Έχει σταματήσει η ζωή μου και ασχολούμαι όλη μέρα με τους θορύβους των γειτόνων! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 61
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω δε θα βρεθω σε αντιπαραθεση με καπιον εκτος αν σκοπευει να με κουρδιζει για μεγαλο διαστημα το λεω ξεκαθαρα και ας πουν οτι νομιζουν θα κανω μεν υπομονη αλλα οταν αρχισει το ψαλτηρι μετα θα ψαχνονται στα κανονικα μου βαριεμαι να ασχολουμαι με οτι γινεται γυρω μου

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Νομίζω ότι το πρόβλημα σου βρίσκεται αλλού κι όχι στη φασαρία που κάνουν οι γείτονες. Αν είχες κάτι άλλο να ασχοληθείς, δεν θα έδινες σημασία στο τι κάνει ο ένας και το τι κάνει ο άλλος. Το μυαλό σου θα μπλόκαρε τους ήχους και θα ασχολιόταν με αυτό που έχεις βάλει σκοπό.

    Το λέω αυτό έχοντας ζήσει σε πολυκατοικίες που λόγω της τοποθεσίας τους (πχ. σε κεντρικό δρόμο της συμπρωτεύουσας δίπλα σε μεγάλο νοσοκομείο με τα ασθενοφόρα να βουίζουν συνέχεια και άλλα 4 χρόνια δίπλα στο πιο πολυσύχναστο αεροδρόμιο της Ευρώπης με τα αεροπλάνα να μην σταματάνε να περνάνε πάνω από το κεφάλι μας), και ουδέποτε με ενόχλησε η φασαρία. Για 4 χρόνια είχα ακριβώς από πάνω μου Ασιάτες που έκαναν κάθε ΣΚ καραόκε πάρτυ στο σπίτι και πάλι δε με ένοιαξε ποτέ, κι ας είχα να διαβάζω για το μεταπτυχιακό μου έως τις 4 το πρωί.

    Νομίζω ότι όλα απορρέουν από την ανεργία. Έχω υπάρξει άνεργη και γνωρίζω πόσο δύσκολο, αγχωτικό και ψυχοφθόρο μπορεί να είναι. Προσπάθησε να βρεις κάποια ασχολία, κάτι να σε απασχολεί και να αποκτήσεις μια καθημερινοτητα που σε γεμίζει. Φτιάξε κοσμήματα, ράψε, κάνε σαπούνια, κάνε κάτι που να αισθάνεσαι παραγωγική.

  3. #18
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Πολύ πιθανόν να είναι αυτό που λες! Αντικειμενικά πάντως και ο σύζυγός μου ενοχλείται, παρ'οτι δουλεύει, έχει ασχολίες κλπ, όταν επιστρέφει και γίνεται πόλεμος απο παντού δεν μπορεί ούτε να κοιμηθεί σαν άνθρωπος!
    Πιο πολύ μου λέει πως τον θόρυβο μπορεί να τον αντέξει και να τον αγνοήσει αν είμαι εγώ καλά, αλλά δεν μπορεί να με βλέπει τόσο χάλια και αυτό είναι που τον κάνει και αυτόν χάλια παρά οι θόρυβοι! Είμαι σε φάση που δεν μπορώ να βρω ασχολίες, ότι κάνω σκέφτομαι την επιστροφή στο σπίτι και τι με περιμένει! Μπορεί να βγω βόλτα και σε όλη τη διαδρομή σκέφτομαι τι θορύβους έκαναν πάλι το μεσημέρι, ότι με ξύπνησαν, ότι έρχεται ΣΚ και δεν εργάζονται άρα θα γίνεται πάλι ο κακός χαμός!
    Όπου κ αν είμαι ότι και αν κάνω, το μυαλό μου γυρίζει εκεί, σαν εμμονή ένα πράγμα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Όχι σαν εμμονή, σκέτο εμμονή. Αφιερώνεις πολλή σκέψη και χρόνο, και φυσικά όλη σου τη διάθεση σε αυτό το πράγμα. Σίγουρα είναι ενοχλητικό, δεν αμφιβάλλω για αυτό. Ιδίως αν μάθατε σε μονοκατοικία, είναι μια δύσκολη αλλαγή να πρέπει να ανεχτείς φασαριόζους γείτονες. Προσπάθησε όμως να βρεις κάτι άλλο να απασχολήσεις το μυαλό σου. Γενικά, από το μυαλό μας ξεκινάνε και τελειώνουν όλα. Το μυαλό μπορεί να μεγενθύνει πράγματα που άλλοι αδιαφορούν για αυτά. Και για τον ύπνο που λες, αν μάθει ο εγκέφαλος να αγνοεί συγκεκριμένα εξωτερικά ερεθίσματα, τότε δεν θα ξυπνάς καν.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν με παρεις στα σοβαρα θα καταλαβεις τι λεω αλλιως θα λαλησεις ετσι οπως παει δεν ειναι η πρωτη φορα που τα ακουω ολα αυτα... αλλη μ και αυτη με τα ασθενοφορα να βουιζουν συνεχεια δε μπορουσαν να εχουν ενα ηχο υποφερτο? εγω να σου πω δεν εχω προβλημα απλα προσπαθω να μπω στη θεση των αλλων και τα λεω αυτα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by mila View Post
    Νομίζω ότι το πρόβλημα σου βρίσκεται αλλού κι όχι στη φασαρία που κάνουν οι γείτονες. Αν είχες κάτι άλλο να ασχοληθείς, δεν θα έδινες σημασία στο τι κάνει ο ένας και το τι κάνει ο άλλος. Το μυαλό σου θα μπλόκαρε τους ήχους και θα ασχολιόταν με αυτό που έχεις βάλει σκοπό.

    Το λέω αυτό έχοντας ζήσει σε πολυκατοικίες που λόγω της τοποθεσίας τους (πχ. σε κεντρικό δρόμο της συμπρωτεύουσας δίπλα σε μεγάλο νοσοκομείο με τα ασθενοφόρα να βουίζουν συνέχεια και άλλα 4 χρόνια δίπλα στο πιο πολυσύχναστο αεροδρόμιο της Ευρώπης με τα αεροπλάνα να μην σταματάνε να περνάνε πάνω από το κεφάλι μας), και ουδέποτε με ενόχλησε η φασαρία. Για 4 χρόνια είχα ακριβώς από πάνω μου Ασιάτες που έκαναν κάθε ΣΚ καραόκε πάρτυ στο σπίτι και πάλι δε με ένοιαξε ποτέ, κι ας είχα να διαβάζω για το μεταπτυχιακό μου έως τις 4 το πρωί.

    Νομίζω ότι όλα απορρέουν από την ανεργία. Έχω υπάρξει άνεργη και γνωρίζω πόσο δύσκολο, αγχωτικό και ψυχοφθόρο μπορεί να είναι. Προσπάθησε να βρεις κάποια ασχολία, κάτι να σε απασχολεί και να αποκτήσεις μια καθημερινοτητα που σε γεμίζει. Φτιάξε κοσμήματα, ράψε, κάνε σαπούνια, κάνε κάτι που να αισθάνεσαι παραγωγική.
    Είναι ακριβώς το ίδιο με τον "οπτικό θόρυβο" τα floaters των ματιών για τα οποία μπόλικη παραφιλολογία έχει λάβει χώρα

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by georgef1 View Post
    Είναι ακριβώς το ίδιο με τον "οπτικό θόρυβο" τα floaters των ματιών για τα οποία μπόλικη παραφιλολογία έχει λάβει χώρα.
    Δεν ήξερα τι είναι τα floaters, και χρειάστηκε να γκουγκλάρω... Εδώ πάντως που διαβάζω, εξηγούνται με βάση τη φυσιολογία και την παθολογία, όχι την ψυχολογία.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by mila View Post
    Δεν ήξερα τι είναι τα floaters, και χρειάστηκε να γκουγκλάρω... Εδώ πάντως που διαβάζω, εξηγούνται με βάση τη φυσιολογία και την παθολογία, όχι την ψυχολογία.
    Τα floaters γίνονται εμμονή όταν υπάρχει ψυχολογική πίεση ενώ όταν αυτή πάψει είναι ανύπαρκτη η ενόχληση, περνάνε ααρατήρητα

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #24
    mila
    συμφωνώ σε όλα όσα λες. Δεν μέναμε σε μονοκατοικία, ίσα ίσα, μεγαλώσαμε σε πολυκατοικίες, και πριν σε πολυκατοικία έμενα αλλά δεν είχαμε ποτέ τέτοιο θέμα. Τα φυσιολογικά μόνο απο περπάτημα, όταν πέφτει κάτι, ηλ.σκούπα κλπ, τα κλασσικά μιας πολυκατοικίας.

    αλέξανδρος_77
    Σε εμένα απευθύνεσαι; Επειδή λίγο πιο πίσω είχες συνέχεια συζήτησης με άλλο μέλος. Αν απευθύνεσαι σε'μενα, συγγνώμη, σ'εχασα λιγάκι, δεν κατάλαβα τι ακριβώς έγραψες.

    Όσο για το floaters που λέτε, μόλις έψαξα κι εγώ Μυοψίες δηλαδή στα ελληνικά. Εϊχα τέτοια στα μάτια μου απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου! Έχει καμια σχέση αυτό με το άγχος για΄τι κάτι τέτοιο διάβασα. Και σήμερα, αν κοιτάξω τον καθαρό ουρανό, βλέπω να κινείται ένα μικρό μαυδαράκι σαν χνουδάκι. Το είχα πει στον οφθαλμίατρο γιατί πήγαινα συχνά μικρή λόγω μυωπίας και πρόσφατα πήγα, κάτι μου εξήγησε το γιατί συμβαίνει αλλά μου είπε πως δεν είναι κάτι, αλλά ούτε κι εμένα με ενοχλεί και ρπώτη φορά διάβασα αυτά για ψυχολογία άγχος κλπ και ότι σχετίζονται! Δηλαδή θυμάμαι απο μικρό παιδάκι το είχα αλλά μόνο όταν κοιτούσα σε ένα πολύ φωτεινό μονόχρωμο φόντο, πχ ουρανό.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    α ξερω τι λες το βλεπω και γω οταν κοιτω τον ουρανο καπιες φορες μαλον επειδη απο το φως κλεινεις λιγο τα ματια σου και δεν βλεπεις καλα η το λευκο ενοεις το λευκο στραβωνει λιγο γιατι ειναι ολα τα χρωματα μαζι και ο ουρανος εχει ασπρα συννεφα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Μην αγχώνεστε, τις έχουν όλοι οι μύωπες και μεγάλο ποσοστό των κανονικών, μόνο σε περιόδους ψυχολογικής πίεσης ενδέχεται να γίνουν ενοχλητικά και κυρίως σε νευρωτικά άτομα

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αφου δεν υπαρχει καπιος που να μην ειναι μυωπας οσο περνανε τα χρονια και τα γυαλια ειναι βαρια και αβολα αλλα καταληλα για να το παιζεις σοφιστικε...

  13. #28
    Καλησπέρα και πάλι.Νομίζω πως χειροτερεύω. Έχω φτάσει σε σημείο και να αποκωδικοποιώ ότι θορύβους ακούω στο σπίτι ακόμη και όταν δεν κάνουν ιδιαίτερη φασαρία. Σήμερα άκουγα κάτι μακρινά χτυπήματα και πήρα ένα ποτήρι και το έβαζα σε τοίχους και πατώματα να δω τι είναι και απο που προέρχεται.
    Γύρισα μεσημέρι και σταμάτησα να αναπνέω μήπως και ακούσω το παραμικρό για να αρχίσω να δικαιολογώ την κατάστασή μου. Σε κάποια φάση άκουσα ένα γουργουρητό συνεχόμενο που δεν το είχα ξανα ακούσει, βγαίνω να δω μήπως άναψαν απο κάτω κλιματισμό, τίποτα, στήνω αυτί μήπως είναι ο απορροφητήρας των δίπλα, μπα, περπατάω ξυπόλητη σαν τη γάτα σε όλο το σπίτι με κρατημένη αναπνοή να δω τι ακούγεται.. Σε κάποια φάση σταματάει! Ανοίγω πόρτα και συνειδητοποιώ πως είχε σταματήσει και ο λέβητας. Καταλαβαίνετε; Κάτι που μήνες τώρα συνέβαινε όλες τις ώρες της ημέρας και δεν πήρα χαμπάρι, ούτε άκουγα ποτέ, ξαφνικά άρχισα να το ακούω και να με ενοχλεί. Ο λέβητας!
    Παιδιά κάτι πρέπει να κάνω. Δεν γίνεται άλλο έτσι. Η φασαρία των γειτόνων μου έγιναν ψύχωση, ακόμη και όταν δεν κάνουν φασαρία, εφευρίσκω και ακούω νέους θορύβους που δεν τους ακούει ούτε βιονικό αυτί!
    Πως μπορώ να το αντιμετωπίσω; Σίγουρα το ότι δεν έχω με τι να ασχοληθώ καθώς άνεργη, το επιβαρύνει πολύ. Μα και κάτι να κάνω, με ότι και να ασχοληθώ, είτε πάω μια βόλτα ή σε φιλικό σπίτι, είμαι αγχωμένη καθώς σκέφτομαι ότι θα γυρίσω σπίτι μετά και θα ακούσω πάλι τα ίδια.
    ΞΕκίνησε όντως απο ένα πραγματικό πρόβλημα, όχι δλδ του μυαλού μου, αντικειμενικά φασαρία των γειτόνων όπου άκουγαν και όσοι ερχόντουσαν σπίτι μου λέγανε τι ακούγεται όλη την ώρα μπαμ μπουμ, δεν σταμάτησε εκεί, αλλά μου έχει γίνει εμμονή και προσπαθώ να βρω να ακούσω θορύβους ακόμη και όταν δεν υπάρχει πρόβλημα.
    ΤΟ έχει πάθει κάποιος άλλος; Πως το αντιμετωπίσατε; Να το πάρω απόφαση να βρω λεφτά, είμαι για ψυχολόγο και θεραπεία; Προέχει η ψυχική μας υγεία αν χρειαστεί να πάω.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τι θα λεγες να βαλεις λιγη μουσικουλα για να καπελωσει ολους αυτους τους ηχους

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Αγχωμένη View Post
    Καλησπέρα και πάλι.Νομίζω πως χειροτερεύω. Έχω φτάσει σε σημείο και να αποκωδικοποιώ ότι θορύβους ακούω στο σπίτι ακόμη και όταν δεν κάνουν ιδιαίτερη φασαρία. Σήμερα άκουγα κάτι μακρινά χτυπήματα και πήρα ένα ποτήρι και το έβαζα σε τοίχους και πατώματα να δω τι είναι και απο που προέρχεται.
    Γύρισα μεσημέρι και σταμάτησα να αναπνέω μήπως και ακούσω το παραμικρό για να αρχίσω να δικαιολογώ την κατάστασή μου.
    Δε δικαιολογειται καλη μου. Χρειαζεσαι οπωσδηποτε τη βοηθεια ειδικων. Ξεκινα θεραπεια και εμεις εδω θα ειμαστε για υποστηριξη.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εχει σταματησει κανεις το abilify για αλλο αντιψυχωτικο?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 40
    Last Post: 26-05-2023, 23:15
  2. Μήπως είμαι τρελός που ακόμα ασχολούμαι;
    By Jorge in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 129
    Last Post: 27-12-2016, 10:04
  3. δεν αντεχω τους θορύβους!!
    By vasso82 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 58
    Last Post: 25-09-2015, 20:47
  4. υπερβολικα πολλες ιδεοληψιες μαζι μεσα στη μερα.....το εχει ζησει κανεις?
    By marouliw in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 11-09-2015, 22:34
  5. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •