Έχει σταματήσει η ζωή μου και ασχολούμαι όλη μέρα με τους θορύβους των γειτόνων! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 61
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Όντως υπάρχουν δύο διαφορετικά προβλήματα. Το πρώτο είναι η φασαρία των γειτόνων και το δεύτερο το άγχος σου. Ακόμη και σε συνεχόμενη και έντονη φασαρία σε κάποια φάση συμβαίνει απευαισθητοποίηση και δεν φαίνεται τόσο ενοχλητική. Εσύ ακόμη και σε στιγμές ηρεμίας περιμένεις τον επόμενο θόρυβο για να ταραχτείς.... Βασικά ίσως θα ίσχυε ότι έχεις συνδιάσει τους θορύβους με κάτι άσχημο που έχει συμβεί και πλέον το άγχος είναι μία αυτόματη αντίδραση, που έχει γενικευθεί.
    Κι εγώ θεωρώ ότι κάποιος ειδικός θα βοηθούσε....
    Επίσης, συμφώνω και με το trick του Αλέξανδρου, να καπελώσεις τους ήχους με μουσική....

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ετσι ειναι οι ανθρωποι αντι να σε κανουν φιλο σου κανουν πολεμο νευρων αναγκαζοντας σαι να γινεις χειροτερος απ αυτους και μετα διαμαρτυρονται που δεν εισαι ο ... που νομιζαν

  3. #33
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    τι θα λεγες να βαλεις λιγη μουσικουλα για να καπελωσει ολους αυτους τους ηχους
    Θα σου πω κάτι περίεργο. Ακόμη και όταν έχω μουσική ή τηλεόραση και ακούω κάτι ήχους πατάω σίγαση για να καταλάβω τι ακούστηκε και μετά ξανα συνεχίζω! Δεν μπορεί να φύγει το μυαλό μου απο κεί ακόμη και όταν ακούω μουσική!
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δε δικαιολογειται καλη μου. Χρειαζεσαι οπωσδηποτε τη βοηθεια ειδικων. Ξεκινα θεραπεια και εμεις εδω θα ειμαστε για υποστηριξη.
    Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη!

    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Όντως υπάρχουν δύο διαφορετικά προβλήματα. Το πρώτο είναι η φασαρία των γειτόνων και το δεύτερο το άγχος σου. Ακόμη και σε συνεχόμενη και έντονη φασαρία σε κάποια φάση συμβαίνει απευαισθητοποίηση και δεν φαίνεται τόσο ενοχλητική. Εσύ ακόμη και σε στιγμές ηρεμίας περιμένεις τον επόμενο θόρυβο για να ταραχτείς.... Βασικά ίσως θα ίσχυε ότι έχεις συνδιάσει τους θορύβους με κάτι άσχημο που έχει συμβεί και πλέον το άγχος είναι μία αυτόματη αντίδραση, που έχει γενικευθεί.
    Κι εγώ θεωρώ ότι κάποιος ειδικός θα βοηθούσε....
    Επίσης, συμφώνω και με το trick του Αλέξανδρου, να καπελώσεις τους ήχους με μουσική....
    Έρις, το σχόλιό σου με έβαλε σε πολλές σκέψεις και γενικά όσα έγραψες ήταν σωστα.. Όλο αυτό απο κάπου πηγάζει σίγουρα και προσπαθώ να σκεφτώ τι ήταν αυτό που με τρόμαζε με τους ήχους και τους θορύβους και μου έχει γίνει τέτοια φοβία! Και παλαιότερα είχα αντίστοιχα θέματα, όχι απο γείτονες αλλά απο κάποια ηλεκτρική συσκευή που νόμιζα πως ακουγόταν ακόμη και αν παρεμβάλλονταν δυο πόρτες. Αυτήν την απευαισθητοποίηση στους θορύβους ακόμη δεν την έπαθα και μου γύρισε στο ανάποδο τελείως!

    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ετσι ειναι οι ανθρωποι αντι να σε κανουν φιλο σου κανουν πολεμο νευρων αναγκαζοντας σαι να γινεις χειροτερος απ αυτους και μετα διαμαρτυρονται που δεν εισαι ο ... που νομιζαν
    Έτσι είναι Αλέξανδρε και δυστυχώς κανένας δεν βάζει τον αυτό του στη θέση τη δική μου ή τη δική σου. Κοιτάνε να κάνουν αυτό που γουστάρουν να περνάνε αυτοί καλά, αλλά όταν τους κάνει κάποιος το ίδιο τότε τους ενοχλεί.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Από αυτά που γράφεις φαίνεται να έχεις συνδέσει τους δυνατούς θορύβους με αρνητικά συναισθήματα και συναισθήματα άγχους... εφόσον ζεις σε ένα περιβάλλον με έντονους θορύβους θα μπορούσες να σκεφτείς ίσως να τους συνδιάσεις με πιο ευχάριστα ή έστω ουδέτερα συναισθήματα.... είναι λίγο "κουλό" αυτό που σου προτείνω και δεν θα διαλευκάνει ούτε θα λύσει τα προβλήματα σου, αλλά θα κάνει λίγο πιο ευκόλη την καθημερινότητα σου...
    Σου συμβαίνει το ίδιο και σε άλλους χώρους ή μονο στο σπίτι σε αναστατώνει η φασαρία;
    Αν δεν μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό λόγω οικονομικών ίσως για αρχή να βοηθούσαν κάποιες τεχνικές χαλάρωσης.... αν και δεν είμαι καθόλου σιγούρη για την επιτυχία όσων σου πρότεινα... επιπλέον δεν ξέρω αν μπορείς να τα καταφέρεις μόνη σου... αλλά θα μπορούσες να δοκιμάσεις...

  5. #35
    Δε μου κοστίζει κάτι να προσπαθήσω να το δω αλλιώς. Εϊναι αυτό που λένε όλα στον τρόπο σκέψης. Θα εφαρμόσω όσα λες, ακόμη και αν δεν πετύχουν τουλάχιστον θα το προσπαθήσω.
    Όχι δεν έχω παρατηρήσει να έχω ποτέ και πουθενά θέμα με τη φασαρία. Αυτό που θέλω είναι απλά το σπίτι μου να είναι μέρος χαλάρωσης πνευματικής και σωματικής. Να χαλαρώνω όχι μόνο σωματικά αλλά και ψυχικά και όχι να μου δημιουργεί άγχος και ταραχή! Ίσως η επιτακτική ανάγκη να υπάρχει η πλήρης ηρεμία, βλέπω πως με οδηγεί σε αδιέξοδο και έχει αντίθετα αποτελέσματα.
    ΑΥτή τη στιγμή που γράφω μπορώ να πω πως μου ξεκλειδώθηκαν κάποιες σκέψεις. Όταν ζούσα με τους γονείς μου, είχαμε κάποιους συγγενείς που ερχόταν σπίτι χτυπούσαν πόρτες, ζητούσαν λεφτά κλπ και θυμάμαι που ή σηκωνόμουν και έφευγα ή μάλωνα μαζί τους γιατί μου χαλούσαν την ηρεμία του σπιτιού μου. Όταν έφυγα απο το πατρικό μου, έλεγα πάντα πως ήθελα να ζήσω μια ζωή ήρεμη, μακριά απο φασαρίες, να μη με ενοχλεί κανένας και να είναι το ησυχαστήριό μου!!! Δεν είχα ποτέ θέματα με τους γονείς ίσα ίσα πολύ ήρεμοι, τρίτα άτομα μας χαλούσαν την ηρεμία μας.
    ΊΣως όλο αυτό να μου έγινε ψυχολογικό, και η εμμονή να το πετύχω αλλά να μην το καταφέρνω μου δημιουργεί όλο αυτό το άγχος και το πρόβλημα! Πραγματικά δεν ξέρω εαν είναι ένας λόγος αυτός που ποτέ στο σπίτι μου δεν μπορούσα τη φασαρία, αλλά τους θορύβους γιατί; Δεν είχα θέμα μικρή με τους θορύβους. Κοιμόμουν άνετα ακόμη και αν καθόμουν σε καρέκλα στο πανηγύρι του χωριού μου. Γενικότερα και τώρα θα έλεγα κοιμάμαι πιο εύκολα με ήχους αυτοκινήτων θόρυβο πολυσύχναστου δρόμου, παρά με μεμονωμένους ήχους, χτυπήματα και μπότες να περπατάνε πάνω απο το κεφάλι μου.

    Παλαιότερα που είχα επισκεφτεί ψυχολόγο, μου είχε πει κάτι τεχνικές χαλάρωσης να μετράω μέχρι ένα σημείο και μετά πάλι αντίστροφα ή να κάνω πράξεις με το μυαλό μου. Πραγματικά δεν με βοήθησε στο ελάχιστο κάτι τέτοιο. Ίσως πρέπει να βρεθεί ο κατάλληλος, που θα με νιώσει και θα καταλάβει ακριβώς ποια τεχνική μπορεί να με χαλαρώσει.

  6. #36
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    30
    Αγχωμένη, σε καταλαβαίνω αφάνταστα. Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με σένα, ακριβώς όμως. Σα να διαβαζω τον εαυτό μου. Και δε μπορώ να βρω γιατρεία με τίποτα

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εχω κακοβουλο γειτονα που κοπαναει σκοπιμως ολη νυχτα και δε με αφηνει να κοιμηθω. Αναγκαζομαι να κοιμαμαι στην τουαλετα. Χρονια γινεται αυτο. Δεν υπαρχει σωτηρια.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Τωρα τα διαβασα. Ρε παιδια τι λετε; Ειναι δύνατον να σε ξυπνανε οταν κοιμασαι και να το συνδυαζεις με ευχαριστα πραγματα; Σε ποιο πανεπιστημιο τα διδασκουν αυτα; Σε δικηγορο πρεπει να παει η γυναικα αλλιως να μετακομισει.

  9. #39
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εχω κακοβουλο γειτονα που κοπαναει σκοπιμως ολη νυχτα και δε με αφηνει να κοιμηθω. Αναγκαζομαι να κοιμαμαι στην τουαλετα. Χρονια γινεται αυτο. Δεν υπαρχει σωτηρια.
    Πως το αντιμετωπιζεις;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Electrical View Post
    Πως το αντιμετωπιζεις;
    Κοιμάμαι σε άλλους χώρους.

  11. #41
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Κοιμάμαι σε άλλους χώρους.
    είμαι ο μόνος που ενοχλείται τόσο πολύ και απο το παραμικρό άνοιγμα πόρτας;

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δηλαδη αν εχετε σπιτι αλλον εναν και 2 παιδια το θα κανετε;
    Εχετε συζησει ποτε;

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παρτε ωτοασπιδες , κερινες , otoflat , παλια κοιμομουν με δαυτες ..........

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Δηλαδη αν εχετε σπιτι αλλον εναν και 2 παιδια το θα κανετε;
    Εχετε συζησει ποτε;
    Λες να μην ειχαμε γονεις;

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ορέστη είναι εντελώς άλλο πράγμα να ενοχλείσαι επειδή οι γείτονες κάνουν φασαρία στην μέση της νύχτας κι εντελώς άλλο πράγμα να ενοχλείσαι με το άνοιγμα μιας πόρτας ή να βάζεις ποτήρια στους τοίχους για να δεις αν θα ακούσεις κάτι από δίπλα. Σε τι δικηγόρο να πάει η γυναίκα και τι να πει; Αφού αυτή έχει το πρόβλημα.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Εχει σταματησει κανεις το abilify για αλλο αντιψυχωτικο?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 40
    Last Post: 26-05-2023, 23:15
  2. Μήπως είμαι τρελός που ακόμα ασχολούμαι;
    By Jorge in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 129
    Last Post: 27-12-2016, 10:04
  3. δεν αντεχω τους θορύβους!!
    By vasso82 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 58
    Last Post: 25-09-2015, 20:47
  4. υπερβολικα πολλες ιδεοληψιες μαζι μεσα στη μερα.....το εχει ζησει κανεις?
    By marouliw in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 11-09-2015, 22:34
  5. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •