Ήμουν η χειρότερη μητέρα.. - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 81 of 81
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Πηγαίνατε ένα χρόνο εννοείς οτι παρακολουθούσε το παιδί κάποιος ειδικός επί ένα χρόνο φαντάζομαι. Αυτο θυμάμαι να αναφέρεις σε προηγούμενο μνμ σου. Ο ένας ειδικός ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ! Μπορεί να μην ήταν ο κατάλληλος, μπορεί να μην ταίριαξε στο παιδί ή σε σένα...και προφανώς δεν έκανε καλά την δουλειά του εφόσον αναφέρεις ότι δεν ασχολήθηκε με σένα και το περιβάλλον μέσα στο οποίο μεγαλώνει το παιδί. Δοκίμασε και άλλους! ΚΑι τι σημαίνει πως δοκιμάσατε διάφορες μεθόδους διαπαιδαγώγησης; Αφου λες πως δεν ασχοληθήκατε καθόλου με το πώς του φέρεσαι.
    Και κυρίως σου λέω ότι εσύ είσαι αυτή που χρειάζεται πρώτα ειδικό. Για να λύσεις τα δικά σου θέματα με τις συμπεριφορές που κουβαλάς από την δική σου οικογένεια και για να μάθεις πως μπορείς να βοηθήσεις επι της ουσίας το παιδί σου. Εσύ είσαι αυτή που πρέπει να δουλέψεις με ψυχολόγο.

    ΜΟυ δίνεις την αίσθηση οτι δρας κάτω από το καθεστώς τύψεων και δεν είμαι καθόλου σίγουρη για το πόσο όντως βοηθάει αυτό το παιδί ή προσωρινά απλά δείχνει να το βοηθά. Ακόμα και ο τίτλος του θέματος σου εδώ αυτό μου δείχνει. Δεν είσαι η χειρότερη μάνα επειδή έκανες λάθη. Πολύ φοβάμαι πως κουβαλάς αυτό το βάρος και ούτε αυτό είναι προς όφελος του παιδιού σου γιατί μόλις περάσουν οι τύψεις θα ξαναγυρίσεις εκεί που ξέρεις.
    κι ολη αυτη η "θεραπεια" και η "διαπαιδαγωγηση" στον εναν χρονο...
    συμφωνω σε ολα.
    απο τον εαυτο της πρεπει να ξεκινησει την θεραπεια η μητερα.
    Last edited by Remedy; 22-02-2018 at 12:25.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Η κάθε γυναίκα όταν έρχεται η στιγμή να κάνει παιδιά έχει διαφορετικούς στόχους...αλλες λένε εγώ το παιδί μου Θ τ μεγαλωσω στα λουσα εγώ το παιδί μου δεν θ
    Τ έχω όπως είχε εμένα η μάνα μου και γενικά η καθε γυναίκα κάνει σχέδια και όνειρα πως Θ μεγαλώσει το παιδί της..πράγματα που εκείνη δεν κάνει απλα γέννησε ένα παιδί στα 24 λες και το έκανε με το ζόρι όπως λέει βαριόταν να του διαβάσει και παραμύθι,εκνευριζονταν,δεν ήθελε ν ασχολείται όλη την ώρα μαζί του...είναι προφανές ότι δεν είχε κανένα πλάνο όταν γεννησε ούτε σχέδια απλά βαριόταν την ζωή της και έτσι ξαφνικά μετά από δέκα χρόνια αλλάξανε τ πλανα της Κ Τ σχέδια της Κ είπε ν φτιάξει την εικόνα της μέχρι και ο τίτλος 'ήμουν η χειρότερη μητέρα ' δείχνει ότι την εικόνα της θέλει να φτιάξει και τόση ώρα κάθεστε και μιλάτε για αυτήν ότι θέλει ειδικό Τ παιδί δεν το σκέφτηκε κανείς και νομίζει ότι με το να λέει σαγαπω όλη την ώρα στο παιδί Θ φτιάξουν τ πράγματα αντί να το λές κυρά μου δειξτο κιόλας...το παιδί σου και ένας άκυρος στο δρόμο μπορεί να το μεγαλώσει καλύτερα από εσένα γιατι πολύ απλά είναι τ σχέδια έχει ο καθένας...ποια μάνα βαριέται για το παιδί της και εκνευρίζεται να ασχολείται μαζί του; λυπάμαι σε όσους ειδικούς και να πας δεν αλλάζει το γεγονός ότι είσαι παλιάνθρωπος μην λέμε ψέματα δεν είσαι και μικρό κορίτσι και ακόμα και να αλλάξεις όλα μία προσποίηση θα είναι

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Lenale δειχνω σε μια γυναικα, με την οποια φλερταραμε μεταξυ μας, πανω σε μια συζητηση μια φωτογραφια απο το βαφτιστήρι μου 3 ετων. Να αυτο ειναι το βαφτιστηρι μου της λεω, το αγαπαω σαν παιδι μου. Εισεπραξα μια αντιδραση αδιαφορη - αρνητικη σαν να της εδειχνα το κομοδινο μου, σαν μου ελεγε χεστηκα.
    Πως γινεται σκεφτομουν να δειξεις ειδικα σε μια γυναικα τη φωτο ενος χαριτωμενου 3χρονου παιδιου και να μην χαμογελασει, ετσι απο εμφυτη αντιδραση εστω.
    Να πω οτι η συζητηση σε εκεινο το σημειο ειχε θεμα τα παιδια, αν εχεις βαφτισει κτλ.
    Μετα απο αυτο προσωπικα εκοψα περα.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Σε αυτή την κατηγορία ανήκει και αυτή λες και εκείνη δεν υπήρξε ποτέ παιδί

  5. #80
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Μην πω καμια κουβέντα για την μητρότητα σας...δεν είναι επαγγελμα η μητρότητα είσαι ερασιτέχνης ή επαγγελματίας ή μαθαίνεις στην πορεία πάτε καλά μωρέ δηλαδή λέγοντας 'μέσα από τα λάθη μαθαίνεις ' εννοείς μέσα από το ξύλο που έδωσε στο παιδί της την χρονιά αδιαφορία της κι τεμπελιά έμαθε από αυτά τ λάθη και τώρα προσπαθεί Ν γίνει καλύτερη εεε με την δικιά σου λογική Ν βγει κάθε μάνα τότε ν κάνει τέτοια λάθη πολυ απλά για να μάθει..δεν απορώ π τ παιδιά σ έχουν Κ διαταραχή Ν δίνουμε συγχαρητήρια τότε στο καθε ανεύθυνο γονιό...γ μένα γ ν πάρεις πρώτα απόφαση να κάνεις παιδί πρέπει πρώτα Ν έχεις ολοκληρώσει στην ζωή ν μην έχεις απωθημένα Ν έχεις κάνει καριέρα σπουδες Ν είσαι ωριμος γτ ενας μορφωμένος άνθρωπος καταλαβαίνει τι χρειάζεται ένα παιδί και ότι με το ξύλο το παιδί δεν μαθαίνει τίποτα όλα αυτά που εσείς δεν τ έχετε γτ βιάζεστε από τ 20 Ν κάνετε παιδιά με μηδενική εμπειρία στην ζωή και από τ νεύρα σας π δεν ζήσατε και δεν κάνατε ξεσπάτε!!!!
    Φίλη μου καλησπερα! Σου ευχομαι οταν γινεις με το καλο γονιος να εισαι αψογη και να μην κανεις κανενα λαθος διαπαιδαγωγησης!!! Ουδεις αλάνθαστος φίλη μου, ουδεις!!!!

    Καλή συνέχεια

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    ποτε δεν ειναι αργα να προσφερεις αυτα που τοσο εχουν αναγκη τα παιδια......αγαπη και στοργη......αυτο τα μεγαλωνει σωστα......ομως ησουν μικρη δεν φταις διοτι δεν ηξερες........τωρα ομως εχεις ολο το χρονο να το διορθωσεις.......προσπαθησε να δινεις την ιδια σημασια και στα δυο παιδια.......και πριν παει για υπνο στο κρεβατι του ενα φιλακι και ενα σαγαπω.....ειναι πολυ σημαντικο

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. Η χειρότερη μέρα της ζωής μου
    By xsertex in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 02-05-2017, 15:56
  2. η χειροτερη εμπειρια στην ζωη σας
    By nick190813 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 89
    Last Post: 09-02-2017, 01:28
  3. Η χειροτερη περιοδος στη ζωη μου...!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-08-2013, 00:14
  4. H χειρότερη βδομάδα της ζωής μου...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-04-2013, 21:46
  5. χειροτερη ασθενεια
    By gamder11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-11-2008, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •