καταθλιψη και καφες ......
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    καταθλιψη και καφες ......

    Μετα απο πολλους πειραματισμους , ανακαλυψα οτι δυο-τρεις καφεδες /μερα , Ελληνικοι ( κατα προτιμηση απο καφεκοπτειο , να μην εχει προσμιξεις ) , οχι νες ( προκαλει νευρικοτητα , κακη ποιοτητα καφε ) , δλδ 100 mg καφεινη εκαστος , ειναι το καλυτερο αντικαταθλιπτικο , διοτι εκκρινεται ντοπαμινη , ( τα ασφαλες οριο που ο καφες κανει καλο σαν αντιοξειδωτικο ειναι 400mg / μερα ) .................. ποιος εχει αποδειξεις οτι φταει η σεροτονινη για την κτθλψη , και η μη καλη επικοινωνια μεταξυ των νευρωνων του νευροδιαβιβαστη ' σεροτονινη ' λογω κακης χημειας ? κανεις , εικασιες ειναι ολα αυτα , ουδεις μπορει να μετρησει την σεροτονινη , η την μη καλη επικονωνια νευρωνων , δεν εχει εφευρεθει τετοια μεθοδος .................ναι , καφες , υπο τον ορον οτι δεν συμπασχετε απο αγχωδη διαταραχη , εκει μπορει να υποτροπιασει το αγχος .....
    ενημερωτικα .................................................. ......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγω ετσι συντηρουμαι με καφε κ βιταμινεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    O φραπές προκαλεί άγχος??η εθισμό?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εθισμό προκαλούν όλοι οι καφέδες απλά ο φραπέ δε βράζεται και δε σε χτυπάει καλά έτσι νομίζω εγώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εχει ενα απολυτο δικιο, με τον καφε εγω βρισκω μια ορεξη για ζωη... σε καποια φαση εκανα υπερκαταναλωση αυτου... πλεον τον χρησιμοποιω με συνεση γιατι μου προκαλει και διαφορες αλλες γαστρεντερολογικες διαταραχες....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Εμένα με βοηθάει επίσης όμως μόλις φύγει η χαρά καμιά φορά μπαίνω σε διαδικασία παρανοϊκών ιδεασμών και μεγάλου στρες (αν δεν έπαιρνα και γερή δόση αντικαταθλιπτικού και ηρεμιστικού πανικό)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    ενημερωτικα σας αναφέρω πως από 200mg CBD και πάνω μπορεί να σώσει πολλές κατάστασης.. << ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΗΝ CBD..>> μην μου πει κανεις για την THC δεν με αφορά... ''δεν γουστάρω να κάνω κεφάλι ρε φίλε πως το λένε τόσο απλά...''

    αυτό που πρέπει να κάνουμε όλοι όσοι υποφέρουμε είναι να μην τα παρατάμε.. να βάζουμε στόχους καθημερινά στην ζωή μας και να βγαίνουμε έξω ακόμα και αν νιώθουμε χαλια. όλοι μας μπορούμε να βρούμε όρεξη για ζωή αρκεί να μην τα παρατάμε ποτε..! μιλάει ένα άτομο που περνάει κατάθλιψη με αγχώδεις διαταραχή και ελαφρύ ΙΔΨ. όμως δεν τα έβαλα ποτε κάτω.. πέρασα από πολλές δυσκολίες όμως μέσα από αυτό βγήκα δυνατός..! μπορεί να μην είμαι σαν τους άλλους όμως είμαι διαφορετικός. και αυτή η διαφορα μπορεί να κάνει τον κάθε άνθρωπο μοναδικό και πιο δυνατό..! πιστέψτε πρώτα στον ευατό σας και τα καλύτερα έρχονται..!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Επίσης να προσθέσω ότι είχα πέσει σε μία έρευνα που έλεγε ότι στις γυναίκες ο καφές έχει αντικαταθλιπτική δράση. Τώρα θα μου πεις μια έρευνα στο διαδίκτυο μπορεί να βρεθεί για τα πάντα, ωστόσο ήταν σοβαρή η ιστοσελίδα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Να προσθεσω μια ευλογη απορια , γιατι αφου η ντοπαμινη ( που εκκρινεται με τον καφε ) ειναι αντικαταθλιπτικη δεν φτιαχνουν αντικαταθλιπτικα που να επηρρεαζουν την ντοπαμινη ? η απαντηση ειναι οτι δεν εχει βρεθει φαρμακο που να επηρρεαζει την ντομαμινη , ντοπαμινη εκλυεται σε μεγαλο βαθμο με την κοκαινη και σε μικροτερο βθμο με το αλκοολ , ουσιες που ολοι ξερουμε τις καταστροφικες των συνεπειες , αλλα και την ευχαριστηση που προκαλουν ........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μακ εγώ πιστεύω αν βγάλουν βιταμίνες με την κατάλληλη απορροφητικότητα θα είμαστε πάντα καλά κ δε θα παθαίνουμε τίποτα μόνο με βιταμίνες έτσι πιστεύω εγώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πιθανον elis , προς το παρον οι βιταμινες εχουν απορροφητικοτητα 15-20% ............και οι ορθομοριακες διατεινονται για ενα 30-35% .............oποτε καλυτερα να τις παιρνεις απο τις τροφες , η τροφη ειναι το καλυτερο ιατρικο , ελεγε ο Ιπποκρατης ....... στην τροφη θα προσθεσω και τις σκεψεις σαν ιατρικο , αναφερομενος παντα στην κτθλψη , δεν ξερω για αλλες ασθενειες ........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Φίλε δεν ξέρω εγώ έχω πολλά τραύματα κι έχω διάθεση πεσμένη χωρίς πλάκα παίρνω μαγνήσιο μου το γράφει ο γιατρός όσο το παίρνω ένα μήνα είμαι φυσιολογικός αλλά όχι χαρούμενος δηλαδή από το μείον πάω στο μηδέν κ κάθομαι ένα μήνα στο μηδέν κ μετά ξανά μείον διάγνωση ψύχωση εγώ έτσι ζω δέκα χρόνια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλο το μαγνησιο , elis , κι εγω παιρνω μεγαλες ποσοτητες ............αλλα δεν εχω σημαντικα αποτελεσματα, κατι λιγα .....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μακ εμενα ειναι φαρμακευτικο συνταγογραφειται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γιαυτο κανει δουλεια .......θα το δοκιμασω κι εγω , διοτι εμενα ειναι συμπληρωμα διατροφης , δλδ ψευτομαγνησιο .......τα φαρμακευτικα αυτο που λενε ( mg ) οτι εχουν ειναι εγκυρο .........το βρηκα στο γκουγκλ , σε αμπουλες , ε ? mag 2 .....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Καφές και κρίση πανικού??!!
    By manos32 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 32
    Last Post: 07-01-2018, 00:48
  2. αντιψυχωτικα και καφες
    By darkprincess in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 53
    Last Post: 20-06-2017, 08:40
  3. Πρασινος καφες?
    By nansyafs in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 18-06-2014, 00:32
  4. Ο καφές..
    By kel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 21-03-2013, 23:49
  5. Καφές και όρεξη...
    By granita_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 10-05-2010, 15:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •