Αδιέξοδο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22

    Αδιέξοδο

    Γειά χαρά σε όσους διαβάζουν το κείμενο. Το πρόβλημα που θέλω να αναφέρω είναι το εξής: μου φαίνεται αδύνατο να βρω μια οποιαδήποτε δουλειά. Έχω χαμηλή νοημοσύνη, είμαι αδέξιος (σε σημείο επικίνδυνο για τον εαυτό μου, μπορεί και για τους άλλους) και έχω πολύ άγχος λόγω ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής και ίσως και κοινωνικής αγχώδους διαταραχής. Έχω σπουδάσει, έχω πάρει το πτυχίο μου και οι γονείς μου με ρωτάνε συνέχεια αν θα κάνω μεταπτυχιακό αλλά εγώ σκέφτομαι ότι θα σπαταλήσω απλώς περισσότερο χρόνο και τελικά δεν θα βρω δουλειά στο αντικείμενο μου λόγω των προαναφερθέντων προβλημάτων (βέβαια δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση έτσι κι αλλιώς). Γενικά στη διάρκεια των σχολικών χρόνων δεν ανέπτυξα καθόλου κοινωνικές δεξιότητες ούτε κάποια ταλέντα. (τους φίλους που έχω τους οφείλω στον αδελφό μου. Βασικά τώρα τελευταία σταμάτησα να κάνω παρέα μαζί τους γιατί ένοιωθα ότι χωρίς την παρουσία του αδελφού μου δεν υπάρχει ουσιαστική σχέση μεταξύ μας).Έχει κάποια χρόνια που άρχισα να μαθαίνω κιθάρα και είναι το πρώτο πράγμα στο οποίο αισθάνομαι ότι καταφέρνω κάτι. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι έχω κάποιο ιδιαίτερο ταλέντο (αυτό θα φανεί με τον χρόνο, που πιέζει, και την προσωπική προσπάθεια). ώστε να κάνω κάτι επαγγελματικά, πράγμα που θα ήθελα (γνωρίζω ότι είναι ουτοπικό στην Ελλάδα για το είδος μουσικής που μου αρέσει) αλλά υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες εκτός των άλλων. Δεν έχω πάει σε ωδείο, για οικονομικούς λόγους, οπότε δεν έχω κάποιο πτυχίο ή γνωριμίες με άλλους μουσικούς και η κιθάρα είναι του πατέρα μου οπότε δεν μπορώ να πω ότι θα βρω κάποια άτομα μέσω διαδικτύου για να κάνουμε κάποια μπάντα που θα πάει για κάτι ας πούμε πιο σοβαρό. Όπως και στο παρελθόν έτσι και τώρα έχω αυτοκτονικές σκέψεις αλλά στην ουσία ούτε αυτό είναι ακριβώς επιλογή γιατί και δεν έχω το θάρρος να το κάνω και πιστεύω ότι οι γονείς μου δεν θα το αντέξουν. Πραγματικά νομίζω ότι δεν με απασχολεί τόσο αν θα μείνω μόνος στη ζωή μου, τουλάχιστον μέχρι να βρω μια λύση στο θέμα του βιοπορισμού.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    σιμον τη σχολη σπουδασες;, πολυ δεν μπωρουν να βρουν δουλεια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ποιος εκρινε οτι εχεις χαμηλη νοημοσυνη και οτι εισαι αδεξιος στα παντα? Και τι σχολη σου τοτε πώς την τελειωσες και πηρες πτυχιο?
    Την ΙΨΔ τη διεγνωσε καποιος ειδικος που σε παρακολουθουσε? Το μηνυμα σου ξεχειλιζει ηττοπαθεια και απαισιοδοξια. Ακομα και το γεγονος οτι μαθαινεις κιθαρα και οτι τα πας καλα σε αυτο, φροντισες να το καλυψεις με λασπη.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    μηπως εννοεις χαμηλη συναισθηματικη νοημοσυνη? γιατι αν ειχες χαμηλο αικιου μαλλον θα ειχες τελειωσει ειδικο σχολειο, και αν. σου το ειπε ποτε κανεις για να σε προσβαλλει και σου εμεινε?
    επισης, η κριση στην ελλαδα ειναι τεραστια. το να εχεις δουλεια εχει να κανει με την τυχη και το μεσο, οχι με την εξυπναδα και την ικανοτητα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Δεν θα ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες, αλλά είναι θεωρητικής κατεύθυνσης η σχολή.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ποιος εκρινε οτι εχεις χαμηλη νοημοσυνη και οτι εισαι αδεξιος στα παντα? Και τι σχολη σου τοτε πώς την τελειωσες και πηρες πτυχιο?
    Την ΙΨΔ τη διεγνωσε καποιος ειδικος που σε παρακολουθουσε? Το μηνυμα σου ξεχειλιζει ηττοπαθεια και απαισιοδοξια. Ακομα και το γεγονος οτι μαθαινεις κιθαρα και οτι τα πας καλα σε αυτο, φροντισες να το καλυψεις με λασπη.
    Εγώ το έκρινα με βάση τα σχόλια και την συμπεριφορά των άλλων απέναντι μου αλλά και από συγκεκριμένα περιστατικά και χαρακτηριστικά που παρατήρησα στη ζωή μου κάνωντας μια ανασκόπηση και συγκρίνωντας τον εαυτό μου με άλλους όπως για παράδειγμα με τον αδελφό μου που μεγαλώσαμε μάλιστα κάτω από τις ίδιες συνθήκες αλλά εξελιχθήκαμε πολύ διαφορετικά (τώρα βέβαια θα σκέφτεσαι ότι αφού έχω χαμηλή νοημοσύνη γιατί να δώσεις σημασία σε ότι λέω ή αν δεν είμαι χαζός γιατί γράφω αυτά που γράφω, το ξέρω ότι είναι λίγο παράδοξο. Το θέμα είναι ότι ξέρω γενικά ότι είμαι χαζός αλλά δεν γνωρίζω τα επιμέρους στοιχεία που με καθιστούν χαζό ή τουλάχιστον μπορεί να ξέρω κάποια αλλά όχι όλα γιατί στην πραγματικότητα μπορεί να είναι τόσα όσες και οι περιστάσεις στις οποίες θα βρεθώ με αποτέλεσμα να εκδηλωθούν). Πίστεψε με δεν είναι κάτι το οποίο θα ήθελα να υποστηρίζω για τον εαυτό μου και ευχαρίστως να ακούσω τον αντίλογο γιατί αν δεν διατηρώ έστω και μια αμφιβολία ακόμα και σε αυτό το θέμα τότε είναι σαν να επιβεβαιώνω την βλακεία μου μιας και ένα από τα χαρακτηριστικά της είναι η δογματικότητα.
    Η σχολή που έβγαλα περνιόταν και με παπαγαλία και με εξαίρεση ένα-δύο καθηγητές όλοι οι υπόλοιποι διόρθωναν τα γραπτά χωρίς αρνητική βαθμολογία που σημαίνει ότι μπορουσες να γράψεις και περιττά πράγματα χωρίς να χάσεις βαθμούς, δεν χρειαζόταν δηλαδή αφαιρετική ικανότητα (βέβαια αυτό δεν αποδεικνύει ότι είμαι χαζός αλλά ότι δεν χρειαζόταν και ιδιαίτερη εξυπνάδα).
    Η αλήθεια είναι ότι την ΙΨΔ δεν μου την διέγνωσε κάποιος απλά έχω πολύ άγχος, δεν μπορώ να εργαστώ σε ένα χώρο που είναι ακατάσττος, έπλενα τα χέρια μου παλιά πολύ ώρα και έκανα κάποιες τελετουργίες χωρίς να ξέρω το λόγο (δεν γνωρίζω βέβαια τον αριθμό συμπτωμάτων που πρέπει να έχεις για να θεωρείται ότι έχεις ΙΨΔ). Βασικά η μάνα μου μου είπε ότι μπορεί να το έχω γιατί και αυτή έχει παρόμοια συμπτώματα και μετά το έψαξα στο διαδίκτυο και ταυτίστηκα.
    Αυτό που είπα για την μουσική, εννοούσα ότι σε αντίθεση με άλλα πράγματα που έκανα στο παρελθόν είδα κάποια αποτελέσματα, τηρουμένων των αναλογιών, αλλά το ταλέντο είναι κάτι σχετικό και όπως ανέφερα δεν έχω γνωριμίες με άλλους μουσικούς για να αποκτήσω μια προοπτική πιο σωστή για τον εαυτό μου. Ωστόσο όντως είμαι γενικά σαν άτομο απαισιόδοξος και μπορεί να έχεις δίκιο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by teras View Post
    μηπως εννοεις χαμηλη συναισθηματικη νοημοσυνη? γιατι αν ειχες χαμηλο αικιου μαλλον θα ειχες τελειωσει ειδικο σχολειο, και αν. σου το ειπε ποτε κανεις για να σε προσβαλλει και σου εμεινε?
    επισης, η κριση στην ελλαδα ειναι τεραστια. το να εχεις δουλεια εχει να κανει με την τυχη και το μεσο, οχι με την εξυπναδα και την ικανοτητα
    Όχι δεν αναφέρομαι σε συναισθηματικη νοημοσυνη. Όσο αναφορά την έυρεση εργασίας φυσικά και τον να μην μπορείς να βρεις αυτές τις εποχές δουλειά στην Ελλάδα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είσαι έξυπνος αλλά το θέμα είναι ότι και χωρίς την οικονομική κρίση αισθάνομαι ότι οι δικές μου πιθανότητες θα ήταν μειωμένες.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Έχω στο μυαλό μου ότι ίσως εν μέρει κάποια πράγματα να είναι αυτό που λένε αυτοεκπληρούμενη προφητεία αλλά δεν ξέρω σε ποιό βαθμό και σε ποιές περιπτώσεις. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δεν εχει σημασια οτι η σχολη σου περνιοταν με παπαγαλια και η παπαγαλια ειναι μια ικανοτητα και θελει και διαβασμα και αποστηθιση.
    Το προβλημα με την ανεργια και την αναξιοκρατια στην Ελλαδα ειναι τεραστιο. Αν δεν ηταν μπουρδελο η κατασταση ο καθενας θα μπορουσε να αφομοιωθει σε καποιο χωρο, στο καταλληλο ποστο, χωρις να ειναι ιδιοφυια, χωρις ταλεντα και ιδιαιτερες ικανοτητες.
    Πχ βγαζεις φωτοτυπιες, εκτυπωνεις, τυπωνεις, σκαναρεις κλπ Κρατας ενα ταμειο. Σερβιρεις, καθαριζεις. Τελοσπαντων, ειναι πολλες δουλειες που δε χρειαζονται φοβερες ικανοτητες ουτε καμμια τρομερη νοημοσυνη.
    Για καποιο λογο σε εχουν κανει στο σπιτι σου να πιστευεις οτι εισαι πανχαζος και αχρηστος. Οποτε ο,τι και αν καταφερνεις, φροντιζεις να το υποτιμας, οπως σε υποτιμουν και εκεινοι.
    Απο δω και περα τι γινεται. Τι θα ηθελες να κανεις για να νιωσεις καλυτερα? Ενα μικρο βημα, ποιο θα ηταν?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μνημη χρειαζεται η παπαγαλια και να κοιμαται το βραδυ για να μπορει να θυμαται τι θα πει αλλιως δε θυμασαι τιποτα και βγαζεις απο το τσεπακι τα τεφτερια.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    42
    Σίμων, μου θυμίζεις πάααααρα πολύ τον εαυτό μου. Έχω να σου πω κάποια πράγματα. Χαζός δεν είσαι. Είμαι σίγουρος! Θύμα είσαι. Από που να το πιάσω τώρα...
    Έχω γνωρίσει αρκετά άτομα που χαρακτήρισα ως χαζά. Νομίζω ότι όλοι τους νόμιζαν οτι είναι εξυπνοι. Ας πούμε όμως καποια πιο ουσιώδη πράγματα.
    Σε κάποιο από τα μηνύματα σου έχεις κάνει τέτοια ανάλυση που απαιτεί μια δομή σκέψης η οποία με τη σειρά της απαιτεί υψηλή ικανότητα της αντίληψης. Αυτό το έχεις. Μην ξεχνάς όμως οτι η αντίληψη ενός ατόμου διαφέρει ανά αντικείμενο. Εγώ είμαι 30 ετών και από μικρός έχω πάει πολλές φορές για δουλειά με τον πατέρα μου ως βοηθός. Πάντα πίστευα ότι σα βοηθός είμαι μαύρο χάλι. Αυτό οφείλεται κυρίως σε δύο αιτίες. Αφενός, πραγματι, ποτέ δεν ήμουν κορυφή γιατί ποτέ δεν λάτρεψα αυτό το επάγγελμα. Αφετέρου, ο πατέρας μου είχε τρελές απαιτήσεις και με συνεκρινε έμμεσα με τον ίδιο ο οποίος είναι μάστορας. Το χειρότερο είναι ότι πίστευα ότι είναι σωστό αυτό που κάνει και το ενστερνιζόμουν κι εγώ ο ίδιος. Κι εσύ το κανεις αυτό.
    Λες ότι είσαι χαζός επειδή αυτό βλέπεις από τη συμπεριφορά των άλλων. Μπα; Σοβαρά, ε; Μέσα σε αυτή την παράνοια που ζούμε κάθε φυσιολογικό ον μπορεί να μοιάζει αφύσικο. Μην προσδιορίζεις τον εαυτό σου μέσα από τους άλλους. Είναι τεράστιο λάθος αυτό. Εμένα η αδερφή μου, με την οποία δεν είχα ποτέ καλες σχέσεις, μου έλεγε ότι δε θα έβρισκα ποτέ γυναίκα να με αντέχει και φίλους να με αγαπάνε. Εγώ βρήκα ενώ εκείνη δε βρήκε ούτε φίλες ούτε άντρα που να την αντέχει.
    Το θέμα με τη δουλειά είναι κοινό. Δε γίνεται να είσαι φυσιολογικός και να μην αντιδράς στην υποδούλωση. Έχουν εκμεταλλευτει ολοι την οικονομική κατάσταση της χώρας και ζητάνε πολλά ενώ δίνουν πολύ λίγα. Δουλειές της προκοπής δεν παίζουν πολύ. Μη κολλας σε αυτό που σπουδασες. Δωσε χρόνο στον εαυτό σου για να βρεις κατι αλλο. Εδώ να δεις ποσο μοιάζουμε! Είναι δύσκολο αλλά δε γίνεται αλλιώς. Μην πιεζεσαι υπερβολικά. Ασε λιγο την ψυχή σου να ξαλαφρωσει κσι να σου πει τι θέλει. Με τη μουσική μην εισαι βιαστικός. Μάθε την κιθαρίτσα και κάθε καλό καλοδεχουμενο. Μη σκέφτεσαι τοσα πολλά και καίγεσαι. Η μουσική είναι ανάγκη. Χρησιμοποιησέ τη για να νιώσεις όμορφα και μην κρενιέσαι από πάνω της για τον βιοπορισμό σου. Δε λέω να πάψεις να ονειρεύεσαι αλλά να πάψεις να φορτώνεις τόσα πολλά στον εαυτό σου. Είναι ωραία η μουσική και μακάρι να συνεχίσεις. Ασχολούμαι κι εγώ και αισθάνομαι πολύ ευλογημένος για αυτό. Η κιθάρα μπορεί να σου χαρίσει τρομερές στιγμές είτε με τον εαυτό σου είτε με φίλους ειτε με κορίτσια. Το νόημα της ζωής κρύβεται σε στιγμές σαν αυτές. Να ξέρεις ότι πολύ σπουδαίοι και ταλαντούχοι άνθρωποι πέρασαν αυτά που περνάς και αποφάσισαν να δώσουν χρόνο στους εαυτούς τους, οοοοσο χρόνο χρειάστηκε. Κάποια πράγματα δεν αγοράζονται αλλά κατακτώνται για πάντα.
    Φίλους δεν έχεις γιατί μπορεί να μην είσαι κοινωνικός. Τί να κάνουμε τώρα; Πάντως, μπορείς και αυτό να το αλλάξεις. Ένα ένα όμως.
    Τέλος, θα σου πρότεινα να διαβάσεις κανένα βιβλίο, γενικά. Ίσως δεν είναι του στυλ σου το διάβασμα αλλά θα γίνει όταν πέσει στα χέρια σου το σωστό βιβλίο. Σου το συνιστώ γιατί τα βιβλία είναι πηγή πληροφορίας που δε τη βρίσκεις εύκολα γύρω και αυτή η πληροφορία θα είναι ένα ερέθισμα για να γίνεις ένας καλύτερος άνθρωπος και ίσως καταλάβεις ότι δεν εισαι χαζός αλλά ενας τουλάχιστον κανονικότατος άνθρωπος. Επίσης, ενα βιβλίο μπορεί να σε συνεπάρει, να σου δώσει χαρά ή ακόμα και να σε κάνει να τη δεις αλλιώς.
    Σου στέλνω τις καλύτερες ευχές μου!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Seezo View Post
    Σίμων, μου θυμίζεις πάααααρα πολύ τον εαυτό μου. Έχω να σου πω κάποια πράγματα. Χαζός δεν είσαι. Είμαι σίγουρος! Θύμα είσαι. Από που να το πιάσω τώρα...
    Έχω γνωρίσει αρκετά άτομα που χαρακτήρισα ως χαζά. Νομίζω ότι όλοι τους νόμιζαν οτι είναι εξυπνοι. Ας πούμε όμως καποια πιο ουσιώδη πράγματα.
    Σε κάποιο από τα μηνύματα σου έχεις κάνει τέτοια ανάλυση που απαιτεί μια δομή σκέψης η οποία με τη σειρά της απαιτεί υψηλή ικανότητα της αντίληψης. Αυτό το έχεις. Μην ξεχνάς όμως οτι η αντίληψη ενός ατόμου διαφέρει ανά αντικείμενο. Εγώ είμαι 30 ετών και από μικρός έχω πάει πολλές φορές για δουλειά με τον πατέρα μου ως βοηθός. Πάντα πίστευα ότι σα βοηθός είμαι μαύρο χάλι. Αυτό οφείλεται κυρίως σε δύο αιτίες. Αφενός, πραγματι, ποτέ δεν ήμουν κορυφή γιατί ποτέ δεν λάτρεψα αυτό το επάγγελμα. Αφετέρου, ο πατέρας μου είχε τρελές απαιτήσεις και με συνεκρινε έμμεσα με τον ίδιο ο οποίος είναι μάστορας. Το χειρότερο είναι ότι πίστευα ότι είναι σωστό αυτό που κάνει και το ενστερνιζόμουν κι εγώ ο ίδιος. Κι εσύ το κανεις αυτό.
    Λες ότι είσαι χαζός επειδή αυτό βλέπεις από τη συμπεριφορά των άλλων. Μπα; Σοβαρά, ε; Μέσα σε αυτή την παράνοια που ζούμε κάθε φυσιολογικό ον μπορεί να μοιάζει αφύσικο. Μην προσδιορίζεις τον εαυτό σου μέσα από τους άλλους. Είναι τεράστιο λάθος αυτό. Εμένα η αδερφή μου, με την οποία δεν είχα ποτέ καλες σχέσεις, μου έλεγε ότι δε θα έβρισκα ποτέ γυναίκα να με αντέχει και φίλους να με αγαπάνε. Εγώ βρήκα ενώ εκείνη δε βρήκε ούτε φίλες ούτε άντρα που να την αντέχει.
    Το θέμα με τη δουλειά είναι κοινό. Δε γίνεται να είσαι φυσιολογικός και να μην αντιδράς στην υποδούλωση. Έχουν εκμεταλλευτει ολοι την οικονομική κατάσταση της χώρας και ζητάνε πολλά ενώ δίνουν πολύ λίγα. Δουλειές της προκοπής δεν παίζουν πολύ. Μη κολλας σε αυτό που σπουδασες. Δωσε χρόνο στον εαυτό σου για να βρεις κατι αλλο. Εδώ να δεις ποσο μοιάζουμε! Είναι δύσκολο αλλά δε γίνεται αλλιώς. Μην πιεζεσαι υπερβολικά. Ασε λιγο την ψυχή σου να ξαλαφρωσει κσι να σου πει τι θέλει. Με τη μουσική μην εισαι βιαστικός. Μάθε την κιθαρίτσα και κάθε καλό καλοδεχουμενο. Μη σκέφτεσαι τοσα πολλά και καίγεσαι. Η μουσική είναι ανάγκη. Χρησιμοποιησέ τη για να νιώσεις όμορφα και μην κρενιέσαι από πάνω της για τον βιοπορισμό σου. Δε λέω να πάψεις να ονειρεύεσαι αλλά να πάψεις να φορτώνεις τόσα πολλά στον εαυτό σου. Είναι ωραία η μουσική και μακάρι να συνεχίσεις. Ασχολούμαι κι εγώ και αισθάνομαι πολύ ευλογημένος για αυτό. Η κιθάρα μπορεί να σου χαρίσει τρομερές στιγμές είτε με τον εαυτό σου είτε με φίλους ειτε με κορίτσια. Το νόημα της ζωής κρύβεται σε στιγμές σαν αυτές. Να ξέρεις ότι πολύ σπουδαίοι και ταλαντούχοι άνθρωποι πέρασαν αυτά που περνάς και αποφάσισαν να δώσουν χρόνο στους εαυτούς τους, οοοοσο χρόνο χρειάστηκε. Κάποια πράγματα δεν αγοράζονται αλλά κατακτώνται για πάντα.
    Φίλους δεν έχεις γιατί μπορεί να μην είσαι κοινωνικός. Τί να κάνουμε τώρα; Πάντως, μπορείς και αυτό να το αλλάξεις. Ένα ένα όμως.
    Τέλος, θα σου πρότεινα να διαβάσεις κανένα βιβλίο, γενικά. Ίσως δεν είναι του στυλ σου το διάβασμα αλλά θα γίνει όταν πέσει στα χέρια σου το σωστό βιβλίο. Σου το συνιστώ γιατί τα βιβλία είναι πηγή πληροφορίας που δε τη βρίσκεις εύκολα γύρω και αυτή η πληροφορία θα είναι ένα ερέθισμα για να γίνεις ένας καλύτερος άνθρωπος και ίσως καταλάβεις ότι δεν εισαι χαζός αλλά ενας τουλάχιστον κανονικότατος άνθρωπος. Επίσης, ενα βιβλίο μπορεί να σε συνεπάρει, να σου δώσει χαρά ή ακόμα και να σε κάνει να τη δεις αλλιώς.
    Σου στέλνω τις καλύτερες ευχές μου!
    Έχεις δίκιο όσον αφορά αυτά που λες για την μουσική, δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να είναι κάτι που σου ασκεί πίεση αλλά το αντίθετο. Προσπαθώ να αλλάξω την νοοτροπία που είχα παλιά. Απλά για να το πετυχώ κάτι τέτοιο πρέπει να βρώ και κάποιες άλλες δραστηριότητες έτσι ώστε να μην εξαρτάται εξολοκλήρου και ανά πάσα στιγμή η διάθεση μου από το αν τα πηγαίνω καλά στον τομέα της μουσικής, αυτό θα αφαιρέσει την πίεση και μάλιστα ίσως φέρει και καλύτερα αποτελέματα. Σχετικά με την ανάγνωση, διαβάζω αρκετά βιβλία και για να περνάω το χρόνο μου αλλά και επειδή ήθελα να αποκτήσω αυτογνωσία και να γίνω καλύτερος άνθρωπος. Ευχαριστώ για τα σχόλια.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Seezo View Post
    Είναι τεράστιο λάθος αυτό. Εμένα η αδερφή μου, με την οποία δεν είχα ποτέ καλες σχέσεις, μου έλεγε ότι δε θα έβρισκα ποτέ γυναίκα να με αντέχει και φίλους να με αγαπάνε. Εγώ βρήκα ενώ εκείνη δε βρήκε ούτε φίλες ούτε άντρα που να την αντέχει.
    Διάβασα λίγο προσεκτικότερα το συγκεκριμένο σχόλιο. Θεωρώ πολύ πιθανό ότι η αδελφή σου προβάλλει πάνω σου τα δικά της ελαττώματα και αυτό φαίνεται από το πως εξελίχθηκε η ζωή και των δυο σας. Αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό. Ναι μπορώ να πω ότι η μάνα μου σαν άτομο έχει πολλές ανασφάλειες και μάλλον πρόβαλλε πολλές από αυτές πάνω σε εμένα και τον αδελφό μου. Ωστόσο ο αδελφός μου ούτε είναι χαζός ούτε πιστεύει ότι είναι, χωρίς όμως να παραγνωρίζει ότι υπάρχουν σίγουρα πολύ πιο έξυπνα άτομα από αυτόν(και χωρίς να παραγνωρίζει ότι την τάδε φορά έκανε βλακεία. Άλλωστε εκεί έγκειται η εξυπνάδα στο να αναγωρίσεις τα λάθη σου και να τα διορθώσεις).
    (Σε ένα βιβλίο διάβασα ότι γενικά όλοι μπορούμε να φερθούμε με χαζό τρόπο αν βρεθούμε σε μια κατάσταση που ξεπερνάει τις ικανότητες μας, είναι κάτι σαν σχετική βλακεία, ωστόσο υπάρχει και ένα είδος βλακείας που είναι απόλυτο και σύμφωνα με αυτό κάποιος θα συμπεριφερθεί με χαζό τρόπο ανεξαρτήτως των συνθηκών που αντιμετωπίζει. Κλασικό παράδειγμα είναι το να επαναλαμβάνεις ένα λάθος, να μην μπορείς να μάθεις από αυτό) Αντίθετα με τον αδελφό μου εγώ είμαι χαζός. Η διαφορά με παλιά είναι ότι τώρα έχω μια σχετική επίγνωση και δεν συμπεριφέρομαι σαν ξερόλας στο βαθμό που γνωρίζω ότι αγνοώ κάποια πράγματα. Πάλι θα κάνω γκάφες και ίσως χοντρές αλλά επειδή πλέον έχω κάποια αυτογνωσία κατευθείαν θα το παραδεχτώ ή αν κάτι δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε σκέφτομαι ότι σίγουρα έχω κάνει κάτι λάθος και αν κάνω λίγη υπομονή και παρατηρήσω καλύτερα την κατάσταση αποδεικνύεται ότι όντως έτσι ήταν (Όλοι βέβαια έχουμε κάνει κατά καιρούς τον ξερόλα για κάτι, ακριβώς επειδή δεν γνωρίζουμε την ασχετοσύνη μας).
    Υπάρχει βέβαια το επιχείρημα ότι υπάρχουν πολλά είδη ευφυίας όπως η μαθηματική, η δημιουργική, η μουσική κλπ. και ότι οι περισσότεροι διαθέτουμε μερικά από αυτά. Ακόμη και αν ισχύει αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι η ποιότητα ζωής κάποιων ατόμων επηρεάζεται πολύ από τα είδη της ευφυίας που δεν διαθέτουν. (Κάποιοι μπορεί να μην έχουν κανένα από αυτά) Η δικία μου σίγουρα έχει επηρεαστεί.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει όμορφη απάντηση, δεν γίνεται να μεγαλώνεις με τον αδελφό σου υπό τις ίδιες συνθήκες (είμαστε και συνομίληκοι), οι ζωές σας να είναι ποιοτικά τόσο διαφορετικές και να θεωρείς ότι δεν έχεις κάποιο θέμα, ότι απλά οι άλλοι σου φέρονται σα να είσαι χαζός (οι γονείς μου ποτέ δεν έκαναν κάποια διάκριση μεταξύ μας).

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Οπως δουλευεις τωρα την κιθαρα και με την εξασκηση γινεσαι καλυτερος το ιδιο ακριβως γινεται με τις δουλειες,ο,τι κι αν ειναι αυτες.Πρεπει να μη το βαλεις κατω οταν θα νομιζεις οτι εισαι χαζος και να ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΕΙΣ σε αυτο που κανεις και θα δεις οτι θα το καταφερεις.Καταλαβαινω οτι θα ηθελες να ειχες σπουδασει τιποτα γιατρος και να εβγαζεις και τα λεφτα + αναγνωριση αλλα πιστεψε με υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες.Απλα για να τα φτασεις αυτα τα πορτοκαλια θελει αγωνα,τολμη και τροπο.Οδοντιατρος φιλος μου ηθελε να παρατησει τις σπουδες του γιατι γνωστος μας εβγαζε 10 και 15 χιλιαρικα το μηνα ιδιοκτητης καφε.Οταν σπουδαζε ο οδοντιατρος ειχε πιασει δουλεια σερβτορος σε πολυτελη εστιατοριο κα ιεβγαζε 1500-1700 το μηνα(οχι ολο το χρονο οκ) κα ιπαλι ελεγε τι σπουδαζω.Δεν εκανε λαθος που εγινε οδοντιατρος τελικα αλλα θελω να σου πω οτι οσοι δεν μπορουσαμε να εχουμε αυτο το mentality ουτε χαζοι ειμαστε ουτε αχρηστοι,απλα θελει τρελο ψαξιμο και αγωνα μεχρι να βρουμε κατι που θα μας ικανοποιει.Κατσε να σκεφτεις τι κοπο τραβαει ενας γιατρος 10 και 12 ολοκληρα χρονια να διαβαζει και κανε το ιδιο σε αλλη κατηγορια.Κατσε δουλεψε σερβιτορος,υπαλληλος μαγαζιου κτλ καθε μερα ολη μερα για 10 χρονια να μαζεψεις λεφτα να κανεις κατι δικο σου.ή κανε γνωριμιες,δινε βιογραφικα σε οποιον μπορει να σε βοηθησει ακομα κι αν αυτο που σπουδασες ή αυτα που εχεις δουλεψει μεχρι στιγμης ειναι τελειως ασχετα με την ταδε επιχειρηση.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Καλησπέρα. Γράφω αυτό το μήνυμα τρία χρόνια μετά το αρχικό κείμενο που δημοσίευσα. Ελπιζω όποιος βλέπει τον εαυτό του στο αρχικό δημοσίευμα να διαβάσει το τωρινό. Πήγα σε δημόσιο ψυχολόγο και έβγαλα μεγάλο βάρος από πάνω μου. Στα παραπάνω μυνήματα κάποιοι χρήστες μου είπαν ότι είμαι πολύ αρνητικός. Έχουν δίκιο αλλά δεν μπορούσα να το καταλάβω πριν δύο χρόνια. Η μητέρα μου μεγάλωσε με τη γιαγιά μου και τον θείο μου που και οι δύο είχαν ναρκισσιστική διαταραχή. Η γιαγιά μου μια ζωή απαξίωνε τη μάνα μου και προσπαθούσε να την ελέγξει. Η μάνα μου έχει αφομοιώσει την συμπεριφορά της μάλλον χωρίς να το έχει καταλάβει. Βασικά συμπέρανα ότι δεν έχει μάθει να σκέφτεται για τον εαυτό της. Δεν έχει δική της υπόσταση. Ο ψυχολόγος μου είπε ότι από ενοχή απέναντι στη μάνα μου, μάλλον για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται, ταυτίστηκα μαζί της και αφομοίωσα με τη σειρά μου "δικά της" χαρακτηριστικά. Ένα απο αυτά είναι και η αρνητικότητα και η στενομυαλιά. Και γενικά συνειδητοποίησα ότι και εγώ δεν είχα μάθει να σκέφτομαι για μένα. Έπιανα τον εαυτό μου να συμφωνεί αυτόματα με την γνώμη του οποιουδήποτε γιατί δεν είχα δική μου υπόσταση. Πραγματικά δεν μπορούσα να ανασάνω από την αρνητικότητα, με έπνιγε, ήθελα να αυτοκτονήσω γιατί δεν υπήρχε ελπίδα έτσι όπως σκεφτόμουν. Η αλλαγή ήρθε μέσα από τη βοήθεια του ψυχολόγου αλλά σε συνδυασμό με τη σκληρή κριτική του αδελφού μου. Επειδή ξέρω πόσο δίκαιος είναι ο αδελφός μου γενικά και πόσο καλή κρίση έχει, πραγματικά σκέφτηκα ότι κάτι εγώ κάνω λάθος. Και κάποια στιγμή το συνειδητοποίησα. Το πόσο αρνητικός ήμουν με τον εαυτό μου. Πόσο αρνητικός ήμουν με τους άλλους με αποτέλεσμα να μου το επιστρέφουν. Ήμουν τόσο τοξικός που οι φίλοι μου δεν άκουγαν ποτέ πραγματικά αυτά που τους έλεγα. Και με το δίκιο τους. Τώρα το ίδιο μου συμβαίνει με τη μάνα μου. Δεν μπορώ να δώσω βάση στα λόγια της πλέον. Είναι ένα πολύ αρνητικό άτομο. Ποτέ δεν σκέφτηκα ότι φταίει κάποιος από την οικογένεια μου για αυτό που μου συνέβη γιατί έχω δίδυμο αδελφό (ετεροζυγωτικό) και ήταν πάντα μια χαρά σε αντίθεση με εμένα. Αλλά ο αδελφός μου ήταν πάντα πολύ ισχυρή προσωπικότητα και δεν επηρεαζόταν από τους γονείς μου. Εχασα πόσα χρόνια από τη ζωή μου μέσα στην ενοχικότητα και τον αρνητισμό μην μπορώντας να απολαύσω τίποτα πραγματικά. Αυτή τη στιγμή δεν ξέρω αν πρέπει να θυμώσω ή να λυπηθώ τη μάνα μου. Ελπίζω όποιος νιώθει ότι δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι από μια παρόμοια κατάσταση να διαβάσει αυτό το μήνυμα. Ευτυχώς είμαι ακόμα 27 χρονών. Θα μπορούσα να είμαι σαν τη μάνα μου και να έχω χάσει εντελώς τη ζωή μου.
    Last edited by Simon; 07-01-2021 at 00:47.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΔΙΕΞΟΔΟ
    By monadiki1 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 15-03-2017, 13:33
  2. αδιεξοδο..
    By ram in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 28-05-2011, 16:29
  3. αδιέξοδο
    By michalisyov in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 2
    Last Post: 18-05-2011, 14:18
  4. αδιέξοδο
    By mirtw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 12-05-2011, 16:22
  5. αδιεξοδο..
    By essence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2005, 15:33

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •