Θέλω να φύγω από το σπίτι!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    6

    Θέλω να φύγω από το σπίτι!!!

    Καλησπέρα είμαι καινούριο μέλος στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου με εσάς και να μου πείτε την γνώμη σας... Είμαι 23 χρόνων και μένω σε μια επαρχιακη κλειστή κοινωνία... Δυστυχώς μένω με τους γονείς μου και αυτός είναι ο λόγος που μ έχει πάει πίσω στην ζωή μου... Δυστυχώς πέρασα στην περιοχή μου μια σχολή που Δν μ άρεσε κ ο τόπος εδώ με πνίγει... Οπότε τα καλύτερα μου χρόνια τα έφαγα σπουδαζοντας χωρίς να ζήσω ούτε φοιτητική ζωή και να ζω καταστάσεις άσχημες.. Παλαιότερα είχα αντιμετωπίσει μια πολύ σοβαρή ασθένεια και μετά από αυτό έχασα κ την αδερφή μου.. Οι γονείς μου μετά από αυτό έπεσαν κ οι 2 στο αλκοόλ και με πολλούς τσακωμούς και καβγάδες.. Χωρίς ουσιαστικά να είναι μαζί κάτι σαν σημβιωση.. Σε όλα αυτά τ χρόνια μόνο η μητέρα μου με μεγάλωσε, η στάση του πατέρα αδιάφορη κ απόμακρη το λιγότερο.... Στην ενηλικίωση μου έσκασε αν χαώδης ψυχική διαταραχή..λογο της οποίας έχασα φίλους κ σχέσεις... Αν και δεν άξιζαν... Το πρόβλημα μου είναι να μείνω να παλέψω αλλά 2 χρόνια και να πάρω απλός ένα χαρτί πανεπιστημίου... Η να φύγω και ν κυνηγήσω ένα επάγγελμα που μου αρέσει? Γιατι ξέρω τι θέλω να κάνω... Δεν μου τεριαζει η ζωή εδώ ούτε η κλειστή κοινωνία βαρέθηκα.. Δεν αντέχω... Νιώθω ότι έχω βάλει την ζωή μ στον αυτόματο πιλότο.. Και ότι αν κάτσω και πιέσω τν εαυτό μ να μείνει θα σαλτάρει... Θέλω μια αλλαγή μια νέα αρχή στην ζωή μου... Να διευκρινησω ότι έχω ζήσει για ένα εξάμηνο Αθήνα που εκεί θέλω να πάω γιατί όσο κ αν ακουστεί περίεργο εκεί νιώθω καλά απελευθέρωση αλλά κ λόγο του καλλιτεχνικου επαγγέλματος που θέλω να κάνω.. Και γενικά ΘΈΛΩ ΝΑ ΖΉΣΩ.. δεν μπορώ άλλη αναμονή και ν κάθομαι να ανέχομαι μια τέτοια τοξική οικογένεια...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    6
    Φοβαμαι ότι αν μείνω ακόμα 2 χρόνια χωρίς να κυνηγήσω τα όνειρα μου και μένοντας σε ενα περιβάλλον όπως αυτό.. Δν ξέρω.. Η να φύγω και να τ τίναξω όλα στον αέρα? Έχει γίνει σαν εμμονή όλο αυτό κ Δν μπορώ ν χαρώ τίποτα... Γιατί ίσως δεν είμαι ευχαριστημένος από την ζωή μου... Και συγνώμη για το μακρυσκελη κείμενο από πάνω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Ενα εξάμηνο στην Αθήνα δεν λέει τίποτα. Δεν είναι όλα υπέροχα όσο τα φαντάζεσαι .
    Στην Αθήνα έχεις κάποιον? Σκέψου πως θα πρέπει. Α βρεις σπίτι ,τα έξοδα φυσικά πολλά ,δουλειά και ξεκινάς από το μηδέν χωρίς φίλους χωρίς τπτ .
    Αν αυτό πιστεύεις ότι το μπορείς γιατί να μην το κάνεις .Όμως βάλε ακόμα ένα πλην ο καλλιτεχνικός χώρος είναι πάρα πολύ δύσκολος ..Δεν ξέρω τι θες να ακολουθήσεις ..

    Μπορείς λοιπόν να το δοκιμάσεις αλλά ταυτόχρονα να δώσεις και τα μαθήματα να τελειώσεις τη σχολή σου να ζεις κάτι πιο σίγουρο γιατί ποτέ δεν ξέρεις ..Αν έχεις μόνο θεωρία και δεν υπάρχουν εργαστήρια θα είναι πιο εύκολο .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Οταν λες να φυγεις πριν τελειωσεις τη σχολη σου, τι εννοεις? Δηλαδη πού να πας? Εχεις καποια εναλλακτικη?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Φυσικά υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες στην Αθήνα.
    αλλά έχεις χρήματα; ή κάποιο που μπορεί να σe βοηθήσει;
    διαφορετικά θα είναι δύσκολο!!

    αλλά αν μισείς την πόλη στην οποία ζεις και τι σπουδάζεis......τότε πηγαίνε να κυνηγήσis τα όνειρά σou

    ... Go after your dreams!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    6
    Ναι έχω εναλλακτική.. Και φυσικά θα αναιβω με κάποιο μπάτζετ θα δουλέψω σεζόν και κτ θα βάλω στην άκρη...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    6
    Και πάλι εδώ στο μηδέν είμαι... Για αυτό έχω και ανάγκη να κάνω μια καινούρια αρχη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Golden View Post
    Ναι έχω εναλλακτική.. Και φυσικά θα αναιβω με κάποιο μπάτζετ θα δουλέψω σεζόν και κτ θα βάλω στην άκρη...
    Ωραια. Συντομα θα αρχισουν οι αγγελιες για δουλειες σεζον που προσφερουν και διαμονη και φαγητο.
    Καντο και βλεπεις. Παρε τα ρισκα σου. Αν δε βγει οπως θελεις, επιστρεφεις στη σχολη σου. Ετσι ειναι η ζωη, κανουμε επανυπολογισμο διαδρομης συνεχως.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    6
    Έτσι είναι και συμφωνώ μαζί σου.. Αν κ έχω ήδη μια πολύ καλή δουλειά κ πρότασή κ για σεζόν και για χειμώνα έτσι όπως τ κόβω... Η που θα κάνω ταξίδια κ άλλα χόμπι ως που να την παλέψω αυτά τ δύο χρόνια κ σίγουρα με πιο πολλά λεφτά φεύγοντας... Και ξεμπερδεβοντας μ ένα κύκλο χωρίς έγνοιες... Αλλά είναι αυτό τ ρημάδι το ΑΝ... Ποιος δρόμος και ποια απόφαση είναι η καλύτερη.. Ο Θεός μαζί μας...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    6

    Απειλητικές κλησεις με αποκρυψη

    Καλησπέρα.. Το πρόβλημα μ είναι ότι πριν 3 χρόνια δέχτηκα μια απειλητική κλήση με αποκρυψη και αυτό μ έχει μείνει τραύμα π δεν μπορώ να το βγάλω από μέσα μου.. Πριν 3 χρόνια δέχτηκα κλήση μ αποκρυψη στην οποία με απείλησαν ότι θα μου επιτεθούν με οξύ στο πρόσωπο και μ τ έκλεισαν. Ολο το οικείο μ περιβάλλον δεν ενησυχησε κ το θεώρησε κατευθείαν φάρσα.. Δεν έχω κάνει ούτε έχω κάνει κάτι κακό.. Αλλά σ αυτό τ μήνα ως π να αλλάξω αριθμό ακολούθησαν κ άλλες κλήσεις με αποκρυψη στις οποίες μου έλεγαν διάφορες ασυναρτησίες.. Και από εκεί καθησυχαστηκα ότι ήταν όντως φάρσα.. Αλλά μέσα μ με έπιανε ότι ίσως ν ήταν 2 διαφορετικά τηλεφωνήματα κ όντως κ αν υπήρχε η πιθανότητα αυτός π με επειλησε όντως ν θέλει ν μου κάνει κακό... Πέρασα μια φρίκη δεν έβγαινα από τ σπίτι έτρεχα σ ψυχολόγους.. Ίσως κ εγώ ν το πήρα κάπως πολύ στ σοβαρά και ν μν είναι τπτ μετά από 3-4 χρόνια θα τ είχαν κάνει ήδη... Απλά μερικές φορές με πιάνει πάλι αυτή η φοβία.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Μπορείς να πας στην αστυνομία και να δηλώσεις τις απειλές που έχεις δεχτεί και τότε μπορούν να βρουν ποιος είναι παρά την απόκρυψη.

    Τελικά έφυγες από το σπίτι;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είσαι μάλλον σε μία κατάσταση που δεν είσαι ευχαριστημένος με την ζωή και το περιβάλλον όπου ζεις και κάθεσαι και τα σκέφτεσαι πολύ τα πράγματα και αφού δεν έχεις πολλά ευχάριστα να σκεφτείς, κολλάς στα δυσάρεστα και τα μεγαλοποιείς.
    Δεν βοηθάς να σου δώσουμε πιο συγκεκριμένες συμβουλές, διότι αρχίζεις μία συζήτηση πριν κάνα εξάμηνο, εξαφανίζεσαι και μετά γράφεις κάτι φαινομενικά άσχετο μετά από μήνες, οπότε ο άλλος που δεν σε ξέρει, μπορεί να σου απαντήσει μόνο κάτι πολύ γενικό και να κάνει μόνο εικασίες. Όπως τα γράφεις, δεν νομίζω ότι έχεις λόγο να ανησυχείς πάντως.

Similar Threads

  1. Θελω να φυγω
    By b.m in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 16-07-2016, 14:56
  2. Θέλω να φύγω απ'όλους και απ'όλα.
    By Mystique in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 26-04-2013, 02:07
  3. Θελω να φυγω απο το σπιτι
    By Sublime in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 09-04-2012, 00:39
  4. ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ!!!
    By smoke08 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 24
    Last Post: 24-02-2007, 17:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •