Φαρμακα και δικαιωμα οδηγησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Φαρμακα και δικαιωμα οδηγησης

    Γνωριζετε αν η ληψη αντικαταθλιπτικων και αγχολυτικων και η καταγραφη τους στο βιβλιαριο μας μας κρινουν ακαταλληλους οδηγους οχηματος;

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    δε νομιζω, με τα αντιψυχωτικα οδηγαω μια χαρα, βεβαια μου ειχαν πει το πρωτο εξαμηνο να μην οδηγησω μετα το ψυχωτικο επισοδειο

  3. #3
    Αυτό που έχω απορία για τα φάρμακα αυτά είναι, αν για παράδειγμα συμβεί κάποιο σοβαρό τροχαίο, αν η ασφάλεια το καλύπτει. Και εννοώ σοβαρό τροχαίο με τραυματισμό ή θάνατο. Γιατί σ αυτήν την περίπτωση που οι αποζημιώσεις είναι τεράστιες και τότε η ασφαλιστική εταιρία τα ψάχνει όλα προκειμένου να τις αποφύγει.
    Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας πει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Στις οδηγίες λήψης της ολανζαπίνης που παίρνω λέει "υπάρχει κίνδυνος εμφάνισης υπνηλίας όταν λαμβάνετε OZAPEX. Σε περίπτωση εμφάνισης τέτοιου συμπτώματος να αποφεύγετε την οδήγηση ή τον χειρισμό εργαλείων ή μηχανημάτων και να ενημερώσετε το γιατρό σας"

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Αυτό που έχω απορία για τα φάρμακα αυτά είναι, αν για παράδειγμα συμβεί κάποιο σοβαρό τροχαίο, αν η ασφάλεια το καλύπτει. Και εννοώ σοβαρό τροχαίο με τραυματισμό ή θάνατο. Γιατί σ αυτήν την περίπτωση που οι αποζημιώσεις είναι τεράστιες και τότε η ασφαλιστική εταιρία τα ψάχνει όλα προκειμένου να τις αποφύγει.
    Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας πει;
    Οι τροχαια αλλά και οι ασφαλιστικές εταιρίες συνήθως όταν συμβεί τροχαίο ατύχημα με θανόντα, τότε μεριμνει για να δει αν ήταν υπό την επήρεια αλκοόλ στο αιμα.. Δεν μπορούν να φανούν τα πάντα στο αίμα. Από εκεί και πέρα έγκειται εσύ αν θα το δηλώσεις ότι χρησιμοποιείς τέτοια φάρμακα... Και αν υπάρχουν στο βιβλιαριο γραμμένα, δεν είναι σίγουρο ότι τα παίρνεις... Θα μπορούσες να δηλώσεις ότι τα πετάς.. Λολ

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Εγω αναφερομαι στα αντικαταθλιπτικα και για OCD κυριως

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Οι τροχαια αλλά και οι ασφαλιστικές εταιρίες συνήθως όταν συμβεί τροχαίο ατύχημα με θανόντα, τότε μεριμνει για να δει αν ήταν υπό την επήρεια αλκοόλ στο αιμα.. Δεν μπορούν να φανούν τα πάντα στο αίμα. Από εκεί και πέρα έγκειται εσύ αν θα το δηλώσεις ότι χρησιμοποιείς τέτοια φάρμακα... Και αν υπάρχουν στο βιβλιαριο γραμμένα, δεν είναι σίγουρο ότι τα παίρνεις... Θα μπορούσες να δηλώσεις ότι τα πετάς.. Λολ

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ευχαριστώ!

  8. #8
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Εγω αναφερομαι στα αντικαταθλιπτικα και για OCD κυριως

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αντικαταθλιπτικά παίρνει και ο άντρας μου και οδηγεί. Αλλά όταν παίρνει τα βραδυνά που είναι και περισσότερα, τον πιάνει υπνηλία και δεν μπορεί να οδηγήσει. Οπότε, όταν πρέπει να οδηγήσει το βράδυ τα παίρνει αργότερα, μετά την οδήγηση, ή οδηγώ εγώ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σε περιπτωση σοβαρου ατυχηματος , η ασφαλιστικη θα κανει οτι μπορει για ναποφυγει να πληρωσει, και παντα σενα ατυχημα κοιτανε αν εχεις πιει αλκοολ , αν εισαι αναισθητος ( τοχω παθει ) σου παιρνουν αιμα , που φαινονται τα παντα , καλο ειναι λοιπον να μην αναφερεις σε τετοια περιπτωση οτι παιρνεις ψυχοφαρμακα , μουτοπε κι ενας μπατσος σενα τρακαρισμα που ειχα , τουπα δεν θυμαμαι για ποιον λογο , οτι παιρνω αντικαταθλιπτικα λογω κτθλψης , και μου ειπε ΄αυτο καλυτερα να μην το πεις ' .....δεν υπαρχει βεβαια προηγουμενο στην Ελλαδα να στραφουν εναντιον σου σε ατυχημα λογω ληψεως ψυχοφαρμακων ......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δηλαδή το θέμα είναι να την σκαπουλάρεις σε περίπτωση ατυχήματος ή να φροντίσεις να μην προκαλέσεις ατύχημα;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σε ενα απλο ατυχημα με υλικες ζημιες , θα σου κανουν σιγουρα αλκοτεστ , δεν πα ναναι 11 το πρωι .......αμα υπαρξει θανατος η σοβαρος τραυματισμος , μπορει να το ψαξουν παραπανω αν παιρνεις και κατι αλλο .....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Εγω αναφερομαι στα αντικαταθλιπτικα και για OCD κυριως

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Τα αντικαταθλιπτικα, τα περισσότερα δεν προκαλούν καταστολή και υπνηλια, βέβαια υπάρχουν καποιες εξαιρέσεις όπως το μινιτραν ας πούμε αλλά και πάλι δεν είναι τόσο επικυνδινα ώστε να μην μπορείς να οδηγήσεις, ή να χειριστείς μηχανήματα...

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Δικαίωμα στην αγάπη
    By I.s in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 11
    Last Post: 01-02-2018, 01:18
  2. Το Δικαίωμα στην Ανωνυμία
    By TORsafety in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 21
    Last Post: 10-07-2016, 13:01
  3. έχουν δικαίωμα στον έρωτα οι υπέρβαρες?
    By xara86 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 14-03-2014, 00:31
  4. Διεκδικούν το δικαίωμα τους ....στην αιμομιξία!
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-10-2010, 12:03
  5. Δικαιωμα διαγραφης θεματων απο το Forum
    By Kωστας in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 47
    Last Post: 23-12-2008, 12:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •