτι σου και στην ζωή σου.
    @mila
    Πόσο δίκιο έχεις σχετικά με τα περιουσιακά στις οικογένειες...Το πέρασα στην οικογένεια μου με τον πατέρα μου (που ήταν ο ριγμένος επειδή αν και ο μεγαλύτερος απο τα 3 αδέλφια παντρεύτηκε τελευταίος) που ο αδερφός και η αδερφή του,κοιταξαν πως να μας πετάξουν στο δρόμο και να μοιράσουν στα 2 την περιουσία των γονιων τους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Εμένα συμπεριφορές στο εργασιακό τομέα παλαιότερα με έχουν στιγματίσει σε μεγάλο βαθμό, έχουν αλλάξει το πώς σκέφτομαι για τον εαυτό μου και τον συνάνθρωπο μου! Δύσκολα πια αισθάνομαι άνετα με άλλους ανθρώπους!

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Που μπορώ να κάνω τέστ νοημοσύνης;
    By nonono in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 27
    Last Post: 26-02-2015, 17:39
  2. Μέτρηση του μέσου δείκτη νοημοσύνης μιας ομάδας ανθρώπων.
    By juicy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 03-03-2012, 22:47
  3. μπορει κάποιος χαμηλής νοημοσύνης να περάσει στο πανεμιστήμιο ή στο τει;
    By Calin in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 52
    Last Post: 24-01-2010, 22:08
  4. μία άλλη άποψη για τα τεστ νοημοσύνης
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 22-12-2009, 13:41
  5. Προσβολή της νοημοσύνης μας
    By nature in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 16
    Last Post: 22-05-2009, 13:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •