ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Αχ, μπράβο, takecareofyourself, you took care of yourself χαχαχαχαχα μπράβο έτσι να συνεχίσεις, μας δίνεις κουράγιο!!

  2. #17
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Αχ, μπράβο, takecareofyourself, you took care of yourself χαχαχαχαχα μπράβο έτσι να συνεχίσεις, μας δίνεις κουράγιο!!
    Χαχαχαχα λουλουδι μου!Προσπαθω σιγα σιγα και δινω χρονο στον εαυτο μου Εσυ πως εισαι?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εγώ χάλια...........κατάλαβα όμως κάποια πράγματα για τον εαυτό μου........τόσο καιρό κατάπινα την κακία των άλλων για να πάρω τα προβλήματά τους να τα κάνω δικά μου.........και γι'αυτό κάνω κακό στον εαυτό μου, και γι'αυτό τρώω πολύ.......έκανα όμως μια ανακάλυψη οπότε είναι ένα βήμα μπρος, από εδώ και πέρα θα προσπαθώ να βοηθάω τους άλλους παρά να βάζω όλα τα προβλήματα μέσα μου και να γίνομαι σκατά.......δεν έχω και σε ποιόν να τα πω........έχω μέσα μου μαζεμένα τόσα πολλά που κοντεύω να σκάσω............και έφαγα πάλι ένα σωρό όπως πάντα!

  4. #19
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Εγώ χάλια...........κατάλαβα όμως κάποια πράγματα για τον εαυτό μου........τόσο καιρό κατάπινα την κακία των άλλων για να πάρω τα προβλήματά τους να τα κάνω δικά μου.........και γι'αυτό κάνω κακό στον εαυτό μου, και γι'αυτό τρώω πολύ.......έκανα όμως μια ανακάλυψη οπότε είναι ένα βήμα μπρος, από εδώ και πέρα θα προσπαθώ να βοηθάω τους άλλους παρά να βάζω όλα τα προβλήματα μέσα μου και να γίνομαι σκατά.......δεν έχω και σε ποιόν να τα πω........έχω μέσα μου μαζεμένα τόσα πολλά που κοντεύω να σκάσω............και έφαγα πάλι ένα σωρό όπως πάντα!
    Γι 'αυτο ειμαστε εμεις εδω να τα λες....Λουλουδι τον εαυτο σου να βοηθας.Οι αλλοι ειναι ολοι στραμμενοι στον εαυτο τους και βλεπουν τα δικα τους...Τον εαυτο σου να προσεχεις πρωτα και μετα οι αλλοι...Και εγω ετσι εκανα,ολα τα καταπινα,εδειχνα οπως επρεπε για να ειμαι αποδεκτη οπως βολευε-ηθελαν οι αλλοι,κοιτουσα τους αλλους και την Χαρα(ετσι με λενε) ποτε...Να κοιτας η προτεραιοτητα σου να εισαι εσυ...Η κακια των αλλων δεν μας αφορα,βαλε ορια σε οσους σου κανουν κακο και κοιτα τον εαυτο σου και ολα θα φτιαξουν σιγα σιγα...και οταν δεις την αλλαγη αυτη απο μεσα σου...θα το βλεπεις και στην διατροφη σου...Το φαγητο δεν φταιει,ουτε ο εχθρος ειναι ουτε τιποτα...Τα συναισθηματα μας σκανε και καπου πρεπει να βγει ολο αυτο...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by takecareofyourself View Post
    Γι 'αυτο ειμαστε εμεις εδω να τα λες....Λουλουδι τον εαυτο σου να βοηθας.Οι αλλοι ειναι ολοι στραμμενοι στον εαυτο τους και βλεπουν τα δικα τους...Τον εαυτο σου να προσεχεις πρωτα και μετα οι αλλοι...Και εγω ετσι εκανα,ολα τα καταπινα,εδειχνα οπως επρεπε για να ειμαι αποδεκτη οπως βολευε-ηθελαν οι αλλοι,κοιτουσα τους αλλους και την Χαρα(ετσι με λενε) ποτε...Να κοιτας η προτεραιοτητα σου να εισαι εσυ...Η κακια των αλλων δεν μας αφορα,βαλε ορια σε οσους σου κανουν κακο και κοιτα τον εαυτο σου και ολα θα φτιαξουν σιγα σιγα...και οταν δεις την αλλαγη αυτη απο μεσα σου...θα το βλεπεις και στην διατροφη σου...Το φαγητο δεν φταιει,ουτε ο εχθρος ειναι ουτε τιποτα...Τα συναισθηματα μας σκανε και καπου πρεπει να βγει ολο αυτο...
    Ναι έχεις δίκιο σε όλα γλυκιά μου.......τώρα που κατάλαβα τι συμβαίνει θα έχω άλλη συμπεριφορά προς τον εαυτό μου και προς τους άλλους. Η κακία είναι ότι χειρότερο αλλά είναι και τρόπος ξεσπάσματος, αλλά δεν βγάζει κάπου, τα κάνει χειρότερα τα προβλήματα....κακώς όσοι ξεσπάνε πάνω στους άλλους.....πρέπει να κοιτάει όπως λες ο καθένας τα προβλήματά του και αν είναι "άλυτα" να ζητάει βοήθεια...αλλά από κάποιον που μπορεί να την δώσει.....Μόνο έτσι θα πάμε προς κάτι καλύτερο σαν κοινωνία με την έννοια ότι θα έχουμε καλύτερη διάθεση........όσο ξεσπάει ο καθένας τα προβλήματά του στον άλλον ή εύχεται να πάθει κάτι κακό ο άλλος γίνονται χειρότερα τα πράγματα............πρέπει να προσπαθούμε να είμαστε καλά συνέχεια.....να παλεύουμε......να 'σαι καλά για το καλό σου μήνυμα, ήδη είμαι καλύτερα και σίγουρα δεν ήθελα να σε φορτώσω με το πρόβλημά μου......απλά ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου.....το συζήτησα με δικούς μου ανθρώπους και είδαν ότι είχα δίκιο ή με βοήθησαν με τον τρόπο τους και ήδη νιώθω καλύτερα, με βοήθησε και το μήνυμά σου στο πως να φερθώ, να κοιτάω τα προβλήματά μου....να' σαι καλά

  6. #21
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ναι έχεις δίκιο σε όλα γλυκιά μου.......τώρα που κατάλαβα τι συμβαίνει θα έχω άλλη συμπεριφορά προς τον εαυτό μου και προς τους άλλους. Η κακία είναι ότι χειρότερο αλλά είναι και τρόπος ξεσπάσματος, αλλά δεν βγάζει κάπου, τα κάνει χειρότερα τα προβλήματα....κακώς όσοι ξεσπάνε πάνω στους άλλους.....πρέπει να κοιτάει όπως λες ο καθένας τα προβλήματά του και αν είναι "άλυτα" να ζητάει βοήθεια...αλλά από κάποιον που μπορεί να την δώσει.....Μόνο έτσι θα πάμε προς κάτι καλύτερο σαν κοινωνία με την έννοια ότι θα έχουμε καλύτερη διάθεση........όσο ξεσπάει ο καθένας τα προβλήματά του στον άλλον ή εύχεται να πάθει κάτι κακό ο άλλος γίνονται χειρότερα τα πράγματα............πρέπει να προσπαθούμε να είμαστε καλά συνέχεια.....να παλεύουμε......να 'σαι καλά για το καλό σου μήνυμα, ήδη είμαι καλύτερα και σίγουρα δεν ήθελα να σε φορτώσω με το πρόβλημά μου......απλά ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου.....το συζήτησα με δικούς μου ανθρώπους και είδαν ότι είχα δίκιο ή με βοήθησαν με τον τρόπο τους και ήδη νιώθω καλύτερα, με βοήθησε και το μήνυμά σου στο πως να φερθώ, να κοιτάω τα προβλήματά μου....να' σαι καλά
    Γενικα υπαρχει κακια,κριτικη κτλ απλα δεν δινεις σημασια ή οταν ο αλλος γινεται ενοχλητικος πρεπει να του βαζεις ορια...Και αυτο που σου ειπα οτι ο καθενας βλεπει τα δικα του...δεν πρεπει απλα ετσι ειναι και το βλεπω και στην οικογενεια μου και γενικα και στο λεω...οχι οτι ετσι πρεπει...Πχ εγω λεω κατι στις φιλες ή στην μαμα μου...θα με ακουσουν ισως με καταλαβουν...αλλα ως εκει..δεν ειναι δικο τους το θεμα για να ασχοληθουν και πολυ...Και αν παρατηρησεις γενικα,κανεις δεν θα δωσει πολυ προσοχη σε καποιον,αντε να δεις κατι στο ιντερνετ,αντε κατι στη τηλεοραση,αντε καποιον εξω...5 λεπτα να ασχοληθεις με τον αλλον μετα θα γυρισεις στον εαυτο σου...για αυτο κιολας,μην σε νοιαζει η γνωμη των αλλων..περιττη (ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω μεσα απο τα λογια μου )Και ειδικα οταν ενας ανθρωπος εχει ενα μεγαλο εγω που συνηθως πολλοι ειναι ετσι.Εχεις ανθρωπους που σ'ακουν και σε νοιαζονται και αυτο ειναι πολυ σημαντικο,να λες τους προβληματισμους σου ,μην σκας και μη τα κρατας μεσα σου.Δεν με φορτωνεις φυσικα χαιρομαι που εισαι καλυτερα και ελπιζω να εισαι καθε μερα και πιο χαρουμενη!!!Συνεχισε ετσι Καλο βραδυ

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by takecareofyourself View Post
    Γενικα υπαρχει κακια,κριτικη κτλ απλα δεν δινεις σημασια ή οταν ο αλλος γινεται ενοχλητικος πρεπει να του βαζεις ορια...Και αυτο που σου ειπα οτι ο καθενας βλεπει τα δικα του...δεν πρεπει απλα ετσι ειναι και το βλεπω και στην οικογενεια μου και γενικα και στο λεω...οχι οτι ετσι πρεπει...Πχ εγω λεω κατι στις φιλες ή στην μαμα μου...θα με ακουσουν ισως με καταλαβουν...αλλα ως εκει..δεν ειναι δικο τους το θεμα για να ασχοληθουν και πολυ...Και αν παρατηρησεις γενικα,κανεις δεν θα δωσει πολυ προσοχη σε καποιον,αντε να δεις κατι στο ιντερνετ,αντε κατι στη τηλεοραση,αντε καποιον εξω...5 λεπτα να ασχοληθεις με τον αλλον μετα θα γυρισεις στον εαυτο σου...για αυτο κιολας,μην σε νοιαζει η γνωμη των αλλων..περιττη (ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω μεσα απο τα λογια μου )Και ειδικα οταν ενας ανθρωπος εχει ενα μεγαλο εγω που συνηθως πολλοι ειναι ετσι.Εχεις ανθρωπους που σ'ακουν και σε νοιαζονται και αυτο ειναι πολυ σημαντικο,να λες τους προβληματισμους σου ,μην σκας και μη τα κρατας μεσα σου.Δεν με φορτωνεις φυσικα χαιρομαι που εισαι καλυτερα και ελπιζω να εισαι καθε μερα και πιο χαρουμενη!!!Συνεχισε ετσι Καλο βραδυ
    Εγώ δυστυχώς τη δέχομαι την κακία αντί να τους γράψω κανονικότατα ή να τους την πω πίσω. Το πρώτο είναι καλύτερη τακτική κατά τη γνώμη μου, δεν είναι ανάγκη να γίνω σαν κι αυτούς! Όντως πρέπει να βάζω όρια όχι στο πόση κακία θα δεχθώ, αλλά στο να μην δεχθώ καθόλου γιατί ήδη έχω περάσει πααααααααρα πολλά και είμαι στο αμήν!!!! Γι' αυτό έφτασα και 100 κιλά, λόγω όλης αυτής της ανοχής, ξεσπάω στο φαί που όπως λες δεν είναι κάτι κακό, ίσα ίσα, μας βοηθάει ως ένα σημείο, αλλά αν τρώμε πολύ τότε σημαίνει ότι κάνουμε κακό στον εαυτό μας. Καλύτερα να σκεφτόμαστε τα δικά μας προβλήματα και να τους γράφουμε τους άλλους παρά να τα βάζουμε μέσα μας......εγώ ήμουν διατεθειμένη να βοηθήσω αλλά κάποοι δεν θέλουν βοήθεια. Φάπες θέλουν να στρώσουν. Είμαι πολύ θυμωμένη γιατί κανένας δεν θέλει μια καλύτερη κοινωνία, προτιμούν να κλαιν τη μοίρα τους, ε, ας το κάνουν! Η γνώμη των άλλων όντως πρέπει να είναι περιττή απλά ξέρεις τι γίνεται; Επειδή έχω μεγαλώσει ότι για ένα όνομα ζούμε και μαλακίες τέτοιες σόρρυ που βρίζω, δυστυχώς είναι βαθιά ριζωμένη μέσα μου η άποψη αυτή!!!! Όντως οι περισσότεροι έχουν μεγάλο εγώ!!! Και ακόμα περισσότεροι θέλουν να σε κάνουν να αισθανθείς χάλια ε δεν θα το ξαναεπιτρέψω σε κανέναν, πιστεύω από ζήλια γίνεται αυτό. Μακάρι να είμαι κάθε μέρα και πιο χαρούμενη, αυτό θέλω και από εδώ και πέρα θα τους γράφω όλους και θα κοιτάω την πάρτη μου!!!!! Και ας πάθουν ότι θέλουν, το αξίζουν πλέον, πείστηκα για αυτό!!!!!!! Εσύ δεν το αξίζεις, να είσαι καλά και να προσέχεις τον εαυτό σου!!! Φιλιά πολλά!!!!

  8. #23
    Εγω με το θεμα της κριτικης επειδη γενικα δεχομουν πολυ την κριτικη απο συγγενεις ,φιλους,ακυρους γενικα και ειτε ηταν θετικη ειτε αρνητικη...ξερεις δεν αντιδρουσα ,πχ στη θετικη οκ ευχαριστω ξερεις τα κλασσικα...αλλα στην αρνητικη...ημουν σε μια φαση παντα 'παγώμα' δεν ηξερα τι να πω...ντρεπομουν...ενιωθα καπως ...ολα αυτα...και πολυ σπανια μπορει να εδειχνα τον εκνευρισμο μου,ομως πλεον οταν τυχαινει κατι ξερεις δεν φοβαμαι να το αντιμετωπισω,δηλαδη στην αρχη,που ντρεπομουν να βγω απο το σπιτι μου και που εβαλα κιλα και ετσι ολα οπως τα ειχα στο μυαλο μου λανθασμενα,δεν χαιρομουν τιποτα,φοβομουν αν μ'ελεγε κατι καποιος ,ετσι ας πουμε τον προλαβαινα ,του ελεγα οτι παχυνα και διαφορα αλλα...Πλεον βγαινω,κανω πραγματα που μ'αρεσουν ,μ'εχω αποδεχθει και οπως ειμαι τωρα ,και αν τυχει κατι,απαντω πολυ ηρεμα και διπλωματικα ,δεν με ενοχλει καθολου τιποτα...ο αλλος ειναι απλα περιεργος και εγω εχω περασει παρα πολλα για να ασχοληθω σκεφτομαι.Πχ στο μνημοσυνο του μπαμπα που το βρηκα ασεβεια στην δεδομενη στιγμη,ηρθε μια γιαγια και μου ειπε 'Χαρα,εβαλες λιγο' εγω χαλια ψυχολογικα και τις λεω ευγενικα 'τι πραγμα?' και μου λεει 'βαρος!!' τις λεω χαμογελαστα(μου βγηκε πολυ φυσικα) 'ανθρωποι ειμαστε,συμβαινουν αυτα,περασα δυσκολα τον τελευταιο χρονο που εχασα τον μπαμπα μου,τι να κανουμε ολα μεσα στην ζωη ειναι' καπως ετσι...και μετα καταλαβα οτι ενιωσε ασχημα γιατι γυρισε και μου ειπε 'και οχι δεν το εννοουσα καπως κτλ κτλ' .Η αληθεια ειναι οτι εκεινη την ημερα ,συγχυστηκα καπως ,αλλα ειπα τι σημασια εχει αυτη η γιαγια γι'εσενα?θα την ξαναδεις?σε ξερει? οχι...αλλα και ανθρωπος μου να ηταν ,απλα θα καταλαβαινα εκεινη την στιγμη οτι δεν δειχνει κατανοηση σε ολα αυτα που εχω περασει..και θα το προσπερνουσα και αυτο Ξερεις ,ο κοσμος ειναι απλα περιεργος ,να σχολιασει το αυτο το εκεινο...μην σκας ,εγω ξερω οτι μετα απο ολα αυτα που περασα εχω βγει πιο δυνατη ,μ'εχω αποδεχτει χωρις τις μασκες της ομορφης,αδυνατης,εξυπνης,η� �εμης..και οτι αλλο ηθελαν οι αλλοι...και ειμαι ο εαυτος μου και οσοι με αγαπουν πραγματικα ,θα χαρουν με αυτο.Με την αδιαφορια σου θα τους αποστομωνεις ...και πιστευω σ'εσενα οτι σιγα σιγα θα το βρεις γιατι προσπαθεις και φαινεται αυτο!!Για το θεμα του φαγητου δεν θελω να σου πω πολλα,απλα βρες κατι το οποιο σου αρεσει(πλανο διατροφης) μια ασκηση ή κατι και σιγα σιγα να βλεπεις την προοδο στον εαυτο σου,και οχι τρελες απαιτησεις ...δωσε χρονο στην ψυχουλα σου και στο σωμα σου και θα δεις τν διαφορα με το καιρο...Και να θυμασαι οτι εμεις οι γυναικες εχουμε και τα ορμονικα μας ,τις μερες μας τις δυσκολες,και εγω τωρα πχ περιμενω να αδιαθετησω και εφαγα λιγο παραπανω χθες και σημερα,αλλα ειπα οκ ,ολα μεσα στο προγραμμα ειναι ! χαχαχ

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Να 'σαι καλά γλυκιά μου σ'ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση!!!! Γενικά σήμερα έφαγα πάρα πολύ, τα τελευταία χρόνια έχω πάρει 30 κιλά και δεν ξέρω πως θα βγω από όλο αυτό αλλά το παλεύω!!!!! Πραγματικά αν αδυνατίσω δεν θα με νοιάζει τίποτα θα είμαι δυνατή αλλά τώρα με τα κιλά ξέρω ότι όλος ο κόσμος με σχολιάζει και νιώθω κάπως!!!!!!!! Όλοι με περνάνε για έγκυο και είναι πολύ ντροπιαστικό δεν θα τους άρεσε όμως αν τους έλεγα το ίδιο!!!!!!! Ο κόσμος είναι πάρα πολύ κακός και ήθελα να βοηθήσω αλλά πιστεύω δεν αξίζει!!!!!! Θέλουν και είναι κακοί, τους αρέσει να ζούμε σε χάλια κοινωνία, έχουν συνηθίσει; Είναι από τη φύση τους κακοί και γι'αυτό; Δεν ξέρω, πάντως σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις και εγώ γι'αυτούς θα ζω και τους άλλους θα τους γράφω!!!!!! Σήμερα έφαγα πολύ γιατί φτιάχνω ωραία φαγητά και δεν ξέρω τι να κάνω!!!!!! Μια γιατρός πολύ καλή μου είχε πει αφού τρώω πολύ να τρώω σαλάτες και άλλοι μου το έχουνε πει!!!!!! Δηλαδή συγκεκριμένα μου είπε να τρώω ολιγοθερμικά και πολύ!!!!!!! Οπότε πολλές σαλάτες για την πείνα, αύριο που θα πάω σουπερμάρκετ θα ψωνίσω λάχανο και καρότο! Αυτά από μένα και μακάρι αύριο να είμαι πιο θετική γιατί περνάω μια στρεσογόνο κατάσταση τώρα και με έχει αγχώσει!!!!!! Θέλω να σε "ακούω" πάντα χαρούμενη και να μας δίνεις κουράγιο!!!! Εγώ είμαι μία στα πάνω μου μία στα κάτω μου οπότε δεν μπορείς να βγάλεις άκρη από τα λόγια μου όμως ξέρω τι μου γίνεται! Αυτά!! Καληνύχτα! (Πάω να σου απαντήσω και στο άλλο θέμα σου, να είσαι καλά!)

  10. #25
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Να 'σαι καλά γλυκιά μου σ'ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση!!!! Γενικά σήμερα έφαγα πάρα πολύ, τα τελευταία χρόνια έχω πάρει 30 κιλά και δεν ξέρω πως θα βγω από όλο αυτό αλλά το παλεύω!!!!! Πραγματικά αν αδυνατίσω δεν θα με νοιάζει τίποτα θα είμαι δυνατή αλλά τώρα με τα κιλά ξέρω ότι όλος ο κόσμος με σχολιάζει και νιώθω κάπως!!!!!!!! Όλοι με περνάνε για έγκυο και είναι πολύ ντροπιαστικό δεν θα τους άρεσε όμως αν τους έλεγα το ίδιο!!!!!!! Ο κόσμος είναι πάρα πολύ κακός και ήθελα να βοηθήσω αλλά πιστεύω δεν αξίζει!!!!!! Θέλουν και είναι κακοί, τους αρέσει να ζούμε σε χάλια κοινωνία, έχουν συνηθίσει; Είναι από τη φύση τους κακοί και γι'αυτό; Δεν ξέρω, πάντως σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις και εγώ γι'αυτούς θα ζω και τους άλλους θα τους γράφω!!!!!! Σήμερα έφαγα πολύ γιατί φτιάχνω ωραία φαγητά και δεν ξέρω τι να κάνω!!!!!! Μια γιατρός πολύ καλή μου είχε πει αφού τρώω πολύ να τρώω σαλάτες και άλλοι μου το έχουνε πει!!!!!! Δηλαδή συγκεκριμένα μου είπε να τρώω ολιγοθερμικά και πολύ!!!!!!! Οπότε πολλές σαλάτες για την πείνα, αύριο που θα πάω σουπερμάρκετ θα ψωνίσω λάχανο και καρότο! Αυτά από μένα και μακάρι αύριο να είμαι πιο θετική γιατί περνάω μια στρεσογόνο κατάσταση τώρα και με έχει αγχώσει!!!!!! Θέλω να σε "ακούω" πάντα χαρούμενη και να μας δίνεις κουράγιο!!!! Εγώ είμαι μία στα πάνω μου μία στα κάτω μου οπότε δεν μπορείς να βγάλεις άκρη από τα λόγια μου όμως ξέρω τι μου γίνεται! Αυτά!! Καληνύχτα! (Πάω να σου απαντήσω και στο άλλο θέμα σου, να είσαι καλά!)
    Καλημερα λουλουδι μου,με τον κοσμο που λες οπως σου ειπα και 'γω το σκεφτομουν παλια ομως με τον καιρο που αποδεχτηκα το σωμα μου και ειπα μεσα μου οτι δεν αξιζει να στερουμαι εξοδους και ευτυχια για το σωμα μου...δηλαδη ποια η λογικη να βαζω την ζωη μου σε pause?Σκεφτηκα...αποφασισα να μην μετανιωνω για τον χρονο που περναει σκεφτοντας μονο τα κιλα μου και την αντανακλαση μου στον καθρεφτη...οσο πιο πολυ το σκεφτεσαι τοσο πιο γρηγορα θες αποτελεσματα και σε κουραζει αυτο...Και να ξερεις πως οταν αρχιζεις να αγαπας το σωμα σου σιγα σιγα αυτο θα φαινεται και οι αλλοι που λες θα παψουν να ειναι και αρνητικοι ή και να ειναι εσενα δεν θα σε αγγιζει ολο αυτο,οταν νιωθεις ασχημα για το σωμα σου ή ντρεπεσαι γενικα για κατι συνηθως πολλοι το διακρινουν και πατανε στις ανασφαλειες των αλλων για να νιωσουν καλυτερα οι ιδιοι(και αυτοι εχουν τα δικα τους προφανως χαχα)...Ετσι απο σημερα πιο θετικη,εγω εχω πολλες γνωσεις περι διατροφης καθως σπουδαζω διατροφη και διαιτολογια αλλα ξερω οτι δεν θες να σε κουραζω με συμβουλες εξαλλου πρωτα ειναι το ψυχολογικο κομματι και αφου φτιαξει αυτο θα φτιαξει και η διατροφη...αν δεν εισαι συναισθηματικα καλα που να βρεις ψυχικη δυναμη για ασκηση και διατροφη...Εγω ξερεις επειδη με την ανορεξια και την ορθορεξια που περασα ο οργανισμος κουραστηκε παρα πολυ και οσες φορες προσπαθησα να κανω διαιτα μου γυριζε μπουμερανγκ,ετσι καταλαβα οτι εκτος απο τον οργανισμο μου,και το μυαλο μου οταν νιωθει στερηση μπαινει σε διαδικασια αμυνας και δεν μου επιτρεπει την στερηση και εκει ερχεται το υπερφαγικο.Σκεψου τα ολα αυτα,αμα θες βρες και ενα καλο βιβλιο περι ψυχολογιας-διατροφης (ειναι πολυ οικονομικα ) ή υπαρχει και στο διαδικτυο ενα καλο(το εσωτερικο παιδι καπως ετσι) που ειναι free και παρε γνωσεις και απο εκει αν θελεις και σου αρεσει ετσι να διαβαζεις ,αλλιως αμα ψαξεις ξενο youtube θα βρεις πολλα ατομα που τα εχουν καταφερει(εμενα αυτοι ολοι που βλεπω με κανουν να εχω παραπανω θεληση).Επισης ,να σου πω οτι εγω ειμαι λατρης της σαλατας,το ψυγειο μου ειναι γεματο παντα απο σαλατες ...αμα δεν φαω το μεσημερι μια μεγαλη σαλατα θα τρελαθω νομιζω χαχα..και σε ολο αυτο το διαστημα κανω πολυ καλα γευματα και ακολουθω κατι που μ'αρεσει,και μια μερα την εβδομαδα τρωμε με την αδερφη μου το αγαπημενο μας μεσημεριανο χωρις να σκεφτομαι τρελα ποσοτητες ,ειναι μια καλη ιδεα μια φορα την εβδομαδα να τρως αυτα που σου αρεσουν χωρις να σκεφτεσαι πχ οτι ειναι οπως λενε cheat day...εγω γενικα δεν το σκεφτομαι ετσι γιατι το βρισκω λιγο λαθος καθως αν σκεφτεσαι και περιμενεις αυτη την μερα χωρις να απολαμβανεις ολες τις υπολοιπες τοτε τα τρως ολα και παλι στεναχωρια..Να σε ρωτησω και κατι γνωριζεις μηπως πώς ανεβαζουμε εικονες?Σκεφτομαι σιγα σιγα οταν φτασω εκει που θελω να ανεβασω ξερεις πριν-μετα,καπου το ειχα δει...ααα,και κατι ακομη,εγω ετσι και με ασκηση που μ'αρεσει εχω χασει κιλα αλλα σταθερα και δεν οριζω μερα που θα ειμαι αα τελεια και οπως θελω,λεω οταν φτασω σε 6-8-10 μηνες μια χαρα,παλι η προοδος ειναι προοδος και αυτο μετραει...και μετα ξερω οτι αυτο θα ειναι σταθερο ,δεν θα ειναι εκανα μια διαιτα στερηθηκα τα παντα 2 μηνες μηνες εχασα 10 κιλα και τωρα απο την στερηση θα βαλω 20...γιατι πολλες φορες ετσι γινεται..οπως το καλοκαιρι που ειχα φτασει 70..και ποτε ξαναπηγα 85 ουτε που το καταλαβα!!Ειμαι σιγουρη οτι θα το βρεις και ανυπομονω να αρχισεις να μας γραφεις μονο θετικα!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Τι να πω ότι έχεις δίκιο σε όλα και ότι τα λες πάρα πολύ ωραία και όχι μόνο δεν με στενοχώρησες αλλά έπιασες όλα τα κουμπιά μου; Θα το πω. Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι θέληση υπάρχει πολλή, αλλά την καταπνίγει η απογοήτευση. Επειδή με τα φάρμακα είναι δύσκολο να χάσω, με έχει πάρει από κάτω μιας και μ' αρέσει πολύ το φαί. Είπα θα θρηνήσω για τη ζωή που δεν έζησα ή να το πω αλλιώς την έζησα μες στη μαυρίλα και στη στενοχώρια και μετά θα αρχίσω!!! Δεν πάει άλλο αλλά είναι και ένα ξέσπασμα το φαί όπως είπες!!! Κακώς βέβαια, καλύτερα να ξέσπαγα στους άλλους όπως κάνουν αυτοί σε μένα!!!!!! Δεν είμαι ο σκουπιδοτενεκές κανενός!!!!

  12. #27
    Θα συμφωνησω ειδικα παρα πολυ με την τελευταια σου φραση !! Αυτο να σκεφτεσαι...Με τα φαρμακα το εχεις συζητησει με τον γιατρο σου?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by takecareofyourself View Post
    Θα συμφωνησω ειδικα παρα πολυ με την τελευταια σου φραση !! Αυτο να σκεφτεσαι...Με τα φαρμακα το εχεις συζητησει με τον γιατρο σου?
    Σ'ευχαριστώ!! Είσαι πραγματικά πολύ καλή και πολύ γλυκιά!! Με τα φάρμακα δεν γίνεται κάτι άλλο τα έχω αλλάξει 1.000.000 φορές με αποτέλεσμα να πηγαίνω πίσω στη θεραπεία μου!! Είναι τα μόνα που με βοηθάνε αλλά δυστυχώς παχαίνουν!!

  14. #29
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Σ'ευχαριστώ!! Είσαι πραγματικά πολύ καλή και πολύ γλυκιά!! Με τα φάρμακα δεν γίνεται κάτι άλλο τα έχω αλλάξει 1.000.000 φορές με αποτέλεσμα να πηγαίνω πίσω στη θεραπεία μου!! Είναι τα μόνα που με βοηθάνε αλλά δυστυχώς παχαίνουν!!
    Καλημερα,υπομονη τοτε λουλουδι μου μηπως στην πορεια σου μειωσει την δοση ή αν βρεις καποιο συμπληρωμα το οποιο να συνδυαζεται και με την αγωγη και να βοηθαει στην ισορροπια του οργανισμου σου...
    Εγω βλεπεις που ημουν για αρκετους μηνες σε καταθλιψη και ειχα και αυτοκτονικες σκεψεις η ψυχολογος μου δεν ηθελε να μου προτεινει καποιον ψυχιατρο για χαπια γιατι θεωρει οτι ειμαι πολυ μικρη για να παρω απο τωρα και επειδη εχω και θεμα ορμονικο με θυροειδη και ουτε και εγω ηθελα εφοσον το εψαχνα πολυ με συμπληρωματα και ειπα θα το παλεψω...Πολλους μηνες ειχα θεμα με τν υπνο...προσπαθουσα με βοτανα αλλα τιποτα!!Ετσι βρηκα ενα συμπληρωμα το οποιο το επαιρνα απογευμα (5 htp) και ειδικα στην αρχη που το επαιρνα με επιανε και απογευμα ο υπνος που και που..μετα το συνηθισα αλλα ειχα καλυτερη διαθεση με αυτο τον πρωτο καιρο(οχι τελεια αλλα οχι και οπως ημουν) και γενικα ακομη παιρνω συμπληρωματα και θα συνεχισω μεχρι να ισορροπησω

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Οσον αφορα την κριτικη των αλλων αυτη παντα θα υπάρχει. Οταν ειπαν στον Σωκρατη οτι τον κακολογουν, αυτος απαντησε οτι οταν δεν ειναι παρων επιτρεπει και να τον δειρουν.

    Οσον αφορά την δατροφη για την καταπολεμηση της παχυσαρκιας, γνωμη μου δεν χρειαζονται χρονικα ορια γιατι μπορει να φερουν πιεση αγχος και απογοητευση. Εφοσον λες νοιωθεις ωραια με αυτη την αλλαγη, μη δινεις σημασια ποτε θα φτασεις τα ταδε κιλα, απλα υιοθετησε αυτο τον τροπο ζωης που φερνει χαρα στη καθημερινοτητα σου και ολα θα ερθουν .

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Μικροί Στόχοι
    By sweetOctober in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 10-01-2014, 09:27
  2. μελλοντικοί στόχοι
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 08-07-2012, 14:05
  3. Νέα χρονιά..νέοι στόχοι...νέα όνειρα..
    By lipimeni in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2012, 18:44
  4. οι φετινοι μας στοχοι...
    By elenitsa091193 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 01-02-2011, 13:21
  5. ΝΕΟΙ ΣΤΟΧΟΙ!!!
    By mtsek85 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 09-05-2009, 19:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •