Σχιζοφρένεια & Κάπνισμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Σχιζοφρένεια & Κάπνισμα

    http://www.psychiatry24x7.gr/bgdisplay.jhtml?itemname=schizophrenia_about

    \"Η πιο συχνή μορφή κατάχρησης ουσιών σε πάσχοντες από σχιζοφρένεια είναι η εξάρτηση από την νικοτίνη που επέρχεται με το κάπνισμα. Οι ασθενείς με σχιζοφρένεια έχουν τρεις φορές περισσότερες πιθανότητες να είναι καπνιστές από το γενικό πληθυσμό. Εκτός αυτού, η σχέση ανάμεσα στο κάπνισμα και την σχιζοφρένεια είναι σύνθετη και το κάπνισμα τείνει να επηρεάζει την ανταπόκριση των ασθενών στην φαρμακευτική αγωγή. Για παράδειγμα ένας ασθενής που καπνίζει μπορεί να χρειαστεί να λάβει μεγαλύτερη δοσολογία αντιψυχωσικών φαρμάκων από ότι ένας μη καπνιστής.\"

    Τι περίεργο αλήθεια...! Απο τα 16 μου καπνίζω σαν μανιακός. Η σχέση μου με το τσιγάρο είναι μια σχέση ερωτικής απόρριψης. Το επιθυμώ και με καταστρέφει.

    Κατα την γνώμη μου, ώσαν πάσχων και καπνιστής, το κάπνισμα για τους σχιζοφρενείς είναι η εξωτερίκευση της αυτοκαταστροφικής τους φύσης. Το τσιγάρο βέβαια είναι μόνο ένα απο τα χαρακτηριστικά μιάς βαθύτερης διάσχισης που δικαιολογούν και επιβεβαιώνουν την αυτοκαταστροφική φύση της σχιζοφρένειας. Το αναφέρω εδώ ώς παράδειγμα.

    Έχω σχεδόν βεβαιώσει τον εαυτό μου οτι δεν πρόκειται να το κόψω ποτέ, εάν και έχω σοβαρό λόγο να το κάνω, σύμφωνα με το παραπάνω άρθρο. Ίσως όμως η επιθυμία μου να καταστρέψω τον εαυτό μου γι\'αυτό που είμαι, είναι δυνατότερη απο το αίσθημα της αυτοσυντήρησης που έχει ένας εύρωστος άνθρωπος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω ειχα διαβασει οτι το καπνισμα σε εμας βελτιωνει τις γνωστικες μας λειτουργιες.


    n the past, we\'ve discussed the use of nicotine and its effects on schizophrenia. Some of these are positive and include its ability to improve the processing of external stimuli and combat the sedative side effects of some antipsychotic medications

    http://www.schizophrenia.com/smoke.htm

    Μερικα γρηγορα λινκ πανω στο θεμα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Οπότε ίσως και να μην ήταν σωστά τα συμπεράσματα μου. Αυτά τα σκεφτόμουν την ώρα που αναρωτιόμουν γιατί καπνίζω τόσο πολύ (30 minimum ημερησίως). Νομίζω keep, ξέρεις πως είναι αυτή η εναλλαγή των συναισθημάτων...

    Περαιτέρω, το αίσθημα της επιβίωσης είναι κυρίαρχο σε όλους τους οργανισμούς, υγιής και αρρωστημένους. Και στο ποτάμι να πέσουμε θα κοιτάξουμε να πιαστούμε απο κάποιο κλαδί. Δεν είναι τόσο η ανώμαλη πορεία, όσο η απότομη πτώση που μας τρομάζει..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    Και εγώ θα συμφωνήσω με τον keep...η νικοτίνη φαίνεται να χαλαρώνει τους νευρώνες του εγκεφάλου, όπως υποστηρίζει και ο γιατρός μου, πράγμα που για μας τους ψυχωσικούς είναι θετικό. Μάλιστα τον είχα ρωτήσει αν θα ήταν προτιμότερο να κόψω το τσιγάρο και μου είχε πει ότι σε ορισμένες φάσεις βοηθάει να απορροφηθεί η ένταση της ημέρας.... Καπνίζω και εγώ από τα 15 μου, εδώ και 16 χρόνια, με ένα διάλειμμα 3 χρόνων, τότε που έπαθα το ψυχωσικό επεισόδειο και το ξανάρχισα αφού ξεκίνησα τη θεραπεία με τα φάρμακα και δεν το μετανιώνω....με ηρεμεί!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Εγώ κάνω 3 πακέτα τη μέρα :( Και σαν να έχω την αίσθηση οτι συνεχώς το αυξάνω σταδιακά. Ο γιατρός μου είπε οτι είναι σαν τη πιπίλα υποσυνείδητα για μένα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ωστοσο μη παραβλεψουμε και τα βλαπτικα σημεια του καπνισματος.
    εξαλλου τα θετικα της νικοτινης μπορεις να παρεις και με τα αυτοκολλητα απο νικοτινη που υπαρχουν στα φαρμακεια..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το πιο σημαντικο ποσοστο θνησιμοτητας σε εμας αν θυμαμαι καλα αυτα που εχω διαβασει οφειλεται στο καπνισμα αλλωστε.

    Αλλοι λογοι φυσικα ειναι οι αυτοκτονιες,παρενεργειες ισως απο αντιψυχωτικα του στυλ διαβητης , μαλλον η κακη ψυχ κατασταση δεν βοηθαει και στην μακροζωια , κακη ζωη γενικα οπως αστεγοι , βασικα μπορει να λεω και μαλακιες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    http://www3.interscience.wiley.com/journal/118740182/abstract?CRETRY=1&SRETRY=0

    \"patients with schizophrenia may possess some biological vulnerability. Further study is needed to evaluate the effects of long-term antipsychotic medication....Furthermore, in order to prevent future occurrences of patients dying alone in their own home, a social support system should be established.\"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για ολα δυστυχως χρειαζεται περισσοτερη ερευνα:(

    Το καπνισμα παντως ειναι καπνισμα και σκοτωνει...να δω ποτε θα αναγκαστω να το κοψω,γιατι μονο αν αναγκαστω με βλεπω να το κοβω.
    Και μαλλον θα δοκιμασω συντομα γιατι εχω καποια σχεδια και για να τα πραγματοποιησω χρειαζομαι χρημα οποτε τα 170 ευρω περιπου που δινω το μηνα για τσιγαρα μου ειναι απαραιτητα...ειναι και αυτος ενας λογος...ευτυχως που δεν ειμαι πλουσιος:P......ακομα lol.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by keep_walking
    Για ολα δυστυχως χρειαζεται περισσοτερη ερευνα:(
    Κοίτα..δέν είναι όλα γραμμένα στο διαδύκτιο. Υπάρχουν και έρευνες που βρίσκονται στο συρτάρι..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Originally posted by keep_walking
    Για ολα δυστυχως χρειαζεται περισσοτερη ερευνα:(

    Το καπνισμα παντως ειναι καπνισμα και σκοτωνει...να δω ποτε θα αναγκαστω να το κοψω,γιατι μονο αν αναγκαστω με βλεπω να το κοβω.
    Και μαλλον θα δοκιμασω συντομα γιατι εχω καποια σχεδια και για να τα πραγματοποιησω χρειαζομαι χρημα οποτε τα 170 ευρω περιπου που δινω το μηνα για τσιγαρα μου ειναι απαραιτητα...ειναι και αυτος ενας λογος...ευτυχως που δεν ειμαι πλουσιος:P......ακομα lol.
    Κι εγώ μία απ\' τα ίδια... Αν δεν αναγκαστώ δεν βλέπω να το κόβω. Χαίρομαι που απ\' το 2010 (? νομίζω) θα απαγορευτεί σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους. Αλλά απ\' την άλλη όλο σπίτι είμαι οπότε ίσως είναι δώρο άδωρο. Αλλά και πάλι συμφωνώ με αυτό το μέτρο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Αμα δεν το κοψεις θα εισαι τρελος ! lol lol :):)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Εσύ καπνίζεις maus?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    μπα οχι αλλα κανω αλλες καταχρησεις οπως καφες γιατι τα φαρμακα με υπνωτιζουν πολυ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ξέρω, τον πρώτο καιρό κοιμόμουν όρθιος αλλά νομίζω πως έχω συνηθήσει πλέον..είναι βέβαια και η ποσότητα του φαρμάκου. Σε μικρότερες δόσεις είναι κάπως καλύτερα..

    Πόσο καιρό παίρνεις Risperdal?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •