Αδιέξοδο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    3
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΙΜΟΝ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΟΥ. ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΟΥ ΘΡΕΝΤ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΟΡΤΙΟ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΟΥΣΕΣ.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    3
    ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ,ΑΥΤΟΠΕΠΟΊΘΗΣ� �,

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    3
    ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ, ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΑΝΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΥΡΑΓΙΑ ΥΠΟΧΩΡΟΥΝ. ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 40 ΚΑΙ ΥΠΟΦΕΡΩ ΗΔΗ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΕΚΑΝΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΓΝΩΣΙΑΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΣΥΣΤΗΜΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ. ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΣ (ΣΥΣΤΗΜΙΚΗ, GESTALT ETC ) ΚΑΙ ΠΩΣ ΒΡΗΚΕΣ ΤΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Όσον αφορά τον ψυχολόγο πήρα τηλέφωνο στον τομέα ψυχικής υγείας του Δήμου μου. Βέβαια τότε είχα αυτοκτονικές τάσεις οπότε ο ψυχολόγος με δέχθηκε κατευθείαν, διαφορετικά θα έμπαινα σε αναμονή για κάποιους μήνες. Αλλά νομίζω αξίζει να περιμένεις, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Όσον αφορά τη μέθοδο του, νομίζω χρησιμοποίησε τη γνωσιακή - συμπεριφοριστική μέθοδο.
    Σχετικά με την αυτοπεποίθηση αυτή έρχεται με την αυτοεκτίμηση που με τη σειρά της προκύπτει με το να δουλέψεις με τον εαυτό σου. Ακόμα παλέβω και εγώ με αυτό το θέμα. Μιλώντας για μένα θα πω ότι τόσο καιρό έψαχνα την επιβεβαίωση στην έγκριση των άλλων αντί να βάζω δικούς μου στόχους και να δουλεύω για να τους πετύχω. Όποτε δουλεύω και πετυχαίνω κάτι έστω και μικρό αυξάνεται η αυτοεκτίμηση μου. Όταν συμβαίνει αυτό είναι δύσκολο να αφήσεις κάποιον να σε ταπεινώσει ή να σε αδικήσει.
    Βέβαια πάρα το γεγονός ότι πήγα στον ψυχολόγο και έλυσα κάποια θέματα ακόμα πιστεύω ότι υστερώ στο θέμα της εξυπνάδας και ανησυχώ για το αν θα βρω δουλειά. (Ακόμα και αυτή η πεποίθηση όμως μπορεί να είναι λανθασμένη και κάποια στιγμή ίσως την αφήσω πίσω μου)
    Δυστυχώς ακόμα αντιμετωπίζω και το πρόβλημα της κοινωνικής φοβίας αν και έχω κάνει μια πολύ μικρή πρόοδο, πάρα πόλι μικρή.
    Γενικά εμένα ο ψυχολόγος με βοήθησε κυρίως να καταλάβω ότι πολλές συμπεριφορές από άτομα στον περίγυρο μου, που θεωρούσα φυσιολογικές, ήταν τοξικές και με έκαναν και εμένα τοξικό και αρνητικό. (Το προηγούμενο κείμενο δείχνει την ανακούφιση μου καθώς σιγά σιγά κατάφερα να ξεφορτωθώ το δηλητήριο που έπαιρνα από τη μάνα μου. Προφανώς ο αρνητισμός και η τρομολαγνεία της έχουν συμβάλλει στην κοινωνική μου φοβία. Τώρα πιο εύκολα θα τολμήσω κάτι. Μια μέρα πήγα και έπαιξα κιθάρα στο δρόμο για να μαζέψω λεφτά. Για πόση ώρα κοντοστεκόμουν αλλά τελικά το έκανα. Τραγουδούσα χάλια αλλά συνειδητοποίησα ότι κανείς δεν θα με θυμόταν και δεν επρόκειτο να τους ξανά δω)
    Έχω παρατηρήσει ότι μου είναι πιο εύκολο να μιλάω με ένα άτομο ξεχωριστά και όχι με πολλά ταυτόχρονα σε μια παρέα όπου χάνομαι γιατί οι άλλοι είναι πιο υψηλών τόνων.
    Ίσως θα μπορούσες να βρεις άτομα με τα οποία έχετε κοινά ενδιαφέροντα. Όταν είσαι παθιασμένος για κάτι ίσως ξεπερνάς τον φόβο σου πιο εύκολα.
    Λένε ότι πρέπει να βγάλεις τον εαυτό σου προς τα έξω. Αν έχεις κάποιο ταλέντο θα μπορούσες να το προωθήσεις από κάποια πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης για να σε μάθουν ίσως κάποια άτομα.
    Ο ψυχολόγος μου πρότεινε να πάρω κάποια φάρμακα για να αντιμετωπίσω το άγχος γιατί υπήρχε περίπτωση να με πάρουν σε μια δουλειά. (Άρχισαν να με πιάνουν οι φόβοι ότι αν με πάρουν να δουλέψω θα τα κάνω θάλασσα. Αυτό το πρόβλημα ακομα δεν το έχω ξεπεράσει)
    Είπες ότι είσαι 40 χρονών. Οι γονείς σου τόσα χρόνια τι ρόλο έχουν παίξει σε όλη αυτή την κατάσταση;
    Σχετικά με την κατάθλιψη η μόνη λύση που έχω γιατί η οικονομική μου κατάσταση δεν βοηθάει είναι η γυμναστική γιατί εκκρίνονται κάποιες ουσίες που φτιάχνουν την διάθεση.
    Ξέρω ότι αν έχεις κοινωνική φοβία είναι δύσκολο να κάνεις φίλους και αν δεν μιλάς με κανέναν είναι λογικό να έχεις ίσως κατάθλιψη.
    Πριν τον κορωνοϊό πήγα σε ένα σεμινάριο αυτοσχεδιασμού. Κάναμε διάφορα παιχνίδια εκεί. Υπήρχαν και άτομα στην ηλικία σου. Ένα βασικό στοιχείο του σεμιναρίου ήταν ότι δεν πείραζε η αποτυχία ακριβώς επειδή πρόκειται για κάτι που δημιουργείται εκείνη τη στιγμή. Ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο. Κανείς δεν θα σε κρίνει.
    Ελπίζω να σε κάλυψα όσο μπορούσα γιατί πολλά ήταν υποκειμενικές γνώμες και καταστάσεις.
    Last edited by Simon; 19-04-2021 at 08:55.

  5. #20
    Quote Originally Posted by Simon View Post
    Όσον αφορά τον ψυχολόγο πήρα τηλέφωνο στον τομέα ψυχικής υγείας του Δήμου μου. Βέβαια τότε είχα αυτοκτονικές τάσεις οπότε ο ψυχολόγος με δέχθηκε κατευθείαν, διαφορετικά θα έμπαινα σε αναμονή για κάποιους μήνες. Αλλά νομίζω αξίζει να περιμένεις, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Όσον αφορά τη μέθοδο του, νομίζω χρησιμοποίησε τη γνωσιακή - συμπεριφοριστική μέθοδο.
    Σχετικά με την αυτοπεποίθηση αυτή έρχεται με την αυτοεκτίμηση που με τη σειρά της προκύπτει με το να δουλέψεις με τον εαυτό σου. Ακόμα παλέβω και εγώ με αυτό το θέμα. Μιλώντας για μένα θα πω ότι τόσο καιρό έψαχνα την επιβεβαίωση στην έγκριση των άλλων αντί να βάζω δικούς μου στόχους και να δουλεύω για να τους πετύχω. Όποτε δουλεύω και πετυχαίνω κάτι έστω και μικρό αυξάνεται η αυτοεκτίμηση μου. Όταν συμβαίνει αυτό είναι δύσκολο να αφήσεις κάποιον να σε ταπεινώσει ή να σε αδικήσει.
    Βέβαια πάρα το γεγονός ότι πήγα στον ψυχολόγο και έλυσα κάποια θέματα ακόμα πιστεύω ότι υστερώ στο θέμα της εξυπνάδας και ανησυχώ για το αν θα βρω δουλειά. (Ακόμα και αυτή η πεποίθηση όμως μπορεί να είναι λανθασμένη και κάποια στιγμή ίσως την αφήσω πίσω μου)
    Δυστυχώς ακόμα αντιμετωπίζω και το πρόβλημα της κοινωνικής φοβίας αν και έχω κάνει μια πολύ μικρή πρόοδο, πάρα πόλι μικρή.
    Γενικά εμένα ο ψυχολόγος με βοήθησε κυρίως να καταλάβω ότι πολλές συμπεριφορές από άτομα στον περίγυρο μου, που θεωρούσα φυσιολογικές, ήταν τοξικές και με έκαναν και εμένα τοξικό και αρνητικό. (Το προηγούμενο κείμενο δείχνει την ανακούφιση μου καθώς σιγά σιγά κατάφερα να ξεφορτωθώ το δηλητήριο που έπαιρνα από τη μάνα μου. Προφανώς ο αρνητισμός και η τρομολαγνεία της έχουν συμβάλλει στην κοινωνική μου φοβία. Τώρα πιο εύκολα θα τολμήσω κάτι. Μια μέρα πήγα και έπαιξα κιθάρα στο δρόμο για να μαζέψω λεφτά. Για πόση ώρα κοντοστεκόμουν αλλά τελικά το έκανα. Τραγουδούσα χάλια αλλά συνειδητοποίησα ότι κανείς δεν θα με θυμόταν και δεν επρόκειτο να τους ξανά δω)
    Έχω παρατηρήσει ότι μου είναι πιο εύκολο να μιλάω με ένα άτομο ξεχωριστά και όχι με πολλά ταυτόχρονα σε μια παρέα όπου χάνομαι γιατί οι άλλοι είναι πιο υψηλών τόνων.
    Ίσως θα μπορούσες να βρεις άτομα με τα οποία έχετε κοινά ενδιαφέροντα. Όταν είσαι παθιασμένος για κάτι ίσως ξεπερνάς τον φόβο σου πιο εύκολα.
    Λένε ότι πρέπει να βγάλεις τον εαυτό σου προς τα έξω. Αν έχεις κάποιο ταλέντο θα μπορούσες να το προωθήσεις από κάποια πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης για να σε μάθουν ίσως κάποια άτομα.
    Ο ψυχολόγος μου πρότεινε να πάρω κάποια φάρμακα για να αντιμετωπίσω το άγχος γιατί υπήρχε περίπτωση να με πάρουν σε μια δουλειά. (Άρχισαν να με πιάνουν οι φόβοι ότι αν με πάρουν να δουλέψω θα τα κάνω θάλασσα. Αυτό το πρόβλημα ακομα δεν το έχω ξεπεράσει)
    Είπες ότι είσαι 40 χρονών. Οι γονείς σου τόσα χρόνια τι ρόλο έχουν παίξει σε όλη αυτή την κατάσταση;
    Σχετικά με την κατάθλιψη η μόνη λύση που έχω γιατί η οικονομική μου κατάσταση δεν βοηθάει είναι η γυμναστική γιατί εκκρίνονται κάποιες ουσίες που φτιάχνουν την διάθεση.
    Ξέρω ότι αν έχεις κοινωνική φοβία είναι δύσκολο να κάνεις φίλους και αν δεν μιλάς με κανέναν είναι λογικό να έχεις ίσως κατάθλιψη.
    Πριν τον κορωνοϊό πήγα σε ένα σεμινάριο αυτοσχεδιασμού. Κάναμε διάφορα παιχνίδια εκεί. Υπήρχαν και άτομα στην ηλικία σου. Ένα βασικό στοιχείο του σεμιναρίου ήταν ότι δεν πείραζε η αποτυχία ακριβώς επειδή πρόκειται για κάτι που δημιουργείται εκείνη τη στιγμή. Ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο. Κανείς δεν θα σε κρίνει.
    Ελπίζω να σε κάλυψα όσο μπορούσα γιατί πολλά ήταν υποκειμενικές γνώμες και καταστάσεις.
    Καλησπέρα διάβσα και το αρχικό σου μήνυμα και το τωρινό. Είναι όμορφο πραγματι να βλέπεις ανθρώπους να αυτοβελτιώνονται. Θα σου αναφέρω κάτι που κι εγώ, ενώ το είχα κατα νου παλιά, το ανακάλιψα καλύτερα στο φόρουμ. Κοίτα μηπως ανήκεις κι εσυ σε κάποιον τύπο της εσωστρεφούς προσωπικότητας. Λες καποιες φρασεις κλειδια που ανηκουν σε αυτη την ομαδα. Καλα αν καποιος διαβαζει οπου εχω γραψει θα νομιζει οτι διαφημιζω το σαιτ. Ομως αν βαλεις στο γκουγκλ 16 προσωπικοτητες και κανεις το τεστ, ισως ανακαλυψεις και αλλα πραγματα για σενα. Αν οντως ανηκεις στους εσωστρεφεις, τοτε ισως δεις τον κοσμο και τον εαυτο σου με αλλη ματια . Εμενα με ειχε ενθουσιασει η ανακάλυψη και γ αυτο το αναφερω παντου. Καταλαβα καλυτερα τον εαυτο μου και προπαθουσα και προσπαθω μεσω αυτων των γνωσεων να αυτοβελτιωνομαι,να μην κανω τοσο σκληρη αυτοκριτικη και να βρισκω αλλου ειδους προσεγγιση στο να μπορω να στεκομαι στην κοινωνια

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Ναι το έχω κάνει το τεστ προσωπικότητας, στους εσωστρεφείς με κατατάσσει.

  7. #22
    Quote Originally Posted by Simon View Post
    Ναι το έχω κάνει το τεστ προσωπικότητας, στους εσωστρεφείς με κατατάσσει.
    Σκέψου το έτσι. Αφού ανήκεις στους εωστρεφείς σημαίνει ότι κάποια χαρακτηριστικά που σε δυσκολεύουν στη ζωή σου είναι ας πούμε κατα κάποιο τρόπο "γενετικά προγραμματισμένα." Που σημαίνει ότι αν ξεπεράσεις το στάδιο να νιώθεις παράξενα για την αντίδραση σου και τη συμπεριφορά σου, μπορείς να το δεις αλλιώς και αυτο που φαντάζει μειονέκτημα να το κάνεις πλεονέκτημα .Με λίγο χιούμορ προς τον εαυτο μας και αναγνώριση του τι είμαστε ,μπορούμε να κάνουμε κάποιες "αναβαθμίσεις" για να μην υποφέρουμε δηλ. Γιατί η ουσία όλων είναι η ευτυχία, έτσι δεν είναι?
    Και ως ανθρώπινη κοινωνία μαστιζώμαστε απο τις συγκρισεις του τυπου "γιατί το ψάρι δεν πετά, χαζο ειναι?", κάτι συγκρίσεις δηλ που κανουν το ψαρι να ξεχνα οτι ξερει να κολυμπα, αλλα να κλαιει που δεν πετα. Και δεν απολαμβάνει το κολύμπι ,ουτε θαυμάζει με αγαπη τα πουλια που πετανε, αλλα καταθλίβεται που δεν πετα ή φθονει τα πουλια και τελικα ξεχνα τη φυση του και ουτε πετα ,ουτε κολυμπα. Ισως να προσπαθησει να πεταξει, αλλα η φυση του ειναι το κολυμπι.

    Ολα αυτα για να σου πω, οτι πρεπει ως ανθρωποι να αποδεχομαστε αυτο που ειμαστε. Και με την αποδοχη μπορουμε να κανουμε και τις αναλογες βελτιωσεις. Π.χ σε εμενα η αποδοχη της εσωστρεφους φυσης μου με εκανε να καταλαβω γιατι νιωθω γελοια που δε μπορω να μιλησω στο τηλεφωνο. Οταν διαβασα σε μια κοινοτητα εσωστρεφων οτι καποιος ζητησε οδηγιες πως να παραγγειλει σαντουϊτς απο το τηλεφωνο και κανενας δεν κοροϊδεψε αλλα του έδωσαν σαφεις οδηγιες πως να το κανει, με εκανε να νιωσω πιο χαλαρη και οτι υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι ενηλικες ,που δεν μπορουν καπποια συνηθισμενα πραγματα. Απο την οπτικη τη δικη μου δουλεψε ως προς το να το επεξεργαστω και να αρχισω να αποβαλλω το αγχος για το τηλεφωνο. Και αρχιζω σιγα σιγα να καταπιανομαι και με αλλα, οχι για να τα αλλαξω, αλλα για να νιωθω καλα.

    Παρενθεση ηταν το δικο μου. Απλα ηθελα να το αναφερω μηπως σου δωσει καποιο κλικ να πας τον εαυτο σου σε αλλες οπτικες περαν της πλειοψηφιας τη κοινωνιας που θελει ολους τους ανθρωπους να εχουν συγκεκριμενες συμπεριφορες.

    Μην αφησεις ποτε την κιθαρα σου. Εστω και παραλληλα με κατι εφοσον προκυπτουν βιοποριστικα, συνεχισε μεχρι να φτασεις στο σημειο που ονειρευεσαι μαζι της.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Simon καλησπέρα!
    Χαίρομαι πραγματικά για την εξέλιξή σου. Διάβασα το πρώτο κείμενο σου και αμέσως πήγα να σου γράψω ότι πρέπει να δεις ψυχολόγο. Τελικά ήταν παλιό το κείμενο.
    Χαίρομαι πολυ για την τροπή των πραγματων. Η ψυχοθεραπεία είναι τεράστιο δώρο στον εαυτό.
    Είσαι σε μία ηλικία που μπορείς να φτιάξεις την ζωή σου όπως την θες. Ούτε καν 30 δεν είσαι ακόμη.
    Φυσικά και ο στόχος δεν είναι να γίνουμε τέλειοι.
    Κάποια άγχη μπορούν να παραμείνουν και είναι φυσιολογικό όλοι οι άνθρωποι αγχωνόμαστε, φοβόμαστε κάποιες φορές.

    Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος για δουλειά.
    Είναι μία βουτιά σε άγνωστα νερά.
    Αλλά πιστεύω ακράδαντα πως όταν γίνει η αρχή, θα το ξεπεράσεις.
    Δεν είναι θέμα χαζομάρας ή αδεξιότητας, είναι η φωνή του άγχους που λέει πως θα γίνεις ρεζίλι.
    είναι ο φωνή του φόβου που σου δείχνει τα χειρότερα σενάρια.
    Είναι η φωνή που μας προστατεύει,
    Εάν έβλεπες μια αρκούδα το άγχος σου θα είχε φτάσει στα ύψη για να γίνουν όλες οι απαραίτητες διαδικασίες στο σώμα σου και να αντιδράσει.
    Ο φόβος υπάρχει για να μην μπαίνουμε σε επικίνδυνες στμπεριφορές και πάθουμε κάτι.

    Στην κοινωνία που ζούμε έχουμε πολλές φορές πιο συμβολικούς φόβους ή φοβόμαστε πράγματα που δεν μας απειλούν πραγματικά.
    Κάποιες φορές δεν πειράζει να υπάρχει αυτή η φωνή, αυτή του άγχους. Άστην να λέει. Χρειάζεται όμως και μία άλλη φωνή.
    Μια πιο ενθαρρυντικής φωνής.
    μία άλλη φωνή αντισταθμιστική.

    Και να τα κάνεις θάλασσα δεν θα σου κόψουν το κεφάλι.
    Και να τα κάνεις θάλασσα δεν θα πάθεις κάτι κακό.
    Ξέρω ότι φοβάσαι την αποδοκιμασία των άλλων αλλά και αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι
    Τι κι αν δεν αρέσει σε κάποιον; Θα πεθάνεις;
    Εάν εσύ εστιάσεις στην τεράστια πρόοδο που έκανες σαν άνθρωπος, στα καλά σου θετικά και σκέφτεσαι θετικά δεν θα σε πειράξει ένα "όχι" των άλλων. Δεν είναι τραυματικό το "Όχι", μια απάντηση είναι.

    Βούτα εκεί που φοβάσαι. Κάνε λάθη και αυτά θα σε κάνουν καλύτερο.
    Μην φοβάσαι να κάνεις λάθος. Μέσα από λάθη μαθαίνουμε.
    Χαζός δεν είσαι σε καμία περίπτωση. Γι αυτό στα λέω και εγώ στα ίσια.
    Καλή αρχή στην επαγγελματική σου πορεία και μην μασάς

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Καλησπέρα. Πριν λίγες μέρες έγραψα ένα ποστ αλλά επειδή ήθελα να το σβήσω και δεν ήξερα πως, το αντικατέστησα με αυτό εδώ το κείμενο.
    Last edited by Simon; 02-01-2022 at 09:59.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΑΔΙΕΞΟΔΟ
    By monadiki1 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 15-03-2017, 13:33
  2. αδιεξοδο..
    By ram in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 28-05-2011, 16:29
  3. αδιέξοδο
    By michalisyov in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 2
    Last Post: 18-05-2011, 14:18
  4. αδιέξοδο
    By mirtw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 12-05-2011, 16:22
  5. αδιεξοδο..
    By essence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2005, 15:33

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •