Φιλία- Μοναχικότητα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 62
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    για να ειμαι ειλικρινης, δυσκολευομαι να κατανοησω παραπανω και να σε βοηθησω οσο και να θελω διοτι ειμαι κ λιγο ηλιθια. δεν βλεπω κατι λαθος σε αυτο που κανεις, αλλα για να το αναλυεις μαλλον σε δυσκολευει. οποτε θα προτεινα να το συζητησεις και με εναν ειδικο, να δει μηπως μπορει να βγαλει τον βαθυ λογο γιατι εισαι ετσι(δεν το βρισκω κακο, αλλα αν σε δυσκολευει κοινωνικα να το κοιταξεις)

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Γενικά παρατήρησα και στα άλλα θέματα σου πως δεν συμμετέχεις ιδιαίτερα οπότε ποιος ο λόγος να γράφεις...μοιάζει περισσότερο σαν να γράφεις σε κάποιο ημερολόγιο. Όχι πως έχει κάτι κακό αυτό, αλλά δεν ανοίγεσαι οπότε μάλλον θες απλά κάποιον να ακούει αυτά που θες να πεις αλλά να μην μπαίνεις σε περισσότερες λεπτομέρειες.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by Tania96 View Post
    Συναναστρέφομαι καθημερινά με ανθρώπους και άτομα της ηλικίας επικοινωνώ, συζητάω και όλα καλά.
    Από εκεί πέρα για εμένα προτεραιότητα είναι η καριέρα και όταν ακόμα δεν έχω καταφέρει αυτό που θέλω δεν μπορώ να ασχοληθώ με τίποτα άλλο.
    Οπότε ακόμα και όταν βλέπω πως κάτι αξίζει δεν δίνω την ευκαιρία γιατί γνωρίζω ότι δεν θα δώσω την προσοχή που θα ήθελα να δώσω σε ιδανική στιγμή σε ενα ατομο.
    Βαριέμαι με τους ίδιους ανθρώπους να συναναστρέφομαι ξανα και ξανά, μπορώ να συζητήσω τα πάντα σχεδόν και το αντίθετο όχι μόνο δεν θεωρώ κανέναν κατώτερο αλλά τις περισσότερες φορές μιλάω αρκετά φιλικά και ισότιμα. Και πολλές φορές αυτό μου έχει στοιχίσει γιατί εμένα με θεωρούν α νταξει μιλάει φιλικά ενώ εξωτερικά φαίνομαι σνομπ και ψυχρή και όταν μιλάω φιλικά με θεωρούν κατώτερη.
    Τι εννοείς σε θεωρούν κατώτερη επειδή μιλάς απλά ισότιμα; Αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.
    Μάλλον εσύ λάθος το αντιλαμβάνεσαι. Εκτός αν φαίνεσαι πχ καλούλα όταν ανοίγεσαι και ως γνωστών πολλοί άνθρωποι θεωρούν την καλοσύνη "χαζομάρα". Όχι πως θα σε θεωρήσουν κατώτερη, αλλά ίσως νομίζουν ότι είσαι καλόβολη και αθώα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Πράγματι δεν γράφω πολύ, γράφω όταν έχω να πω κάτι και με προβληματίζει. Δεν το κάνω ούτε επειδή σνομπάρω να γράψω ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο.
    Όσον αφορά για το κατώτερη η ανάλυση είναι σωστή.
    Ξεκίνησα το θέμα γιατί σε σχέση με άλλα άτομα εγώ δεν ήμουν τόσο επικοινωνιακή- κοινωνική.
    Λάθος που έκανα τη σύγκριση γιατί δεν είμαι ίδια με κανέναν οπότε θεωρώ πως αυτό οδηγησε και στην ανάλυση ότι μήπως εγώ δεν κάνω κάτι καλά.
    Σιγά σιγά ξακαθάρισαν οι σκέψεις, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by Tania96 View Post
    Πράγματι δεν γράφω πολύ, γράφω όταν έχω να πω κάτι και με προβληματίζει. Δεν το κάνω ούτε επειδή σνομπάρω να γράψω ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο.
    Όσον αφορά για το κατώτερη η ανάλυση είναι σωστή.
    Ξεκίνησα το θέμα γιατί σε σχέση με άλλα άτομα εγώ δεν ήμουν τόσο επικοινωνιακή- κοινωνική.
    Λάθος που έκανα τη σύγκριση γιατί δεν είμαι ίδια με κανέναν οπότε θεωρώ πως αυτό οδηγησε και στην ανάλυση ότι μήπως εγώ δεν κάνω κάτι καλά.
    Σιγά σιγά ξακαθάρισαν οι σκέψεις, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
    Μέχρι και από τις απαντήσεις σου φαίνεσαι απόμακρη οπότε άμα είσαι έτσι και από κοντά μην περιμένεις να καταφέρεις πολλά στο κοινωνικό κομμάτι.
    Εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει και ιδιαίτερα οπότε απλά το αφήνεις όπως έχει.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Προτιμώ τουλάχιστον να είμαι ο εαυτός μου. Δεν μπορώ να πω περισσότερα για εμένα ώστε να γίνει περισσότερο κοινωνική.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και οτι προσπαθείτε να κατανοήσετε τι είναι αυτό που δεν πάει καλά αλλά στο θέμα των διαπροσωπικών σχέσεων έχω δυσάρεστες εμπειρίες οπότε δεν μου είναι εύκολο.
    Προς το παρον προτιμώ να έχω λίγα ώστε απευθυνόμενη σε κάποιο ειδικό να λύσω ότι πρέπει να λυθεί και ύστερα θα δω τι θα κάνω

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Δηλαδή εσείς πως είστε στις φιλίες?

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Tania96 View Post
    αλλά στο θέμα των διαπροσωπικών σχέσεων έχω δυσάρεστες εμπειρίες οπότε δεν μου είναι εύκολο.
    εγω θα μείνω σε αυτή τη πρόταση. ορίστε η απάντηση λιτλ

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    και για να απαντησω στην ερωτηση...αν και μου ειναι δυσκολο..δεν εχω πολλους φιλους αν και θα επρεπε διοτι εχω γνωρισει απειρο κοσμο. ειμαι λιγο παραξενη περιπτωση εγω :p αγαπω παρα πολυ τους φιλους μου - αυτους που νιωθω πολυ κοντα μου΄- αλλα δεν μπορω να το εκφρασω. οταν εκφραζω συναισθηματα, μου ακουγομαι αστεια. επισης ειμαι πολυ σαρκαστικη και πολλοι προσβαλλονται. γενικα εχω μια δυσκολια με τους ανρωπους οταν απαιτειται περισσοτερο απο μια βασικη συζητηση. λολ

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Καταλαβαίνω πως ολο αυτο δεν ειναι φυσιολογικο γι αυτο θελω να βελτιωθώ-εξελιχθω σε αυτο το τομέα. Βλέπω άτομα της ηλικίας μου να έχουν παρέες και εγώ ενώ δεν εχω κανενα πρόβλημα να εκφραστώ, να ξεκινήσω τη συζήτηση μου λείπει αυτή η αλληλεπίδραση με τους αλλους.
    καλα και τι προσωπικο θα ηθελες να μοιραστεις με εναν φιλο/φιλη? γιατι δεν ειναι φυσιολογικο καποια θεματα να τα κρατας για σενα και σωνει και καλα να τα λες σε φιλο/φιλη?
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Για εμένα φυσιολογικό είναι να κρατάω πράγματα για εμένα απλως ρώτησα τι σημαίνει για εσάς κολλητός φίλος.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Κολλητος φιλος ειναι αυτος που θα σου πει οτι εκανες μαλακια κατα προσωπο. Θα σου ασκησει γονιμη κριτικη ευθεως και θα ξερει πώς να σου φερθει στα δυσκολα, ποτε πρεπει να μιλησει, ποτε πρεπει να το βουλωσει, ποτε πρεπει να σε παρακινησει και ποτε να σου δωσει χρονο. Ειναι αυτος που συγχωρει γρηγορα και ξεπερναει τις βλακειες σου οταν ξερει οτι δεν ειχες κακη προθεση. Εχετε κωδικες επικοινωνιας κοινους, φρασεις που οι αλλοι δεν καταλαβαινουν κλπ Ειναι αυτος που πισω απο την πλατη σου σε υπερασπιζεται και σε εκθιαζει, αλλα μπροστα σου θα στα χωσει οποτε χρειαστει.
    Φυσικα ο κολλητος ξερει και πώς να περασει καλα μαζι σου, να πεθανετε στο γελιο, να πειτε και δεκα βλακειες.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ετσι θα τη πληρωσουν τα σερβιτσια καπια στιγμη μηπως ειχες κρυφο ποθο να γινεις ραπερ γιατι αυτοι συνηθως στα χωνουν συνεχεια

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Tania96 View Post
    Για εμένα φυσιολογικό είναι να κρατάω πράγματα για εμένα απλως ρώτησα τι σημαίνει για εσάς κολλητός φίλος.
    να κανω συνεχεια τη πλακα μου μαζι του μεχρι να αρχισουν τα ζορια να γυρισει ο τροχος και να μιλησουμε σοβαρα (μαλον οχι για πολυ)

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Tania96 View Post
    Για εμένα φυσιολογικό είναι να κρατάω πράγματα για εμένα απλως ρώτησα τι σημαίνει για εσάς κολλητός φίλος.
    Το τι είναι φυσιολογικό για σένα δεν σημαίνει ότι για όλους είναι φυσιολογικό και αντίστροφα.

    Εστάλη από Lenovo A6000 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. μοναξια και μοναχικοτητα στη ψυχωση
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 18-04-2017, 12:25
  2. Φιλια.
    By keep_walking in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 27
    Last Post: 27-08-2011, 16:32
  3. Φιλία
    By Satine in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 11-03-2010, 23:53
  4. φιλια
    By xaliaola in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 28
    Last Post: 07-01-2010, 16:18
  5. σκεφτομουν την μοναχικοτητα..
    By Adzik in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 08-02-2008, 14:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •