Τα ζευγάρια δεν μένουν μαζί απο αγάπη, αλλά επειδή φοβούνται την μοναξιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Τα ζευγάρια δεν μένουν μαζί απο αγάπη, αλλά επειδή φοβούνται την μοναξιά

    Το άκουσα σε μια ταινία και με έβαλε σε σκέψεις. Υποθέτω πως ο κάθενας έχει να αναπτύξει ένα σκεπτικό όσον αφορά την παραπάνω πρόταση.
    Είναι στιγμές που έχω σκεφτεί και εγώ έτσι, οτι δηλαδή βλέπουμε τον εαυτό μας και τη πορεία του μέσα σε μια σχέση. Μαθαίνουμε να αγαπάμε στην πορεία καθότι στην αρχή υπάρχει απλά μια συμπάθεια ή ερωτική έλξη. Μήπως όμως η αγάπη αυτή είναι το αποτέλεσμα της ανάγκης που έχουμε για συντροφικότητα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by vince
    Τα ζευγάρια δεν μένουν μαζί απο αγάπη, αλλά επειδή φοβούνται την μοναξιά
    Το άκουσα σε μια ταινία και με έβαλε σε σκέψεις ...
    Δεν θα απαντήσω στην ερώτηση σου καθώς δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι και να γίνομαι γραφικός αλλά από τότε που άρχισα να δω τον κόσμο με μια πιο κριτικη ματιά διαπίστωσα ότι τις πιο μεγάλες χαζομάρες για να μην πω μαλακιές τις έχω ακούσει στα τραγούδια και δει στις ταινίες …

    Έλα αρπα το ένα διαμάντι :P
    http://www.youtube.com/watch?v=yder2MS9qG4

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Κριτική σκέψη δεν σημαίνει απλά και μόνο διαφωνώ. Τεσπά, μπορεί να ακούσω ή να διαβάσω κάτι οπουδήποτε, να μου κινήσει το ενδιαφέρον και να οικοδομήσω ένα σκεπτικό γύρω απο αυτό. Χωρίς να σημαίνει οτι η παραπάνω πρόταση είναι ορθή, μου έδωσε τροφή για σχόλια και σκέψη. Υπέθετα οτι θα έδινε και σε άλλους αλλά έκανα λάθος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    σιγουρα η μοναξια ειναι ενας πολυ συνιθισμενος λογος που φερνει 2 ανθρωπους κοντα. αμα σε μια σχεση εχει καταφερει ο καθενας απο τους 2 και εχει ξεπερασει τη μοναξια του (εξω και μεσα απο στη σχεση) τοτε η σχεση εχει περισσοτερες πιθανοτητες να βασιστει σε αλλα στοιχεια.. αμα σιγα σιγα αφαιρεις συγρκισεις προκαταληψεις και δε ξερω τι, ισως φτασεις πιο κοντα στο να βασιζεται η σχεση στην αγαπη. Σαν να ξεφλουδιζεις ενα φρουτο και το κουκουτσι στη μεση να ειναι η αγαπη.. λεω γω τωρα..!
    αλλα νομιζω καμια κατασταση δεν ειναι μονιμη οποτε μπλεκει το θεμα ( οσα λεμε πανε στο τετραγωνο :p).. μπορει για καποιο διαστημα να μην αισθανεσαι μοναξια και η σχεση να βασιζεται σε αλλα..μπορει τον επομενο χρονο να εχεις μοναξια και πιο πολυ αναγκη τον αλλον.. ολα ειναι συναρτηση κ του χρονου τελος!:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    μοναξια μπορουμε να νιωσουμε κ μεσα σε σχεση οταν πλεον δεν μας εκφραζει
    προσωπικα δεν μενω σε μια σχεση για να μην μείνω μόνη κ αγαπη για μενα σημαινει το νόημα του υπάρχω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    και καποιοι ειναι μαζι και αναγκαζονται να μεινουν χωριστα. αυτη ειναι μοναξια που δεν παλευεται ευκολα. να σαι μονος χωρις σχεση ενταξει, εχει χαβαλε, εχει ηρεμια, εχει φιλους..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Νομίζω πως οι λέξεις αγάπη/ μοναξιά είναι αντιφατικές. Όταν υπάρχει το ένα δεν υπάρχει το άλλο. Γι\'αυτό άλλωστε διερωτήθην εάν η αγάπη είναι το αποτέλεσμα της ανάγκης που έχουμε για συντροφικότητα.

    Lef, έχεις κάποια points σε αυτά που λές, αλλά νομίζω πως η αγάπη μοιάζει περισσότερο με το ίδιο το φρούτο παρά με το κουκούτσι του εάν μπορούμε να δώσουμε αυτό το παράδειγμα.

    Mstrouf, διακρίνω σωστή προσέγγιση απο μεριά σου. Η αγάπη είναι το καλύτερο κριτήριο. Όμως δεν νομίζω πως αγαπάμε στο όνομα της αγάπης και μόνο. Κάνουμε σχέσεις για να έχουμε και παρέα μεταξύ άλλων (αλλιώς θα κάναμε μόνο σεξ). Δές και την παραπάνω σκέψη μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα επειδη εμενα ακομα δεν με πηραν τα χρονια μενω σαν ζευγαρι...για τα περαιτερω,μεταξυ μισοαστειου-μισοσοβαρου.
    Ενταξει και η μοναξια ειναι ενας λογος με μεγαλη βαρυτητα.
    Βασικα αν συνδεσεις πολλους λογους μαζι φτιαχνεις αυτο που λεμε αγαπη:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by carrie
    και καποιοι ειναι μαζι και αναγκαζονται να μεινουν χωριστα. αυτη ειναι μοναξια που δεν παλευεται ευκολα. να σαι μονος χωρις σχεση ενταξει, εχει χαβαλε, εχει ηρεμια, εχει φιλους..
    Μιλάς απο προσωπικής εμπειρίας?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    παντα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    και πολυ χαλια ειναι επισης οταν εχεις σχεση και παλι νιωθεις μοναξια μες στη σχεση, κι ας εισαι μαζι με τον αλλο. αλλα στην περιπτωση αυτη πρεπει να χωρισει κανεις πιστευω. στην προηγουμενη περιπτωση, αμα υπαρχει αγαπη ξεπερνιουνται καποια πραγματα, αλλα πρεπει να εισαι δυνατος σα βραχος κι εσυ και τα συναισθηματα σου και η πιστη σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by carrie
    και καποιοι ειναι μαζι και αναγκαζονται να μεινουν χωριστα. αυτη ειναι μοναξια που δεν παλευεται ευκολα.
    με τιποτα δεν παλευεται carrie..... μονοδρομος

    vince πραγματικά πιστεύω πως η αγάπη είναι το μόνο που μας δίνει νοημα στην ζωή, που μας κανει πραγματικα κ ξεπερνάμε καθε εμποδιο, που μας δινει μας ανεξάντλητη δυναμη, σκοπό, ελπίδα για να συνεχίσουμε.
    τα ζευγάρια που μενουν μαζι βάζοντας ταμπελα στην αγάπη κ να μην μείνουν μόνοι, θα την χαρακτηριζα, συνήθεια, βολεμα, συμβιβασμο. υπάρχουν πολλοι παράγοντες που μένεις σε μια σχέση κ ενας να φύγεις απο εκει, να ακολουθήσεις τα θέλω σου χωρίς να υπολογίσεις τίποτα.
    το σεξ είναι η ολοκληρωση των όσων αισθάνεσαι για τον άλλον κ σεξ μπορεις να κάνεις οποτε θες, ολοκλήρωση όμως δεν θα έχεις. δεν κανεις σεξ με τον φιλο σου, κανεις με τον ανθρωπο που αγαπας, παρέα όμως μπορείς να κανεις κ με τους δυο. αλλο η αγάπη κ άλλο ο έρωτας κ το πάθος που ενώνει δύο ανθρωπους που ελκονται σεξουαλικα.
    Κ χτυπας φλεβα με το θεμα σου, γιατι στην παρουσα φαση, αναγνωρίζω ποσο πολυ αγαπαω τον ανθρωπο μου, αλλα εχω παψει να ειμαι ερωτευμενη μαζι του, θελω να ειμαστε φιλοι, να διατηρήσω την αγάπη μας κ δεν ειναι οτι δεν φευγω γιατι φοβάμαι την μοναξια, ειναι γιατί φοβαμαι οτι θα τον πληγώσω κ δεν θελω να υποφερει εξαιτιας μου, αν κ γνωρίζω οτι κ γω θα υποφερω μακρια του. μπορεις εσυ να μου πεις πως διατηρείται η αγάπη κ πως μπορει να υπάρξει φιλία για έναν άντρα μετά τον έρωτα;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by mstrouf
    vince πραγματικά πιστεύω πως η αγάπη είναι το μόνο που μας δίνει νοημα στην ζωή, που μας κανει πραγματικα κ ξεπερνάμε καθε εμποδιο, που μας δινει μας ανεξάντλητη δυναμη, σκοπό, ελπίδα για να συνεχίσουμε.
    τα ζευγάρια που μενουν μαζι βάζοντας ταμπελα στην αγάπη κ να μην μείνουν μόνοι, θα την χαρακτηριζα, συνήθεια, βολεμα, συμβιβασμο. υπάρχουν πολλοι παράγοντες που μένεις σε μια σχέση κ ενας να φύγεις απο εκει, να ακολουθήσεις τα θέλω σου χωρίς να υπολογίσεις τίποτα.
    το σεξ είναι η ολοκληρωση των όσων αισθάνεσαι για τον άλλον κ σεξ μπορεις να κάνεις οποτε θες, ολοκλήρωση όμως δεν θα έχεις. δεν κανεις σεξ με τον φιλο σου, κανεις με τον ανθρωπο που αγαπας, παρέα όμως μπορείς να κανεις κ με τους δυο. αλλο η αγάπη κ άλλο ο έρωτας κ το πάθος που ενώνει δύο ανθρωπους που ελκονται σεξουαλικα.
    Κ χτυπας φλεβα με το θεμα σου, γιατι στην παρουσα φαση, αναγνωρίζω ποσο πολυ αγαπαω τον ανθρωπο μου, αλλα εχω παψει να ειμαι ερωτευμενη μαζι του, θελω να ειμαστε φιλοι, να διατηρήσω την αγάπη μας κ δεν ειναι οτι δεν φευγω γιατι φοβάμαι την μοναξια, ειναι γιατί φοβαμαι οτι θα τον πληγώσω κ δεν θελω να υποφερει εξαιτιας μου, αν κ γνωρίζω οτι κ γω θα υποφερω μακρια του. μπορεις εσυ να μου πεις πως διατηρείται η αγάπη κ πως μπορει να υπάρξει φιλία για έναν άντρα μετά τον έρωτα;
    Είχα ακούσει έναν διάσημο σεξολόγο στην τηλεόραση να υποστηρίζει πως ο άνθρωπος είναι πολυγαμικό όν. Όμως βλέπουμε οτι πολλοί άνθρωποι (συμπεριλαμβάνοντας τον εαυτό μου) εκτιμάνε όσο τίποτα άλλο μια καλή σχέση αγάπης και εμπιστοσύνης. Δεν μπορώ να σου δώσω μια σαφή απάντηση καθότι ξέρω οτι ένας άνθρωπος μπορεί να πληγωθεί πολύ απο τον χωρισμό όμως θα σου πώ κάποια πράγματα.
    Σε μια σχέση κοιτάμε να παίρνουμε και να δίνουμε. Καλύπτουμε κάποια κενά δικά μας, και κάποια κενά του συντρόφου μας. Νομίζω πως όταν έχουμε απέναντι μας έναν άνθρωπο που μας δίνει πολλά (και δεν ζητάει πολλά σε αντάλλαγμα) έχουμε κερδίσει το λαχείο. Στο χέρι μας είναι βέβαια να προσφέρουμε και εμείς στον σύντροφο μας. Εφόσον νιώθεις οτι το ταίρι σου προσφέρει στο βαθμό του εφικτού θα πρέπει να νιώθεις όμορφα και εσύ που είσαι δίπλα σε αυτόν τον άνθρωπο.
    Όμως πάντα θέλουμε το κάτι παραπάνω έστω και ασυνείδητα. Η υγεία σε μια σχέση δεν φαίνεται με το πόσα έχουμε, αλλά το πόσο ευχαριστημένοι είμαστε με αυτά που έχουμε. Αναλόγως προχωράμε. Η σωστή ερώτηση είναι πόσο όμορφα αισθάνομαι δίπλα σε αυτό τον άνθρωπο?

    Mstrouf εφόσον δεν θέλεις να τον πληγώσεις, σημαίνει οτι τον αγαπάς.

    Ο έρωτας δυστυχώς δεν κρατάει για πάντα (και δεν νομίζω πως υπάρχουν εξαιρέσεις). Υπάρχουν όμως στιγμές που τον αναβιώνουμε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    vince να σε ρωτησω κ κατι αλλο, γιατι βλέπω πως είσαι ψαγμένος πολυ κ συνεχεια το ψάχνεις με όλα αυτά τα ερωτήματα, εγω αισθάνομαι λίγο τούβλο στο θέμα των σχέσεων, κάνω συνήθως ότι αισθάνομαι, αυτό το δίνουμε κ παίρνουμε, δεν το έχω κατανοήσει μπορώ να πω, μου φαίνεται ακραίο, δεν υπάρχει μονάδα μέτρησης.. τοσα δινω.. ποσα θες.. που λέει κ ένα τραγούδι. Δηλ. αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι: (να μιλήσω για μενα πάλι) κανω αυτο που αισθανομαι οπως είπα κ πριν αυτο το δοσιμο του είναι μου, εμενα με ευχαριστει, με γεμίζει, μου δίνει ικανοποίηση, μπρος σε αυτό δεν υπολογίζω αν θα πάρω κ είναι κάτι το οποίο δεν με απασχολεί τόσο, όσο το να νιώσω καλά με αυτό που κάνω κ να είμαι εντάξει με μένα. έχω ακουσει παμπολες φορες γι\'αυτο το παρε - δωσε κ μου μοιαζει σαν να μην αρκουμαστε σε αυτο που μας προσφέρει στο να αισθανθούμε καλά. σε μπέρδεψα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    η γνωμη μου ειναι πως τελικα οσο μεγαλωνει ο ανθρωπος δινει διαφορετικες προτεραιοτητες στο τι θελει απο μια σχεση,και παντα σε σχεση με αυτο που του λειπει.mstroumf αν δεν νοιωθει και ο αντρας σου ερωτικα μαζι σου,θα προτιμουσες να φυγει και να σε αφησει;(που ειναι και το πιθανοτερο.)και ερωτες θα βρεις εξω,δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο.στην ηλικια των 20 αν ενοιωθες ετσι πιθανοτατα να εφευγες,τωρα ομως το σκεφτεσαι.επειδη ξερεις τι γινεται εξω.εχεις τη συνολικη εικονα.αυτη την εικονα που δεν ειχαμε οταν ειμασταν 18.μια σχεση δεν χρειαζεται ερωτα μονο,χρειαζεται και εμπιστοσυνη,απο αυτη πασχουμε.και μετα απο διεξοδικες συζητησεις εδω μεσα εβγαλα το συμπερασμα πως αυτο ειναι το συστατικο που κανει διαφορετικους τους πρωτους ερωτες εστω και υποσυνειδητα.(υπαρχει και η ανωμαλια του οτι σε φτυνει να το κυνηγας, αλλα δεν μου ετυχε και δεν ξερω που να καταταξω).εχοντας δεδομενο πως ο ερωτας καποτε φευγει πρεπει να διακρινουμε τι θελουμε στη ζωη μας,μια σταθερη σχεση με τα υπερ και τα κατα της η πολλες με μεγαλυτερη ερωτικη ενταση;αλλη μια φορα ειναι θεμα αποφασης

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •