Μήπως οργανικά προβλήματα φέρνουν την άσχημη ψυχολογία?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    24

    Μήπως οργανικά προβλήματα φέρνουν την άσχημη ψυχολογία?

    Ολοι μας ξερουμε οτι το σωμα και το πνευμα ειναι δυο συγκοινωνουντα δοχεια και πως το ενα μπορει να επιρεασει το αλλο κατα ενα πολυ μεγαλο βαθμο.Μηπως λοιπον καποια ψυχολογικα προβληματα προερχονται απο κακη λειτουργια του οργανισμου?

    Διαβασα σε ενα επιστημονικο αρθρο πως η αναιμια ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ανθρωπους προκαλει αφανταστη κουραση εξαντληση νωθροτητα υπνιλια ταχυκαρδια νευρικοτητα ανυπομονισια με αποτελεσμα τις κακες σχεσεις με την οικογενεια και γενικα ολους τους ανθρωπους.
    Επισεις λεει οτι καποιοι σταματουν να εργαζονται γιατι τους ειναι αδυνατον να ανταπεξέλθουν και παραμενουν σχεδον κλινηρεις για την υπολιπη ζωη τους αφου και τις δουλειες του σπιτιου γιαυτους ειναι κατι δυσκολο.Ετσι η ποιοτητα της ζωη αυτων των ανθρωπων πιανει πατο.

    Απο την αλλη ερχομαστε στο σημειο να πουμε ''η κοτα εκανε το αυγο ή το αυγό την κότα?''

    δεν ξερω αν ειναι συμπτωση αλλα (οντας αναιμικη ) τα παραπανω καποιες φορες μου συμβαινουν.

    ποσοι εδω μεσα αραγε εχουμε την αναιμια μας?γιατι την ''τρελα μας ''λιγο πολυ ολοι την εχουμε:D:D:D

    για γράψτε μπας και καταληξουμε καπου:):):)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    τι ειδους αναιμια εχεις????
    ο 8υρεοειδης δημιουργει νευρικοτητα και απιστευτη κυκλοθυμια γτ ειναι υπευθυνος για πολλες ορμονες μας..Κ οποιοδηποτε ορμονικο σκαμπανεβασμα επηρεαζει την ψυχολογια(π.χ προεμμηνοριακο συνδρομο)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ειμαι απολυτα πεπεισμενος πως ναι.... αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν θα προσπαθησουμε να το διορθωσουμε.ετσι δεν ειναι πεννουλα?απλα θα ειναι λιγο πιο δυσκολο για μας.αν για αλλους ειναι ισιαδι για εμας ανηφορα ομως θα τα καταφερουμε στο τελος.αρκει να προσπαθησουμε,καθε μερα και λιγο παραπανω.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    φυσικα κ δεν θα αφησουμε τιποτα στο ελεος απλα ειναι οργανικα προβληματα που επιδεινωνουν καποια αλλη κατασταση..Ολοι πρεπει να τα καταφερνουν στο τελος

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    24
    pennoula ειναι σιδηροπενική,οι γιατροι μου δινουν μονο φυλλικό οξύ το οποιο δεν βοηθα .Κατι διαβασα πως και η Β12 βοηθαει. Για να δουμε.εστιαζόμουν παντα μονο στα ψυχολογικα αίτια δεν ηξερα οτι μπορει η αναιμια να επιρεασει σε τοσο μεγαλο βαθμο την ποιοτητα ζωης σε καποιους ανθρωπους.δεν την ειχα για σοβαρη ασθενια γιατι ηξερα κι αλλους που ειχαν και δεν ειχαν τετοια συμπτώματα.τελεικα τυχαια ανακαλυψα οτι τα συμπτωματα και ο βαθμος διαφερει απο ατομο σε ατομο.επισεις η συχνωτητα και ο βαθμος μεγαλωνει με την αυξηση της ηλικιας.


    δεν βλεπω ομοιοπαθουντες.Μόνον εγω ειμαι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    ενδιαφέρον θέμα...!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    niht υπομονη κοπελα μου,ξερω ειναι δυσκολα.Αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν πρεπει να ζησεις και εσυ.Θα ζησεις και θα προσαρμοστεις στις αναγκες τις αναιμιας σου,δεν θα πιεζεις τον εαυτο σου παρα πολυ και θα τον προσεχεις,και αυτος θελει απλα δεν μπορει.εδω εναν πονοκεφαλο εχουμε και γινομαστε κακομουτσουνοι.Ολα θα πανε καλα,ακομα και αν δεν πηγαινουν εμεις θα βλεπουμε μπροστα και θα προσπαθουμε για το καλυτερο.Ανισσος ο αγωνα αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορουμε να νικησουμε,εδω πηραμε το πρωταθλητριων στην ευρωπη.
    και οπως το ειπες,διαφερει απο ατομο σε ατομο,φτιαξε την διατροφη σου οσο μπορεις,προσπαθησε να βοηθησεις το σωμα σου να παρει τις ουσιες που χρειαζεται.και παντα μα παντα θετικες σκεψεις.σε καθε ασθενεια υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις που τις κοιταμε και περνουμε θαρρος.γιατι να μην εισαι εσυ η εξαιρεση;ολα θα πανε καλα,μη φοβασαι να το πιστεψεις ....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    24
    Originally posted by Empneustns
    niht υπομονη κοπελα μου,ξερω ειναι δυσκολα.Αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν πρεπει να ζησεις και εσυ.Θα ζησεις και θα προσαρμοστεις στις αναγκες τις αναιμιας σου,δεν θα πιεζεις τον εαυτο σου παρα πολυ και θα τον προσεχεις,και αυτος θελει απλα δεν μπορει.εδω εναν πονοκεφαλο εχουμε και γινομαστε κακομουτσουνοι.Ολα θα πανε καλα,ακομα και αν δεν πηγαινουν εμεις θα βλεπουμε μπροστα και θα προσπαθουμε για το καλυτερο.Ανισσος ο αγωνα αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορουμε να νικησουμε,εδω πηραμε το πρωταθλητριων στην ευρωπη.
    και οπως το ειπες,διαφερει απο ατομο σε ατομο,φτιαξε την διατροφη σου οσο μπορεις,προσπαθησε να βοηθησεις το σωμα σου να παρει τις ουσιες που χρειαζεται.και παντα μα παντα θετικες σκεψεις.σε καθε ασθενεια υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις που τις κοιταμε και περνουμε θαρρος.γιατι να μην εισαι εσυ η εξαιρεση;ολα θα πανε καλα,μη φοβασαι να το πιστεψεις ....
    Σε ευχαριστώ πολυ!
    Το ασχημο της υποθεσης ειναι οτι τα συμπτωματα αυτα μπορουν ευκολα να θεωριθουν ως τεμπελιά,τη στιγμη που εχω καταρεω!
    Αντε να πυστεψουν!
    απο την αλλη δεν θελω να ξερει και ο καθενας το μεγεθος του προβληματος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δεν θα δινεις λογαριασμο στον καθενα,εσυ ξερεις και αυτο φτανει.αν δεν σε βασταν τα ποδια σου δεν μπορεις να πας να σκαψεις οσο και αν καποιοι το θελουν.αν ερχοταν στην θεση σου θα το καταλαβαιναν αλλα ....αποστασιοποιησου οσο μπορεις,ξεκαθαρισε τη θεση σου στους αλλους για το τι μπορεις να κανεις και τι οχι.και μη πιεζεις τον εαυτο σου.εσυ εισαι πανω απο ολα και οχι να ικανοποιηθουν οι απαιτησεις ορισμενων.επελεγε να κανεις ευκολες εργασιες και οταν δεν μπορεις να κανεις να ξεκουραζεσαι.βοηθησε τον εαυτο σου για να σε βοηθαει και αυτος .... και θα σου το ανταποδωσει,θα το δεις ....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    24
    Συγνώμη λάθος!αυτο που εχω ειναι στιγμα μεσογειακης αναιμίας(οχι σηδιροπενικη αναιμία).μπερδεψα τους όρους!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •