τα παιρνω ολα στραβα? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 53
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Εχει να κάνει και με τον τρόπο που έχεις μάθει. Στην οικογένεια σου εκφράζατε τα θετικά συναισθήματα με λόγια, χάδια, αγκαλιές κτλ; Μήπως κάποιος από τους γονείς σου δεν είναι τόσο διαχυτικός και είναι κάπως σαν και σένα;
    Δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, ούτε εγώ είμαι ιδιαίτερα διαχυτικός άνθρωπος, δεν θα δω μωρό και θα αρχίσω τα σαχλά και τις γκριμάτσες, δεν θα δω την φίλη μου και θα αρχίζω να τσιρίζω από ενθουσιασμό και παλιότερα και ως παιδί το είχα πολύ πιο έντονο αυτό. Θεωρούσα πως όσοι αγαπούσα το ξέρανε ήδη, δεν χρειαζόταν να το δηλώνω συνέχεια ή να το δείχνω. Στην πορεία κατάλαβα πως είχε να κάνει πολύ και με τον τρόπο που είχα μεγαλώσει, εμένα ο πατέρας μου είναι έτσι κ προφανώς τον αντέγραφα.

    Σίγουρα είναι κ ένας τρόπος άμυνας βέβαια. Εκφράζοντας τα αρνητικά συναισθήματα και όχι τα θετικά κρατάς πισινή. Αν το συγκεκριμένο άτομο αποδειχθεί στην πορεία πως δεν άξιζε ή κάνει μια βλακεία για σένα, είσαι καλυμμένη πως τον είχες "πάρει χαμπάρι" απτην αρχή. Μπορείς έτσι να το παίζεις δυνατή, οτι δεν πληγώθηκες και δεν αφέθηκες να παρασυρθείς από τα θετικά σου συναισθήματα γιατί αυτά μάλλον τα θεωρείς κάπως αδυναμία.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    καλε πιο μωρο...μου λενε φιλες θες να δεις φωτος του μωρουυυυυ? οχι λεω.δεν μπορω να συμμεριστω αυτο το...οοοχουυ τι γλυκο τι κουτσου κουτσουυυυ.
    οι δικοι μου ειναι πολυ διαχυτικοι. αγκαλιες φιλια χαμος. μαζι τους ειμαι ανοιχτη..αλλα απαξ και βγω απτο σπιτι...δεν θελω ουτε να με κοιτανε.η μαμα με περιγραφει ως λιγο αφελη γιατι αν και δν εκφραζομαι ευκολα,ανοιγομαι ευκολα κ μιλαω για προσωπικα μου σαν χαζη. γιατι λεει..δυσκολευομαι να δω πως οι αλλοι εχουν αλλες προθεσεις

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Και μένα η αλήθεια είναι πως όλα τα μωρά ίδια μου φαίνονται :)

    Και τι κάνεις εσύ με αυτή τη συμπεριφορά; Προσπαθείς να αποδείξεις στην μαμά πως δεν είσαι αφελής;
    Μάλλον για άμυνα μου μοιάζει αυτό που περιγράφεις.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    οχι ειμαι αφελης απλα :p

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by teras View Post
    οι δικοι μου ειναι πολυ διαχυτικοι. αγκαλιες φιλια χαμος. μαζι τους ειμαι ανοιχτη..αλλα απαξ και βγω απτο σπιτι...δεν θελω ουτε να με κοιτανε.η μαμα με περιγραφει ως λιγο αφελη γιατι αν και δν εκφραζομαι ευκολα,ανοιγομαι ευκολα κ μιλαω για προσωπικα μου σαν χαζη. γιατι λεει..δυσκολευομαι να δω πως οι αλλοι εχουν αλλες προθεσεις
    Κι ομως, φαινεται να σε εχει πεισει οτι οι αλλοι ανθρωποι εχουν κακες προθεσεις και οτι μονο η οικογενεια εχει καλες.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    δεν ειναι ετσι σαβαταζζζζ. απλα νιωθω πιο ασφαλης με την οικογενεια μου. μπορω να εκφραστω, με αποδεχονται με ατελεις μου, κτλ κτλ τρωω και δεν μπορω να υπεραναλυσω τη σκεψη μου

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by teras View Post
    δεν ειναι ετσι σαβαταζζζζ. απλα νιωθω πιο ασφαλης με την οικογενεια μου. μπορω να εκφραστω, με αποδεχονται με ατελεις μου, κτλ κτλ τρωω και δεν μπορω να υπεραναλυσω τη σκεψη μου
    Ε καλα παρε και το μηνυμα μου σαν φουντ φορ θοτ. Σε εχει πεισει η μαμα οτι οι ανθρωποι ειναι απειλη? Οεο?
    https://www.youtube.com/watch?v=GRWbIoIR04c
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    τωρα γιατι με τρολλαρεις?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Mπααααα σπανια τρολαρω. Πλακα εκανα επειδη μου εγραψες οτι τρως
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    το οτι η μανα μου με επεισε οτι οι ανθρωποι ειναι απειλη ειναι πλακα η το εννοεις? γιατι πραγματικα δεν καταλαβαινω

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by teras View Post
    το οτι η μανα μου με επεισε οτι οι ανθρωποι ειναι απειλη ειναι πλακα η το εννοεις? γιατι πραγματικα δεν καταλαβαινω
    Οχι, σοβαρα εννοουσα να σκεφτεις κατα ποσο εχεις επηρεαστει απο την προσπαθεια της μαμας σου να σε μαθει να κρατας πισινη. Απλα στο ειπα χιουμοριστικα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    σιγουγα ημουν υπερπροστατευμενη για τους λογους που ειπα, αλλα ειναι και η ιδιοσυγκρασια μου. το προσπαθω να χαλαρωσω καποιες αντιδρασεις μου αλλα μπορει πχ για μερες να προσπαθω να ειμαι ανοιχτη η ηρεμη ..και μετα με το παραμικρο τα διαλυω ολα παλι

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Κατι φοβασαι. Οτι αμα αφησεις χαραμαδα για αλλους ανθρωπους να σε πλησιασουν και να σε γνωρισουν, κατι μπορει να γινει.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by teras View Post
    σιγουγα ημουν υπερπροστατευμενη για τους λογους που ειπα, αλλα ειναι και η ιδιοσυγκρασια μου. το προσπαθω να χαλαρωσω καποιες αντιδρασεις μου αλλα μπορει πχ για μερες να προσπαθω να ειμαι ανοιχτη η ηρεμη ..και μετα με το παραμικρο τα διαλυω ολα παλι
    Δεν γεννιέται κανείς με τάση να κρατάει πισινή και φόβο απέναντι στους άλλους.
    ¨Εχεις δει παιδάκι πχ να φοβάται τα ζώα όταν είναι μωρό; Είναι στη φύση του να απλώνει το χέρι του για να το αγγίξει, έχει άγνοια κινδύνου.
    ΟΙ γονείς μας μας μαθαίνουν να φοβόμαστε για να μας προστατεύσουν. Οσο πιο προστατευτικοί είναι εκείνοι, τόσο πιο φοβιτσιάρηδες εμείς :)

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Κατι φοβασαι. Οτι αμα αφησεις χαραμαδα για αλλους ανθρωπους να σε πλησιασουν και να σε γνωρισουν, κατι μπορει να γινει.
    γενικα δεν ειμαι ανετη μαζι τους, ανοιγομαι. και καμια φορα και παρα πολυ, μπορει να πω τρελες λεπτομεριες της ζωης μου. η τις σκεψεις μου, η να πω και σε καποιον πχ που τωρα ξεκινησε στο γραφειο, πως σκεφτομαι να παραιτηθω. ολα τα λεω, δεν εχω ιδιαιτερο τοιχος

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. (BINTEO) Τι κάνεις όταν όλα σου πάνε στραβά
    By Terry in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-2016, 16:45
  2. Τι μπορει να πηγε στραβα?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 29-06-2013, 13:14
  3. ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΒΑ :(
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 22-03-2013, 18:58
  4. ολα στραβα
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 20-02-2013, 21:14
  5. Όλα τα στραβά σε μενα.
    By Rame in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 27-05-2012, 07:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •