Πώς μπορώ να αποβάλλω τις αρνητικές σκέψεις;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269

    Πώς μπορώ να αποβάλλω τις αρνητικές σκέψεις;

    Το πρόβλημα μου είναι πως από πολύ μικρή ηλικία έκανα σκέψεις σχετικές με το θάνατο κλπ Ιδιαίτερα από την ηλικία των 15 και μετά. Ο σοβαρότερος λόγος ήταν η συνεχής απόρριψη από το άλλο φύλο. Έγραψα πως πέρασα υπέροχα παιδικά και εφηβικά χρόνια και αυτό είναι αλήθεια μέχρι ενός σημείου, επειδή οι γονείς μου ήταν σωστοί και μου πρόσφεραν τα πάντα. Λίγο το μπούλινγκ που δέχτηκα, κυρίως στην παιδική ηλικία, αλλά και στα πρώτα εφηβικά χρόνια, επειδή υπήρξα ένα ντροπαλό, συνεσταλμένο και ήσυχο παιδί, λίγο οι συνεχείς απορρίψεις, ακόμη και μετά τα είκοσι ή και τα τριάντα χρόνια, δεν θυμάμαι ποτέ στη ζωή μου να μην υπήρξα μελαγχολικός άνθρωπος! Δεν λέω πως αν δεν μου δοθεί η ευκαιρία δεν μπορώ να γελάσω με την καρδιά μου! Απλά συνήθως είμαι πεσμένος, και πρέπει οπωσδήποτε να δω τη ζωή πιο θετικά! Έχω απολαύσει τα πάντα, και έμαθα για πολλά χρόνια να κάνω πράγματα μόνος μου, και βρήκα τρόπους για να είμαι ευτυχισμένος πολλές φορές. Αλλά ξανά οι αρνητικές σκέψεις με έχουν καταβάλλει και θα ήθελα τη βοήθεια σας!

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    Εισαι σιγουρος οτι ολα ηταν καλα στην παιδικη ηλικια;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Το πρόβλημα μου είναι πως από πολύ μικρή ηλικία έκανα σκέψεις σχετικές με το θάνατο κλπ Ιδιαίτερα από την ηλικία των 15 και μετά. Ο σοβαρότερος λόγος ήταν η συνεχής απόρριψη από το άλλο φύλο. Έγραψα πως πέρασα υπέροχα παιδικά και εφηβικά χρόνια και αυτό είναι αλήθεια μέχρι ενός σημείου, επειδή οι γονείς μου ήταν σωστοί και μου πρόσφεραν τα πάντα. Λίγο το μπούλινγκ που δέχτηκα, κυρίως στην παιδική ηλικία, αλλά και στα πρώτα εφηβικά χρόνια, επειδή υπήρξα ένα ντροπαλό, συνεσταλμένο και ήσυχο παιδί, λίγο οι συνεχείς απορρίψεις, ακόμη και μετά τα είκοσι ή και τα τριάντα χρόνια, δεν θυμάμαι ποτέ στη ζωή μου να μην υπήρξα μελαγχολικός άνθρωπος! Δεν λέω πως αν δεν μου δοθεί η ευκαιρία δεν μπορώ να γελάσω με την καρδιά μου! Απλά συνήθως είμαι πεσμένος, και πρέπει οπωσδήποτε να δω τη ζωή πιο θετικά! Έχω απολαύσει τα πάντα, και έμαθα για πολλά χρόνια να κάνω πράγματα μόνος μου, και βρήκα τρόπους για να είμαι ευτυχισμένος πολλές φορές. Αλλά ξανά οι αρνητικές σκέψεις με έχουν καταβάλλει και θα ήθελα τη βοήθεια σας!
    Μετατρεψε τις σε θετικες.Ετσι ολοι λενε τουλαχιστον .κι εγω υποφερω χρονια απο αυτο αλλα πολυ δυκολο να το αλλαξω .σκεψου την χειροτερη καταληξη καθε αρνητικης σκεψης και δες αν πραγματι αληθευει η αν τις πλαθει το μυαλο σου δλδ εκλογικευση.παρε αποσταση απο αυτο και αντικειμενικοποιησε το.σκεψου ειναι πραγματι ετσι η μηπως ειμαι συναισθηματικα φορτισμενος τωρα? Κατεγραψε την αρνητικη σκεψη και εξετασε την αργοτερα που θα εχει αλλαξει η διαθεση σου.τοτε θα καταλαβεις αν τα πραγματα ειναι τοσα τραγικα η οχι.εγω πολλες φορες σκεφτομαι πραγματα που αντικειμενικα ειναι παραλογα και οταν τα εξεταζω αργοτερα τοτε το καταλαβαινω .εκεινη τη στιγμη που τα σκεφτομαι νομιζω οτι οντως ετσι ειναι.επισης αλλος τροπος να μοιραστεις την αρνητικη σκεψη εκεινη τη στιγμη με εναν ανθρωπο που εισαι κοντα για να σε επαναφερει στην πραγματικοτητα και να δει το θεμα ως αντικ.παρατηρητης.εγω αυτα κανω .ελπιζω να σε βοηθησα λιγο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εισαι σιγουρος οτι ολα ηταν καλα στην παιδικη ηλικια;
    Εκτός απο αυτά που ανέφερα δεν μου συνέβη κάτι περίεργο. Και έπαιξα και χάρηκα τη ζωή μου, και σωστοί ήταν οι γονείς μου, και δεν μου έλειψε ποτε τίποτα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    iwannaaa
    Για να πω την αλήθεια μου φαίνεσαι πολύ πιο ώριμη παρά την μικρή ηλικία σου! Εγώ στα 17 ήμουν ακόμη παιδί στο μυαλό! Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σου ακόμη μια φορά! Δυστυχώς ο μόνος φίλος που έχω πλέον, είναι παντρεμένος με παιδιά, και τον βλέπω σπάνια! Βέβαια με έχει βοηθήσει πολύ με αυτό που μου συνέβη, αλλά και εκείνος έχει τα δικά του!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    αρνητικες σκεψεις οπως ?
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Σκέψεις σχετικές με το θάνατο, τη ματαιότητα της ζωής, το χάσιμο των όμορφων στιγμών που έζησα κάποτε και για τόσο λίγο καιρό κλπ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Αχ τις ιδιες παρομοιες κανουμε.δλδ ματαιοτητα(του τυπου ο ανθρωπος γεννιεται και πεθαινει μονος,) θα αποτυχω στις πανελληνιες, ειμαι λεσβια, δε με αγαπαει κανεις , θα αρρωστησω και αλλα πολλα

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Πες τα σε μας τοτε η σε κανενα ξαδερφο.ας πουμε εγω τρελαινω την ξαδερφη μου
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    iwannaaa
    Για να πω την αλήθεια μου φαίνεσαι πολύ πιο ώριμη παρά την μικρή ηλικία σου! Εγώ στα 17 ήμουν ακόμη παιδί στο μυαλό! Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σου ακόμη μια φορά! Δυστυχώς ο μόνος φίλος που έχω πλέον, είναι παντρεμένος με παιδιά, και τον βλέπω σπάνια! Βέβαια με έχει βοηθήσει πολύ με αυτό που μου συνέβη, αλλά και εκείνος έχει τα δικά του!

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    ο φοβος λενε οτι ειναι εχθρος του ιδιου του εαυτου ο υπερβολικος μαλλον φοβος γτ ως ενα σημειο μπορει να προστατευει. το να φοβασαι οτι δεν θα ξαναζησεις τετοιες στιγμες θα σε οδηγησει εκει στο να μην τις ξαναζησεις. προσπαθησε να βρεις τις ισορροπιες σου μετα τον χωρισμο θελει χρονο και μετα προχωρα.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Το εχεις ποτέ ψαξει μηπως πασχεις απο δυσθυμια? (χρονια καταθλιψη, μονιμη)
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Σκέψεις σχετικές με το θάνατο, τη ματαιότητα της ζωής, το χάσιμο των όμορφων στιγμών που έζησα κάποτε και για τόσο λίγο καιρό κλπ
    Έχεις επίγνωση της ματαιότητας της ανθρώπινης ύπαρξης και αυτό δεν είναι υποχρεωτικά κακό.

    Νομίζω όμως ότι εξαιτίας αυτής της ματαιότητας, η ζωή μας αποκτάει μεγαλύτερη σημασία και αξία.

    Σκέψου να μην πεθαίναμε ποτέ. Τρατζικ. Θα αυτοκτονουσαμε όλοι από βαρεμάρα.

    Εστάλη από Nexus 7 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Lemur View Post
    Έχεις επίγνωση της ματαιότητας της ανθρώπινης ύπαρξης και αυτό δεν είναι υποχρεωτικά κακό.

    Νομίζω όμως ότι εξαιτίας αυτής της ματαιότητας, η ζωή μας αποκτάει μεγαλύτερη σημασία και αξία.

    Σκέψου να μην πεθαίναμε ποτέ. Τρατζικ. Θα αυτοκτονουσαμε όλοι από βαρεμάρα.

    Εστάλη από Nexus 7 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ναι εδώ ούτε μισός αιώνας δεν έχει περάσει από πάνω μας κι έχουμε βαρεθεί τη ζωη μας.


    Εστάλη από Lenovo A6000 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Είμαι χάλια πάλι! Δεν έχω κοιμηθεί σωστά εδώ και ενάμιση μήνα! Νιώθω νευρικότητα στο στομάχι, και οι αρνητικές σκέψεις ξανά με στοιχειώνουν! Ο λόγος οπως πάντα είναι οι αποτυχίες μου στις σχέσεις μου με τις γυναίκες! Το μονο που θέλω στη ζωή είναι να έχω έναν σωστό άνθρωπο δίπλα μου! Ούτε γκόμενες, ούτε εύκολο σέξ!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Ποσο μα πόσο δύσκολο είναι τελικα, να προσπαθείς πάνω απο 20 χρόνια, απο την ηλικία των 15 τουλάχιστον, να αποβάλεις σκέψεις σχετικές με το θάνατο; Όλα τα υπόλοιπα τα έγραψα στην αρχή του θέματος. Πάντως παρα την μελαγχολία μου, οποτε μου δόθηκε η ευκαιρία για να περάσω καλά, και να γελάσω με την καρδιά μου, πάντα το απολάμβανα χωρίς καμια δυσκολία! Που να με βλέπατε πως έκανα μαζί με την πρώην μου! Παιδί γινομουν μαζί της! Θέλω να είμαι χαρούμενος, και να κάνω χαρούμενο και τον Ανθρωπο μου! Θέλω να δίνω και να παίρνω χαρά σε μια σχεση!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αρνητικες σκεψεις
    By isavela in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 21-09-2015, 23:56
  2. και αλλες αρνητικες σκεψεις
    By cherrybanana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-05-2015, 15:27
  3. Αρνητικές σκέψεις
    By Kefalonitis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-01-2015, 09:47
  4. Αρνητικές σκέψεις και απάθεια
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-2014, 21:14
  5. Αρνητικές σκέψεις
    By Giorg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 19-06-2009, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •