Έχει σταματήσει η ζωή μου και ασχολούμαι όλη μέρα με τους θορύβους των γειτόνων! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 61
  1. #46
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Λοιπόν, σου έσπασαν τα νεύρα και τώρα περιμένεις κάθε φορά την επόμενη επίθεση. Αυτό συμβαίνει. Θα τους κάνεις το ίδιο Δες πότε ηρεμούν και τότε θα βαράς με σφυριά και αν δεν είναι του στυλ σου τότε μουσική τέρμα. Cannibal Corpse, Kreator, Tankard κτλ Να δούμε αν θα στρώσουν χαρακτήρα. Άντε με το κάθε καραγκιόζη που νομίζει πως ζει μόνος του. Να πάνε αυτοί σε ψυχίατρο, όχι εσύ.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Χαλαρωσε αργυρακο πηγα στρατο τρια χρονια κ δουλευω εικοσι εγω ειμαι στο τελοσ κι ειμαι 37 ξεκινησα στα 7 οταν εσυ ειχεσ ταμπλετ κι ειμαι διαφορετικοσ γτ μεγαλωσα μονοσ μου οτι σ λεω το εμαθα μονοσ μου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #48
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Λέω πως ενώ την δημιουργούν πρόβλημα άλλοι δεν γίνεται να την λέμε πως φταίει αυτή. Το έχω ζήσει και τέτοιοι άνθρωποι μόνο έτσι καταλαβαίνουν. Και φυσικά αφού της έσπασαν τα νεύρα δεν μπορεί να ηρεμήσει και περιμένει το επόμενο. Το ταμπλετ τι σχέση έχει. Βασικά δεν έχω ούτε είχα ποτέ.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Τισ λεμε να μη μιλαει γτ θελουν πολεμο αυτοι κι η αλλη θελει την ησυχια τησ που θα παει θα ηρεμησουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    γεια σου κοριτσι μου ακριβως το ιδιο θεμα ειχα και εγω με τους ηχους ομως δεν ειναι οι ηχοι το θεμα σου αλλα το οτι δινεις σημασια εσυ.......αν δεν ηταν οι ηχοι κατι αλλο θα ειχες βρει να ασχολεισαι πιστεψε με........εμενα δεν ηταν το θεμα οι γειτονες αλλα σχεδον ολοι οι δυνατοι ηχοι, το ειχα σαν ιδεοληψια(οπως και το δικο σου ιδεοληψια ειναι) και το βουητο στα αυτια το βραδυ που ακομη το εχω με ειχε τρελανει........εκανα και εξετασεις για υπερακουσια εχω στο ενα αυτι αλλα ποτε δεν με ειχε ενοχλησει γιατι τωρα ξαφνικα.......ηταν απλα μια εμμονη του μυαλου μου και το σιχαθηκα ολο αυτο (μαζι με αλλες ιδεοληψιες)
    ετσι οπλιστηκα με μεγαλη αποφασιστικοτητα να το αντιμετωπισω ολο αυτο........αποφασισα να μην επιτρεπω στο νου να με κουμανταρει αλλα εγω να γινω αφεντης του.....
    οπως πολυ σωστα ολοι γνωριζουμε και με βαση τις αποδεδειγμενες ερευνες της συγχρονης κβαντικης φυσικης δεν ολα τα εξωτερικα ερεθισματα που λαμβανουμε και τα μεταφραζουμε μεσω των αισθησεων ειναι μια ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ......αυτο το δικαιολογει πρακτικα αν σκεφτεις το γεγονος οτι ενας ανθρωπος μπορει με το ιδιο γεγονος να στεναχωρηθει, αλλος να αγχωθει και αλλος νατο αγνοησει τελειως........αρα αυτο ειναι μια απολυτα τρανταχτη αποδειξη οτι τα γεγονοτα ειναι ψευτικα.......η σημασια που τους δινουμε τα κανει αληθινα....αυτα ειναι αμορφα και εμεις τους δινουμε αξια και μορφη.........εκει βασιστηκε η θεραπεια μου............δλδ το να αποδεχτω οτι ο αληθινος μου εαυτος δεν ειναι αυτα τα ερεθισματα ή γεγονοτα, δεν ειμαι εγω αυτα.......αυτα απλα συμβαινουν.......εγω ομως μενω σταθερη και απλα τα παρατηρω χωρις να τα αφηνω να με επηρεαζουν.....απλα τα αφηνω να συμβαινουν χωρις να τα κρινω.......ειναι κατι σαν διαλογισμος..με την βοηθεια βιβλιων και αρθρων απο πνευματικους δασκαλους που ακριβως αυτο λενε, κατανοησα οτι ο εχρος αυτος ηταν απλα ενα φαντασμα
    αρχισα λοιπον να μου γινεται βιωμα το να στρεφομαι μεσα μου πολυ συχνα, οποτε νομιζα οτι με ενοχλουσε κατι...σκεπτομενη συνεχως οτι ειναι μια φαντασια του νου μου, που εχει στρεσαριστει (φυσικα αν ημουν ηρεμη δεν θα με ενοχλουσαν καθολου)
    αυτο εγινε σιγα σιγα βιωμα μου, διοτι δεν το καταφερνει κανεις απο τη μια μερα στην αλλη αλλα με εξασκηση........κατανοησα οτι ο αληθινος μου εαυτος δεν ειναι αυτα, ειναι η εσωτερικη μου ηρεμια μεσα μου, στρεφομαι μεσα μου και βρησκω την ησυχια......
    ετσι σιγα σιγα κατερρευσε μεσα μου η ψευδαισθηση των ηχων (αλλα και οτιδηποτε αλλου μπορει να σε ενοχλει)
    θα σου στειλω καποια αρθρα να σε βοηθησουν να καταλαβεις οτι ειναι ψευδαισθηση........κανε το πειραμα και μονη σου......
    ετσι ουτε τα βουητα με ξαναενοχλησαν ουτε κανενας αλλος ηχος.........γιατι στραφηκα μεσα μου..........
    οτι απορια εχεις μου λες

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    http://www.osho.com/el/meditate/more...enter-of-sound
    http://www.osho.com/el/meditate/medi...-%22no-mind%22
    http://www.awakengr.com/techni-tis-e...eckhart-tolle/

    δες αυτα ειναι μια καλη αρχη..........για οτιδηποτε αλλο με ρωτας

  7. #52
    Ευαίσθητος χαρακτήρας, προηγούμενες τραυματικές εμπειρίες και κάποια εστία ενόχλησης. Αυτα λεω ως αιτία.

    Στο στρατό δεν είχα το παραμικρό θέμα με τους θορύβους. Σαν φοιτητής, επειδή καιγόμουν απ τα διαβάσματα και όντως υπήρχαν θόρυβοι από τους δίπλα, προφανώς δυνατότεροι απ ότι στο στρατό και λόγω ευαισθησίας χαρακτήρα, είχα πρόβλημα. Κάποιοι άλλοι στον ίδιο χώρο δεν είχαν πρόβλημα.
    Έτσι η ενόχληση όταν είναι επαναλαμβανόμενη προκαλεί στη ψυχολογία εμμονή, δλδ αναμένω ότι από στιγμη σε στιγμή θα ξαναγίνει φασαρία. Όταν άκουγα κάτι από δίπλα ανέμενα ότι θα ξεκινούσε φασαρία.

    Για να υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Παίρνεις ωτοασπίδες, διαμαρτύρεσαι, απαιτείς σεβασμό κοινής ησυχίας, η δε διαμαρτυρία μπορεί να ψυχράνει τις σχέσεις ή αν έχεις την ευχέρεια φεύγεις απο εκεινο το μέρος. Αλλά άμα υπάρχει θόρυβος δεν μπορώ να λέω ότι είναι ψευδαίσθηση, ιδίως όταν είμαι εκ φύσεως ευαίσθητος.
    γιάννης

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    ιωαννη εννοειται οτι το γεγονος οτι εναςν ηχος ειναι ψευτικος οπως λεω, ενα απλο κυμα ενεργειας με βαση την κβαντικη φυσικη, δεν σημαινει οτι δεν θα σε ενοχλησει και δεν πρεπει να κανεις παρατηρηση.......αλλα το θεμα ειναι οτι επειδη εισαι και ειναι ευαισθητος (οχι εκ φυσεως αλλα επειδη ετσι μεγαλωσαμε) νομιζεις οτι σε ενοχλει ενω δεν φταιει ο ηχος......γιαυτο εδω ισχυει οτι οταν δεν μπορουμε με τιποτα να αλλαξουμε κατι (ουτε με παρατηρηση) τοτε αλλαζουμε την αντιληψη μας για αυτο,.......
    επισης πιστεψε με αν δεν ηταν το θεμα οι ηχοι θα ειχε βρει κατι αλλο να ασχολειται......το ξερεις πολυ καλα......
    αρα η λυση που της εδωσα ειναι θεωρω η καλυτερη με εχει βοηθησει πολυ και τα αρθρα που σας εστειλα ειναι πολυ βοηθητικα στο να βρειτε ολοι το κεντρο σας.....εκει ολα ειναι ηρεμα, χωρις ηχους και αρνητικες σκεψεις

  9. #54
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    30
    Επιστρέφω στο θέμα, νομίζω ότι σίγουρα υπάρχουν προηγούμενες εμπειρίες και σίγουρα εστία ενόχλησης. Ειδικά σε κατοικίες χωρίς ηχομόνωση. Αλλά όταν σκυλιά γαυγίζουν στο διπλανό διαμέρισμα το ξημέρωμα, γείτονες φωνάζουν κόσμο τα μεσάνυχτα, πόρτες κοπανάνε συνεχώς οι αντοχές μειώνονται και τα νεύρα αυξάνονται και σπάνε. Κοιμάμαι με ωτοασπίδες, τα αυτιά μου πονάνε και τελικά ακούω βουητά όλη την ημέρα. Ολοι μου λένε χαλάρωσε αλλά λίγοι είναι αυτοί που μπορούν να καταλάβουν τι συμβαίνει

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Η αληθεια ειναι καπου στη μεση, αυτο που σου ειπε και ο αντρας σου δηλαδη. Οτι καποιοι οντως ειναι καφροι αλλα και εσυ υπερβολικη.

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    10
    Νομιζω πρεπει γενικα να βρεις μια διεξοδο.Συμφωνω με τον George απο πανω.Ναι οκ οι φασαριωζηδες γειτονες δεν ειναι οτι πιο ευχαριστω αλλα δεν ειναι πια και η συντελεια του κοσμου.

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    7
    Πραγματικά νιώθω σαν να έχω γράψει εγώ αυτό το ποστ.ειμαστε ακριβώς στην ίδια θέση...
    Έχω πάθει ψύχωση.κοιμαμαι και ξυπναω με άγχος και ταχυκαρδία είτε ακούω είτε όχι κάποιο θόρυβο.και το χειρότερο είναι ότι έχω ένα μωρό 6 μηνών το οποίο απαιτεί την προσοχή μου ολοκληρωτικά και δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι εντάξει απέναντι του.θα ήθελα πολύ να μάθω πως εξελίχθηκε η κατάσταση με εσένα!

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    3
    Εδώ και 10 χρόνια περίπου πάσχω από ιδψ δεν αντέχω άλλο!!!

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    15
    ειναι ιδψ ολο αυτο που συζηταμε? η λεγεται αλλιως? ταυτιστηκα με οσα γραψατε,αυτη την στιγμη που γραφω φοραω ακουστικα και ακουω χαλαρωτικη μουσικη γιατι εχω και εγω τις ιδιες εμμονες και βοηθαει,μ ριχνει τους παλμους και ηρεμει το μυαλο,αλλα δν γινεται να εισαι ολη μερα ετσι.πιστευω η αληθεια ειναι καπου στην μεση.και οι ανθρωποι που μενω μαζι ενοχλουνται απο τους θορυβους αλλα οχι στον βαθμο που ενοχλουμαι εγω και νιωθω οτι θελω να κανω κακο εφοσον με τα λογια δεν καταλαβαινουν.

    σκεφτομαι να δοκιμασω φυτικα φαρμακα μηπως και μετριαστει ολο αυτο.

  15. #60
    Quote Originally Posted by Jacques Mesrine View Post
    ειναι ιδψ ολο αυτο που συζηταμε? η λεγεται αλλιως? ταυτιστηκα με οσα γραψατε,αυτη την στιγμη που γραφω φοραω ακουστικα και ακουω χαλαρωτικη μουσικη γιατι εχω και εγω τις ιδιες εμμονες και βοηθαει,μ ριχνει τους παλμους και ηρεμει το μυαλο,αλλα δν γινεται να εισαι ολη μερα ετσι.πιστευω η αληθεια ειναι καπου στην μεση.και οι ανθρωποι που μενω μαζι ενοχλουνται απο τους θορυβους αλλα οχι στον βαθμο που ενοχλουμαι εγω και νιωθω οτι θελω να κανω κακο εφοσον με τα λογια δεν καταλαβαινουν.

    σκεφτομαι να δοκιμασω φυτικα φαρμακα μηπως και μετριαστει ολο αυτο.
    Δεν ειναι ιψδ. Είσαι ευαίσθητος. Δεν μπορείς να τη βγαλεις με ωτοασπίδες και να παραλύσει η ζωή σου λόγω του θορύβου. Ειτε φεύγεις απ εκεί, μετακομίζεις, ειτε πρέπει να τους δειχτεις, να τα βάλεις δηλαδη μαζί τους με παρατήρηση, αστυνομία, φωνες ακομα και ξύλο να πεσει! Αυτες ειναι οι μονες λύσεις που υπάρχουν. Την τρίτη που σημαινει μένω και υπομενω δεν θελω καν να τη σκέφτομαι. Απλα μην τους φοβηθεις, μην αφήσεις να σου μεινει ο φόβος. Να κανεις την υπέρβαση αφου δεν μπορεις να μετακομισεις και να τα βάλεις μαζί τους.

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Εχει σταματησει κανεις το abilify για αλλο αντιψυχωτικο?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 40
    Last Post: 26-05-2023, 23:15
  2. Μήπως είμαι τρελός που ακόμα ασχολούμαι;
    By Jorge in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 129
    Last Post: 27-12-2016, 10:04
  3. δεν αντεχω τους θορύβους!!
    By vasso82 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 58
    Last Post: 25-09-2015, 20:47
  4. υπερβολικα πολλες ιδεοληψιες μαζι μεσα στη μερα.....το εχει ζησει κανεις?
    By marouliw in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 11-09-2015, 22:34
  5. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •