Δίπλωμα οδήγησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    49

    Δίπλωμα οδήγησης

    Παιδιά SOS!!! Θέλω να κινήσω διαδικασίες για να βγάλω δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου. Επειδή πάσχω από διπολική διαταραχή,θέλω να με διαφωτίσετε. Έχω πετύχει κάποια post που αναφέρουν ότι δεν χορηγείται άδεια οδήγησης σε πάσχοντες από σοβαρές ψυχικές ασθένειες,μεταξύ αυτών και η διπολική. Τι ισχύει και τι δεν ισχύει τελικά; Έχω αγχωθεί πολύ. Θα φανεί από κάπου η ασθένεια μου; Να ζητήσω από τον ψυχίατρο μου να συντάξει κάποιο χαρτί ότι είμαι ρυθμισμένος και λειτουργικός; Θα το εκτιμούσατε αν απαντούσατε το συντομότερο όσοι γνωρίζετε εκ πείρας την διαδικασία και αν θα υπάρξουν προβλήματα!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    παθολογο και οφθαλμιατρο παιρνας οχι ψυχιατρο.......
    εγω εχω ψυχωση και οδηγαω μια χαρα αυτοκινητο και μηχανη

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    49
    Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Απλώς φοβάμαι μην δουν μέσα στο βιβλιάριο τις συνταγογραφήσεις για τα φάρμακα που παίρνω και βρω κάποιο κόλλημα. Εσύ έβγαλες δίπλωμα ενώ είχες διαγνωστεί,ή το είχες από πριν;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    δυο χρονια πριν κανω το ψυχωτικο επισοδειο ειχα βγαλει τα διπλωματα....... μη κολας προχωρα δεν θα δωσουν σημασια αν ηθελαν ψυχιατρικο ελεγχο θα τον ζητουσαν.... το θεμα ειναι εσει μπωρεις να διαχειριστης το αγχος της οδηγησης? θα το μαθεις στη πραξη αυτο.... εγω καποιες φορες δε παιρνω τιμονι... δεν ειμαι παντα καλα......

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    49
    Νιώθω απόλυτα έτοιμος γιατί έχω πολλούς μήνες να κάνω υποτροπή. Ευτυχώς έχω άτομα δικά μου που ξέρουν πως να διαχειριστούν τυχόν υποτροπές. Είτε μανίας είτε κατάθλιψης.Η πορεία θα δείξει. Το θέμα είναι να μην βρω κώλυμα στα διαδικαστικά. Σύν το άγχος για το αν θα λαδώσω ή όχι. Αυτό που το πας; χαχαχαχα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    να μην λαδωσης να το παρεις με την αξια σου δεν ειναι δυσκολο, τοσος κοσμος το παιρνει κανονικα και να κοπης μια δυο φορες τη εγινε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Δεν χρειάζεται να λαδώσεις για να το πάρεις.Και εγώ το δίπλωμα το πήρα,πριν με διαγνώσουν με ΔΕΠΥ. Θα συμφωνήσω όμως με αυτό που λέει ο pavlosla.Πιο πολύ είναι να διαχειριστείς το άγχος που θα έχεις εκείνη την στιγμή που θα περνάς τις εξετάσεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    kozchr εχω ενα υπερκινητικο φιλο που εχει σταματησει να οδηγαει δεν του αρεσει η οδηγηση τον αγχωνει, και μενα δεν μου πολυαρεσει δεν θελω να οδηγαω νυχτα, οδηγαω απο αναγκη........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    να πω και εγω, για το θεμα, την μια φορα ειδα πυκνο ασπρο καπνο πισω απο το αμαξι, και σταματησα να παρω πυροσβεστηρα, την αλλη ειδα μια κολονα της δεη να σκαει και να πεταγονται κομματια ας πουμε μεταλλικα σε αρκετη αποσταση, τα οποια πριν φτασουν στο εδαφος εξαφανιστηκαν γιατι τα ονειρευομοουν στον ξυπνιο μου, το ιδιο και για τον καπνο.
    τωρα για εσενα δεν ξερω, ελλαδα ειναι οτι θελεις κανεις

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    49
    Ποιος δίνει όμως επιπλέον λεφτά για τα παράβολα; Είναι πολύ σάπιο το σύστημα pavlosla. Κι εγώ είμαι απόλυτα αρνητικός στο θέμα του λαδώματος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    kozchr εχω ενα υπερκινητικο φιλο που εχει σταματησει να οδηγαει δεν του αρεσει η οδηγηση τον αγχωνει, και μενα δεν μου πολυαρεσει δεν θελω να οδηγαω νυχτα, οδηγαω απο αναγκη........
    Φίλε εγώ μπορεί να είμαι υπερκινητικός αλλά μου αρέσει η οδήγηση. Το όνειρο μου ήταν να μάθω να οδηγάω από μικρός. Ο πατέρας μου,μου έδωσε τιμόνι στα 14-15 μου όταν δηλαδή ειχα ψηλώσει τόσο ώστε να φτάνω τα πεντάλ.Και νύχτα μια χαρά οδηγάω και κάτω από όλες τις συνθήκες έχω οδηγήσει. Μέχρι τότε μάθαινα όλες τις λεπτομέρειες σχετικά με την διαδικασία.
    Εγώ οδηγώ απο ευχαρίστηση και όχι από ανάγκη.
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    να πω και εγω, για το θεμα, την μια φορα ειδα πυκνο ασπρο καπνο πισω απο το αμαξι, και σταματησα να παρω πυροσβεστηρα, την αλλη ειδα μια κολονα της δεη να σκαει και να πεταγονται κομματια ας πουμε μεταλλικα σε αρκετη αποσταση, τα οποια πριν φτασουν στο εδαφος εξαφανιστηκαν γιατι τα ονειρευομοουν στον ξυπνιο μου, το ιδιο και για τον καπνο.
    τωρα για εσενα δεν ξερω, ελλαδα ειναι οτι θελεις κανεις
    Και εγώ μια φορά τα είδα σχεδόν αυτά και ήταν στο ξύπνιο μου.Ως πρώτο δικό μου αμάξι είχα πάρει το 2004 ένα renault clio μοντέλο 1995 και μου βγήκε αρκετά "σάπιο". Μια φορά οδηγούσα στην εγνατία και ξαφνικά άρχισαν να βγαίνουν καπνοί απο την μηχανή.Ειχε τρυπήσει το ψυγείο.. Μια άλλη φορά σε έναν επαρχιακό δρόμο εκεί που πήγαινα κανονικά,ξαφνικά ακούω ένα θόρυβο και σαν κάτι να σέρνω απο κάτω και η μηχανή να ακούγεται πιο "γκαζιάρικα". Τελικά είχε ξεκολλήσει το "καζανάκι" της εξάτμισης και το έσερνα στο δρόμο για κάποια μέτρα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    Quote Originally Posted by GiwrgosLxs View Post
    Ποιος δίνει όμως επιπλέον λεφτά για τα παράβολα; Είναι πολύ σάπιο το σύστημα pavlosla. Κι εγώ είμαι απόλυτα αρνητικός στο θέμα του λαδώματος.
    σιγα λιγα ειναι αντε κανα 50ευρο και πολλα λεω μην κολλας ,καν τα γραφειοκρατικα και ξεκινα μαθηματα και οταν εισαι ετοιμος δωσε, το θεμα ειναι να μπωρεις να διαχειριζεσαι τη παθηση σου, εγω οταν ειμαι καλα οδηγαω μια χαρα, αν παθω αγχοδες διαταραχη-πανικο & νευρικη κριση, οπως θες πεστω δεν μπωρο να οδηγησω και δε πιανω τιμονη. εγω ειμαι τυχερος δεν εχω ψυχωτικα συμπτωματα ψευδεσθησης κλπ.....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    να πω και εγω, για το θεμα, την μια φορα ειδα πυκνο ασπρο καπνο πισω απο το αμαξι, και σταματησα να παρω πυροσβεστηρα, την αλλη ειδα μια κολονα της δεη να σκαει και να πεταγονται κομματια ας πουμε μεταλλικα σε αρκετη αποσταση, τα οποια πριν φτασουν στο εδαφος εξαφανιστηκαν γιατι τα ονειρευομοουν στον ξυπνιο μου, το ιδιο και για τον καπνο.
    τωρα για εσενα δεν ξερω, ελλαδα ειναι οτι θελεις κανεις
    αν εχεις ψευδεσθησης καλα κανεις και δεν οδηγας

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    σιγα λιγα ειναι αντε κανα 50ευρο και πολλα λεω μην κολλας ,καν τα γραφειοκρατικα και ξεκινα μαθηματα και οταν εισαι ετοιμος δωσε, το θεμα ειναι να μπωρεις να διαχειριζεσαι τη παθηση σου, εγω οταν ειμαι καλα οδηγαω μια χαρα, αν παθω αγχοδες διαταραχη-πανικο & νευρικη κριση, οπως θες πεστω δεν μπωρο να οδηγησω και δε πιανω τιμονη. εγω ειμαι τυχερος δεν εχω ψυχωτικα συμπτωματα ψευδεσθησης κλπ.....
    Ευχαριστώ για το κουράγιο. Είμαστε πολλοί λοιπόν που παρά την ασθένεια μας επιθυμούμε να οδηγήσουμε. Εμένα με προσωπικά η οδήγηση μου αρέσει πολύ. Από Δευτέρα ξεκινάω θεωρητικά!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Καλή επιτυχία σου εύχομαι.Ολα καλά θα πάνε

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Προβλημα οδήγησης
    By Γιωργος Κυρ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 21-01-2017, 13:32
  2. Διπλωμα οδηγησης
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 40
    Last Post: 26-07-2014, 23:43
  3. Δίπλωμα οδήγησης
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-04-2014, 20:15
  4. διπλωμα για αμαξι
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-11-2009, 01:46
  5. Πήρα δίπλωμα
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 18-09-2009, 23:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •